6.8 C
London
Friday, November 22, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Schimbarea permisului de munca mai e posibila?

Discussion in 'ARHIVA' started by julianne, Jun 11, 2007.

1. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare...sunt in asteptarea schimbarii permisului de munca de ceva timp si dezamagita de asteptare (primul permis mi-a sosit in RO dupa doar o luna), iar in Anglia astept dupa HO de mi s-au lungit ochii am fost informata de mai multe persoane , cica cunoscatoare de cauza ca imi intarzie ptr ca nu se mai elibereaza permise de munca mai nou ci blue card direct , eu fiind aici de anul trecut, dar neavand norocul sa am un an la 31 dec , ca sa pot aplica ptr blue card...

Stie cineva , de asa ceva ca nu se mai elibereaza permise de munca sau e doar 'abureala ', ca sa nu imi pierd definitiv rabdarea...Multam...

2. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    Din cate stiu [cazul unei cunostinte ] ti se va elibera un blue card dar pe el va fi specificat angajatorul la fel cum era pe WP si perioada pe care se desfasoara contractul .

3. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Seby, tu confunzi blue card cu purple card. Nu cred ca ai sa vezi vreodata un blue card pe care sa fie specificat angajatorul. Nu vad rostul din moment ce un blue card iti da dreptul de a munci oriunde. Ar fi bine sa te informezi putin inainte de a scrie astefel de povesti!

Julianne, daca ai aplicat pentru un permis de munca, nu ai cum sa primesti un blue card, cat despre acele persoane cunoscatoare, no comment!
    Am impresia ca unii confunda cele 2 tipuri de card: blue card nu este acelasi lucru cu purple card (accession worker card). :)|

4. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Mi se pare destul de greu sa confunzi cardul "blue" cu cel "purple", si asta pt ca ala albastru e albastru, iar cel "purple" adica mov, e mai mult roz-mov, decat albastru-mov.

Si oricum ar fi, nu va mai luati dupa culoare ci dupa tipul documentului, specificat (culmea culmilor 8-}) chiar pe ...ati ghicit...pe cardul in sine. Pe unul (cel roz, sau mov sau cum vreti sa-i spuneti) scrie Type of Document: Accesion Worker Card, iar pe celalalt scrie...altceva (cunoscatorii sunt rugati sa completeze):)

5. Anonymous

Anonymous Guest

completez eu:

UK RESIDENCE DOCUMENTATION FOR A NATIONAL OF AN EEA STATE

Pe ultima pagina insa, unde este partea autocolanta cu poza, scrie Type of document Registration certificate
    Remarks: No restrictions on employment in the UK.

6. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    ... nu reiese din post-ul tau cand anume ti se implinesc cele 12 luni de "continuous employment"...deoarece, din cate stiu eu, ai dreptul la blue card daca ai acele 12 luni la 1 ianuarie 2oo7 sau ORICAND DUPA acesta data.
    Iar daca cele 12 luni nu se implinesc pana la data la care tie iti expira actualul "work permit" atunci trebuie sa aplici ptr alt WP (ceea ce inteleg ca deja ai facut) si in baza scrisorii cum ca te accepta sa muncesti in continuare, aplici ptr Accession Worker Card (mov-roz) ... si apoi de indata ce se implinesc cele 12 luni de continuous employment , aplici ptr blue.

7. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Onestly, sunt mai confuza acum decat inainte...
    Stiu cum arata un blue card , l-am avut in mana, deoarece cea mai buna prietena a mea il are deja, dar eu abia in octombrie voi avea un an de munca aici , dar continuitate am .
    Problema e ca dupa ce mi-am zapacit managerul de unde lucrez cu intrebarea aproape zilnica cand imi soseste noul permis (mi s-a motivat ca a sunat de nenumarate ori la HO si ca i-au spus ca e ok, dar ca tre' sa mai astept).
    Am reluat legatura cu agentia din RO prin care am plecat si mi-au spus acelasi lucru ca totul e ok, dar sa astept si daca nu cred , sa sun avocata din Anglia care mi-a depus actele...
    Am sunat intr-adevar , stia de pb mea si mi-a spus ca e ok, dar ca tre' sa astept , ca HO se misca mai greu dupa 1 ian si mi-a balmajit ceva de blue card..., iar dupa asta managerul meu mi-a spus ca nu se mai elibereaza permise de munca...de asta am postat aici , ca sunt tare confuza, dezamagita si lipsita de incredere...

8. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    And by the way, daca tre' sa schimb permisul nu e normal ca pe cel vechi sa il trimit la HO sau ramane in posesia mea?!
    Din pacate nu prea am fost informata , iar managerul meu imi lasa impresia ca e mai in necunostinta de cauza ca mine, de asta incerc sa aflu din stanga si din dreapta ca m-am cam saturat sa fiu in aceeasi ceata roz " totul e ok, nu iti fa pb, nu e vina ta, tu trebuie doar sa astepti".
    :)|Ok, astept , dar intrebarea e cat...?

9. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    ... Anul de munca se implineste in octombrie...dar actualul WP cand expira? mai devreme? Banuiesc ca da, din moment ce esti asa de ingrijorata...

Nu stiu daca ai citit pe forum despre numeroasele situatii, se pare, in care despre una intrebi la HO ... si cu totul la altceva ti se raspunde!! ... insa nu ar fi exclus ca in momentul in care managerul tau a sunat acolo sa fi primit unul din acele raspunsuri aiurea sau pur si simlu, el fiind in necunostinta de cauza, sa nu fi inteles exact despre ce e vorba cu toate certificatele si permisele astea de toate culorile!...ca, na, de unde sa stie omul in ce situatii suntem noi pusi!!

Cat despre avocati ... nu stiu ce sa zic ... nu am apelat niciodata la unul, nu stiu decat din auzite ca unii sunt in regula sau altii vor doar sa te tina agatat si sa-ti ia banii ... Deci habar n-am cat de informati sau binevoitori sunt! No offence! -angel2-

Eu zic ca indicat este sa suni tu, in persoana, si sa auzi cu urechile tale ce zic dumnealor!!

Pe de alta parte, si eu imi astept actele de la ei ... si de joia trecuta am sunat in fiecare zi...si in fiecare zi mi s-a spus...actele tale sunt in "final stages" si ca o sa ti le trimitem maine...si din nou maine...si azi din nou mi s-a spus ca MAINE!!! Asa ca ...

Eu stiu asa: ... ca de la 1.01.2007 daca nu te incadrezi la acele categorii scutite de a obtine Accession Worker Card sau nu te incadrezi in Agricultural Scheme, student (sau membru de familie autorizat al unuia), self employed (sau membru de familie autorizat al unuia), self sufficient, au pair, dependent de british national sau alt cetatean EU si nu ai nici 12 luni lucrate incontinuu (care sa se sfarseasca la 1.01.2007 sau oricand dupa) - asta ca sa incadrezi ptr blue certificate... atunci trebuie sa treci prin procedura de a obtine WP daca vrei sa muncesti ... asa cum era si inainte de 1.01.2007. Numai ca...in loc sa ti se puna viza de lucru pe pasaport...dupa 01.01.2007 ti se va da Accession Worker Card.

Deci ... de indata ce angajatorul tau a obtinut "permission to work" ptr tine, tu le trimiti lor scrisoarea impreuna cu actele tale si BR3, daca nu ma insel, si ei iti dau Accession Worker Card - valabil numai ptr compania ptr care ti s-a emis "permission to work". Iar dupa 12 luni de munca aplici ptr blue certificate.

Eu asa vad lucrurile din situatia ta!! ... dar poate e mai bine sa incerci sa te informezi cat mai repede, atat din Guidance ptr Romani si Bulgari cat si de pe forum, ca sa vezi ce anume ti se aplica si apoi suna-i si vezi ce ti se spune! Sau poate intre timp iti primesti raspunsul!!!

Eu iti doresc multa bafta si RABDARE!!
    -wave-

10. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    Hei, nu va luati de mine asa tare.Acea cunostinta mi-a spus ca a aplicat pentru un nou WP si a primit un blue card pe care se specifica angajatorul.Eu personal nu l-am vazut la culoare sau ce scrie pe el. Persoana in cauza lucreaza de 3 ani pt acea firma dar trebuie sa specific ca firma a fost cea care a trimis actele la HO.

11. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Multam f mult ptr informatii...O sa incerc sa am mai multa rabdare, decat pana acum... :)|

12. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Seby, acea cunostinta a ta, lucrand de 3 ani in UK se califica sigur pentru un blue card. Daca insa pe acel card este specificat angajatorul, atunci cu siguranta nu e vorba de un blue card! Probabil ca a primit un purple card. In locul lui as aplica singur pentru un blue card, dar probabil ca respectivul e ok si nu simte nevoia sa faca acest lucru! :)

13. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    Am aflat ceva detalii.Persoana respectiva a trimis pasaportul pentru a-si schimba viza [habar nu avea de existenta BR1].Pe langa pasaport a trimis si actele cerute pt. un nou WP ,respectiv contractul cu angajatorul.A primit un purple card [acum l-am vazut] care este valabil 5 ani .Nu a trimis nici un act care sa prezinte activitatea anterioara ,doar cele 2 vize 1si 2 ani care erau in pasaport .Oricum am inteles ca nu este interesata de alt loc de munca asa ca...

14. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Seby, poti sa imi spui, te rog, la cat timp i-a sosit purple cardul dupa ce si-a depus actele...
    Ce nu inteleg e , de ce avea nevoie de viza si de cand iti da HO viza, ca pe asta chiar ca nu o stiam...

In cazul meu incep sa ma intreb daca mie intarziindu-mi atat WP, poate imi trimit totusi un card , cine stie ce culoare, nu prea sper eu la blue , ca nu am cum...just jocking...
    I mean, ptr mine e incredibil sa trimiti actele ptr un paper si sa te trezesti cu un altul,... :p

15. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    Asa cum am spus persoana nu stia de existenta cardurilor BR si a trimis aceleasi actele ca si la precedenta aplicatie,in urma cu 2 ani .Din cate stiu a durat cam o luna pana a primit raspunsul.Si eu sunt intr-o dilema .Am viza pana in 2011 ,peste 2 ani pot aplica pt ILR facand 5 ani de UK.Daca aplic pt. bluecard nu voi fi afectat la aplicatia pt ILR ?

16. cristians

cristians New Member

Trophy Points:
    0
    Nu vei fi afrectat pentru ILR in nici un fel. Daca te uiti la linkul de mai jos:

http://www.ind.homeoffice.gov.uk/6353/21395/Living_and_Working_in_the_U1.doc

la pagina 8 o sa gasesti urmatoarele:

"8. I am a work permit holder who has been working in the UK for more than 12 months. I qualify for the Blue Registration certificate – if I apply for it can I still qualify for ILR after 5 years?

The Blue Registration Certificate is a document concerned with the restrictions on access to the UK labour market that the Government has put in place during the transitional period following Romanian and Bulgarian Accession to the EU. As such it has no bearing on whether a Romanian or Bulgarian is eligible to settle in the UK in the long-term.

If you have leave to remain as a work permit holder to the point at which you qualify for indefinite leave to remain you are free to make such an application, you will at that stage need to demonstrate compliance with the relevant immigration rules."

17. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult -ww-

18. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    E adevarat ca trebuie sa platesti ptr accesion worker card, ptr ca o colega de a mea , bulgaroaica a primit ieri de la HO , letter ca peste 4 luni cand va face un an tre' sa trimita actele ptr acest card, si in jur de 190 pounds si ca nu va mai avea nevoie de work permit?!

19. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Julianne, nu e nimic adevarat, dar problema ar fi ca tu sau prietena ta, nu ati inteles pentru ce tip de card va aplica la terminarea celor 12 luni. :)

20. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Nu vb de mine, Parteneru...
    Colega s-a trezit efectiv cu acest letter...Ea credea ca la sf celor 2 ani de permis va trebui sa aplice ptr al permis , asta daca mai vrea sa bantuie pe aici... cya
    intre timp a aflat de la mine si alta colega romanca care are blue card deja, cam cum sta treaba ptr romani si bulgarii...
    Cum am expus mai sus , pb mea e mult mai complicata si nu m-a lamurit nimeni pana acum,,,
    stiu doar ca trebuie sa astept, dar cat habar nu am... -error-

Share This Page