5.1 C
London
Wednesday, December 11, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Scrisoare HM Revenue and Customs

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by zaza, Nov 10, 2008.

1. zaza

zaza New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare la toata lumea , o spune un utilizator care a stat in "umbra" si a BENEFICIAT de pe urma informatiilor gasite aici. -thankyou- hankyou-
    M-am inregistrat ca self-employed in 29 oct 2008 la nr de tel 08459154515 , operatoarea mi-a spus ca trebuie sa primesc acasa o scrisoare in 7-10 zile, toate bune pana aici dar scrisoarea nu a mai aparut si clientului ii trebuie o "dovada" ca sunt self-employed.Am sunat inca odata la hmrc sa-i intreb de scrisoare si ei mi-au dat nr de tel de la tax office-ul din orasul in care locuiesc , am sunat acolo si ei mi-au zis ca nu figurez in baza lor de date (locala) si ar trebui sa astept pana la 6 saptamani sa primesc scrisoarea.Intrebarea mea este cum dovedesc eu clientilor ca "sunt" self-employed ??? Poate mai sunt si alte "portite"..pe care eu nu le vad , 6 saptamani e mult!!! -scratch- cratch-

2. alicestela

alicestela Member

Trophy Points:
    16
    Re: Scrisoare HM Revenue&Customs

Draga zaza, daca tu esti inregistrat ca si self-employed, atunci trebuie sa figurezi in sistemul de date de la Tax Office.Angajatorul tau sau clientul tau poate sa dea un telefon sa verifice, asa se procedeaza daca nu ai acel UTR sau Tax Reference Number (pana il primesti).Tu intre timp dai facturi (invoice-uri) clientilor tai. -hi5- i5-

3. zaza

zaza New Member

Trophy Points:
    0

alicestela , multumesc ptr raspuns..succes in toate.
    Sper sa fie bine -ahaa- haa-

4. emili

emili New Member

Trophy Points:
    0

daca te inregistrai online, aveai macar e-mailul de confirmare ca dovada.
    Eu ieri m-am inregistrat, si am primit imediat e-mail; bine, ca nu contine date personale, doar ca thank you ca v-ati inregistrat, data, bla-bla, nu raspundeti la acest email, e doar for information.
    Ar fi doar adresa mea de email dovada personalizata.

5. zaza

zaza New Member

Trophy Points:
    0

emili, asa este !

pana la urma, am primit un semn de la HMRC , un plic cu un formular "aplication to pay self-employed NICS by direct debit"...si gata. -sad2- ad2-
    Mai trebuie sa primesc si altele (refrence number etc.) din cate am citit pe forum...Pe astea le primesc mai tarziu?..sau va trebui sa ii mai sun???

6. alicestela

alicestela Member

Trophy Points:
    16

zaza, NINO e una ( contributiile catre stat: pensie de stat, plata pentru NHS, sistemul national de sanatate, sprijin din partea statului in caz de vaduvie) , iar Tax Reference Number sau UTR( Unique Tax Reference) , pe care tu il astepti cu ardoare este iarasi altceva ( inregistrarea ta la biroul de HM Revenue and Customs( Departamentul Maiestatii Sale pe Venituri si Vama).
    Angajatorul tau are nevoie de acel UTR cu care tu demonstrezi ca platesti taxe catre stat din venitul pe care-l faci.
    Mai insista cu telefoane, vorbesti frumos si amabil, cu toate datele personale pregatite la tine: NINO ,adresa inregistrata, si ce ai mai inregistrat. -takecare- akecare-

7. alicestela

alicestela Member

Trophy Points:
    16

zaza, ai aici despre NINO temporar, urmeaza linkul:
    1. For the first two letters use TN (which stands for Temporary National Insurance Number).
    2. Next, use your date of birth in a six-digit format. If your birthday is 19 April 1988, for example,
    this would be 19 04 88.
    3. This then needs to followed by an F (if you are female) or M (if you are male).

Your complete individual temporary number would then look like this: TN 19 04 88 F or TN 19 04 88 M;
    http://www3.imperial.ac.uk/careers/ug/i ... ancenumber

8. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

In scrisoarea pe care ai primit-o, la Reference din partea lor se afla un nr. Daca are 10 cifre, acela e UTR-ul tau.

Mai multe info gasesti la forumul Uk de la A la Z in tutorialele dedicate acestui domeniu.

