11.9 C
London
Wednesday, August 21, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Scrisoare HM Revenue and Customs

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by zaza, Nov 10, 2008.

1. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Re:Scrisoare HM Revenue&Customs

MM,pe acest forum exista moderator(i) si administrator(i). Te rog, "nu ne lua painea de la gura". -trist-
    Multumesc pentru intelegere.
    Rebecca_UK-moderator

Inca mai avem nevoie de alte dovezi...

2. m.m

m.m New Member

Trophy Points:
    0

salut,

sutemiwaza cata dreptate ai in ce spui ... am citit de nu stiu cate ori paginile cu inregistrarea ca self. acolo iti spun ce simplu si frumos e totul. numa ca pe mine cu acel formular completat de 2 luni in urma, nu m-au inregistrat. nu am stiut atunci sa il trimit on-line sa am o dovada poate, ca eu l-am trimis si ei l-au primit. am fost personal si l-am completat la inland revenue, apoi l-am inmanat ofiterului de acolo. prin urmare, nu am nicio dovada. acum, nu stiu ce sa fac altceva, in afara de a merge zilele viitoare la interviu la job centre, asa cum am stabilit cu ei. oi vedea dupa ce o sa mai fie, probabil ca o sa fiu in acelasi pas. adica ne-inregistrat si fara nin.

rebecca inteleg f bine ca nu mai suntem doriti aici si probabil situatia asta e o dovada in plus. dar am oare alta solutie?

imi cer scuze pentru eventualele suparari create. dar atunci cand te vezi incoltit, haituit ...

have a nice day.

3. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0

Buna ,

Pe viitor as recomanda tuturor sa se inregistreze on-line pentru a avea dovada inregistrarii :

http://www.hmrc.gov.uk/selfemployed/reg ... elfemp.htm

In partea de jos a paginii este un link pe care scrie "Sole trader" dupa care va baga pe pagina securizata unde trebuie sa bagati toate detaliile.

Pentru cei care s-au inregistrat telefonic as recomanda sa verifice a doua zi cu un alt telefon la ei daca apar in sistem sau nu,pentru a fi siguri ca veti primi scrisoarea de confirmare.Daca nu apareti in sistem mai inscrieti-va odata si verificati din nou urmatoarea zi.

Imi pare rau sa aud ca ne pun atatea bete in roate ,n-ar trebui sa fie atat de greu sa traim si sa muncim legal in UK ,mai ales dupa atata timp de la intrarea Romaniei in UE. Un singur lucru este cert ,cum a spus si Rebecca ,trebuie sa aveti nervi de otel si sa puneti intotdeauna raul inainte.

Am sa ma uit putin mai mult la subiectul asta si daca aflu ceva de ajutor va spun.
    Oana

4. pianist4Him

pianist4Him New Member

Trophy Points:
    0

m.m a scris:
    salutare la toti,

Salutare MM. Well, si mi-e mi-a venit scrisoare pt interviu Insurance Number si intr-adevar este cum spui tu: nu este bifata ca act obligatoriu scrisoare de la hmr - cum este de ex pasaportul si dovada de adresa. Hai sa spun parerea mea despre aceasta: nu cred ca conteaza - pt ca este o scrisoare tip - pt un cetatean EU care nu are nevoie de dovada de drept de munca. Romanii si Bulgarii nu se afla totusi in aceeasi situatie - fie arati blue working permit, fie dovada de self employed - acestea doua sunt modalitatile ca dovada de drept de munca si de aici si obligatia lor sa-ti aprobe Nino. Acuma sa dea Dumnezeu sa ne accepte la Nino. Eu m-am inscris la inceputul lui august cu nino temporar. Mi-a spus la telephone you are now fully registered as a self employed, dar nu mi-a venit UTR-ul pana acum. Mi-a venit o scrisoare pt a frecventa niste cursuri. Cei drept nu au trecut 6 saptamani. Am sunat din nou, am vb cu tipa super de treaba si mi-a zis, daca chiar iti treb UTR-ul, suna la tax office cel mai aproape si roaga-i sa ti-l dea daca te duci cu acte de indentificare personal. La noi se poate face asta, insa nu garantez ca cei de acolo vor vrea sa faca asta. MI-a dat nr de teleph de la cel mai aproape center, am sunat si am prins o "amaraciune un biter suedez decare nu aveam nevoie" care mi-a cerut insurance number - se blocase - nu vroia sa auda ce i spuneam pana mi-a zis - suna ne cand ai insurance number si mi-a inchis telephone-ul in nas fara nici o remuscare sau macar bunul simt din profesionalism.
    Apoi de suparare, cand am vazut ca nu o scot la capat cu ei, chiar daca teoretic ar trebui sa fiu fully registered as a SE, nu pot merge mai departe din cauza ca nu am Nino si m-am programat la nino in conditiile aceastea. Am sa revin cu updates dupa interviu. Doamne ajuta-ma sa-l obtin - chiar am nevoie. Banii sunt pe duca si as avea nevoie de gura aceasta de aer. Doamne asculta-ma.

