2.3 C
London
Sunday, April 18, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Sarbatorile de iarna

Discussion in 'Traditii' started by motanik, Oct 10, 2007.

1. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    In primul an petrecut aici am petrecut sarbatorile acasa, fara nimic special, cu un bradut artificial si cantaret, in al doilea am preferat meleaguri mai calde, in al treilea am mers in acasa in Romania.
    Se apropie sarbatorile si anul acesta ramanem aici si pt prima oara vreau sa impodobesc brad natural, sa miroasa a brad in casa. Vreau sa cumpar globulete in doua culori, beteala, sa vina Mos Craciun, sa avem cozonaci fierbinti pe masa...
    Cum va sunt sarbatorile de iarna in UK? Va e dor de un fulg de nea, de cetele de copii la colindat, de soriciul de porc, de sarmale aburinde, de cozonacii cu nuca si stafide? Pregatiti mancaruri traditionale?
    Impodobiti bradut?
    Cum va petrecti aici, in Marea Britanie, sarbatorile de iarna?

2. rami1981

rami1981 New Member

Trophy Points:
    0
    Anul trecut a fost primul craciun petrecut aici si am fost foarte dezamagita. Fiind si departe de familie toate s-au amplificat. Mi-a lipsit tot legat de modul cum ne petrecem noi romanii craciunul de obicei. M- a luat plansul cand am vazut carne de curcan pe masa si chicken pie :(( in loc de friptura de porc si cozonaci. Nici nu am simtit ca a fost craciun.
    Nu zic ca modul engezilor de a petrece craciunul sau pastele e bun sau rau, dar parca au uitat care e semnificatia reala a acestor sarbatori (ei merg la shopping si cam atat).
    Anul acesta sper sa merg acasa de craciun ca altfel ma cuprinde depresia.

Va salut pe toti!

3. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Daca ramaneti in Londra de sarbatori va sugerez sa mergeti sa ascultiat un concert de colinde la St Martins in the Fields, biserica din Trafalgar Square. Oricum ai alege sa petreci de Craciun, un concert in sala de concerte a bisericii si o cafea fierbinte dupa, in grota-cafenea de la subsol vor adauga ceva special acestor sarbatori. Sper sa va placa! -angel2-

4. teroristualcolistu

teroristualcolistu New Member

Trophy Points:
    0
    sper ca nu taie brazii si aicia ca in Romania. -no-

5. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    primul craciun aici---2003,depressed,nimic pe strazi,ma gandeam,ce tara e asta?(aveam doar 2 luni de uk),si nu zic de colindatori,ci de ceva mai multa animatie,NIMIC,acum,obisnuit cumva,da musai brad natural,sa simta copiii mirosul,am avut si unul artificial,dar il punem doar in fata casei.Cat de cozonac....,colegii mei englezi o asteapta pe soacramea sa vina in vizita sa produce this,caci,evident nu au mai mancat asa ceva,si femeia a venit cu drojdia ei din tara...

6. goddess

goddess New Member

Trophy Points:
    0
    Categoric sarbatorile petrecute in uk nu se compara cu sarbatorile pe care le-am petrecut in Romania.Mota, am sarbatorit Craciunul si Anul Nou/Revelionul 2 ani in uk si anul acesta o sa le petrecem tot aici.Absolut in fiecare an am cumparat brad(natural), l-am impodobit, am facut sarmalutze si friptura, piftii si mai tot ce obisnuiam sa mancam "acasa" in aceasta perioada a anului.Ceea ce ne lipseste celor mai multi dintre noi e mediul familial -> "sarbatorile in sanul familiei".Primul an a fost cel mai greu, cum spunea si Rami1981, mi-am petrecut sarbatorile cu lacrimi in ochi si cu telefonul in mana incercand sa fiu cat mai aproape de familie.
    Anul acesta insa, ma voi bucura de prezenta parintilor mei (God bless them!!) si de "bucataria" mamei mele. -santa- -happy- -santa-
    Aceasta perioada a anului e preferata mea, are o "puritate" si o putere de a scoate ce-i mai bun din oameni, e o sarbatoare de familie, de bunastare, bucurie, bunatate etc.Are un farmec aparte, cel putin ptr mine, asadar abia astept sa inceapa "festivitatile"(bradul e domeniul meu :) )
    Concluzie: daca Mohamed nu poate merge la munte, aducem muntele la Mahomed!-> where there`s a will ,there`s a way.

ps: anuntat-au ca o sa ne bucuram de zapada ceva mai multa anul acesta decat in anii precedenti - eu sper! :)

