10.6 C
City of London
Monday, February 24, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Sa reprezentam cum se cuvine Romania!

Discussion in 'EVENIMENTE' started by motanik, Oct 27, 2006.

1. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Dragii mei,

Trebuie sa va anunt ca am fost contactata de un reporter al unei televiziuni private din Romania care doreste sa ajutam la realizarea unei emisiuni pt 1 decembrie, ziua Romaniei.

Nu am sa mentionez datele exacte acum pt ca nu le am nici eu dar in linii mari va pot spune despre ce e vorba si sper sa ma ajutati sa oferim o imagine frumoasa a comunitatii noastre.

Am nevoie de povesti frumoase, povesti de reusita. Stiu ca nu toti avem o viata roz aici si ca unii dintre noi sunt inca ilegal la munca, dar despre ei am tot vorbit. Hai sa vorbim si despre romani inteligenti, romani talentati, romani care au reusit sa aiba o viata frumoasa pe taram britanic.

Am nevoie de oameni ce au ca hobby dansul sau pictura sau sculptura sau fotografia, am nevoie de oameni care scriu poezii, care canta, care au un talent special si vor sa ni-l impartaseasca.
    Am nevoie de oameni mandri ca au reusit sa starneasca admiratia britanicilor, fie la locul de munca (santier, birou, magazine samd), fie in cercul de prieteni.
    Am nevoie de oameni ce si-au intemeiat o familie aici, de mame care au nascut aici si de copii ce merg la scoala aici.

Trebuie sa aratam impreuna ca diaspora nu inseamna hoti, criminali, needucati. Din contra, suntem o comunitate de oameni cinstiti, muncitori, luptatori.

Filmarile vor avea loc undeva pe la jumatatea lunii noiembrie si propun o intalnire a comunitatii noastre pt atunci. Am sa revin cu o data exacta de indata ce stiu amanunte.

Veniti cu povestile voastre de succes, meritati sa stie si altii ca prin munca, ambitie si speranta se poate!

2. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Sa reprezentam cum se cuvine Romania!

Trebuie sa va anunt ca am fost contactata de un reporter al unei televiziuni private din Romania care doreste sa ajutam la realizarea unei emisiuni pt 1 decembrie, ziua Romaniei.

Si eu am fost contactat,pare o chestie interesanta

3. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Ok, sa precizam ca este vorba despre PRO TV si ca e ocazia noastra sa aratam ca se poate si altfel.

4. vascoron26

vascoron26 New Member

Trophy Points:
    0

Buna!
    Eu sunt mandra de ce am reusit in UK.
    Desi ilegal,am facut 2 din cursurile importante de turism international si am terminat cu 97% si 98% din 100%,ceea ce a insemnat cel mai ridicat procentaj din examen.Chiar si compania prin care am studiat mi-a trimis felicitari scrise si au ramas impresionati.Acum il incep pe al 3-lea,dar mentionez ca a trebuit sa astept o luna de zile,ca sa le dau sansa si englezilor care au picat primele examene sa le mai dea inca odata sa le treaca,pt a se putea completa grupa de studenti.In masura in care satisfactiile intelectuale intereseaza,m-as bucra sa reprezint Romania,pt ca sunt mandra ca am fost crescuta intr-un sistem care m-a ajutat sa ma ridic la un nivel deasupra multora.Iar diferenta o simt in fiecare zi aici.

5. poujou_kick

poujou_kick New Member

Trophy Points:
    0

...sunt dispus sa-ti dau o poveste despre a fi cinstit si muncitor cu toate urcusurile si coborasurile ,si toate piedicile care le-am avut datorita nationalitatii, dar tot ca mine a iesit pana la urma... -salut-

6. lavinial

lavinial New Member

Trophy Points:
    0

Buna!
    Si eu sunt mandra de ce am realizat aici. Trebuie mai intai sa precizez ca sunt in Anglia de 2 ani si jumatate deja (legal). Am absolvit Stiinte Economice in Romania iar cand am ajuns aici am urmat cursurile Universitatii Durham unde am absolvit MSc in Corporate and Interantional Finance in Ianuarie 2006.

In Februarie m-m angajat la Rolls-Royce ca Analist Financiar unde m-am acomodat foarte bine. Imi place la nebunie ceea ce fac iar prospectele de cariera se arata si ele pline de success.

Trebuie totusi sa mentionez ca succesul meu s-a datorat muncii asidue, rabdarii si intelegerii sotului meu dar si a norocului.

7. oanagav

oanagav New Member

Trophy Points:
    0

Si eu sint mindra! -q- da numai in sinea mea... si un pic pe dinafara. O sa fie un reportaj stilu "Cultural learnings of Great England (and Staines) for make benefit glorious people of Romania?" 3s Glumesc! -ntwhy-
    Mult succes si sint sigura ca va iesi bine daca va ocupati voi, numai de l-ar arata si astia p-aici, ca daca-l arata la proTv e irelevant pentru imaginea noastra inafara.

8. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

O sa fie emisiune legata de integrare, de cum ne-am integrat sau nu aici noi si copiii nostri (cei care avem).

Asadar fac un apel catre familiile cu copii care doresc sa ne impartaseasca povestea lor.
    Si inca un apel catre studentii romani din universitatile britanice, ca am vazut ca sunt cativa pe forum.

Veniti cu povestile voastre si va rog dati de stire daca ati fi dispusi sa apareti intr-o emisiune televizata.

9. badea

badea New Member

Trophy Points:
    0

Vrei cu neaparat sa le arati celor de aici ca noi ne mindrim cu faptul ca suntem normali? Eu unul nu cred ca imaginea noastra aici ar fi mai buna daca o sa fim vazuti promovind mediocritatea.

10. ramy

ramy New Member

Trophy Points:
    0

Cred ca ramane la latitudinea fiecaruia daca vor sau nu vor sa participe la realizarea emisiunii, asa ca nu trebuie influentati de nici una din parti.
    Ficare va lua decizia care i se pare potrivita ptr el.

11. oanagav

oanagav New Member

Trophy Points:
    0

Ai dreptate intr-un fel... N-are rost sa ne demonstram normalitatea britanicilor, mai ales prin intermediul unui reportaj razlet, dar n-are rost nici sa vada romanii de acasa la protv cum ca sint romani ce au reusit sa fie priviti ca normali aici. Singurul avantaj pe care il vad ar fi ca va vede familia in tara si se mindresc si ei.

Share This Page