16.1 C
London
Tuesday, August 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Sansa pt Romania

Discussion in 'Politica' started by spin, Oct 14, 2009.

1. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Siiu ca noi aici, departe de casa, nu prea intelegem ardoarea cu care se discuta viitorul Romaniei la Bucuresti.

Dar ceea ce se intampla acum e ceva ce, direct sau indirect, ne afecteaza si pe noi.

Ce parere aveti despre batalia care se duce in acest moment pt functia de premier? Credeti ca sibianul Klaus Johannis reprezinta poate ultima sansa pt tara noastra de a se redresa economic si politic? Credeti ca romani isi vor recapata vreodta increderea in guvern daca presedintele desemneaza un aliat politic in functia de premier, in loc sa aleaga un independent cu experienta si un portofoliu solid?

2. poujou_kick

poujou_kick New Member

Trophy Points:
    0
    sansa pt romania este klaus johannis, eu l-as vota fara ezitare, basescu acum chiar a dezamagit si tinde sa mearga catre totalitarism, adica nu prea il intereseaza alte pareri ci doar parerile lui, oare nu asta e esenta democratiei, sa asculti si alkte pareri si n=bineinteles sa le iei in seama,dar se pare ca am gresit pana acum, eu totusi sper ca k johannis isi depune candidatura , eu l-as vota cu placere -bravo-

3. anca223

anca223 New Member

Trophy Points:
    0
    Se poate schimba ceva pentru tara , si nu in ultimul rand pentru familiile noastre. Daca mai multi am semna petitia online pentru desemnarea lui Klaus in functia de premier nu cred ca ar fi nici o problema.Totul se afla in mainile noastre dar cum multi sunt pasivi ne meritam soarta.

4. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    Romania nu are nicio sansa de redresare economica in urmatorii 200 de ani si in niciun caz pe cale democratica.
    O tara care si-a distrus economia nationala in totalitate care a facut o datorie externa de peste 100 miliarde euro si nu a investit nici macar un cent (totul a mers exclusiv pt. consum), care si-a instrainat in totaitate resursele minerale, energetice si financiare nu poate fi redresata intr-un orizont de timp rezonabil.
    Romania, cu adanci regrete o spun, este (a devenit) o colonie anexata EU.

Iar despre redresare politica nici nu poate fi vorba deocamdata, cel putin nu cu actuala clasa politica.
    In Romania nu exista nici macar un singur partid politic care sa-si respecte doctrina (asta in cazul in care are avea vreuna si membri acelui partid ar stii ce este o doctrina si care este rostul ei).

anca223, invitatia ta pentru sustinerea unei persoane izbavitoare seamana cu indemnul la asumarea rolului de Don Quijote ... Fat Frumos este doar un personaj de poveste.
    Iti recomand sa incerci sa te izolezi de mass-media (romaneasca) pentru o luna de zile.
    Din cate stiu eu din istorie soarta Romaniei a fost decisa mereu de tradatorii ei, sau de alte state, nici acum nu este altfel. -nu-nu-

5. Mirela Felicia

Mirela Felicia New Member

Trophy Points:
    0
    Nici pe mine nimeni si nimic nu ma mai poate convinge ca in Romania se va mai schimba ceva in bine. Intr-adevar, Klaus Johannis pare o varianta buna in acest moment, dar nu este lasat sa demonstreze ca oamenii pot fi si profesionisti. M-am saturat de instabilitate politica, de fapt de instabilitate, in general. Lucrez intr-o institutie a statului roman. In 9 ani am asistat la atatea schimbari politice, incat am crezut ca pot deveni imuna. Nu este deloc asa. Daca mai ai un dram de sensibilitate in tine nu poti sa ramai impasibil, cu toate ca nu poti face nimic. Poate tocmai de aceea consider ca nu glumesc deloc daca spun ca este un chin sa traiesc in Romania si la fel ca multi romani...ma gandesc sa plec.

6. marius.iasi

marius.iasi New Member

Trophy Points:
    0
    cine? johannis klaus? e cumva ruda cu santa klaus ca sa ia asta romania pe umerii lui?

johannis klaus , numele lui oare face parte din aceasi categorie cu : marius pruteanu? vasile gheorgiu? stefan popescu?

nu!!!! nu sunt eu fan al lui basescu, dar cand iam auzit ca restul vrea sa dea romania pe mana unuia care nici macar cu numele nu e roman....m-am intrebat...wtf?

oricum, indiferent cine o fi la comanda, tot o o sa faca pentru tara, da macar sa nu zicem ca ne a tras-o un strain, ca ar fi mai mare rusinea.

propun romania lui regele mihai!!!!!!!!!

