11 C
London
Friday, October 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Scrisoare HM Revenue and Customs

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by zaza, Nov 10, 2008.

1. pianist4Him

pianist4Him New Member

Trophy Points:
    0
    Re:Scrisoare HM Revenue&Customs

m.m a scris:

Wow... guys, am citit dar am ramas dezamigit putin de atitudinea cu care s-au discutat lucrurile aici. Suntem frati intr-un fel si ar trebui sa fim uniti. MM, te inteleg f. f. bine, pt ca sunt in situatia ta. Sunt venit de putin timp aici si stiu ce inseamna sa astepti. In acelasi timp, Rebek este un utilizator care a ajutat pe f. f. multa lume si are postate multe raspunsuri. Iti multumim f. mult Rebek si te rog sa ne suport si pe noi cei noi veniti pana ne adaptam la modul de aici, dupa ce venim dintr-o tara precum Romania care la ora actuala este o adevarata jungla si fara "tupeu" nu reusesti nici sa treci strada acolo.
    Inapoi la topic - M.M - Rebek are absoluta dreptate in tot ceea ce zice. Din pacate, am un prieten care a fost de 3 ori in persoana la HMR si nu l-au inregistrat ca self employed pana nu are NINO. Asta e clar si mai stiu iarasi ca la Insurance Number iti vor cere dovada de la HMR - adica UTR sau orice alta dovada. Din pacate asta este realitatea, cea pe care a descris-o Rebek. Stiti termenul acela: Act of God, din pacate aici chiar iti trebuie o interventie Divina ca sa reusesti. Poate pe unii i-a ajutat Dumnezeu cum a zis viogale si nu au avut probleme, ba din contra i-a depus cei de la nino pt S E. Din pacate majoritatea dau de probleme si mai ales in ultima vreme. Eu la momentul de fata astept sa vad daca-mi vine UTR de vreo 3 saptamani aproape. Roaga-te la Dumnezeu sa-ti ajute, ia cat mai multe acte cu tine care sa dovedeasca identitatea ta si ce ti-au mai cerut ei si Dumnezeu sa fie cu tine la interviu. Spune-ne si nou te rog ce ai facut cu Nino. Cum a mers interviul ca sa ajutam si pe altii.
    Rebek, multumim frumos pt ajutorul dat mereu si pt intelegere.
    Viogale ne bucuram pt tine ca ai reusit.

numai bine si pt ceialalti.

Regards, Pianist4Him.

2. canishu

canishu New Member

Trophy Points:
    0

Se pare ca tantalaii au schimbat regulile in 02 august anul asta.
    eu am avut interviu pt NINo in 22 iulie, iar tipul cu care am avut interviul mi-a spus clar ca nu am nici-o sansa sa fie aprobat pt ca nu am nr de la HMRC, si mi-a dat formularul de aplicare pt el.
    am completat formularul pt HMRC in aceeasi zii (cu ajutorul celor de la telefon care in momentul in care am spus ca nu am NINo au spus ca nu este nimic, numai sa las spatiul gol) si trimis prin posta.
    dupa 1-2 sapt a venit refuzul de la NINo pt lipsa de HMRC No.
    saptamana asta am sunat sa intreb de ce intarzie nr de la HMRC pt ca sunt deja 5 sapt de la depunere, si surpriza: nu o sa primiti nici un nr pt ca nu aveti NINo. regulile s-au schimbat in 02 08 2009.
    am sunat inapoi la joc center pt programare si cel de la telefon a raspuns ca ei nu au fost anuntati de aceasta schimbare.
    Cred ca ma duc sa sparg cateva capete. -ahaaa-

3. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Salut, Canishu,

Cum ai rezolvat cu "spartul de capete"?

Le-ai cerut celor de la HMRC sa-ti dea scrisoare cu legea potrivit careia nu te inreg. la taxe, daca nu ai NINO?

Oameni buni, e "groasa",cred ca ar trebui sa urmeze o actiune colectiva, pentru ca autoritatile cam vor "sa stranga funia la par".

