9.3 C
London
Monday, March 01, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Sa ne corectam in grup

Discussion in 'AMUZAMENT' started by Dan, Sep 1, 2012.

1. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @unus multorum
    Cred ca este vorba mai mult de respectul pentru cititor, nu de pastrarea identitatii.
    Nu este un forum cultural, asa ca nu putem pretinde exprimari elevate si 100% corecte.

Frumos si intelept (din punctul meu de vedere) este sa incerci, pe cat posibil, sa nu scrii cu picioarele, atata tot.

Astea sunt punctele mele de vedere, fireste ca altii ma vor contrazice :)

2. kitchi11

kitchi11 New Member

Trophy Points:
    0
    Sa mai scoatem topicul asta din umbra putin.

Asa nu:
    Sa luam "te poop". ==> Poop in limba engleza poate fi: Feces, waste product from an animal's digestive tract expelled through the anus.
    Chiar asta vroiai sa transmiti Luanei? Putina atentie sa nu cadem cu modul nostru de exprimare in zona comicului.

Asa da:

Imi cer scuze lluana. Eu iti multumisem pentru ca mi-ai fost de mare ajutor, dar sincer nu mi-am dat seama ca nu s-a trimis.
    Te/Va pup si sar' mana.

3. kitchi11

kitchi11 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu de putine ori am onoarea sa citesc (si) aici pe forum mesaje de genul "De ce trebuie sa scriu corect, nu ma ajuta cu nimic in viata?" - postarile unor analfabeti, semianalfabeti sau oameni care pur si simplu nu dau 2 bani pe exprimare (scrisa sau vorbita).

Inca un argument pro ar fi:

Pentru ca fara o exprimare adecvata nici macar o teapa ca lumea nu vei fi in stare sa tragi.

4. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  5. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

analfabet : (Persoană) care nu știe să scrie și să citească; neștiutor de carte.

semianalfabet : (Persoană) care abia știe să scrie și să citească.

Onorat auditoriu , onorati concetateni

Pentru ultima data vreau sa atrag atentia asupra acestui aspect nefiresc pe acest forum

Cum poate un analfabet sa scrie pe forum ?

Necunoscand ce inseamna un cuvant in limba ta materna , te baga in categoria semianalfabeti . Corect ? Corect .

Deci atunci pot sa spun , fara a putea sa fie considerat jignitor, ca utilizatorul kitchi11 este semianalfabet (bine ai venit)

Un om normal , foloseste aproximativ 5000 de cuvinte vorbind si 10-15000 de cuvinte in scris , un om inteligent se spune ca foloseste undeva la 30.000 de cuvinte

Vocabularul limbii romane contine undeva la 600.000 de cuvinte

Imi permiteti sa spun ca nimeni nu cunoaste toate cuvintele limbii romane , deci nu este hazardat sa spun ca toti suntem semianalfabeti

Revenind la oile noastre , kitchi11 , afirmand despre cativa membrii ai acestui forum ca sunt analfabeti , desi este total gresit , poate fi considerat o jignire :

"Urmatoarele actiuni sunt interzise si se pedepsesc cu interzicerea temporara sau definitiva a accesului pe forum:

1. Jignirea si atacul la persoana, folosirea de cuvinte obscene.

Rog moderatorii acestui forum sa-l pedepseasca exemplar pe acest membru , nefiind prima data cand jigneste grosolan alti membrii

Picard out

P.S. kitchi11 , agramat poate ar fi un cuvant mai usor de incadrat , dar nu-i asa , nu suna destul de jignitor

6. kitchi11

kitchi11 New Member

Trophy Points:
    0
    Exista un topic special unde se pot propune atentionari, banari, etc. deci mai esti si off topic.
    Nu voi mai pierde timpul sa-ti mai raspund ca esti un caz pierdut, sorry.
    Hai pa.

PS. Daca ai gasit ceva semn de genul "." pe tastatura, iti recomand sa-l folosesti cu incredere, te asigur ca nu musca. :) Asta asa ca fapt divers, daca tot ai postat in "sa ne corectam in grup" in loc de "propuneri de banare".
    PS.2 Mai putina sala si mai multa lectura "domnule" the man, sau Borat?

7. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Te-am corecta kitchi11 , acest thread-ul se numeste ,,sa ne corectam in grup,,

,,Tu in aceasta postare mai intai ma numesti pe mine semianalfabet dupa care pe TOTI membrii (vezi partile subliniate). Ia explica-mi tu, in cazul in care un moderator decide sa se gandeasca cu logica si mintea ta, TU de ce ai fi o exceptie de la regula? ,,

analfabet nu este egal cu semianalfabet , am spus ca analfabet este jignitor

Mission accomplished

8. iris

iris Member

Trophy Points:
    16
    Theman, extrapolezi exagerat. Analfabet sau semianalfabet in sec XXI, intr-o tara civilizata, ramane o drama.

Ca o potriveala, un articol "sharuit" zilele trecute printre prieteni, pe facebook:

http://epochtimes-romania.com/news/2012 ... l---143002

9. ioana1325

ioana1325 New Member

Trophy Points:
    0
    @theman73,

Ca tot suntem la subiectul "Sa ne corectam in grup"...

1. Nu punem virgula intre subiect si predicat niciodata. " Un om normal, foloseste aproximativ"... ( subiect, grup nominal si predicat, fara virgula).

2. "Despre cativa membrii ai acestui forum"... Scriem in acest context substantivul comun "Membrii", cu un singur "i", ci nu cu doi.
    Exemplu:
    Membri ai acestui forum.. ( ca si cum am spune "elevi ai acestei clase");
    Si...membrii comisiei ( in acest caz, cu doi "i", ca si cum am spune " elevii acestei clase"...

Nimeni nu cunoaste probabil toate cuvintele limbii romane, insa toti ar trebui sa scriem corect cuvintele pe care le cunoastem.

Sau putem sa nu ne suparam cand ni se atrage atentia si putem sa indreptam ceea ce nu cunoastem.

10. kitchi11

kitchi11 New Member

Trophy Points:
    0
    Ziceam ca nu mai raspund, dar:

Bravo, explicatie si logica de nota 10!

Tu iti dai seama ca ai scris doar 2 randuri? Mama ce anal fabet esti! -nu-ma-uit-

Acum du-te si propune-ma pt. banare acolo unde trebuie.

PS. Aaa, cred ca iar am gresit cuvantul anal... -wow- Sorry, my bad.

11. ioana1325

ioana1325 New Member

Trophy Points:
    0
    @kitchi11,

Ca tot ne corectam in grup, cuvantul "topic", pe care tu il folosesti in postare, si care in limba engleza inseamna "subiect", "tema", in limba romana nu este recunoscut ca si neologism, prin urmare inseamna cu totul si cu totul altceva.

http://m.dexonline.ro/definitie/topic

Ar fi frumos ca in momentul in care ne corectam, sa nu ne suparam, ci sa imbunatatim ceea ce putem.

Eu personal foloseam cuvantul "topic" cu sensul pe care tu il folosesti, iar acum doua saptamani, o doamna foarte invatata mi-a atras atentia ca nu folosesc corect cuvantul, el avand alt sens in limba romana.

Si a avut dreptate.

12. ioana1325

ioana1325 New Member

Trophy Points:
    0
    "Greu ma intelege-ti"?????

Asta-i grav deja.. Adica.. Greu ma intelege pe tine ( te), sau tie (iti)???

Nu e atac la persoana, dar sincer, conjugarea verbelor se invata pana la clasa a IV-a... altfel, fara comentarii....

"Greu ma intelege-ti"...

Eu inteleg
    Tu intelegi
    El ( ea) intelege
    Noi intelegem
    Voi intelegeti ( voi ma intelegeti)
    Ei ( ele) inteleg

Hai ca se retine usor, nu-i asa?

13. iris

iris Member

Trophy Points:
    16

Ioana, parerea mea este ca exagerezi, este obositoare straduinta ta. Hai sa nu fim mai catolici decat papa. Ce-ar fi ca la fiecare cuvant "imprumutat", sa dam fuga la listele de neologisme, ca sa vedem daca e corect "weekend" sau "sfarsit de saptamana", "hotdog" sau "caine fierbinte" ? Aici era vorba de greseli flagrante ale limbii romane, nu suntem in aula Academiei Romane.

Si daca tot vrei sa ne adancim pana la buchea cartii, vezi ca exista in dex si un sens al cuvantului care se referea la locuri, areal. In felul asta o referire la "topicul cu mancarea", sau "topicul cu limba romana", etc, s-ar putea traduce prin "locul de pe forum unde se dezbate subiectul cu pricina"... adica topicul...care e el. -nas-

Ma intele-gi ?

14. kitchi11

kitchi11 New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Sa ne corectam reciproc

@ the man

Asta-i ideea acestui topic, am gresit [conform ioana1325] -nas- mi sa atras atentia, am luat la cunostinta (implicit devenim "mai buni"). Sunt convins ca ioana1325 nu m-a corectat doar ca sa-si demonstreze superioritatea fata de mine (sper) sau pt. a ma jigni/umili.

