25.6 C
London
Saturday, August 24, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Se ajuta romanii intre ei?

Discussion in 'EMIGRARE' started by foarfa, Apr 1, 2012.

?

Se ajuta romanii intre ei?

1. Pe forum DA

14 vote(s)
    87.5%
  2. Pe forum NU

0 vote(s)
    0.0%
  3. In viata reala DA

9 vote(s)
    56.3%
  4. In viata reala NU

5 vote(s)
    31.3%
Multiple votes are allowed.
  1. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Da , traiesc cu impresia ca adminii acestui forum sustin usl din toate puterile , altfel nu imi explic stergerea mesajelor pe care eu o numesc cenzura
    Te rog sa te uiti la mesajele care mi-au fost sterse , oricum ma uit la ele (am pastrat print screen-uri) nu vad motivul care a stat la baza cenzurari lor
    Am luptat intodeauna pentru libertatea cuvantului atat in scris cat si vorbit si mi se pare dureros ca intro tara ca si Anglia sa am parte de cenzura
    Nu , nu fac reclama la nimeni , PDL ma pierdut cand a facut alianta cu PSD in 2009 , am devenit imun la politica romaneasca , dar gandul ca PSD poate ajunge iarasi la putere dupa tot ce a facut Romaniei si pe deasupra si sustinut de oameni care traiesc intr-o tara civilizata ....

Imi doresc ca acest forum sa ramana ceea ce a fost cand am dat de el , aceasi sursa de informatii credibile despre viata romanilor din Anglia

Stima
    Constantin

Sent from my HTC Desire HD A9191 using Tapatalk

2. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @andreeaatu - PSD ESTE la guvernare, este la putere, impreuna cu PDL, PNL si toti ceilalti. Balanta este inclinata putin, dar oamenii sunt aceiasi si migreaza intre partide, dupa cum bate vantul.

@theman traiesti cu o impresie gresita. Administratorii forumului se straduiesc din greu sa stearga mesajele care dau IMPRESIA de apartenenta politica. De asemena, administratorii IGNORA zeci de emailuri care vin saptamanal de la diversi "lideri" politici care isi cer DREPTUL de a se exprima liber ( a se citi propaganda) pe un forum APOLITIC.

Campaniile celor de aici, apolitice dealtfel, sunt in mod constant atacate, ba de PDL ca r fi sponsorizate de USL, ba de USL ca ar fi sponsorizate de PDL. In conditiile astea nu crezi ca lumea e satula sa auda de partide???

Daca erai cu USL si iti stergeam mesajele politice spuneai ca sunt PDL-ist? Grow up!

PS: viata romanilor din UK nu ar trebui (dupa parerea mea) sa aiba vreo legatura cu PARTIDELE din Romania, ci cu felul in care este condusa tara la un moment dat. Daca merge prost - trebuie schimbata organizarea. Dar de ales - ar trebui sa aleaga romanii care sunt inca in Romania. Zic si eu, e o parere personala, n-o lua ca pe o "politica" a forumului.

3. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Sper sa ramana asa , prea mult au suferit romanii din cauza politicienilor , indiferent de partid toti sant pusi pe furat

P.S. sant de acord cu tine dar politicieni nostri nu schimba nimic decat fortati din afara ... EU , FMI si altii

4. GeoGrig

GeoGrig New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Manager
    Dragul meu theman73 cine sa vina la putere????????? Oricine ar veni tot ca si restu or sa faca, in Romania toti alesii poporului fac acelasi lucru de 22 de ani , se imbogatesc peste noapte , fura tot ce se poate fura , spaga din tot ce prind, crezi tu ca e cineva, partid sau ce vrei tu sa fie, care poate schimba ceva ??????????

5. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Toata discutia asta nu este chiar DELOC off topic!

"Se ajuta romanii intre ei?"

desigur ca se ajuta!

Recent, toti "romanii" care si-au dat seama ca e de belea cu PDL-ul, fug la "romanii" de la PSD/PNL.

