10.4 C
London
Monday, October 21, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Se poate angajare doar cu Nino?

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by florindaniel89, Jan 28, 2013.

1. florindaniel89

florindaniel89 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare!am nevoie de niste edificari va rog.In 2009 am lucrat pe teritoriul UK in agricultura ca sezonier dar m-am intors in tara pentru a-mi continua si finaliza studiile...si de atunci detin NINO.Problema e ca am pierdut cardul nino plus alte payslip-uri dar am trimis prin intermediul prietenei(ea fiind in londra) cererea de recuperare prin posta si astept sa vad daca recuperez.Mi-am propus sa ajung in Londra si m-ar interesa mult sa stiu ce demersuri trebuiesc pentru a-mi finaliza toata tevatura cu actele si daca intre timp ma pot angaja doar in baza acestuia.Citesc topicuri cum ca e bine sa ai NINO sau ca multi sunt refuzati...iar eu sunt ambiguu.(bine...stiu ce semnificatie are nino...dar nu stiu ce avantaje imi aduce in oricare din aceste posturi ca angajat...self-emplyed/YC sau BC).Multumesc anticipat!

2. alyyn2045

alyyn2045 Member

Trophy Points:
    16
    Nu știu dar sigur îți poți găsi nino Number chiar daca l ai pierdut pt ca el ti a fost dat permanent in acel an mai mult ca sigur . In rest daca ai pierdut payslipurile nu te ajuta cu nimic sa le cauti deoarece lucrand in agricultura deci minim 3 luni iar pt Bc îți trebuie continuu sa lucrezi 12 luni .
    Daca vrei sa lucrezi ceva poți caută ca si Self employed deși e cam greu , poți aștepta pana la anul când se ridica restrictiile iar între tp sa te pregătește cu engleză eventual ceva echivalari daca ai facut o facultate . Nino pierdut trebuie sa suni la nr de pe adresa asta : http://www.hmrc.gov.uk/ni/intro/number.htm#5.

3. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    Nu se mai dau carduri pt IN, e de-ajuns daca stii numarul; daca ai hartia cu care a venit cardul- aceea e buna ca dovada in caz ca iti cere pe undeva.

La fel, NINO nu te ajuta sa obtii carduri colorate; ori te inscrii la vreun curs si aplici pt yellow card student (pina primesti cardul s-or ridica si restrictiile) sau devii self emloyed.

Bafta!

Share This Page