Sanatate si numa` bine tuturor! -santa- anta-

7. miu

miu New Member

Trophy Points:
    0
    Noi am petrecut Craciunul trecut aici in UK. Ceea ce ne-a lipsit cel mai mult a fost compania prietenilor din tara. Pentru noi perioada aceasta era un prilej de a ne intalni prietenii, pentru ca in restul timpului eram foarte ocupati si era mai greu sa ne facem un program.
    In rest, ne-am bucurat de slujbele specifice bisericii anglicane in aceasta perioada si a fost intr-adevar ceva deosebit fata de slujbele noastre, nu numai in ceea ce priveste complexitatea slujbei dar si in tipul de evenimente care insotesc aceasta sarbatoare.
    Mancare am avut aproape ca in tara, cu exceptia sarmalelor. Am facut piftie de porc si de curcan, am facut cozonaci (care au fost deliciul prietenilor nostri, noi deja stiam despre ce este vorba), am facut friptura de porc de Craciun, iar de revelion am vrut ceva mai exotic si am apelat la bucataria japoneza.
    Ne-a fost si noua greu de petrecut in afara mediului cu care eram obisnuiti, dar am reusit pana la urma sa trecem peste asta.

8. foxi

foxi New Member

Trophy Points:
    0
    Mi-e greu sa scriu, ca deja m-a luat boceala, dar totusi o fac, pentru ca voi sinteti draguti si impartasiti cum a fost la voi anii trecuti.

Pentru mine va fi primul an cind o sa fac Craciunul aici si deja sint depresiva ca stiu ca aici nu o sa fie 'nimic', adica cum ati zis si voi, sec.
    Ma tot uit prin magazine, ca aici ati vazut ca deja poti sa cumperi rot ce ai nevoie pentru Craciun, dar parca nu simt nimic. Acasa era altfel, intotdeauna imi placea sa cumpar tot felul de nimicuri si timpeniute pentru acea perioada, dar aici parca nu ma tenteaza deloc.

Nu stiu cum o sa fie, dar o sa fac si eu ca voi, o sa iau brad natural si restul.
    Dar cind ai trait intr-un oras de munte, cu zapada mare de Craciun, cu colindatori pe strada si in case, cu casa plina si cu mirosuri de brad, tuica, vin fiert, friptura si cozonac amestecate, nu cred ca voi ajunge macar pe-aproape aici.

Dar probabil ca asta e viata noastra, a celor departe de casa si trebuie sa ne adaptam

Numai bine

9. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru ca nu vreau ca toata lumea sa cada in depresie si sa abandoneze forumul nostru inainte de vreme, am sa va impartasesc din experientele mele mai fericite legate de Craciunul petrecut in Anglia.

Ultimii 4 ani am petrecut Craciunul numai aici, si desi mi-era dor de un craciun traditional romanesc, am incercat sa ma adaptez realitatii tarii unde am ales sa traiesc si sa muncesc. Asa ca va sugerez sa faceti la fel, sa nu va mai ganditi la cum ar fi daca ati fi acasa, in Romania, si sa luati lucrurile ca atare.

Eu am gatit in fiecare an mancare traditionala englezeasca, pt ca am preferat sa am masa plina cu mancare englezeasca decat masa plina numai pe jumate cu sarmale si friptura, pt ca n-as fi putut face nici racitura si nici nu-mai-stiu ce bucate din lipsa de ingrediente! In fiecare an am gatit roast turkey and roast vegetable with brussel sprouts (he he...aici nu exista masa de craciun fara brussel sprouts) si cu Yorkshire puddings (la care am devenit experta, dupa atatia ani de antrenament -tongue-)

Apoi am jucat jocuri de Craciun si am desfacut cadourile de Boxing Day dimineata, si bineinteles ca mi-am agatat sosetele de-asupra semineului sa fie umplute cu cadouri miniaturale de la Mos Craciun.

In fiecare an fac turul cartierului admirand decoratiunile exterioare pe care le prezinta fiecare casa si desemnez un castigator pe care merg sa-l felicit in persoana, desi cate-odata nu gasesc usa casei din cauza decoratiilor care umplu peretii si gradina si poarta si gardul si etc.

A doua zi merg sa vad un spectacol la fel de traditional de Pantomime sau daca ma nu pot deranja il urmaresc la televizor, dar e musai sa ma dau jos din pat sa merg la patinoar. Nimic nu e mai frumos decat un patinoar in aer liber si o ciocolata fierbinte, intr-o seara rece de decembrie, inconjurat de muzica si sute si mii de luminite decorative cu care sunt impodobiti copacii din jur - recomand cu caldura National History Museum Ice Rink sau Somerset House, ca si Marble Arch Ice Rink (toate in Londra)

In plus nu uitati sa admirati luminile de Craciun pe Regent Street sau Oxford St.

Craciunul poate fi frumos si in Anglia, chiar daca nu la fel ca acasa.

Sa petreceti cu bine!

10. cipy

cipy New Member

Trophy Points:
    0
    buna seara tuturor!
    sarbatorile de iarnaoare ce poate sa fie mai frumos decat natura imbracata in mantie alba,mirosul cetinei si al cozonacilor in casa iar pe strada cete de colindatori...
    sunt aici de 3 saptamani si citind mesajele celorlalti nici nu vreau sa ma gandesc ce impact vor avea asupra mea sarbatorile de craciun..as scrie mai mult dar m-a luat dorul de casa si nu mai pot continua.

