3.6 C
London
Friday, April 16, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Schimbare de atitudine

Discussion in 'SEZATOARE' started by crysya, Jun 22, 2009.

1. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Cata, noi nu suntem NH, suntem residential home.Nu sunt nurse aici, doar careri, sau nursele existente-romance si-au luat pinul sau sunt in proces .
    Despre rezidenta, am sa iti spun ca s-a incercat orice omeneste posibil, repausul la pat sau limitarea activitatilor nefiind totala, nu am mai dat si asemenea amanunte. Dar starea ei era aceeasi.

Asa este, era vb de o urgenta medicala, de ce atunci cand a venit salvarea -lucru intamplat de cateva ori- i s-a comunicat managerei k e mai bine sa aiba supraveghere aici decat sa fie in spital? Toate acestea sunt inregistrate in dosarul ei, nu vb din auzite pe holuri, cand ne vine un rezident suntem obligati sa ii cunoastem antecedentele medicale .Am expus dosarul ei.Medicul care a venit a sustinut aceasta discutie la telefon, cu familia, in urma raspunsului familiei s-a actionat, dar parerea mea , nu corect.Nu era in situatia sa fie pusa pe sd.
    Femeia inca mai manca, incurajata ce-i drept, mult mai putin decat inainte, dar manca.De implicat in activitati nu mai era ca si inainte dar asta nu inseamna ca s-au restrictionat total.
    Inca mai facea hand made-craft, knitting, cooking- faceau prajiturele,deci era cat de cat implicata.Dar, dupa primele crize de astm avute la noi, incepuse sa uite din ce in ce mai mult, se repeta de 10 ori,se ridica din pat sa faca ceva, uita pt ce si unde trebuie sa ajunga,deci nivelul de dementa era altul.I-au facut un alt assesment.
    Cat despre whistle blowing -cunosc procedura, sunt prea mica pt o implicatie atat de mare, nu stiu cine s-ar baga.

2. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    ah, Cata, si ar mai fi ceva,am uitat sa mentionez.Lucrez la acelasi residential home de 15 luni, am 9 traininguri facute, toate finalizate cu calificativele cele mai bune, fac parte din Alzheimer Society, cunosc toate formele de dementa dar am avantajul k lucrez in acest camin cu 42 de rezidenti toti cu dementa - de toate tipurile.
    Angajatorul nostru mai are inca 2 case, avem frecvent extra hours si acolo, deci ma "lovesc" de cel putin 100 de cazuri, lucrez cu ei, incerc sa imbunatatesc ceva si chiar daca e greu de realizat, incet incet vad k da rezultate, pt ca ceea ce se preda este total diferit cu ceea ce esti obligat sa faci, incepand de la manual handling pana la deal-ul cu acesti rezidenti zi de zi.
    Casa noastra are calificativul excelent-nu si celelalte 2,caz in care s-a si intamplat aceasta situatie.

Si sa iti mai spun ca pana si o banala raceala le creste nivelul de dementa, nu e obligatoriu un accident vascular sau IMA sau ce altceva vrei tu.
    Cu respect.

3. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Daca zici ca era rezidential home,explica mai multe!!

Totusi,femeia aia trebuia sa se afle in spital la exacerbarea simptomelor,nicidecum sa mai ramana acolo.

De altfel,nu inteleg cum de i s-a pus SD,asta se face de doua nurse qualified,hai sa zicem ca a venit district nursa,cine ii facea controlul evolutiei SD al fiecare 2 ore??

Per total cred ca a fost un catalog destul de amplu de greseli,care au condus la ce a condus.

Finalmente,daca nu spital,macar NH,femeia aia ar fi trebuit sa fie,nu din cauza lipsei voastre de competenta,cat din cauza lipsei de posibilitati,fiind doar RH.

In alta ordine de idei,wistle blowing,asa este,implicatii mari de tot,stiu pe pielea mea,sunt in proces cu casa pt care am lucrat 5 ani,fiindca le-am aratat cum erau cazuri de abuz....alta poveste,alte atitudini...

Inchei si eu cu o specificare,daca tu,in 15 luni,ai fost la atatea cursuri,la cate crezi ca am ajuns eu,in 67 de luni??

Recte,nivelul de CONFUZIE poate fi crescut de o raceala,UTI,sau alte infectii,dar nu cel de dementa!
    In alte cuvinte,dupa tratarea cauzei de natura infectioasa,pacientul revine la starea initiala de dementa,de cele mai multe ori.

Hai ,ca asta de acum este off topic,putem discuta ore in sir aici,poate pe celalalt topic,mie imi face placere,
    mai vb!!

4. adrianLA

adrianLA New Member

Trophy Points:
    0
    ma ajuta si pe mine careva unde si cum as putea sa gasesc un cabinet de ginecologie ? fetele , aveti vreo recomandare la un doctor bun ?

5. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    adrianLA

In UK nu e neaparat sa mergi la un cabinet particular decat daca te dau banii afara din casa sau daca ai asigurare medicala privata. Altfel, poti merge foarte usor la medicul local (GP), unde prezinti problema si de unde iti vei lua o recomandare catre un cabinet ginecologic daca ei considera ca este cazul.

Pt a afla cum poti sa te inregistrezi la un medic/dispensar local viziteaza rubrica Nou-Venit, sectiunea "totul despre" http://www.romani-online.co.uk/nou-veni ... de-familie

Share This Page