14.8 C
London
Sunday, September 22, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Scotia -- Aplicatii HO in persoana !

Discussion in 'ARHIVA' started by policeofficer, Jan 31, 2008.

1. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Salutari la toti ,

Deschid acest topic pentru a sprijini si pe romanii din Scotia, dar si din regiunile din Anglia mai departate de Crydon, care urmeaza sa aplice la HO pentru diferite acte.
    Dupa cum bine ati observat, in ultimul timp Domnii de la Home Office isi fac de cap, rezolvand aplicatii, fie ele BR1, BR3 etc. in 7-8 saptamani.

Asa ca, cel mai comod si mai practic mod este de a aplica in persoana, direct, si dupa cum am vazut si aici pe forum, in aceeasi zi se si primeste cardul cel mult asteptat.

Pana acum, nu am zis nimic nou -badteeths- adteeths-
    Numai ca, acest procedeu nu era asa de accesibil romanilor din Scotia, sau din Nordul Angliei.
    Am cautat , si am descoperit ca aplicatiile se pot face si in SCOTIA, dar si in alte locatii. Ce-i drept ... sunt unele aplicatii (pe care am sa le enumar in cele ce urmeaza) care se pot face numai in Croydon, dar cele "principele" (yellow like a student, worker accesion card like an au pair, registration cartificat "blue card") se pot face o toata aceste sucursale.

Eu am sa va enumar mai jos exact orasele unde se pot face aceste aplicatii. De retinut este ca numarul de telefon pentru a face programare este acelasi, si anume 0870 606 7766.

Birmingham
    Dominion Court, 41
    Station Road,
    Solihull,
    Birmingham
    B91 3RT
    http://www.streetmap.co.uk/newmap.srf?x ... search.srf

Croydon
    Lunar House, 40
    Wellesley Road,
    Croydon,
    CR9 2BY

Glasgow
    Festival Court,
    200 Brand Street,
    Govan,
    Glasgow,
    G51 1DH

Liverpool
    Reliance House,
    20 Water Street,
    Liverpool,
    L2 8XU

In cele ce urmeaza, am sa trec in revista aplicatiile care se pot face in persoana:

Citizens of the European Economic Area who wish to apply for registration certificates can do so at any public enquiry office. Only limited numbers of appointments are available for this, but you will not have to pay a fee.

General

--husband, wife, civil partner, unmarried or same sex partner ;

--children ;

--student - form BR3 (please ensure you leave plenty of time to make your application, as appointments will be subject to heavy demand during September and October);

--UK ancestry ;

--visitor (this includes medical visitors, academic visitors and parents accompanying children under 12 years of age who are receiving private education in the United Kingdom); and

--10-year residence

Specific jobs

--au pair - form BR3;

--seasonal worker at agricultural camp - form BR3;

--representative of newspaper, news agency or broadcasting organisation - form BR3,
    private servant in diplomatic household - form BR3;
    domestic worker in private household - form BR3;

--minister of religion, missionary or member of religious order - form BR3 (if the applicant has previously been granted entry clearance or leave to remain in this category);

--airline employee (must report to Terminal 3 Heathrow first) - form BR3;

--writer, composer or artist - form BR3 form;
    off-shore worker - form FLR(O);

Medical studies

--postgraduate doctor or dentist ;

--Professional and Linguistic Assessments Board (PLAB) test ;

--clinical attachment .

Specific schemes

--(Croydon only) work permit (after it has been agreed by the work permits team) ;

--(Croydon only) training and work experience scheme (after it has been agreed by the work permits team) ;

--work permit indefinite leave to remain - ;

--(Croydon only) science and engineering graduate scheme

--fresh talent: working in Scotland scheme ;

--international graduate scheme;
    highly skilled migrant programme.

Government and military

--(Croydon only) armed forces (no form needed);
    armed forces indefinite leave to remain following discharge;

--armed forces dependants;
    civilian emloyee of armed forces (civilian component);

--forces recruitment;

--overseas government employee.

Sa va fie de folos si mult succes la toti cu aplicatiile !