Regret sa vad ca se ajunge la disensiuni pe aceasta tema,

TOTI CEI CARE NE-AU GUVERNAT NU AU FACUT DECAT SA-SI APERE PROPRIILE INTERESE!!!!

Daca stie cineva un criminal, in istoria noastra recenta, mai mare decat "bunicutza" Iliescu, va rog sa-l aflam si noi!

In timpul domniei PSD a aparut expresia "baron local",
    PDL-istii au continuat-o, cu maestrie chiar, dar, si cu personaje mult mai dubioase, chiar mojice, despre incultura lor... -nu-zic-

Toti sunt o apa si'un pamant, IPOCRITI!

Cum poti tu sa te bati cu pumnu'n piept ca opozitie nush catzi ani ca vei face si drege cu toti din PDL...
    iar cand aia incep sa fuga de frica, tu-i primesti cu bratele deschise in partid...

" ca este oameni de valoare deci!" pai nu era de aceeasi valoare si cand era dincolo????

GREATA!GREATA!GREATA!

Si de unii si de altii!

Inchei cu aia celebra,well, o varianta desigur, pt cine cunoaste

"toti romanii se ajuta intre ei, dar sunt unii care se ajuta mai mult!"

6. foarfa

foarfa New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    computer wiz
    Multa ostilitate in topic-ul asta.

Pe unii va inteleg, pe altii deloc.

@iris, ai dreptate. Fara voluntariatul acestei comunitati multi dintre cei plecati inaintea mea si eu, care urmeaza sa plec in curand, am pleca mult mai putin informati cu mult mai putine sanse de reusita. Nu m-am plans nici macar o secunda de neimplicare pe forum. Chiar dimpotriva. Munca e laudabila.

Prin ajutor nu am cerut pomana. Poate m-am exprimat gresit. Nimic nu este gratuit. Daca ai o camera libera acasa, de ce sa o oferi unui roman proaspat venit mai intai sau care vrea sa vina? De pe forum... Prietenului unui prieten... Strica ceva bani in plus? Il mai ajuti si cu ceva informatii... Nu intruu in detalii...

Si daca tu, sau altii ajunsi acolo au dat de greutati, asta inseamna ca nu poti ajuta pe nimeni pe principiul... "Eu m-am chinuit, sa se chinuie si el!"

@Dio - "Fiecare trebuie sa se ajute singur" zici. Nu cred ca mai ziceai asa daca in acele momente de greu era cineva care te ajuta. ;)

@costoboc spune ceva de indrumare. Eu ma refer la informatii. Nu cere nimeni sa ii arati drumul in viata. Doar sa ii zici niste ponturi marunte. Unde-i metroul. Pardon - tubu'. Unde-i banca. Niste localuri ieftine. Cum sa nu ma tzapesc cu taxi-ul. Maruntisuri din astea (nu mai imi vin acum).

Poate am facut prea mult bine pana acum iar cand am nevoie la randul meu, imi dau seama ce greu se gaseste. Asta nu ma ma va opri sa il ofer in continuare (@iris).

7. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    foarfa, tu vorbesti putin utopic aici.

Incepi prin a spune ca...

Sunt multe persoane plecate in UK care ar putea intinde mana.

Cum exact anume ai vedea tu acest proces?
    Sa afisam unii numere de telefon/etc/etc,

sa dam sfoara in tara ca vrem sa ajutam? sau cum?

Apoi, de unde stii ca nu se intampla, ajutorul zic?

Trebuie dat aici in stamba ca ce am facut/dres fiecare?

Si, nu in ultimul rand,

TU, userul foarfa, imi spui ca,

dupa ce ajungi in UK, si, te asezi OK , la casuta ta (Doamne ajuta) si,
    ajuti ceva conationali cu cazare/alea/alea...

si-ti pleaca aia (cand pleaca) cu ceva amintiri....

a doua zi te repezi pe forum si cauti alti romani sa-i ajuti deci?