Multumesc pentru toate.
    Dumnezeu sa-ti ajute si tie si posteaza si tu cu ce ai reusit dupa interviu.

Regards, Pianist4Him.

5. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18

Am discutat atit cu HMRC cit si cu DWP pe tema asta si iata care e varianta oficiala a acestei schimbari de procedura.

In primul rand nu e vorba de o noua legislatie ci de noi procedure interne vis’a’vis de inregistrarea ca SE cit si aplicatia ptr NINO (ca SE). Noile proceduri sunt aplicate unilateral ptr orice persoana/nationalitate si nu au nimic cu cetatenii A2 (RO si BG). S’a decis o astfel de abordare din cauza fraudelor multiple in ceea ce priveste statutul de SE – multi s’au inregistrat fara control asupra identitatii, si’au schimbatr adresa, nu au depus tax return la sfarsit de an fiscal, nu au platit nici un fel de taxe in final.

Ptr a evita aceste chestiuni pe viitor, s’a decis inregistrarea ca SE sa fie posibila numai dupa verificarea identitatii. Verificarea identitatii in mod normal – in materie de taxe, beneficii, etc – se face numai prin intermediul NINO.

Asadar, orice persoana care doreste sa se inregistrezeca SE va trebui in prealabil sa urmeze procedura de verificare a identitatii via NINO.

Din ce mi s’a spus, ambele oficii de procesare a aplicatiilor ptr NINO sunt la curent cu noile proceduri, deci nu ar trebui sa existe probleme in ceea ce priveste aplicatiile ptr NINO in care nu exista scrisori de la HMRC de confirmare a inregistrarii ca SE (numere de referinta MBU si UTR). E necesar in schimb sa existe dovezi de incepere a activitatii de SE (facturi, o referinta, etc).

6. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
  7. rewind

rewind New Member

Trophy Points:
    0

Dio, mi-am permis sa-ti trimit un mesaj privat.te-as ruga sa-l citesti.mersi
    cocteau twins :D

8. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Dio a scris:

Dio, multumesc din nou pentru ceea ce faci pentru noi si pentru aparitiile tale, rare, dar "la tzanc".
    Inca o data, merci mult ca ne luminezi si intervii pentru noi si Bine-ai revenit! -bravo-

9. canishu

canishu New Member

Trophy Points:
    0

Astazi am avut interviul pt NINo. Tipa care m-a intervievat stia de schimbare, dar nu a fost sigura ca nu imi va fii respinsa cererea de nino pt lipsa numarului de la HMRC.
    documente cerute:
    -ID card, pasaport
    -scrisoare de la angajator
    -invoice-uri
    -scrisoare de la contabil (nu am)
    - si normal ca a cerut si numarul de la HMRC. A facut o mentiune undeva in aplicatie ca am aplicat pt el (fara o dovada) si ca mi-a fost refuzat.

