18.5 C
London
Monday, September 16, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Salutare tuturor - Vladimir, 21 ani

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by Vladimir21, Nov 23, 2015.

1. Vladimir21

Vladimir21 New Member

Trophy Points:
    0
    Va salut respectuos. Sa ma prezint, eu sunt Vlad, am 21 de ani, si caut sa ajung in UK. Am mai fost in UK, pe o perioada de 3 luni, timp in care am lucrat, la negru, fara niciun fel de acte, intr-un restaurant de tip chinezesc, in partea de sud a tarii, mai exact in Andover, Southampton. Norocul meu a fost ca, in ciuda programului lung, de 12 ore, nu m-am simtit exploatat, din punct de vedere al muncii fizice pe care trebuia sa o depun. Aveam un salariu, mic, de 150 lire / saptamana, tinand cont ca primeam minim 3 mese pe zi, si cazare, intr-un shared-house desigur.
    Avand doar 19 ani la momentul respectiv, nu mi-a fost capul la munca, si dupa aprox. 3 luni, m-am intors in tara, fericit ca am castigat niste bani. Eh, asta a fost greseala, ca banii s-au dus cat ai clipi, si m-am trezit ca in tara lucrez pe 800 lei, bani care nu imi ajung nici sa-mi duc traiul de zi cu zi, tinand cont ca sunt independent financiar, si stau in capitala, in chirie.

De mult timp imi doresc sa ma intorc in UK, dar cum si voi stiti, nu e asa usor. In tot timpul asta m-am documentat, despre NINo, si tot ce trebuie pentru munca legala in UK. Stiu cum se gaseste cazare, stiu cat costa cazarea, stiu care sunt demersurile pentru acte, s.a.m.d.
    Singura problema acum, e gasirea unui loc sa stau, imediat cum ajung in UK. Cu transportul ma descurc singur, engleza o mananc pe paine, si sunt o fire descurcareata. Dar asta nu ma ajuta sa am si un loc unde sa stau atunci cand ajung, si cautarea unui loc in chirie nu se face in 2 ore.

Acum, vine si partea unde astept sa va cunosc. Sa vorbesc cu voi, cu oricine crede ca ma poate ajuta, macar cu un sfat, sa-mi dea un pont, ceva, orice. Imi doresc tare mult, sa ajung in UK, sa lucrez, si dupa ce sunt stabil, financiar, sa incep si scoala. Dar e drum lung, si greu, mai ales cand ai 21 de ani ca mine, si esti la inceput de drum, fara cineva care sa te ajute.
    Daca cineva, cunoaste vreun angajator, sau vreun loc de munca, in domeniul restaurantelor, sau sofer cat. B, sau fast-food-uri, coffee-shops, supermarket-uri, etc. ... incercati sa imi lasati un mesaj, ori aici, ori in privat. Am ceva experienta in aceste domenii, de vorbit vorbesc fluent, sunt o fire joviala, energica, aspect placut. M-ar ajuta enorm de mult, orice mic ajutor, din partea oricui.

Sper din tot sufletul, sa primesc raspunsurile voastre, sa va cunosc, sa vorbim, si poate, chiar sa legam o prietenie. Conteaza foarte mult sa cunosti pe cineva, inainte sa pleci, sa-ti lasi viata inapoi, si sa te muti intr-o tara noua, si eu asta caut.

O zi excelenta va doresc tuturor, mult succes, si multa sanatate si forta de munca, sa va fie bine si sa vi se indeplineasca visele.

2. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    cauta chirie la cei care ofera http://ghid.uk/anunturi/chirii-oferte sau site-urile specializate (gen spareroom.co.uk)

cand ai rezolvat cu cazarea incepi si umbli prin zona, cam toate localurile au anunturi in geam

3. Vladimir21

Vladimir21 New Member

Trophy Points:
    0
    Merci frumos pentru raspuns. Sa zicem ca rezolv cu cazarea, si incep sa caut de munca, ma angajeaza cineva fara NINo / ... ca stiu ca angajatorul poate sa plateasca o taxa de urgenta, pentru angajatii fara NINo, pana isi fac. Dar intrebarea e, accepta asa /

4. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    mai degraba aplici pt NINO inainte de angajare...

5. Vladimir21

Vladimir21 New Member

Trophy Points:
    0
    Da, primul si primul lucru asta e, dar iti dai seama ca doar n-o sa stau sa platesc chirie si sa ma uit pe tavan pana rezolv cu NINo, si apoi pana ajunge. Incerc sa stiu daca exista vreo sansa sa gasesc ceva, macar part-time, unde sa nu-mi trebuiasca NINo pe perioada in care fac demersurile, si astept sa vina.

6. Pxl

Pxl New Member

Trophy Points:
    1
    Vlad, poti lucra legal fara Nino pana la 3 luni. La interview le-am spus alora ca se crizeaza angajatorul ca nu am nino si mi-au dat o scrisoare in care se explica asta. (regret ca nu am facut o copie)
    Nu Nino e problema ci chiria. Cauta mai intai pe AirBnB o cazare pentru 1-2 saptamani. In timpul asta cauti pe spareroom sau grupuri facebook (eu asa am gasit...) Fa-ti bugetul cu grija, bani se duc f repede cand ajungi aici.
    Da-mi PM daca mai ai intrebari. Bafta.

Share This Page