BTW, unde citesti/vezi tu ostilitate? doar realism , atat, realitate!

8. Anonymous

Anonymous Guest

Dupa ce scrii....poate ca venirea in uk nu e cea mai buna solutie pentru tine. incearca o tara latina , altceva, nu pragmatismul astora de aici.

9. Mr.Jarndyce

Mr.Jarndyce Member

Trophy Points:
    6
    Draga Foarfa,

Ai o atitudine de camatar.

Nu a fost suficient sa te multumesti cu ajutorul acordat si sa stai la tine acasa cu gandurile tale inaltatoare si aducatoare de bogatie ci continui sa ceri ,de data asta o schimbare de atitudine din partea celor pe care ti-i imaginezi ca nu ajuta sau pe care ti-ii imaginezi ca traiesc intr-un lux nemasurat mancand seminte poleite cu aurul furat de la vrajmashi.

Eu as fi facut altfel.Dupa ce as fi fost ajutat as fi stat la mine acasa cu cafeaua in mana si m-as fi uitat intr-un punct fix lafaindu-ma in bucuria izvorata din intelegerea ca a dat norocul peste mine.Cu aceasta atitudine m-as fi destrabalat in fata cunoscutilor laundandu-l nemasurat pe cel care m-a scos din c...t.

Draga Foarfa aminteste-ti de cei buni si ramai acolo.

10. alexradulescu

alexradulescu New Member

Trophy Points:
    0
    Dragi romani, ascultati ce va spune ALBEA...........daca poti si vrei ajuta si daca ajuti si dezinteresat si mai minunat este.Cam asa procedeaza si el ajuta multi dintre romani si chiar foarte foarte dezinteresat de a avea ceva beneficii.......... dar stiti cum???????????????????atit de dezinteresat ca are totusi un tarif bine stabilit pentru noi veniti care include si cazare cu masa. Ce aiurea suna de la tine ALBEA atitea laude ce tu ti le faci cum ca ajuti si tu stii totul , chiar absolut totul de cum oamenii trebuie sa traiasca. Ce este avantajos pentru tine ALBEA ......ca multi de aici nu te cunosc asa cum esti tu .....dar dupa ce ajung sa te cunoasca si sa mai si vada cum ajuti tu romanii care abia ajung nu stiu cum dracului sa fuga sa nu mai auda de tine . Spui ca ai ajutat cu zecile....i-ai ajutat cu siguranta , dar............ cei care au primit,, ajutorul'' tau stiu ei mai bine la ce se refera laudele tale pe care ti le tot faci .Ai putea avea ceva demnitate totusi si nu tu sa vorbesti de a ajuta dezinteresat,aici te dai doar mare......... ca multi te stiu doar din rindurile scrise si atit, asta-i avantajul tau ALBEA, si inca un avantaj chiar MARALE AVANTAJ as putea spune, este faptul ca administratorul site-ului a cam sters mai toate postarile care te cam incriminau intr-un fel sau altul cind intrai in polemica cu unul din concetatenii nostri.Ai o parere buna si lauzi voluntatii de aici........toata stima si respectul voluntarilor dar sincer tu orice fapta ai face si cit de mare la tine nu se numeste ajutor ALBEA......orice numai ajutor nu

11. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Upsss , se anunta deranj mare pe aici .....

12. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    @alex radulescu, asta este un avertisment

Esti nou pe acest forum PRIVAT si se pare ca vrei sa ignori cu desavarsire regulile, incepand cu prima

http://www.romani-online.co.uk/forum/re ... ioara-6047
    Nu il cunosc personal si nu ma intereseaza viata privata a userului @albea. Daca ai ceva de impartit cu el gaseste-ti alt loc de spalat rufe.
    Sunt multi pe aici care ofera in acelasi timp sfaturi gratuite pe forum si informatii cu plata in particular. Nu e nimic rau in asta!
    Sa ne jignim si sa judecam pe alti este....