Acum nu ramane numai de asteptat 2 saptamani sa vedem rezultatul. -nas- -nas-

De spart capete, nu a mai fost vorba, ca tipa s-a comportat frumos si chiar parea ca isi da interesul (a anexat la dosar si yellow cardul sotiei + certificatul de casatorie) dar probabil ca daca il vedeam pe cel cu care am avut primul interviu (care nici nu a intrebat de invoice-uri, si nici eu nu am stiut ca sunt obligatorii) poate ca ii strangeam un pic ... mana. -evil-

10. m.m

m.m New Member

Trophy Points:
    0

salutari,
    si eu am avut interviul ieri. si tanti stia de schimbari. totul a decurs f lejer, nu mi-a cerut nicun invoice nik. mi-a dat foaia cu nr de referinta si sa astept nin-ul linistit acasa. probabil conteaza si zona unde se afla job center-ul. eu am fost trimis asa ca idee in sw london, unde din cate am vazut de cand sunt aici sunt mai putini romani si bulgari.
    nu cred ca e vorba de nicio "conspiratie" impotriva roamanilor (asta ca sa raspund unui moderator de pe forumu asta) toti cei care au aplicat in jurul meu au trecut prin aceleasi proceduri. nu stiu de toti ci doar de unu ca era tot self si nu era nici roman nici bulgar sigur.
    bafta.

11. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Mm, acel moderator sunt eu, nu mi-au murit laudatorii, dar, ca fapt divers, am avut ceva contributii la a determina dezbateri online si offline pe marginea subiectului.
    Te rog sa incetezi cu atacurile si iti doresc sa reusesti si sa te bucuri de realizari (daca poti, fara a mai carcoti). Multumesc. -nu-zic-

12. m.m

m.m New Member

Trophy Points:
    0

fii sigura de asta. -nu-zic-

13. pianist4Him

pianist4Him New Member

Trophy Points:
    0

m.m a scris:
    salutare la toti,

Am avut interviul la Nino - imi pare rau sa te contrazic MM, tipa chiar daca stia de schimbare - eu am avut scrisori de la HMR dar pe nici una nu era UTR-ul. Tipa s-a uitat prin ele nu exagerez vreo 5 min si ceva, numai ca sa-l gaseasca si-mi zice pana la urma:"dar unde e UTR-ul, ca nu-l gasesc." Atunci ma apuc si ii explic ca s-au schimbat procedurile si ii pun legea pe masa unde era subliniat - nici ca s-a uitat pe ea. Da da...ok. La care eu ii zic, poti sa intri pe net sa vezi pagina unde s-au schimbat. I-am explicat de ce si nu a mai insistat sa ceara asta. Nu a vrut certificat de nastere, de casatorie, carnet de conducere, Buletin, nimic, nimic ... decat passaportul. Apoi a vazut scrisorile de la clienti si invoice-urile - a luat passaport-ul o copie de pe o chitanta de la landlord, invoice-urile si scrisoarea de la UTR - le a facut copii si m-a pus sa le semnez pe toate. Astea au fost toate actele - dar insist - desi sunt sigur ca auzise de schimbare - a tot cautat UTR-ul cam 5 minute. Mentionez ca eu apucasem sa ma inregistrez ca SE si cu temp Insurance Num - dar UTR-ul nu a mai venit. Am sunat la ei si nu au vrut sa stea de vb cu mine fara Nino. Acum astept sa treaca cele 2 saptamani si sa vina Nino - apoi ii sun la HMR si le dau NINO. Ii multumesc lui Dumnezeu ca m-a ajutat - chiar eram putin stresat - dar m-a ajutat si am facut un pas mare. Din pacate chiar am intaminat probleme si nu pot afirma ca comportamentul suficient de multi englezi s-a schimbat cand au auzit ca sunt roman - lucru cu care nici eu nu sunt mandru - si le dau dreptate - in multe prinvinte. Ce este mai grav este ca eu cunosc britanici care vin fara exp, fara calificarile noastre - si ii platim pe niste salarii mari in Buc - ii imbratisam si aproape ca le pupam talpile - iar cand ajungem noi aici - nici nu se uita la noi chiar si atunci cand vrem sa le dam bani - cum ar fi cu taxele.
    Va urez ca Dumnezeu sa va dea izbanda in continuare la toti.

Numai bine.
    Regards, Pianist4Him.

