2.9 C
London
Monday, December 09, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Schimbare permis de conducere (dilema)

Discussion in 'TEHNICA' started by motorulro, Feb 22, 2013.

1. dani39

dani39 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, ce se intimpla dupa eliberarea permisului de sofer britanic, se restituie cel romanesc? si ce stiti, este avantajos sa schimbi carnetul de sofer in cel britanic inainte de a face o asigurare la masina, sau sa astept si sa cumpar masina, carnet de RO, asigurare ....si mai vedem?
    Multumesc pentru sfaturi anticipat....

2. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    Pai daca il schimbi cum sa se mai restituie cel romanesc??? Nu iti restituie nimic. E o diferenta mica la asigurare daca ai permis UK sau Romania.

3. dani39

dani39 New Member

Trophy Points:
    0
    Banuiam, multumesc.Ma gindeam ca in Romania am avut un accident usor si daca se face verificare de catre cei de aici, eu declarind la asigurare ca nu am incidente...

4. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    in general la asigurare se solicita dovada pt ceea ce declari - asa numitul no claims bonus.

si tot la asigurare e bine sa nu umbli cu cioara vopsita, pt ca vor cauta foarte in amanunt in caz de incident motive de neplata...

5. alexujv

alexujv New Member

Trophy Points:
    0
    Salut , imi poate spune cineva daca imi schimb permisul din Ro cu cel din Anglia in conditiile in care eu am categoriile Am A1 A2 si B imi va pune pe permis A ? daca da va rog sa imi spuneti si mie cum se procedeaza si ce acte imi trebuiesc
    Va multumesc !

6. Viorel.C

Viorel.C Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Moneymaker.
    Nu.
    Pe noul permis primesti aceleasi categorii pe care le detii deja.
    La schimbarea permisului nu ploua cu categorii noi :)))

7. alexujv

alexujv New Member

Trophy Points:
    0
    Esti sigur de ce vorbesti ?

8. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    -ras2- -ras2- -ras2- Eu cred ca stie. Categoria A la care te gandesti tu este valabila numai pentru panaramele alea cu 2 roti pe fata. Pentru motociclete adevarate trebuie sa faci scoala si sa dai examen.

9. Viorel.C

Viorel.C Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Moneymaker.
    Fata:
    Verso:

Primesti pe noul permis aceleasi categorii care le ai deja, daca ai A1, A2 si Am, vei primi eventual si un A cu restrictia 79(3), adica 79tri, ceea ce iti da voie sa conduci doar motociclete cu 3 roti (ori 2 pe fata ori 2 pe spate). Pentru A-ul intreg trebuie sa faci scoala+examen.

Cu mentiunea ca, de exemplu, daca ai o categorie intreaga gen C pe permisul romanesc, pe permisul englezesc vei primi categoria C plus toate SUBcategoriile, adica vei primi si C1, cu un permis C poti sa conduci si C1.
    Exemplu: pe permisul romanesc ai CE, pe permisul englezesc vei primi C1,C,C1E,CE
    Exemplu: pe permisul romanesc ai B, pe permisul englezesc vei primi si subcategoria B1.
    Deci daca ai categoria intreaga, vei primi si subcategoriile.
    Daca de exemplu ai A pe permisul romanesc, pe permisul englezesc vei primi A,A1,A2,Am fara nicio restrictie.

Din categoria intreaga primesti subcategorii, dar din subcategorii nu ai cum sa primesti categoria, adica daca ai C1 pe permis, nu o sa iti dea nimeni C fara scoala+examen, in cazul tau fiind vorba de A.

10. alexujv

alexujv New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc ! ma aburit cineva ca pot sa imi schimb permisul cu cel de anglia si o sa primesc si categoria A si de asta ma interesam ca eu pe 01.07 merg 2 luni la munca acolo

11. Daniek

Daniek New Member

Trophy Points:
    1
    Salut,am o problema am categoriile b si c pe permisul de ro si am trimis formularul d1 in loc de D2 ce mai pot faces-au ce se poate intampla pot pierde categoria C? Multumesc

12. IncaUnRoman

IncaUnRoman Member

Trophy Points:
    18
    Iti vor trimite permisul doar cu B, si va trebui sa faci C-ul din nou. Asta e, se mai intampla, sper ca nu aveai nevoie de el imediat. Bafta

13. Daniek

Daniek New Member

Trophy Points:
    1
    Multumesc de raspuns doar ca nu esti informat corect am sunat la dvla si mi sa spus ca nu e nici o problema si ca imi vor trimite ei formularul d2 si nu poti pierde din categorii.ms oricum

14. IncaUnRoman

IncaUnRoman Member

Trophy Points:
    18
    Pacat ca ai sunat. Am vrut sa vad ce zici. Cum ar fi sa trimiti documentele fara rubrica cetatenie completata. Raman fara cetatenie?

15. geremi

geremi New Member

Trophy Points:
    1
    Se poate conduce pe perioada cat permisul e dat la preschimbat din ro in Uk?

16. Viorel.C

Viorel.C Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Moneymaker.
    Daca citeai cu atentie formularul acela pe care l-ai completat cand ai trimis permisul la schimbat, aveai deja raspunsul la aceasta intrebare.

Raspunsul este da, poti conduce doar in UK, conditiile pentru acest lucru fiind descrise in formularul acela (sa nu ai permisul suspendat...)

Share This Page