12.5 C
London
Wednesday, September 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Sandwich course - Un nou tip de student

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by tun, Dec 15, 2006.

1. alexa

alexa New Member

Trophy Points:
    0
    buna...eu am viza de au-pair pe 2 ani ,a trecut deja 1 de cand sunt aici..ash vrea sa fac acest curs....se poate oare daca am aceasta viza?va multumesc -help-

2. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Poti face orice curs doresti. Viza nu mai are importanta acum!

Inainte de 1 ian. 2007 ai fi avut nevoie de o viza de student, dar acum nu mai exista VIZE!

3. shtudentu

shtudentu New Member

Trophy Points:
    0
    am tot citit topicurile voastre dar nimeni nu a acoperit un subiect. cei care au venit de exemplu cu un sandwich program cu viza de student pe un an ca si mine. am drept de munca dar nu acopar 12 luni de munca deci nu pot sa aplic pentru permis de munca. sunt cam in ceatza cu faza asta ca nu stiu dupa ce imi expira viza cum sa fac. daca mai ii cineva in situatia asta hai sa discutam.

4. tun

tun Member

Trophy Points:
    16
    shtudentu si eu sunt familiar cu genu asta de cursuri....
    sfatul meu ar fi sa ti cauti alt colegiu cand iti expira viza iar in perioada cand vei studia, ai putea sa ti iei concediu si sa ti pastrezi plasamentu, in felul asta n o sa ai nici un gap pana la acumularea elor 12 luni
    sau o alta idee ar fi sa vorbesti la colegiu si sa i pui pe ei sa sune la HO cu motivul ca vrei sa ti prelungesti programul...
    bafta sa ai...

5. Anonymous

Anonymous Guest

Am niste intrebari pentru Shtudentu si Tun ..

In primul rand ce fel se plasamente ati avut la sandwich course? Hotel sau restaurant?

Si cu ce colegiu ati colaborat?

Exista si posibilitatea sa ai tu palsament si sa te ajute colegiul sa te inrolezi la ei si sa scada un pci din taxa aia de plasare?

Mersi

6. Anonymous

Anonymous Guest

Tun sunt colegii si la 650 -700 lire pe an cu cursuri sandwich.

Ce plasament ai avut?

Pentru cursuri sandwich nu e considerata munca , acel plasament, ci training, nu? (doar ca e platit)

Inseamna ca daca te inscrii la sandwich cuorse, te inscrii la Home office ca si self sufficinet si nu ceri permisune de munca.

Am dreptate?

7. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    nu, nu, nu!
    te duci la HO si aplici pentru registration certificate ca si student. Ei iti vor emite acel registration certificate specific studentilor, cu restrictie de 20 ore/saptamina in timpul cursului si full time in vacante, dar in cazul cursurilor sandwich este OK. Nu va trebuii sa palici pentru worker authorization card cum ar trebuii s-o faca cineva pentru full time employment.

cred ca daca se calculeaza orele muncite intr-un curs sandwich si orele muncite intr-un curs normal se ajunge cam la acelasi numar, pentru ca sa nu uitam ca la un curs normal sint vreo 3 luni vacanta, cind cineva poate muncii ful time

8. tun

tun Member

Trophy Points:
    16
    Australiene draga eu am plasament in Hospitality (hotel + restaurant) iar munca pe care o fac e considerata low skill...
    Unele colegii accepta sa ti cauti tu plasamentul(regency) dar altele din pacate nu(twinuk)
    UKOK are dreptate, primul lucru tre sa te inreg la HO ca si student (treaty right as a student) si sa obtii acel reg certific
    Am scris in topicul asta mai sus ceva site uri ale unor collegii de engleza si se poate sa gasesti si mai ieftin de 1100 lire, ce sa mai zic daca tu ai gasit...
    daca mai ai alte intrebari astept sa mai scrii...