Mai bine gandeste-te daca postarea ta te face mai bun.
    Ca sa-ti calmezi nervi eu zic sa mananci un mar (am recomandat o plimbare in parc altcuiva si nu i-a placut!)

13. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @alexradulescu - daca toate criticile aduse lui Albea au avut un ton agasant, agresiv si au fost scrise de persoane agramate, normal ca au fost sterse. Si vor fi sterse in continuare. Constant, pana intelege respectivul personaj (stii la cine ma refer) cum se comunica normal.
    Pana atunci.. nu avem ce discuta. Pam pam.

14. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Sunt ferm hotarat sa ignor aceste postari. Multumiri moderatorilor pentru interventie. Nu stiu cine este individul, dar stiu din ce grup face parte. A facut cateva alegeri gresite in trecutul nu prea indepartat, care acum aduc consecinte. Imi pare rau pentru el (serios), nu-i port pica si sper sa inteleaga ca un om matur suporta consecintele greselilor proprii. Asta inseamna barbatie, demnitate' si formarea unui caracter sanatos. In cazul in care trage invatamintele necesare.

Subiecte de meditatie:
    - Spune-mi cu cine esti prieten, ca sa-ti spun cine esti.
    - Nu mor caii cand vor cainii.
    - Capul face, capul trage.
    - Cainii latra, ursul tece.

Sa ai o viata frumoasa, stimate coleg! Iti doresc tot binele din lume tie si familiei tale! Succes mai departe!

15. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    HAHAHAHA,
    Inteleg ca, Cata Albea deranjeaza tare ceva gusteri, intr-un domeniu unde se pare ca multi romani disperati din Ro, incearca sa ajunga si sa faca un ban aici!

Daca a timut pe cineva cu chirie in casa, care e treaba deci?

In 2007 mi-am adus finul si bun prieten in acelasi timp, plus un alt prieten din copilarie , le-am platit biletele de avion (banii mi-au fost rambursati),
    si, am incercat sa-i bag in sistem aici, nestiind de BC si altee alea...nu au reusit din pacate.

Dar, au stat la mine cca 3 luni, cautand si...gasind de munca la o spalatorie, la negru, cu 20£/zi fiecare.

Din saptamana in care au inceput sa munceasca/primeasca bani, chiar daca putin desigur, au inceput sa-mi plateasca chirie si contributie la alea/alea..., o suma modica desigur dar,

ASA AU VRUT DANSII CACI....ASA ESTE CORECT!

Prietenii sunt prieteni dar, branza e pe bani nu?

Charity sa faca cine poate si are de unde...ajut, te culc in patul meu o saptamana/doua daca e nevoie, dar...daca incepi sa produci , platesti sau (in cazul meu de ex) pleci la casa ta, nu te iau pe viata nene!

Ca viata iti mai da suturi in cur...well, asta e, un sut acolo e un pas in fata!

Capu' sus Cata, la cate info ai data despre cum poa fiecare sa-si ia licente si alea alea fara jnapani...garantat deranjezi ceva "grei"

16. danacris

danacris New Member

Trophy Points:
    0
    Dragi romani,

de ce este atata negativism si ura in discutiile acestui topic? Pana la urma, topicul trebuia sa fie unul pozitiv! Da, romanii se ajuta intre ei! Toate natiile se ajuta intre ele! Oare nici cei care traim in UK de o perioada de timp, nu putem fi mai respectuosi si mai eleganti in vorbe si fapte? Hai sa invatam odata ca trebuie sa ne schimbam mentalitatea de a fi rau...pentru ca si ceilalti sunt rai! Fiti buni, vorbiti frumos, spuneti o gluma buna, radeti mult , faceti-va viata mai buna.....fara sa va intereseze ce face vecinul!

Tare mi-ar placea sa se termine intzepaturile dintre oameni, fie ei de orice nationalitate!