7. anca223

anca223 New Member

Trophy Points:
    0
    Pt. Taranu, lasa-ma sa iti spun in primul rand ca nu ma mai uit la televizor si nu mai citesc ziarele de ffff mult timp, iar in al doilea rand faptul ca am adus in discutie semnarea petitie in favoarea lui Klaus Johannis a fost din simplul motiv ca eu m-am nascut si am crescut in Alba Iulia, un oras aproape de Sibiu orasul unde d-nul Klaus este primar. Nu stiu daca ai fost in ultima vreme in Sibiu dar lasa-ma sa iti spun ca este un oras al carui cladiri sunt renovate, strazile sunt curate si multe altele. Este singurul primar care a facut ceva pentru orasul sau si pentru judet. Iar ca sa ii raspund si lui Marius.Iasi cu al lui rege, cine sa ne conduca o persoana corupta, al carui ginere a facut afaceri murdare prin organizatiile de caritate? Poti sa dai o simpla cautare pe google si o sa te lamuresti. Nu spun ca domnul Klaus este perfect dar este o persoana care se gandeste si la oamenii de rand.

8. Mr.Jarndyce

Mr.Jarndyce Member

Trophy Points:
    6
    Ma amuza foarte mult titlul acestui topic.

Caci cel sau cea care a deschis acest topic presupune ca exista vreo sansa pentru romania.

Iar voi cei de aici dicutati ca si cum aceasta sansa ar fi reala... -plans-

In romania daca mergeti ar fi bine de aci incolo sa luati lucrurile asa cum sint si sa traiti cite o zi odata fara a proiecta viziunea unei sanse ca romania pe viitor ar putea fi altceva.

CUM AR PUTEA FI ALTCEVA DACA OAMENII DIN EA NU SUNT BUNI??

ca ea sa fie altceva ar trebui ca oamenii din ea sa fie altceva.

CACI ROMANIA E COMPUSA DIN OAMENI SI NU E DOAR UN CONCEPT ABSTRACT PE CARE PUTEM SA-L ABANDONAM PENTRU UNUL MAI BUN.

DA.

9. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    anca223 tu esti suparata pe mine sau pe situatie ? sau pentru ca te-am asemanat cu Don Quijote ?

Lasa ca trece, zau !

Chiar ma amuza ideea ca unii mai cred in Fat-Frumos o persoana unica si singulara :D care de una singura izbaveste Romania ... acea tara pe care zeci de mii de "zmei" si "gheonoaie" o tin sub obroc si o terfelesc si jefuiesc in cel mai jocnic mod cu putinta, necontenit de vreo 40-50 de ani ... ei si odraslele lor ce studiaza chiar si in UK.
    .
    Uite, ca sa nu zici ca sunt rau,iti urez succes :D

Mr.Jarndyce, pe cei care sunt inca in Romania nu ai cum sa-i lamuresti, ei este orbi ( ca sa-l parafrazez pe Geoana, Vanghele, Basescu sau oricare alt "politician" de vaza de acolo).

10. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    spin a scris:
    Uite de ce nu cred eu ca exista sorti de izbanda: orice prim-ministru ar fi propus si oricum si-ar forma cabinetul, TREBUIE sa obtina aprobarea Parlamentului pentru investitura.

Crezi ca cei 500 de ticalosi cei mai reprezentativi si reprezentati ai poporului roman ar putea accepta asta vreodata ?

Poate iti amintesti scandalul deconturilor frauduloase ale parlamentarilor britanici, dupa numai O LUNA DE ZILE au facut si pus in aplicare o lege prin care erau inlaturati din Parlament si totodata bagati la inchisoare cei care mai fac (sunt prinsi) astfel de lucruri.
    Vezi cumva vreo cat de mica sansa sa se intample asta si in Romania ? Daca da, in cati ani ? -nu-ma-uit-

11. anca223

anca223 New Member

Trophy Points:
    0
    Asta pt. taranu ca sa stii ca nu sunt suparata nici pe tine, nici pe situatie -ras2- . Faptul ca avem idei diferite despre acelasi subiect nu ma face sa fiu suparata pe tine.Ma gandesc ca aproape toti gandesc ca tine si Mr.Jarndyce. Dar asa cum spunea si Spin pe noi cei de aici ne afecteaza direct sau indirect. Sa iti spun si de ce ne afecteaza, cel putin pe mine, pentru ca am lasat o familie acasa cu bunici, parinti, unchi, verisori etc.Si cum am mai spun noua, din cauza ca toti gandesc ca si tine ne merge rau, singura persoana care o avut curajul sa spuna public ca romanii sunt pasivi a fost Alexandra Svet.Toti ar trebui sa facem ceva nu conteaza ce, dar sa fim mai uniti, sa vrem sa construim o tara mai buna pentru generatiile viitoare.
    Stii vorba aceea din batrani? Capul plecat sabia nu-l taie? cam asa spui tu las ca oricum nu se poate face ceva,las sa treaca azi sa vina maine daca mie imi merge bine ce mai conteaza alti. Cat despre coruptie nu te gandi ca aici nu este, aici nu se face publica, ce spun ei este praf in ochi.

12. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    anca223, e cam mult sa vorbim despre capete plecate de frica "sabiei", zau.
    Probabil ca suntem inca destul de multi cei care inca avem rude apropiate si prieteni buni in Romania, dar indemnul tau de a sustine o persoana providentiala este o actiune 100% indreptata impotriva lor, chiar daca ai cele mai bune si nevinovate intentii.

Te-as ruga sa incerci sa privesti in urma si vei vedea ca TOTI presedintii Romaniei au fost promovati ca persoane providentiale (cu ajutorul mass-media, in cardasie este termenul corect).
    Ar trebui sa stii sau macar sa intelegi ca rolul Presedintelui Romaniei asa cum este stipulat in Constitutie este unul minor in comparatie cu asteptarile providentiale exprimate.

Pe de alta parte, eu voi fi de acord sa renunt la dreptul de vot in UK pentru redobandirea lui in favoarea Romaniei atunci cand voi cedea ca Gvernul actioneaza in favoarea poporului si in conformitate cu prevederile Constitutiei. Bunaoara Legea Salarizarii Profesorile votata si adoptata de Parlament si aflata in vigoare, nu este aplicata/respectata nici macar in acest moment.

Ti-as sugera ca exercitiu democratic si act de cultura sa incerci sa citesti cu atentia Constitutia Romaniei pe care o poti gasi aici: http://www.cdep.ro/pls/dic/site.page?id=339

De asemenea ti-as sugera sa incerci o comparatie intre site-urile guvernul britanic http://www.direct.gov.uk si cel roman: http://www.guv.ro/

Situatia politico-economica am descris-o deja intr-un post anterior, dupa ce vei citi Constitutia si vei compara site-urile, putem discuta despre capete plecate de frica sabiei si cum si unde ne crestem copii.

Nu vreau sa fiu inteles gresit cum ca as fi vreun guru sau vizionar, ghicitor in stele sau mai stiu eu ce, dar o discutie serioasa fara aceste minime cunostinte nu cred ca are rost.

P.S. Daca este cazul pot argumenta in cel mai serios cu putinta mod, tot ceea ce am afirmat.

13. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    anca223 a scris:
    Anca223 stii cum ma zgaraie pe creier "ar trebui-ul" asta? Si conteaza al naibii de mult ce facem. Si anume ceea ce se pricepe fiecare sa faca, ceea ce poate fiecare. Tu spui ca vrei sa construiesti o tara mai buna pt generatiile viitoare. Prea multi vrem sa construim lucruri marete dar uitam de cele marunte. Vrem o tara curata? Ne gandim la proiecte de anvergura, statii de reciclare cum n-a vazut o lume intreaga, dar uitam ca am aruncat o hartie pe strada cu 5 minute mai devreme. Vrem sa fim uniti, dar stai asa ca asta inseamna sa ma unesc si cu cutarescu si asta nu-mi convine. Vrem sa fim ascultati de autoritati, fie romanesti, fie britanice, dar parca tot pe un forum e mai usor sa intrebam decat sa ii punem pe functionari sa faca ceea ce sunt platiti sa faca: sa raspunda solicitarilor cetatenilor.
    Asa ca sansa pt Romania(si nu numai) e fiecare dintre noi. Fiecare dintre cei care vazand la altii ceva mai bun decat in propria ograda incearca sa faca ceva sa imbunatateasca situatia. Plecand de la un muncitor care lucrand in vestul Europei foloseste echipamente de protectie, iar cand se intoarce in Romania nu accepta sa lucreze fara un minimum de conditii de securitate, si ajungand la un profesor universitar care intors cu experienta vestului cere exact acele conditii necesare cercetarii academice de care are nevoie. Asta apropo de anumite elite care nu cer(sau n-ar trebui sa ceara).
    Cat despre cine va fi prim ministru, sau presedinte, nici nu stiu daca ar mai trebui sa aiba importanta, nu de acolo vin sansele.

14. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    In zadar efortul silverfern :( ... cei mai multi dintre romani asteapta sa vina un personaj providential care sa le rezolve toate problemele, din cauza asta se si inghesuie cu sustinerea unei persoane pe care in 99% din cazuri nu o cunosc decat cel mult din aparitii televizate si fara sa ai habar de interesele mass-media (nedeclarate si complet obscure).