-staycool- taycool-

2. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Am intrat si eu pe siteul Home Office.e adevarat puteti face aplicatii personal si la birourile lor teritoriale.asta e foarte tare pt cei care nu stauin Londra sau imprejurimi.o zi buna ! Toate cele bune ! Bivo , -staycool- taycool-

3. celestine

celestine New Member

Trophy Points:
    0
    PoliceOfficer, mii de multumiri, pentru mine care sunt in Edinburgh anuntul tau a venit exact la momentul potrivit si nu stiam ca exista si posibilitatea de a merge la Glasgow. -kiss- iss- -thankyou- hankyou-

4. itsjustme

itsjustme New Member

Trophy Points:
    0
    Mai, stati putin cu toate informatiile astea cum ca ati putea aplica pt carduri la alte Home Office locations.
    Am citit mesajul lui PoliceO. cu toate detaliile si toate forms-urile cu care puteti aplica la celelalte oficii. Si am tot vazut...FLR(M), SET(M), FLR(O), SET(O), FLR(S), etc.... Ce-s cu formularele astea? Asa ca am intrat pe site-ul Home Office sa caut ce fel de formulare sunt astea despre care eu n-am mai auzit.
    Am dat un search cu FLR(S) care era mai jos ca am putea sa-l folosim pt aplicatiile ca studenti. Si ce vad?

"This form must be used if you are applying for an extension
    of stay"

"You must apply before the end of your authorised stay in
    the UK."

Pai fratilor, astea nu-s pt noi, astia din EU. Astea sunt forms care sunt folosite de cei care au nevoie de visa pt a studia aici(de exemplu). Noi nu avem nevoie. Pt bulgari si romani se folosesc doar formularele alea BR.

Eu apreciez efortul lui POliceOfficer de a posta acest mesaj si ar fi fost suuuper sa fie adevarat si chiar sa putem aplica in mai multe locatii. Dar se pare ca nu este posibil(si daca m-am inselat in cautarea mea pe situl HO si poate nu am inteles eu bine, va rog sa-mi spuneti si o sa-mi cer scuzele de rigoare). Daca informatiile alea pe care le-ai furnizat tu, PoliceOfficer, se dovedesc a nu fi folositoare noua ,ca si romani, am sa te rog sa-ti stergi mesajul ca sa nu inducem pe nimeni in eroare. Multumesc.
    -kiss- iss-

5. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    itsjustme

Eu am sunat la Home Office si am intrebat daca se pot face aplicatii si in locatiile scrise de mine si am primit raspuns firmativ.

Cat despre denumirile formularelor de aplicatie, noi romanii aplicam cu BR`urile, dupa cum bine stiti. Oricum, cand suni ca sa faci programare si te intreba ca ce vrei sa aplici, iti zice ce aplication form iti trebuie. Cel putin asa a fost la mine.
    Cine este interesat, sa sune la acest numar de telefon 0870 606 7766 si o sa se convinga ca se pot face aplicatii, asa cum am postat eu mai sus.

itsjustme nu am de ce sa sterg, pentru ca este asa cum am zis eu. Singura modificare care am sa o fac o sa fie la tipurile de formulare, care sunt diferite pentru romani si bulgari.

REPET ! Care doreste sa se convinga ca se poate, sunati la numarul mai sus postat si o sa imi dati dreptate!

Toate cele bune si mult succes in demersurile Dvs !

6. itsjustme

itsjustme New Member

Trophy Points:
    0
    Scuza-ma PoliceOfficer. Ma incurcasei cu denumirile alea de formulare care le-ai postat ca putem aplica pt carduri si cautand pe situl HO, am vazut ca nu sunt pt noi, romanii.
    Atunci e minunat ca se poate aplica si in alte orase.
    Bafta aplicantilor.
    -kiss- iss-

PS. Daca o sa inlocuiesti formularele alea postate de tine cu cele BR ar fi really helpfull pt toata lumea. Merci si scuze inca o data.

7. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Gata ...am modificat ... formularele care trebuie pt aplicatii....asta era singura greseala. Pentru pe siteul celor de la HO nu este trecut special pt romani si bulgari, ci pentru celelalte state.si se specifica CLAR pe siteul celor de la HOME OFFICE care sunt acele state, Romania si Bulgaria nefiind enumerate, dar noi stim ca suntem mai "speciali" si suntem cu BR`urile.

In rest, totul este ok. Eu am sunat si mi s-a confirmat, iar un amic si-a facut programare deja in Glasgow ... a sunat vineri si l-au programat peste 2 saptamani ...aplica pentru blue registration certificate. Deci .... este confirmat 100%.
    Oricum, numarul pentru programari este unic, asa ca, atunci cand sunati pentru programare o sa va convingeti de cele zise de mine !

Mult succes !

8. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Nu este nici o problema itsjustme cu totii mai gresim.

Tot ce am postat eu mai sus este 100% verificat ... si apoi dupa ce am avut confirmarea telefonica am postat. Singura greseala a fost ca am pus in paranteza formularele asa cum erau pe site, uitand ca noi avem regim "special".
    Dar acum am modificat si este OK. Si am trecut formularele pentru Romani si Bulgari la cele mai importante dintre ele, care se aplica cel mai des (Student, Au Pair, Blue Registration Certificat ), restul ... se stiu dinainte ... nu mai intru in amanunt.

Sa va fie de folos !

9. mont

mont New Member

Trophy Points:
    0
    Multumim!!!

-thankyou- hankyou-

10. mony

mony New Member

Trophy Points:
    0
    Multumim mult PoliceOfficer de aceasta valoroasa informatie.
    Sper sa nu te superi, dar am dat de stire si comunitatii romanesti din Aberdeen despre acest info.

O zi buna in continuare!

11. crisunelu

crisunelu Member

Trophy Points:
    6
    Azi am sunat si eu la HO la numarul unic de mai sus, si am avut surpriza sa mi se spuna ca aplicatiile in persoana nu se pot face in alta parte decat in Croydon, desi am insistat pe Glasgow! Cred ca am dat de o tipa care la final de program nu avea chef munca si imi spune ca cel mai bine ar fi sa trimit prin posta formularele....
    Am verificat site-ul...oare ei il citesc??
    V-ati mai confruntat cu asa ceva? Din pacate a trecut de 5 si nu mai pot suna azi, dar o sa fac asta maine.

12. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Nelu,

Eu te sfatuiesc ca maine sa suni iar. Nu este posibil asa ceva. Adica trebuie sa te rogi la cel de Sus ca sa dai peste un functionar competent care sa stie pe ce lume traieste? Daca te sfatuieste sa trimiti aplicatiile prin posta, ii multumesti de sfat, si ii zici ca nu doresti sa astepti up to 8 weeks ca sa primeste actele, cand le poti primi in acceasi zi.

Programare se face in Glasgow 100% ....acum.... multa bafta sa nimeresti un om care is face cu adevarat treaba maine.

Succes

13. crisunelu

crisunelu Member

Trophy Points:
    6
    Alt telefon acelasi raspuns...nu se poate decat in Croydon!!
    O alta tipa, mult mai amabila ca ieri care imi spune insa ca nu se fac interviuri in persoana la Glasgow ori in alta parte decat in Croydon.
    A fost cineva pana acum la interviu in alta parte, pe langa cei care au fixat deja intalnirea?
    Faza e ca atunci cand aud ca esti roman, spun ca esti din EU, deci te duci la Londra!!
    -scratch- cratch-
    nu mai inteleg nimic...

14. crisunelu

crisunelu Member

Trophy Points:
    6
    Va trimit raspunsul celor de la Home Office in legatura cu aplicatiile in persoana pt certificate registration as a student:

Dear Madam,

Thank you for your enquiry.

Citizens of Bulgaria and Romania are only able to apply for registration at the Croydon Public Enquiry Office.

