14.8 C
London
Monday, October 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Salut!!! Putin ajutor daca se poate

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by rafira, May 14, 2012.

1. rafira

rafira New Member

Trophy Points:
    0
    Salut tuturor,ma numesc Gabi am 23 de ani si sunt din Ploiesti si ca toti de aici vreau sa vin in UK.Nu stiu daca diplomele mele au vreo relevanta in UK dar am o profesionala de lucrator in alimentatie publica si turism un liceu de finante contabilitate si acum sunt anul 2 la UPG Ploiesti romana-engleza.Am studiat de ceva vreme forumul dar mai am mici nelamuriri.Planul ar fi urmatorul:vin in uk cel mai probabil in Northampton stau 2-3 zile la un prieten timp in care sper sa imi gasesc cazare(Intrebare:credeti ca este posibil sa gasesc asa repede cazare?)dupa ce rezolv problema locuintei imi fac un cont bancar,dupa ma programez ptr CSCS,dupa ce obtin CSCS cred ca o sa gasesc destul de usor de munca pe santiere ca necalificat(Intrebare:e doar parerea mea sau e o parere comuna?),dupa ce lucrez o luna doua si o sa am destule intrari si iesiri in cont ma pot programa ptr NIN si restul actelor(pana aici e ok sau mai trebuie sa stiu ceva?).Acum incepe partea unde m-am pierdut.Dupa ce obtin toate actele de SE mi-as putea gasi de munca in vreo bucatarie ca ajutor de bucatar ,spalator de vase nush,orice care sa imi ofere sansa sa promovez in viitor?Intentionez sa urmez si un curs in acest domeniu ptr a promova dar asta cand o sa strang ceva bani(Intrebare:exista cursuri de bucatari gratuite care sa le pot urma in paralel cu munca?)As putea sa imi caut de munca in vreo bucatarie imediat cum ajung?Imi fac contul bancar si dupa ce ar trebui sa fac?Exista ceva cum e CSCS ptr santier ptr restaurante?SI am citit ca trebuie sa tai eu chitante ptr serviciile prestate,acele chitante de unde le cumpar si cum incasez banii?direct in mana la sfarsitul saptamanii sau pe card?Cam asta e planul pe primele 6 luni acolo,dupa poate o sa am ceva bani sa pot face si un curs ceva.Acum daca ma puteti ajuta cu cateva informatii o sa va raman recunoscator.Cum as putea sa imi caut de munca in vreo bucatarie,in ce zone sunt chiriile cele mai mici sau ce altceva credeti voi ca mi-ar fi de ajutor in situatia prezentata.Multumesc mult si astept sfaturile voastre

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Bravo, Gabi! Se vede ca te-a preocupat subiectul. Iti sugerez sa studiezi si varianta obtinerii unui YC de student. In HORECA te ajuta mai mult decat statutul de self employed.

3. iris

iris Member

Trophy Points:
    16
    Poti eventual sa speri, nu sa crezi...nu incerc sa te descurajez, dar e intelept sa te inarmezi cu multa rabdare si mai ales realism

4. rafira

rafira New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc de sfat.Dar imi poti explica te rog ce este Horeca?am gasit pe google dar este in romania.Presupun ca te refereai la un curs sau ceva care se face in UK nu?Daca imi poti da un link ceva sa ma documentez ti-as ramane recunoscator :D.ms mult oricum,o sa mai caut maine pe site ca acum e deja tarziu la noi :D

5. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  6. rafira

rafira New Member

Trophy Points:
    0
    Ahaaa...nu citisem cum trebuie,nah era tarziu.Am inteles ce vroiai sa spui :D

7. lucutza55

lucutza55 New Member

Trophy Points:
    0
    am mare nevoie de putin ajutor din partea voastra cei ce sunteti acolo. eu sunt in romania. daca cineva vrea sa ma adauge in lista de prieteni pe messenger: georgette542004. nu e mare lucru dar nu stiu cum sa fac. va rog mult.(cineva cat mai aproape de londra sau chiar din wattford)
    multumesc.

