25.6 C
London
Saturday, August 24, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Schimbare permis: să minți sau să spui adevărul în D1?

Discussion in 'EMIGRARE' started by canary-wharf, Feb 28, 2015.

1. canary-wharf

canary-wharf New Member

Trophy Points:
    1
    Știu că e un subiect discutat anterior, am citit nenumărate topicuri din forum înainte, dar tot am neclarități.
    Așadar, se dă următoarea situație:
    Sunt proaspăt venit în Marea Britanie, a se citi „de câteva zile”. :) Am reușit să îmi rezolv problema cazării, din păcate, proprietarul nu mi-a făcut decât un așa zis contract de închiriere. (Mă rog, un xerox, completat de mână, care nu-i chiar un act în toată legea.) Intermediarul mi-a spus că alții au putut deschide cont bancar cu așa ceva, dar că nu garantează. Mi-am asumat acest risc, nu îl acuz că m-a păcălit, dar pe la băncile pe unde am fost, nu l-au acceptat - nu poți folosi „tenancy agreement” ca „proof of address”.

Cum nici variantele cu plătit council tax sau facturi nu sunt posibile, neavând un contact direct cu proprietarul, am rămas la varianta folosirii permisului pe post de dovadă de adresă. Am ținut să specific, ca să fiu înțeles că mă interesează folosirea lui ca substitut de dovadă a adresei, de aceea poate mă ajutați cu un sfat, care e varianta cea mai sigură.

În clipa de față am în mână formularul D1 de la poștă și pozele. Dar nu știu ce ar fi cel mai bine să scriu în el (pentru că pe forumuri citești atâtea povești). Dacă vă e mai simplu să îmi răspundeți, puteți să scrieți doar numărul variantei recomandabile. (na, că m-am molipsit de la stilul lor!)

Varianta 1
    O primă variantă ar fi să bifez „TO EXCHANGE MY NON-UK LICENSE FOR A GB LICENSE”

În consecință, m-aș încadra la plată 43 lire (peste tot pe forum găsesc scris 50) și trimitere către: SA99 BT - „First full GB license in exchange for a full EU...”

Evident, aici intervine problema spinoasă a statutului de rezident, pe care, teoretic îl am, dar practic nu am vechimea de 185 de zile.
    Așadar, ce mă sfătuiți să fac? :

a) scriu data la care am venit în țară (acum câteva zile) în speranța că acel „you must be NORMALLY resident....” se poate interpreta ca recomandare, nu obligație.
    b) scriu o dată la care am mai intrat în țară, din păcate nu mai veche de 6 luni, în speranța că funcționarii nu vor număra zilele
    c) scriu o dată cu un an în urmă, sperând că nu o verifică în sistem la vamă, și aștept ca soldații Majestății Sale să mă deporteze pentru fals în declarații.

Varianta 2
    Bifez „A first provisional (learner) license (with a view to passing a test).
    Caz în care, mă încadrez tot la 43 lire și trimitere la SA99 1AD
    Rămân valabile a) și b) de mai sus.

Varianta 3
    Descarc formularul D9 - „Application for a driving license counterpart for non-GB licence holders”.
    Lucru care, dacă înțeleg bine, e un fel de clonă a actului românesc și n-am idee dacă e primit la bănci și la NINO ca proof of address.

Deși aparent nu ți se solicită, ar trebui să adaug din start documente doveditoare pentru reședință, ca să fiu sigur că nu pierd timp prețios? Există uzanța să ți se ceară apoi asemenea acte gen facturi, taxă la primărie și altele? Cu spuneam, eu oricum n-aș avea ce să pun în plic decât acel pseudo-act, tenancy agreement. (alături de buletin și permis, pe care le bag oricum în plic.)

Vă mulțumesc foarte mult! Orice răspuns e apreciat, fiind destul de presat de împrejurări.

2. ceferistul

ceferistul New Member

Trophy Points:
    0
    salut stimate forumist, varianta pe care merg cei mai multi e varianta 1c, pe care am mers si eu. soldatii au avut mila de mine pana acum si sunt inca bine-mersi :)
    50 de lire inseamna 43 de lire taxa propriu-zisa plus un plic din cele securizate pe care il cumperi cu cateva lire de la posta si incare o sa iti trimita ei documentele inapoi.
    in ce priveste dovezi de adresa pentru obtinerea preschimbarii, toti cei pe care ii cunosc si au aplicat au fost in aceeasi situatie de cerc vicios si nu au inclus nici un document de gen, au completat pur si simplu adresa in D1 si au primit permisul bine mersi. cand o sa mergi la posta sa mai ceri detalii de la ghiseu. din momentul in care trimiti tot ce trebuie dureaza cam o saptamana-doua pana vei putea tine in mana permisul britanic care inseamna dovada de adresa si de identitate in acelasi timp. asta e cam singura metoda de a deschide un cont in banca in zilele noastre daca esti venit ca mai toti romanii, adica pe cont propriu. succes in continuare!

3. canary-wharf

canary-wharf New Member

Trophy Points:
    1
    Îți mulțumesc foarte mult și îți doresc numai bine. Hai Rapidu'!

Dacă administratorii forumului consideră că subiectul aduce deservicii imaginii comunității românești, sau poate scădea șansele viitorilor veniți, pot să șteargă întrebarea lansată de mine, că nu mă supăr. (Cine știe cine mai monitorizează.)

4. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    sora mea a lucrat ca au-pair in uk, era de mai bine de 6 luni pe acel job, si a primit refuz si taxa returnata pe motiv ca nu e stabilita aici!
    I-au cerut sa arate blue card (la vremea aia) si ea avea doar cardul ca au-pair.

5. tirasoft

tirasoft New Member

Trophy Points:
    0
    Pe formularul D1 scrie ca poti infunda puscaria daca dai date false.

Pe riscul fiecaruia. Eu cunosc persoane care au luat permisul dupa varianta 1c

6. ceferistul

ceferistul New Member

Trophy Points:
    0
    pedepse exista pentru multe chestii in lumea asta aspra, noi trebuie sa dam de multe ori cu zarul sa trecem mai usor prin ea :)

Share This Page