11. goddess

goddess New Member

Trophy Points:
    0
  12. catia

catia New Member

Trophy Points:
    0
    Craciunul de acasa

Hmmmm,mi-e dor de casa. Ma gandesc la Craciunul petrecut in fiecare an cu parintii.Anul acesta va fi altceva.Voi sta langa brad cu iubitul meu si bebele care va sosi in preajma sarbatorilor.Ma bucur totusi ca va veni mama, imi va face cozonac si sarmale, vom impodobi bradul si vom colinda sper:)
    Ce frumos! Abia acum apreciez seara de ajun in care eu,mama,tata,sora mea ne adunam in jurul bradului si cantam colinde apoi ne imparteam cadourile.Anul acesta am inceput o viata noua si am emotii.As vrea sa regasesc in noua mea viata unele momente traite alaturi de parinti.Inchid ochii si parca simt mirosul de portocala din casa,aud fosnetul pachetelor de craciun...vreau,mi-e dor...Imi aduc aminte de tata care se imbraca in Mos Craciun si plecam la colindat :) Ce frumos...Nu stiu daca imi voi gasi locul in lumea aceasta care imi este straina acum.Cat ma bucur ca vine mama!
    Eu sunt nascuta pe 30 noiembrie si cel mai mult imi place ca de ziua mea se impodobesc vitrinele magazinelor cu lumini :)Imi place cand totul este imbracat in luminite, brazii, parintii care alearga dupa cadouri pentru copii, scrisorile copiilor catre mosu:) Cred ca anul acesta ii voi scrie si eu o scrisoare si i-o las pe perna:) -santa- anta-
    Vreau asa : sa o am pe mama de sarbatori cu mine
    sa am un bebe sanatos
    un brad impodobit
    sa cante Mircea cu noi colinde in jurul bradului( Mircea este iubitul meu)
    sa gangure si bebe cu noi:))
    sa ne impartim cadouri
    si lumea sa fie mai buna -santa- anta-

13. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Craciunul de acasa

catia foarte frumos mesajul tau, dar pentru ca avem de ja 2 subiecte pe teme asemanatoara (Sarbatorile de iarna si Romania iarna) ti-am mutat mesajul aici!

Multumesc pt intelegere -wave-

Spin, moderator

14. goddess

goddess New Member

Trophy Points:
    0
  15. agnb

agnb New Member

Trophy Points:
    0
    Am potrecut 15 craciunuri in UK si imi plac foarte mult. In fiecare an ne petrecem craciunul cu membrii familiei, la socrii (englezi) care locuiesc intr-un cottage vechi din 1500, cu barne si foc dechis de semineu, mare cit jumatate de camera... Ei mereu au brad natural pe care il fac chiar inainte de craciun, si sub al carui ramuri sint puse toate cadourile... Eu cred ca e totul frumos ( mai putin christmas dinner care nu imi place) si nu ma face deloc sa tanjesc dupa craciunul romanesc..
    Numai ca anul acesta lucrez de craciun si boxing day... Hmmm

16. goddess

goddess New Member

Trophy Points:
    0
  17. princewilliam

princewilliam New Member

Trophy Points:
    0
    -cry- ry- deja mi-au dat lacrimile....sunt de 6 luni aici...si este primul craciun pe care il fac departe de familie...daca pana acum nu am simtit mare lucru in preajma sarbatorilor...acum realizez k de fapt totul era asa de minunat iar eu nu stiam sa apreciez...si imi este asa dor de tot!!!! de pregatiri,,,de impodobirea bradului de absolut tot.Norocul meu este k sunt aici cu logodnicul...insa cred k amndoi vom lucra de craciun si de anul nou -sad4- ad4- !!! va urez tuturor un craciun cat mai frumos si un an nou plini de fericiri si impliniri!!! -kiss- iss-

18. fl0rin

fl0rin New Member

Trophy Points:
    0
    mai lasati deperesia si lacrimile ca nu se potrivesc cu craciunul :)
    in ultimii 6 ani mi-am petrecut craciunul in 3 tari diferite si in fiecare an am gasit si intilnit citiva oameni cu care am mers la colindat si a fost minunat de fiecare data.

asa ca haideti sa ne organizam ca nu mai e mult. sper sa mai vrea si altii ca altfel o sa incep sa ma simt prost ca sint singurul de pe aici care se incapatineaza sa nu aiba un craciun trist -party- arty-

19. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  20. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    Si zi deci ai beci?!? maaama mia!!! -ras2-
    Sorici iti trimit io de vrei si nu gasesti nicairi. ;) Vezi la Morrisons ca are de obicei :) insa cred ca gasesti la orice macelarie (butcher) daca intrebi.
    sau daca vrei de aici http://www.farmerschoice.co.uk/meat/buy ... dcrackling

Enjoy! si La multi ani lui ala micu' -multi-ani-

Share This Page