8. walmont

walmont New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Gabi..!
    teoretic,..ce spui tu e aproape ok. Realitatea e un pic mai dura. In doua zile e cam greu sa-ti gasesti chirie dar nu imposibil daca ai ajutor pe cineva cu masina sa te plimbe. Problema e ca totul e prin agentie, iar agentii imobiliari sunt lenesi si mincinosi....Pot pur si simplu sa uite de tine si te amana elegant pe maine sau poimaine....Ai putea sa cauti de acasa niste variante in Share si eventual sa suni si sa aranjezi din ro. Asta e prima problema si nu e chiar simplu, plus ca locuintele se inchiriaza azi dar nu inseamna ca sunt disponibile de azi. Aici cam ai sanse 20%.
    Legat de munca pe santier....Nu am incercat sa caut asa ceva...am incercat sa gasesc orice intr-o prima faza...Au trecut doua luni de umblat cu cv-ul pe la firme si de cautari pe net pana am gasit un job,...in conditiile in care sunt inginer electric cu ECS si ceva experienta in Ro...Nu vreau sa te descurajez dar trebuie sa fi realist,..Cred totusi ca cel mai simplu de gasit de lucru e in restaurante dar trebuie sa sti foarte bine engleza, si eventual sa te recomande cineva sau sa fi foarte infingaret si sa le iei pur si simplu la rand....Totusi majoritatea patronilor sunt rezervati cu S.E. Trebuie sa spui ca ai experienta oricarui angajator cu care intri in contact. Atentie! un salariu minim pe economie pe care unii il au si dupa 2 ani de Anglia,va asigura un trai la limita...
    Banii se platesc de obicei in cont, deci va trebui sa-ti faci contul...vei avea nevoie si pentru chirie...Deci e recomandat sa-ti faci un cont tip Passport la una din bancile care au acest tip de cont si vei da adresa de corespondenta ..cea a prietenului tau. Cu contul facut poti cauta chirie...E una din conditii chiar si pentru Share. Cu facturile pe care le emiti ca S.E. e simplu. Cumperi un facturier de la magazin, si pur si simplu le dai angajatorului saptamanal sau...cum stabiliti.. Teoretic tu ai dreptul sa lucrezi ca S.E. din prima zi timp de 3 luni (cred) timp in care trebuie sa te inregistrezi, deci tu poti emite facturi de la inceput. In intervalul asta trebuie sa-ti faci si NIN si inregistrarea ca S.E. dupa ce ai NIN.
    Recomandarea mea este urmatoarea: Incearca ca gasesti un job inainte sa vi sau vino cu ceva bani care sa-ti asigure intretinerea vreo 3 luni.
    Legat de cursuri gratuite...Nu am auzit de asa ceva in anglia...Aici nu e nimic gratis...dinpotriva totul e foarte scump.
    Mai studiaza posibilitatile si intreaba tot ce nu ti-e clar iar cand vei avea toate informatiile....fa pasul! Vad ca esti hotarat. Asta e bine!

9. AndraMara

AndraMara New Member

Trophy Points:
    0
    Rafira,

Cursurile NVQ Hospitality and Catering ar fi o alta posibilitate prin care ai putea sa lucrezi full time in UK si sa obtii blue cardul dupa 1 an de munca si studiu.
    Care e procesul??
    Gasesti un loc de munca, te inscrii la curs, mergi la Croydon si obtii yellow cardul de student, apoi mergi la Job Centre Plus pentru a obtine NIN si in cele din urma incepi sa lucrezi (nu poti incepe munca fara yellow card sau nin!)
    Avantaje: drept full time de munca, posibilitatea de a obtine blue card dupa un an, ai mai multe sanse sa gasesti de munca decat daca ai fi self employed.
    Dezavantaje: costul cursurilor (nu imi mai vine nimic in minte -nu-stiu- ).

Pentru mai multe informatii, vezi si:
    http://www.direct.gov.uk/en/educationan ... g_10039029
    http://www.northamptoncollege.ac.uk/bus ... st/18.aspx

Oricare optiune ai alege, te sfatuiesc sa te inarmezi cu multa rabdare, sa incepi sa faci demersurile inca din Romania (de ex. cauta de munca, chirie, obtine programari la Home Office, etc) pentru a economisi bani si timp in UK.

Daca ai nelamuriri, te astept cu intrebari.

Multa bafta! -dans-

10. rafira

rafira New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult tuturor, din nush ce motiv nu pot sa postez de pe pc .tineam doar sa va Multumesc si revin cu ultimele informații imediat cum reușesc sa tastez de la calculator

Share This Page