9. zaza

zaza New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc pentru raspunsuri, acuma am inteles cum e cu nino temporar...iar utr`ul va trebui sa-l mai astept .. -eyebrows2- yebrows2-

10. alicestela

alicestela Member

Trophy Points:
    16

Sorry, can you explain your posting,it has nothing to do with the subject.
    -scratch- cratch-

11. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0

Buna seara,
    mai intai sa ma prezint: sunt sotia Taranuluisi ma puteti numi cum considerati -handlaugh- andlaugh-
    Am ajuns si noi de pe 19-20 noiembrie bine sanatosi iar eu m-am declarat online self. Am confirmarea pe mail...total neinteresanta as zice dar vroiam sa aflu Zaza tie intr-un final dupa cata vreme ti-a sosit ceva de la ei ? Ar fi un anumit timp "dupa care" sa incep sa ma sperii ? Are efect daca sun ?
    Multumesc si numai bine.

12. zaza

zaza New Member

Trophy Points:
    0

Salut,
    Sa nu te sperii ca o sa vina scrisoarea acasa cam intr-o luna...(la mine atata a durat)
    Dar eu m-am "inscris" ca self prin tel , poate la tine va ajunge mai repede.. -eyebrows2- yebrows2-
    Tine-ma la "curent" , -takecare- akecare-

13. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0

OK multumesc frumos pentru raspuns ... acum raspunde insusi taranu -ahaa- haa- ... astept si eu cu aceeasi nerabdare.

As fi vrut sa fiu mai activ pe forum ... cel putin asa imi propusesem, dar conexiunea pe care o am la internet ma scoate din minti pur si simplu ... sunt la O2 mobile broadband si este un fel de dial-up dupa cum merge, abia pe 6 ianuarie vin cei de la Virgin Media sa-mi aduca landline si broadband ... sper sa fie de calitate macar cat conexiunea mea din Romania. Atunci is va facesi sotia mea cont, caci imi pierd firea pur si simplu cand se incarca o pagina in 2-3 minute ... asta cand nu dispare cu totul semnalul (chiar in inima orasului), aici n Luton.

14. lutoniana

lutoniana New Member

Trophy Points:
    0

-party- arty-
    A sosit scrisoarea mult asteptata Zaza.
    La o luna fara o zi. Oricum i-am si sunat ca sa fiu sigura de ...nu stiu ce puteam fi sigura;
    si mi-au spus ca poate dura pana la 6 saptamani asa ca pana la inceputul anului tot aveam timp sa o astept. Deja dezvoltam scenarii imaginare cum ca mi-ar fi furat-o cineva din posta -tamtam- amtam-
    acum in schimb m-am linistit.
    Trec la pasul urmator cu programara la Nino....nu de-alta dar asa ma roaga frumos in "scrisorica de amor" sa ii sun sa le zic Nino cand il am....oricum pana atunci mi-au alocat ei cu marinimie un Special Reference Number...in caz ca-i sun cu multe intrebari, sa ma recomand cu el.
    Doresc succes tuturor care trec prin asta.
    Se pare ca exista Mos Craciunsi la mine a venit deghizat in postas. -santa- anta-

15. crysya

crysya New Member

Trophy Points:
    0

Scuze de off-topic. taranu, imi pare rau ca te chinui cu O2 dar te felicit ca ai ales netul cu Virgin.
    Il avem si noi de cativa ani si e super. Cel mai bun din UK. Noi avem cu ei tv, landline si internet. oferta buna. cu canalele de sport, cele de filme, etc. Anyway, enjoy it...si Craciun fericit la toti. -santa- anta-

16. regina

regina New Member

Trophy Points:
    0

Eu am aplicat ca self online direct pe site-ul lor, in data de 12.12.2008 si de atunci tot ma uit in cutia postala. Sper sa fie din cauza sarbatorilor desi ar fi trebuit sa vina cu mult inainte de sarbatori scrisoarea aceea, nu?

17. regina

regina New Member

Trophy Points:
    0
  18. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0

Regina, la sotia mea a durat aproape o luna, din 24 noiembrie a primit scrisoarea in 23 decembrie ... eu zic sa mai ai rabdare pana prin 15 ianuarie si daca nu primesti nimic suna-i.

Bafta si multumesc pentru sustinere.

19. regina

regina New Member

Trophy Points:
    0

mersi si eu, bafta tuturor si un 2009 surprinzator de bun

20. regina

regina New Member

Trophy Points:
    0

am primit acum zile scrisorile de la HM Revenue...voi ce ati mai facut?

Share This Page