6.3 C
London
Sunday, October 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Sansele unui psiholog in UK?

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by november_butterfly, Aug 23, 2012.

1. november_butterfly

november_butterfly New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor!

Urmarind discutiile de pe forum, am observat ca mare parte sunt in legatura cu procesul de obtinere a unui permis de munca in UK. Curiozitatea mea este ce se intampla dupa ce romanii din Uk primesc acest permis de munca pentru care se lupta atat de mult? Reusesc ei sa isi atinga obiectivele cu care au plecat in UK?

De luna viitoare voi intra si eu in acest proces, voi lucra 1 an de zile ca si student cu Yellow Card si astept cu nerabdare sa treaca cele 12 luni pentru ca sa primesc Blue Card. Insa acest Card nu este scopul final. Sunt de profesie Psiholog, iar scopul meu este ca sa pot practica aceasta meserie in UK. Am fost angajata timp de 2 ani ca si psiholog, in Romania, la un ONG, insa din pacate situatia financiara nu imi permitea mare lucru, ce sa mai vorbesc de un capital pt a-mi deschide un cabinet privat. De aceea m-am orientat spre Anglia. Am fost mult incurajata sa fac acest pas de catre romani din UK, insa nu am avut sansa sa vorbesc cu un psiholog roman in UK.

Din documentarile facute mi-am dat seama ca ar fi important sa ma inscriu in British Psychologists Society, pentru a putea accede la posturile de psiholog de pe piata muncii.
    M-am specializat pe Psihologie Clinica, Psihoterapie si Consiliere, absolvind un Master. Din cate am inteles, diplomele sunt recunoscute, dar vor putea sa fie echivalate in sistemul britanic?
    Care sunt sansele mele reale pentru a-mi gasi un job de psiholog dupa ce obtin Blue Card?

Va multumesc, zile frumoase tuturor!

Share This Page