15. kitchi11

kitchi11 New Member

Trophy Points:
    0

@ioana1325
    Sa ne corectam reciproc, pt. ca in grup suna prea pervers.

Eu asa il folosesc de peste 10 ani, deci tu crezi ca e gresit? Sunt de parere ca avem nevoie cateodata sa ni se atraga atentia asupra anumitor lucruri. Exprimarea e ca si o rochie noua, iti place o cumperi, dar prima data mai intrebi si un prieten cum arata pe tine. Daca nu, risti sa-ti placa numai tie realizezand asta in mijlocul publicului cand te-ai facut de ras deja.

Iti explic si eu la randul meu ceva:
    Propozitiile niciodata nu se incep cu conjunctii (ex. şi, deci, dar, etc.). Conjunctiile leaga 2 sau mai multe propozitii si/sau idei, vin in continuarea la ceva.

Insa ai uitat sa vii cu solutia. Ce folosim in loc de topic? "Subiect", "tema" suna foarte aiurea. ex. Postez in aceasta tema. Scriu in acel subiect... hmm voua va place cu suna?

Cuvintele astea se gasesc in Dex:
    copyright
    forum
    brand
    postare
    sa zicem ca sunt acceptabile atunci.

Ce facem insa cu astea:
    iPhone - ?
    spam - ?
    pagina web - pagina de internet? (am incercat sa gasesc versiunea romana)
    smiley/emote icon - ?
    thread - ?
    topic - subiect, tema
    reply - raspuns? (am incercat sa gasesc versiunea romana)

Unele nici nu au variante in lb. romana. De exemplu daca nu am voie sa folosesc cuvantul "spam" sau "iPhone" nu pot descrie cu exactitate ce vreau intr-un cuvant.

Ioana tu ai solutii? Altii?

16. kitchi11

kitchi11 New Member

Trophy Points:
    0

E un articol foarte bun, merita toata atentia (si cele 3 minute necesare pt. a-l citi).

17. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu am inteles mare lucru din ce va certati voi pe aici.
    Tin totusi sa mentionez ca cele 600.000 de cuvinte din limba romana mentionate mai sus nu exista. Cele mai generoase estimari merg catre 200.000, dar nici un dictionar nu are mai mult de 62.000 de definitii.
    Sursa: http://www.pruteanu.ro/4doarovorba/emis457emin.htm

Am cautat pentru ca mi-a sarit in ochi, stiam ca limba engleza are mult mai multe cuvinte ca romana si despre limba engleza stiam ca are pe undeva pe la 6-700.000.

In fine, daca aveti vreo sursa care spune ca limba romana are 600.000 de cuvinte, mentionati-o aici, sunt curios sa vad argumentele lor.

18. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Bine punctat .

Dar nici nu te-a facut semianalfabet. Este totuşi o diferenţa , care văd că preferi să nu o vezi .

19. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    kitchi11

,,Cum poate un analfabet sa scrie pe forum ?
    Poate rugand pe altii sa scrie pt. el/ea. Sau folosind programe simple de genul:
    http://windows.microsoft.com/en-US/wind ... ecognition,,

Atat de tare te-a afectat ce am scris incat reusesti performanta de a te minti pe tine insuti . Desi stiai ca este vorba despre cateva limbi , in nici un caz romana , totusi ai pus acest link

Cat despre ,,anal fabet,, , stie toata lumea ca voi , gramaticienii , aveti o placere deosebita in a jigni lumea , asa ca ... poporul sa va judece

20. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Parca s-a-ntalnit nevasta lu' Pruteanu cu Mama Omida...
    Voi n-aveti somn cotoharlelor? Ori vi s-a sculat gramatica cu coada-n sus ca tarnacopu'?
    Rugam analistele analfabetismului sa analizeze analitic analele manelismului pre-becalian si varza de dupa capra vecinului cu drobul de sare pe cocoasa analitica a analizei de analizat analfabetismul pre-manelist.
    Da' mai abtineti-va de a mai improsca ca Columbanca, Zavoranca, Maneleanca si Leana lu' Costel!
    Virgule, punctuatii si alte caragialisme le puteti dezbate in termeni civilizati, fara sa jigniti. Daca nu va place, jucati Tetris ori Solitaire, dar mai lasati-ne-n pace cu trancaneala asta de doi bani!

Share This Page