Va doresc tuturor Paste Fericit si sa aveti tot ce va doriti de sarbatori....si nu numai!

Toate cele bune,Dana

17. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    Daca m-ar fi intrebat cineva daca un astfel de topic isi are rostul as fi spus ca utilitatea lui este nula insa din pacate raman stupefiat sa vad atatea pareri impartite intr-un topic ce se pare ca, intradevar, este de dorit spre aducerea la cunostinta a unor specimene ce au ramas la stadiul regnului animal(desi cred ca as jigni animalele daca le-as asocia in discutia asta), unde doar concurenta si interesul personal primeaza, chestii ce ar trebui sa fie straine unei societati, ca doar de aia se numeste societate.
    La inceput, unele personaje, imi par amuzante dar cand vezi ca sunt din ce in ce mai multe [si sunt convins ca sunt mult mai multe dar nu au curaj sa posteze:)) ], parca incepi sa te ingrijorezi.
    Altruismul este una din calitatile de top ce pot fi intalnite la o persoana. Lipsa lui, ma lasa rece. Cred ca as putea povesti o noapte intreaga despre caracterul uman, in general... :))

18. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16
    Da, se ajuta romanii intre ei !
    Nu voi da nume pt ca nu am acceptul lor si cred ca nu ar fi deacord,dar as fi vrut sa numesc 2-3 persoane...
    Am 2 luni aici (in Londra) si am fost ajutat foarte mult de romani cunoscuti pe acest forum.Pana sa ajung aici am primit ajutor cu un sfat sau o recomandare. Unii m-au primit in casa lor si m-au servit, altii m-au sunat si s-au interesat cum ma descurc ,indrumandu-ma pt rezolvarea actelor, de unde sa fac cumparaturi, unde sa mananc,etc. Credetima, nu m-a costat nimic, nici chiar telefonul, ma sunau ei stiind ca eu am cartela. Mereu le voi multumi ca datorita lor nu prea mai am timp liber(deci lucrez) Ma doare sa vad ce poate face concurenta din unii oameni...
    Sunt sigur ca romanii se ajuta intre ei !
    Eu as intreba altfel:
    Romanii sunt recunoscatori? Sau mereu au impresia ca acel ajutor putea fi mai mare, mai consistent?
    Sunt romanii multumiti de cat ajutor primesc? Cred ca foarte rar.
    Oare noi am ajutat pe cat vrem sa fim ajutati?

19. iris

iris Member

Trophy Points:
    16

Simt nevoia sa bifez un "like" pentru marianfim :)

@foarfa - despre asta este vorba...Citeste-l pe marianfim si poate vei putea intelege, ca de fapt, multi romani sar in ajutorul celorlalti, dar o fac cu discretie, numai de ei stiuti, nu isi fac din asta un titlu de glorie forumistica. Asta nu ar trebui sa duca la minimalizarea gestului lor si nici sa ii faca pe unii sa se intrebe "de ce nu se ajuta romanii intre ei ?"

20. foarfa

foarfa New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    computer wiz
    Glorie forumistica? Hmmm... NU. Nu asta era ideea topicului. Se vroia a fi pozitiv si informativ.
    Vroiam sa stiu cati au fost ajutati cu mai mult decat informatie.
    Nu cred ca gresesc cand zic ca majoritatea celor care trec pe aici au venit, s-au informat, au plecat in UK (sau nu) si apoi dusi au fost. Putinii ramasi sa dea in continuare sfaturi sunt adevaratii forumisti.
    Cei care ies si la o cafea sau se intereseaza de cei care ajung acolo, sau care vor sa ajunga acolo sunt si mai putini.
    Fie ca este serviciul fie ca este dezinteresul, detalii neimportante.
    Mai exista si exceptiile care isi fac timp.
    Insa din cate vad aici e clar: romanii se ajuta. Unii discret, altii direct pe cand altii gasesc scuze sa nu se ajute.

Share This Page