14. pianist4Him

pianist4Him New Member

Trophy Points:
    0

m.m a scris:
    salutare la toti,

Am avut interviul la Nino - imi pare rau sa te contrazic MM, tipa chiar daca stia de schimbare - eu am avut scrisori de la HMR dar pe nici una nu era UTR-ul. Tipa s-a uitat prin ele nu exagerez vreo 5 min si ceva, numai ca sa-l gaseasca si-mi zice pana la urma:"dar unde e UTR-ul, ca nu-l gasesc." Atunci ma apuc si ii explic ca s-au schimbat procedurile si ii pun legea pe masa unde era subliniat - nici ca s-a uitat pe ea. Da da...ok. La care eu ii zic, poti sa intri pe net sa vezi pagina unde s-au schimbat. I-am explicat de ce si nu a mai insistat sa ceara asta. Nu a vrut certificat de nastere, de casatorie, carnet de conducere, Buletin, nimic, nimic ... decat passaportul. Apoi a vazut scrisorile de la clienti si invoice-urile - a luat passaport-ul o copie de pe o chitanta de la landlord, invoice-urile si scrisoarea de la UTR - le a facut copii si m-a pus sa le semnez pe toate. Astea au fost toate actele - dar insist - desi sunt sigur ca auzise de schimbare - a tot cautat UTR-ul cam 5 minute. Mentionez ca eu apucasem sa ma inregistrez ca SE si cu temp Insurance Num - dar UTR-ul nu a mai venit. Am sunat la ei si nu au vrut sa stea de vb cu mine fara Nino. Acum astept sa treaca cele 2 saptamani si sa vina Nino - apoi ii sun la HMR si le dau NINO. Ii multumesc lui Dumnezeu ca m-a ajutat - chiar eram putin stresat - dar m-a ajutat si am facut un pas mare. Din pacate chiar am intaminat probleme si nu pot afirma ca comportamentul suficient de multi englezi s-a schimbat cand au auzit ca sunt roman - lucru cu care nici eu nu sunt mandru - si le dau dreptate - in multe prinvinte. Ce este mai grav este ca eu cunosc britanici care vin fara exp, fara calificarile noastre - si ii platim pe niste salarii mari in Buc - ii imbratisam si aproape ca le pupam talpile - iar cand ajungem noi aici - nici nu se uita la noi chiar si atunci cand vrem sa le dam bani - cum ar fi cu taxele.
    Va urez ca Dumnezeu sa va dea izbanda in continuare la toti.

Numai bine.
    Regards, Pianist4Him.

15. canishu

canishu New Member

Trophy Points:
    0

Oare ce s-a intamplat cu ei?
    Astazi mi-a venit raspunsul pt NINo. De fapt, numarul in sine. -dans- Deci e de bine.
    Bafta la restul care urmeaza sa il primeasca.

16. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Felicitari! -bravo-

S-a intamplat ca a intervenit cine trebuie si unde trebuie -dans-

17. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Acum, ca tot ai zis ca ai reusit, te rog spune-ne si noua cum ai procedat si ce dovezi/documente ai prezentat. Te rog, nu ne lasa asa in ceata... -hipno-

18. canishu

canishu New Member

Trophy Points:
    0

rebecca_uk a scris:
    Pai am spus mai sus asta (acum o saptamana).
    - invoceuri
    - pasaport SI carte de identitate
    - scrisoare de la angajator (cu mentiunea de self)
    A mai intrebat de scrisoare de la un contabil, pe care nu am avut-o, pt ca nu am contabil, si de numarul de la HMRC, care trebuia sa inchida cercul asta vicios. Dupa cum am spus, stia ca s-au schimbat regulile dar tot a intrebat de el, si nu mi-a dat un raspuns clar daca sau nulipsa lui prezinta un motiv de respingere a aplicatiei in acest moment.
    Pe langa astea, a mai adaugat yellow card-ul sotiei si o copie dupa certificatul de casatorie, dar astea numai ca sa "intareasca" un pic dosarul.

19. septy86

septy86 New Member

Trophy Points:
    0

Buna
    Imi poti spune mai detailiat ce insemna "scrisoare de la angajator (cu mentiunea de self)" ?

20. canishu

canishu New Member

Trophy Points:
    0

Exact textul din scrisoare:

Please be advised that Bogdan offers his services to us on a self-employed, comision only basis.

As a self-employed, sole trader, Bogdan will choose his own hours but previous experience with contractors would indicate this to be in excess of 16 houers in any 7 day period."

bla bla bla semnatura si gata.

Share This Page