15. ancutza_bc

ancutza_bc New Member

Trophy Points:
    0
    DE CE NU POT VOTA CU PSD si Mircea Geoana !!!!
    Mineriadele ,Revolutia 89
    FNI,Bacorex,Caritas,Bana Religiilor si alte nginerii financiare
    -Privatizarea Petrom impreuna cu resursele naturale de petrol ale Romaniei s-a facut pe mandatul PSD/FSN pentru suma derizorie de 600 milioane Euro.
    -Privatizarea Rompetrol s-a facut pe mandatul PSD . Ce a castigat statul roman de aici? Nimic din contra. Rompetrol i-a fost facut cadou lui Patriciu la pachet cu un ajutor de stat de 20 miliarde pentru “relansare” si cu creantza din Libia. Toate acestea au intrat in buzunarul lui Patriciu care apoi avea sa constate ca nu poate face fata concurentei si vinde Rompetrolul statului Kazakstanez la un pretz care face din patriciu cel mai bogat om din Roamania si din toate tarile provenite din fostul lagar comuinist.
    -Pe mandatul lui Iliescu, Hayssam era prezentat pe toate posturile radio, TVR, presa ca “mare investitor strategic arab”.Avea sa devina membru PSD iar impreuna cu Hrebenciuc a ras padurile Moldovei,le-a transformat in cherestea si le-a dat la export. Rezultatul s-a vazut la innundatii.
    -Pe mandatele lui Iliescu au fost capusate toate combinatele siderurgice, santiere navale, inteprinderi mecanice si aduse la faliment. Cei care le-au capusat si faliomentat au ajuns membrii si parlamentari PSD. Vezi cazul fostului director de la Sidex Galati.
    -Pe mandatele pesediste au fost decapitalizate si falimentate Bancorex, Banca Agricola….
    -Pe mandatul PSD au fost pacaliti romanii de Vantu cu al lui FNI.Vacaroiu a fost consultantul financiar al lui vantu la FNI.
    -Pe mandatul lui Iliescu obtine Voiculescu contracte pe 13 ani cu Grivco prin care tranzactioneaza energie electrica.Astfel cumparata de la stat energie electrica cu 20 $ MW ,pe care o vinde apoi tot catre statul roman cat si consumatorilor casnici cu 120$ MW-tul .
    -Pe mandatul lui Iliescu s-au dat marile tunuri statului cu rambursarile ilegale de TVA.
    -Pe mandatul de premier al lui Tariceanu sustinut de Iliescu, Voiculescu, Hrebenciuc, Vantu, Patriciu , in ultima luna de mandat,ii sunt concesionate lui patriciu resursele naturale din Insula Serpilor cat si namolul sulfuros din Delta Dunarii.
    Iliescu este in spatele lui Geona
    NU POT VOTA PSD PENTRU CA NU POT UITA

16. tiny

tiny New Member

Trophy Points:
    0
    Pai noi acum ce putem face fie schimbam prostu,egoistu si magaru la fiecare 5 ani fie alegem raul in continuare.Putem pune capat dinastiei "escu" punand la conducere un "pion" mititel din"imperiul rosu" sau din lipsa de altceva mai bun sa incepem sa ne facem barci si sa ne facem cu totii marinari.Oricum spre dezamagirea multora johanis nu o sa se se desparta de sibiu e baiat cu cap si stie ce face

17. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Re: Re:Sansa pt Romania

Nu l-ai votat dar a castigat... istoria nu poate sterge secventa memorabila!!

http://www.youtube.com/watch?v=FAja5fVd ... re=related

18. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    :)

sper ca nu ai iscat o furtuna intr-un pahar cu apa

spre bucuria poporului roman , v-a castiga USL de data asta

asa macar o sa simta pe pielea lor ce inseamna o tara guvernata de cel mai ,,cinstit guvern,,

o sa colcaiasca iarasi in accea mocirla rau mirositoare dar atat de placuta de mare parte a poporului roman , avid dupa spaga si relatii

avem conducatorii pe care ii meritam

19. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Acum vreo 8 ani fugeam la vot sa scapam de Bombonel si PSD.....alegeam marinarul....acum fugim la vot sa scapam de marinar si sa alegem pe cei de care doream sa scapam data trecuta.....

Mai conteaza? Sansa a fost in 93' cu Ratiu care probabil instaura monarhia...insa eram prea "cruzi" ca sa intelegem ce inseamna monarhie. Am ales Iliescu

ps: un singur lucru mai doresc pe viitor...vreau sa vad un presedinte Gheorghe, Vasile....Cosbuc....nu mai vreau CeausESCU, IliESCU, ConstantinESCU, BasESCU

-ras2- -ras2- -nervos-

20. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Pe mine ma surprinde patosul unora in a ne demonstra ca aia e
    mai rai/buni ca altii.
    Ce mai inseamna stanga/dreapta in politica romaneasca?
    Traseisti neobrazati,curve politice,au dezbinat natia romana.

Share This Page