9. tun

tun Member

Trophy Points:
    16
    'cred ca daca se calculeaza orele muncite intr-un curs sandwich si orele muncite intr-un curs normal se ajunge cam la acelasi numar, pentru ca sa nu uitam ca la un curs normal sint vreo 3 luni vacanta, cind cineva poate muncii ful time'

Sefu UKOK stiu ca esti un as intr ale legii dar cu parere de rau tre sa spun ca in ale matematicii.... nu prea -error-

pai cum sa se junga la acelasi nr de ore de munca cand intr un sandwich course lucrezi full time vreo 10 luni si ceva (depinde de durata cursului) si mergi la scoala vreo luna si ceva iar intr un curs normal lucrezi full time doar vreo 3 luni si part time 9 luni? -silent-

10. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0
    UKOK, tun treburile cu cele 20 de ore full time sau part time sau sandwich sta cam asa: legea zice cine a lucrat 12 luni adica are un angajator (sau mai multi) pe o perioada de 12 luni chiar daca a lucrat 1 (una) ora pe saptamana, deci nu e un numar minim sau maxim de ore pe care trebuie sa le ai, e doar vorba de durata angajarii legale.

-salut-

11. Anonymous

Anonymous Guest

12. tun

tun Member

Trophy Points:
    16
    M ar interesa, daca stie cineva, colegii care sa ruleze sandwich cursuri la un pret cat mai ieftin(sub 1000 pounds)
    Daca puteti posta ceva site uri....multumesc

13. ontzy

ontzy New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare, m-ar interesa si pe mine "portita" asta. Am citit pe un site ca romanii nu sunt eligibili.

14. alebazi

alebazi New Member

Trophy Points:
    0
    Buna dimineata

In primul rand: Felicitari, parteneru, plictis, UKOK, motanik si toti ceilalti! Faceti o treaba pe cinste aici!
    Am si eu o rugaminte...Va rog nu aruncati cu rosii! Stiu ca s-a discutat si se tot discuta... Credeti-ma ca este a 2-a saptamana de cand tot citesc pe aici, am intrat pe toate site-urile postate de voi, in speranta sa nu vin cu temele nefacute. Am adunat atatea informatii ca simt ca imi explodeaza capul. Deci... ajutati-ma sa le clarific...
    Ma intereseaza niste cursuri full-time timp de 1 an pt a putea avea un job part-time. Ce curs sa aleg? Am vazut ca sunt cursuri si de limba engleza (cum sunt cele la UK School of English sau University of Cambridge) si de aprofundare a cunostintelor (cele de la Open University). Eu as vrea un curs de aprofundare, de exemplu "Effective Leadership Skills" de aici: http://www3.open.ac.uk/courses/classifi ... pment.shtm
    La cursuri Postagraduate nu ma bag: fiecare diploma, certificat sau degree cere cate 2,3 cursuri absolvite care costa 2900 lire fiecare.
    La Undergraduate, ar merge; ca sa obtin Certificat in Business Studies imi trebuiesc 60 puncte din 2 cursuri studiate. Asta este acceptabil ca prêt; in jur de 700 lire ambele. La durata de 1 an sunt alocate 12 ore/saptamana. Ma mai incadrez pentru part-time job? Pentru a merge la aceste cursuri imi trebuie deja absolvit un curs de engleza, cum ar fi FCE, CAE, CPE? Eu sunt licentiata in Litere- limba engleza aici.
    Concluzia, cred ca v-am ametit de tot:
    Pentru a obtine un job part-time, ce curs full-time imi trebuie? Imi trebuie unul de limba engleza sau unul de aprofundare studii (as vrea in Business Administration)? Saptamana viitoare vin la Londra si simt ca deja nu imi mai ajunge timpul.
    Ma opresc aici ca deja nici eu nu mai stiu ce am scris.
    Va multumesc mult de pe acum pentru fiecare raspuns al vostru.

15. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0
    Buna alebazi!!!
    asa e cu venirea aici in Uk si mai ales ca sa ai statut legal e o mare bataie de cap. Asa am fost si eu in cazul tau ..am tot cercetat si tot eram confuza. Pana la urma m-am determinat ce vreau. M-am inscris la un curs professional ACCA (accounting) , am mers pentru contabil pentru ca asta am invatat si-n tara si am vrut sa ma specializez la ei. Vroiam si eu pentru engleza sa merg, adica sa fac doar 1 an .. dar cursurile de engleza nu sunt full-time (cel putin nu am gasit eu). Eu am gasit cu 3600 pe 3 ani si normal ce e full-time, depaseste 15 ore pe saptamana. Ma avantajeaza ca nu platesc suma din start, ci am platit avans la inceput si urmeaza lunar sa achit cate putin.
    Acum astept sa trimit BR1 azi si sa vad ce raspuns imi dau aia de la home office.

Bafta si mai cauta pe net, de ce crezi ca nu ai timp? aici cand vii timp de 3 luni ai timp sa investighezi.

16. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    alebazi,
    depinde ce urmaresti....daca vrei doar sa obtii dreptul de munca part time atunci te sfatuiesc sa te inscrii la cursul cel mai ieftin care indeplineste conditiile Home Office.
    Conditiile sint: curs full time, minimum 15 ore/saptamina, la o scoala acreditata de DfES.
    UK School of English are cursurile gindite exact pe acest sablon si un curs full time de Advanced English, sa zicem, este Mon-Fri 9-12am si te costa 289GBP pentru 1 an. Daca vrei o scrisoare de introducere catre banci, pentru a te ajuta in deschiderea unui cont, mai platesti 10GBP, iar manualul de studiu te costa inca 20GBP. Asta e tot, nu sint alte costuri ascunse.
    Probabil ca mai sint si alte scoli asemanatoare, dar asta e cea mai ieftina pe care eu am gasit-o, recomandata de niste prieteni.

17. alebazi

alebazi New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pentru raspunsurile voastre!

oxanel, problema este ca nu o sa am internet acolo, de-asta ma grabesc asa; incerc sa strang acum cat mai multe informatii.

UKOK, cursul ma intereseaza in primul rand pt a obtine un job part-time, dar daca tot fac 1 an am zis sa fac ceva sa-mi foloseasca si la serviciu.

va multumesc si mai astept sugestii!!!!!

18. Anonymous

Anonymous Guest

alebazi
    gasesti aici niste informatii:
    http://www.ucas.com/
    http://www.hotcourses.com/

Doar introdu ce subiect te intereseaza si click pe search.
    Daca nu esti multumit de raspuns, intra direct pe site-ul institutiei. Au mai multe informatii.

Multa bafta! UCAS sunt foarte seriosi. Si eu m-am inscris prin ei. Si poti s-o faci online.

-sunny-

19. expertparchet

expertparchet New Member

Trophy Points:
    0
    Salut. Daca sotia nurse in RO se inscrie la un curs de 1 an (minim 15 ore/sapt) eu cum pot primi drept de munca?Ea din cate inteleg primeste part time.Nu? Sau ne putem inscrie amandoi la un astfel de curs? si sa primim amandoi drept de part time? Eu sunt "skilled" : floor layer si carpenter as gasi part time in meseria mea sa pot castiga mai bine?

20. honey

honey New Member

Trophy Points:
    0
    Alebazi, eu am 'studiat' la London School of Management in ealing W5, Londra.
    Poate gasesti un curs care te intereseaza la ei, cursurile costa intre 1200/1600 lire pe an. Sunt seriosi adica se face scoala pe acolo dc chiar vrei sa mergi la scoala. Mie mi-a folosit acel colegiu pt a lua doua vize de student ,am mers mai rar pe la scoli, am absolvit primul an...ce sa zic..uita-te si la oferta lor!
    Bafta

Share This Page