Yours faithfully,

Jessica Courtney
    Managed Migration
    Border & Immigration Agency

15. crisunelu

crisunelu Member

Trophy Points:
    6
    Cum ramane cu aplicatiile in persoana la Glasgow? Ii rog pe cei care au reusit sa mearga la interviu sa ne dea de veste pt ca informatiile stranse de mine pana acum dovedesc contrariul....
    Police Officer, spuneai ceva de un amic de-al tau care a facut programare la Glasgow...a mers?

16. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    da. acum 4 saptamani a fost si a luat cardul fara nici o problema. acum nu stiu cum mai este.

17. crisunelu

crisunelu Member

Trophy Points:
    6
    In postarea ta de pe 2 feb spuneai ca a facut vineri (1 feb) un appointment peste 2 sapt...asta inseamna ca trebuia sa fi mers saptamana trecuta... daca era acum 4 sapt trebuia sa fi mers inainte de postarea ta -stunned- tunned-

18. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    probabil am gresit eu si scuzata sa imi fie greseala. eu am vrut sa fac un bine, toate cele afirmate de mine se pot verifica pe site`ul de la home office, restul nu mai tine de mine daca ei schimba peste noapte. Daca ai avea bunavointa sa intri pe site`ul lor, vezi ca ce am postat eu aici , este postat si acolo. AI nr de telefon, ii poti sunt si te poti informa direct de la sursa.

PS: vrei sa sun eu barem sa iti fac si un appoiment !!

19. crisunelu

crisunelu Member

Trophy Points:
    6
    Nu vreau decat sa clarificam aceasta problema intr-un mod cat mai amiabil...este in interesul tuturor. Dupa cum se vede din celalalte postari am incercat sa fac si eu ce a facut acest amic al tau, numai ca probabil eu am avut parte de ghinionul de a da de niste persoane mai putin informate. Problema e ca in cazul meu e vorba de 3 telefoane si un mail deja postat aici care dovedesc ca romanii nu au dreptul sa mearga decat la Croydon.... Am verificat site-ul nu doar o data, si intr-adevar am gasit informatiile postate de tine intr-o cu totul alta parte in care sunt datele privitoare la aplicatiile romanilor si bulgarilor. Dupa cum am mai spus e o diferenta mare ca esti roman nu doar faptul ca esti cetatean EU.
    Imi pare rau ca bat atata moneda insa cand ti se spune clar si raspicat de mai multe ori ca nu poti aplica decat intr-un singur loc incepi sa crezi ca e adevarat...
    Inca nu a postat nimeni care sa fi fost la Glasgow la interviu...eu astept.

P.S. Daca este sa aibe cineva probleme cu appointmenturile cred ca acela esti tu pt ca numai tie ti s-a spus ca se pot face si la Glasgow....

20. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Stimabile Cristi,

Daca dumneata o sa ai asa cum zici tu PROBLEME cu appoimentul .. nu este din cauza mea. Cauta ce am zis eu putin mai sus si, dupa cum te-am invitat, acorda 5 minute din pretiosul tau timp si uitate pe siteul de la HO si vezi ce zice acolo despre appoiment..este sau nu trecut Glasgow?
    Cat despre probleme cu appoimentul, atunci cand suni, daca nu se va putea face in Glasgow, te va indruma spre alt loc. Deci nu prea vad cum ai putea avea probleme mon cher? Da telefoane, cauta pe net, intereseaza-te. Din punctul meu de vedere eu am facut tot ce am putut ca sa va informez. Ce am scris eu aici se poate verifica pe site`ul celor de la Home Office, deci nu e scoasa din burta informatia.
    Amicul meu a fost acolo si si-a rezolvat problema. Nu cred ca trebuie sa ma apuc acum sa il rog sa scaneze documentele ca sa iti demonstrez tie ca a fost eliberat intradevar in Glasgow si nu London. Cei de la HO ne-au obishnuit sa se schimbe peste noapte. Daca sunt asa de corecti, de ce nu au modificat si pe siteul lor? Acolo inca este trecut ca se pot face aplicatii si in Glasgow.
    Dar asa este cand vrei sa ajuti .... dai un deget iar unii iti trag cu parul in creier ca de ce naiba nu iai dat toata mana.

Share This Page