Succes celor care treceti prin inregistrare. Poate apar expertii nostri:Dio, Silverfern, Taranu, Oana2009,Splash... Si poate-om reusi s-o scoatem la capat.
    Doamne-ajuta! -ingeras-

4. pianist4Him

pianist4Him New Member

Trophy Points:
    0

rebecca_uk a scris:

Salutare la toti,
    Ok, am primit o confirmare. V am spus de o cunostinta care a fost de 3 ori la UTR in persoana si nu l-au acceptat pt ca nu aveau Nino. Zis si facut, ei i-au facut programare la Nino - shock - la interviu la NINO l-au respins fara nici un drept de apel pt ca nu are UTR. Practic s-a facut o bucla - de la ana la caiafa - nu poti lua UTR fara Nino, dar nu poti avea Nino fara UTR.
    Avem aici doua persoane care au spus ca s-au programat la nino fara UTR. Cu tot respectul si rugamintea, spune-ti-ne si noua ce ati facut la interviu daca nu ati avut UTR-ul. V-au acceptat, v-au venit actele cu NINO ca sa puteti aplica pt UTR acum?

Va multumesc.
    Astept pareri de la admini/moderatori si oricine altcineva.

Regards, Pianist4Him. -felicitari-

5. m.m

m.m New Member

Trophy Points:
    0

bun gasit,

hmmm, vad ca asta e cam singurul subiect ce se discuta pe aici.

vreau sa ii intreb pe cei care sunt in acest moment in procesul de obtinere nin, daca in scrisoarea ce le-a fost trimisa de catre job centre aveau sau nu bifat sub-punctul cu scrisoarea de inregistrare de la hmrc.

din cate vad si la altii, au inteles cam acelasi lucru: ca de curand au modificat ordinea, adica, intai obtii nin si apoi utr. asa mi-au spus si mie (am relatat in detaliu, mai sus) si in lista cu actele ce tre sa le am la interviu nu mi-au bifat ca tre sa am si acea scrisoare de la hmrc.

si ca sa raspund la toate intrebarile de mai sus, eu am interviul saptamana viitoare. evident ca dupa, voi posta aici cum a decurs povestea.

si fratilor! de ce atata stres? daca nu vor sa ne inregistreze imediat, e treaba lor. eu cel putin, imi vad de treaba mai departe. pana la urma tot o sa ma inregistreze ca doar sunt buni si banii mei, colectati ca taxe. nu? ca doar pana la urma toti aparem cam asa : -asa-asa-

bafta tuturor.

6. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Iar vin sa te amarasc: fara NIN si dovada taxe nu poti munci decat 3 luni.

7. m.m

m.m New Member

Trophy Points:
    0
  8. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Nu stiu cum sa-ti zic, nu am "aparitii". Ma abtin sa-ti mai spun ceva de acum inainte. La urma urmei, nu am niciun avantaj. -nu-zic- -plasture-

Succes si mergi pe drumul tau! -nu-stiu-

9. pianist4Him

pianist4Him New Member

Trophy Points:
    0

m.m a scris:
    offffff. M.m. esti tare "ambitios". Uite propun ceva. Sa dea Dumnezeu ca Rebek sa greseasca si sa reusesti si sa reusesc si eu si alti romani, ca-ti spun un secret: Ea nu se va supara. Rebek, te rog sa accepti inca odata sa ne induri. Iti multumim pt ajutor si update-uri. M.m multumesc pt link. Si eu am programare la insurance saptamana care vine. Te rog sa ne ti si pe noi la curent daca ai reusit si te-au acceptat fara UTR. Hai sa fac o mica recap ca sa intelegi de ce au fost aceste reactii si crede-ma ca sunt bazate pe experiente reale. Ideea este asa: orice tara din EU nu are nevoie nici de visa de munca, nici de permis, de nimic. Se duc cu un contract la Jobcenter si le dau Insurance si asta e tot - sunt perfect legal ca employee. Acum, ce s-au gandit Englezii a fost - ia sa le taiam noi dreptul la bulgari si la romani de munca - defapt sa nu-l accepte niciodata. S-au gadit -au drept de venit in tara - fara visa,dar nu le dam drept de munca. Atunci, singura portita era sa-ti faci Self Employed - pt ca asa erau regurile pt toti si nu aveau ce sa-ti faca - nici macar nu te intrebau din ce nationalitate esti - si automat daca aveai self, aveai un oarecare drept de munca - ca self numai. Acum, oamenii s-au cam prins si pt faptul ca pe o perioada aia de trial - adica de 3 luni, in care teoretic poti sa incerci sa vezi daca ideea ta de afacere da roade si merita sa continui, tu esti obligat ca la 3 luni dupa ce ai taiat prima chitanta/invoice sa fi inregistrat ca self employed la HMR: lucru mentionat de Rebek si este complet adevarat. Acum, ei pierdeau niste taxe pe astea 3 luni si poate si mai mult, vor sa inchida portita aceasta prin care se strecurau romanii, lucru care e de inteles. Am stat o luna in N W londrei si crede-ti-ma ca erau momente in care ma gandeam ca poate mai comfortabil, sau la fel de rau m-as fi simtit si acasa in bucuresti - injuraturi si ambalaje si tot felul de lucruri in autobuzele londoneze. Bineiteles, injuraturile erau in romana, deci nu intelegeau englezii - dar majoritatea intelegeau. Cu alte cuvinte, noi am fi facut la fel sau poate mai rau. Acum, sa dea Dumnezeu sa nu te plimbe de la ana la caiafa si nici pe mine la fel si sa obtinem amandoi si altii la fel Insurance fara probleme.

Asteptam vesti de la tine MM si inca odata multumim Rebek pt ajutor.

Regards, Pianist4Him.

10. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Hopa!!! Au schimbat:

First steps to register as self-employed
    When should I register?

Everyone starting out as self-employed needs to register with HM Revenue & Customs (HMRC). You should tell us as soon as you start working for yourself; we can not accept registrations before you start self-employment.

If you do not register immediately you begin self-employment, you may have to pay an initial penalty. The form you complete gives us the information needed to register for Income Tax and National Insurance purposes. Further penalties can also arise the longer you leave it to register when payments are due and have not been met.

Asta e din dovada lui M.M.(mai rau incurca)

Cum scoatem la cap aceasta bucla? Eu nu vad decat o solutionare cu interventie legala-tratatul cu UE vs. reglementari DWP. -nu-stiu-

11. m.m

m.m New Member

Trophy Points:
    0

hmmmmm din nou,

te salut pianist4Him si te rog ceva: daca spui ca si tu esti in aceeasi situatie ca mine si ca ai interviu tot saptamana asta, decat sa o ridici in slavi pe rebecca, mai bine ai raspunde la intrebarea mea, postata de 2 zile mai sus:

cred ca m-ar ajuta mai mult pe mine si pe cei care mai citesc pe aici. nu crezi?

iar rebecca, iti multumesc ca iti faci timp sa citesti si sa raspunzi pe aici, dar nu mai spune ca nu ai sa mai zici nimic de acu in colo. fa-o numa daca ai ceva sa imi spui de ajutor, completare. tu intervii cateodata numa cu ... ha, nu e asa ca e naspa? sau cu ... iti zic eu ca ai sa te ineci, ceva de genu asta. nu suna bine.
    postarile tale nu prea ma ajuta. din ce imi dau eu seama aici, e ca tu vrei numai sa mobilizezi si alti romani aflati la o asa-zisa ananghie in sistemul asta britanic. daca e asta, spune-o pe nume, nu te ma invarti in jurul postarilor astora.

multumesc si sa auzim de bine.

12. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Pianist4Him-multumesc si intr-adevar nu trebuie sa ma ridici in slavi
    MM-sunt pro si nu contra drepturi (si responsabilitati) romani in Uk, daca nu ti-ai dat seama.
    De cand sunt in Uk am invatat multe pe pielea mea...nu ai decat sa inveti in aceeasi maniera. -nu-zic-
    Nu ai idee cat trebuie sa lupti si mai ales sa pui raul inainte ca sa fie bine

Revenind,sfaturi pentru cine vrea sa asculte;
    print de pe un website nu ajuta. Ce ajuta este o lege oficiala (de pe opsi.gov.uk-Monitorul Oficial).

Aceasta lege insa nu exista,pentru ca s-ar incalca Tratatul cu UE (Silverfern sau Taranu v-ar putea lamuri, dar ei sunt indisponibili momentan.)

"Bucla " sau cercul vicios apare asadar numai la nivel departamental, e o reglementare, nu o lege, da, e vorba de politica, de chestiuni legale si nu se poate rezolva decat prin adunare de dovezi-inregistrare convorbiri (cu cine s-a vorbit, unde, cand-data si ora, despre ce, intrebari si raspuns, rezultat)si da, asta inseamna mobilizare-dar ne sperie foarte mult acest cuvant sau pur si simplu alegem de cele mai multe ori calea cea mai simpla, care nu e cea mai durabila si eficienta.

Asa cum ai zis, Pianist4Him, e vorba de limitarea dreptului de munca, nu ne dau afara, ne forteaza sa plecam noi...Profita si de faptul ca nu suntem uniti-romanii intre noi si bulgari+romani, si ca pana-n prezent nu ne reprezinta nimeni, sau ma insel?

In momentul de fata cam asa ne comportam: -ma-iubesc- (intelegeti ce vreti din asta), va repet, eu nu am avantaje (nici dezavantaje), iar daca nu place cuiva ce scriu, rog sa ignore.
    Multumesc. -nu-stiu-

13. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0

Tipic ROMANESC -nu-zic- (de aia suntem unde suntem si avem postura de 'persoane rau vazute in toata UE)

14. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Georgiv, te rog explica mai bine, la ce te referi?

15. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0

Buna, pai tu rebeca le scrii poate din experienta ta si ei nici nu vor sa auda. In loc sa invatam unul de la altul pentru a avansa in orice plan, noi nu stim cum sa ne dam in cap unul la altul si sa ne credem destepti, si aici nu vreau sa jignesc pe nimeni dar cand citesc aici si vad situatii din astea chiar ma gandesc ca ne meritam soarta

16. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Nu-si merita nimeni soarta si nu e nimic (rau) tipic romanesc.Totul se indreapta, in timp...pana si atitudinea, dupa ce te frigi de cateva ori. E mai greu sa invatam sa acceptam sfaturi si informatii si sa ne gandim ca ele sunt pe gratis...in trecut plateai sau nu stiai.
    Asta e...noi sa fim sanatosi! Le-om rezolva pe toate... -hipno-

17. sutemiwaza

sutemiwaza New Member

Trophy Points:
    0
    Pai daca le este greu sa accepte informarii sau sfaturi .si gratuite -cum spune Rebekka- de ce se mai inscriu in Forum?!Mai mult de atat,toate informatiile sunt in limba romana,ceea ce este fantastic pt cei care vin pt prima data in uk si nu inteleg LITERATURA SI politica din scrisorile venite de la HM R ! Pai nu asta e una dintre ideei ,conceperea Forumului,sa te ajute,sa inveti din greselile celorlalti?
    Eu traiesc cu un cetatean britanic,intepat cand este vorba de sistemul birocratic englez ,insa si lui i-a fost greu sa inteleaga si sa creada'jocul' politic de la HMR. Un mare ajutor mi-a fost Forumul,unde am gasit informatiile necesare,in topicuri,pentru care le multumesc adminilor !

18. sutemiwaza

sutemiwaza New Member

Trophy Points:
    0
    Cei de la HMR se contrazic ,asta au facut intotdeauna ca sa ne induca in eroare,drept dovada site-ul lor :
    http://www.hmrc.gov.uk/leaflets/se1.pdf

Nu va lasati,printati si datile cu ea pe birou -hipno-

19. sutemiwaza

sutemiwaza New Member

Trophy Points:
    0
    sutemiwaza a scris:

20. m.m

m.m New Member

Trophy Points:
    0

georgiv a scris:
    amice, daca ai ceva de spus in directia vorbita in topicul asta ar fi de foarte mare ajutor intr-adevar.

asa, sa vorbesti din coltul tribunei ... e usor si asta seamana foarte mult din pacate cu descrierea ta de mai sus. -bravo-

Share This Page