25.6 C
London
Saturday, August 24, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Sa ii spun sotiei?

Discussion in 'Pentru ea' started by maria30, Aug 23, 2015.

1. maria30

maria30 Member

Trophy Points:
    16
    Am o dilema. Ca nu aleg persoanele bine, asta stiu. Ca nu ar fi trebuit si asta stiu. E si vina mea. Am intalnit pe cineva pe un site de dating. Am tinut legatura vreo 3 sapt zilnic pe whatsapp pana ne-am vazut. Teoretic tipul era separat de un an, avea 2 copii, locuia cu sotia in aceeasi casa din n motive, nu dormea in aceeasi camera, relatii fizice inexistente.
    La prima intalnire a vrut sa ma sarute, am refuzat.
    A doua zi avea dubii daca sa ne mai vedem sau nu. A decis nu, dar s-a razgandit peste vreo 2 zile. Motivul: nu vreau sa pierd prietenia ta. Ne-am vazut dupa vreo sapt iar. De data asta nu am fost asa cuminti si ne-am sarutat destul de mult. Ma tot ruga sa
    il iau acasa si am refuzat.
    Drept urmare, a decis sa isi ia o camera la hotel pentru data viitoare pentru a nu ajunge asa tarziu acasa sau prea obosit la serviciu. Tipul locuieste la 50 mile distanta de mine. Zis si facut. I-am cerut permisul ca sa ii vad numele si adresa. Am mers la hotel si am dormit in acelasi pat, dar nu am intretinut relatii fizice. Nu am vrut, daca era dupa el probabil se intampla din prima seara.

A doua zi l-am gasit pe facebook, am gasit-o si pe sotie. El imi tot trimitea mesaje ca nu am vrut sa fac sex cu el si ca trebuie sa reconsideram toata chestia. L-am confruntat cu ce am gasit pe facebook. Mintise desigur si acum ii pare rau. Aveau ceva probleme zice el. Copiii erau mult mai mici decat imi zisese. Acum ma roaga sa nu ii spun sotiei ca vrea sa isi refaca mariajul, nu vrea sa ruineze viata copiilor, cica a invatat din aceasta experienta. Se simte vinovat si nu vrea sa ne mai vedem. Stie ca m-a ranit si si-a dat seama ca trebuie sa fie un tata si sot mai bun.
    Nu il cred. A mintit de la inceput. Initial m-am gandit ca ar trebui sa iti tin gura. Femeia nu a gresit cu nimic, doarme linistita ca sotul ei e in delegatie. S-au casatorit in 2009!!!!
    Ma simt vinovata. Stiu ca omul pe care ea il iubeste, are grija de el, i-a daruit 2 copii, nu e cine crede ea ca e.
    I-am dat un ultimatum. Ii spune el sau ii spun eu.
    Acum tot ma roaga sa nu il oblig sa ii spuna, nu acum. Voi ce ati face?

2. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Stai in banca ta!

3. KellyRa

KellyRa New Member

Trophy Points:
    0
    Home Page:
    Buna,

Din ce ai descris, omul a cautat niste sex si atat. Daca ai fi vrut sa vezi asta, ai fi vazut de la prima intalnire. Si daca ai fi vrut sa vezi ce fel de om e, te-ai fi uitat pe facebook mai repede. Face parte din firea umana sa fim curiosi si sa cautam sa experimentam. Dar ceea ce s-a intamplat intre voi nu are legatura cu sentimentele dintre sotie si el si nici cu familia lui. O familie trece prin perioade mai bune si mai rele de-a lungul timpului, nu exista perfectiune. Iar copii mici pot creste nivelul de stres, la fel ca multe alte lucruri. In majoritatea timpului, barbatii au o relatie extraconjugala si apoi se intorc la familie si sunt niste soti sau tati mai buni. Poate ca nu ne place, dar asta e realitatea si face parte din viata.

Eu te-as ruga sa treci peste episodul asta, sa inveti din el si sa il lasi pe barbatul asta sa isi refaca relatia daca asta vrea. Sterge-i numarul si nu il mai cauta. E de inteles sa te simti tradata si ranita. Insa daca esti sincera cu tine, vei ajunge la concluzia ca dorinta ta ca sotia lui sa afle nu este altceva decat un act de razbunare. Familia asta a supravietuit pana la tine (probabil cu alte relatii extraconjugale) si cel mai probabil va continua sa supravietuiasca si poate chiar isi va reveni fara interventia ta. Cel mai probabil femeia aceea stie ce are la casa si are motivele ei sa inchida ochii. Daca nu, cu atat mai bine. Viitorul acelei familii nu e treaba ta sau responsabilitatea ta.

Multa bafta orice ai hotari in final. Si fii mai sceptica pe viitor.

Raluca

4. Viorel.C

Viorel.C Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Moneymaker.
    Maria, la cum ai scris mai sus, consider ca ai suficienta minte cat sa intelegi ca nu trebuie sa stai la discutii cu un om care te-a mintit din prima secunda. A mintit...la revedere! Delete/Ignore/Ban/Etc.
    Ascult-o pe Raluca, pentru ca stie bine ce zice...si vezi-ti de ale tale in continuare.
    Iar pe viitor, sa ai si tu mai multa grija unde "calci"...ca deh, vorba aia..."ce nu fac baietii pentru o partida?"...

Partida de sah, la ce va gandeati?... TzTzTz...Nebunei mici...

5. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    eu nu cred ca mai intra cineva in ziua de azi pe un site de dating pt o poveste romantica, plimbari sub clar de luna samd...
    mai ales daca e insurat cu copii si isi mai ia si camera la hotel -nu-ma-uit-

6. andreivaly

andreivaly Member

Trophy Points:
    18
    Spune-i sotiei....,razbuna-te. Chiar daca ne place sau nu, natura functioneaza pe principiul dinte pentru dinte. Daca era cinstit cu tine,era alta treaba, dar in cazul asta ar merita o lectie.... treaba lor cum o sa-si tina casnicia,dupa ce ii spui tu sotiei lui. Nu te gandi ca faci cine stie ce fapta urata, doar spui un adevar, pana la urma...

7. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Devastator!

Tu deci te dusesei sa gasesti dragostea vietii tale, ai pus incredere in relatie, sperante, visuri, si ...nemernicul acela...sa-i fie rusine!
    Dar tu ai visat asa de mult la ce bine o sa va fie incat,l-ai cautat de una alta abia dupa o seara dormita ambii amandoi in acelasi pat dar in care doar v-ati pupat.
    Stii cum e asta?

"mai taie tu din craci ca sting si eu farurile" -ras4-

8. iris

iris Member

Trophy Points:
    16
  9. maria30

maria30 Member

Trophy Points:
    16
    Multumesc Iris pentru ajutor. Imi reamintesti clipe triste care m-au facut sa ma simt moarta. Mi-au trebuit 2 ani de la incidentul respectiv sa pot sa ies in lume. M-am axat doar pe serviciu, am luat ore suplimentare ca sa ajung acasa prea obosita pentru a nu ma gandi ca sunt singura. Mi-am luat caine intre timp, dar nu e suficient. Toti prietenii mei au familie asa ca e naspa. Ultimul cuplu deja a dat vestea cea mare: e insarcinata. Asa ca sunt destul de in urma fata de ei. Nici nu as avea cum sa ii ajung caci intre timp am avut inca o operatie(endometrioza), osteoporoza si Crohn. Cum gasesc aceste persoane? Nu am idee, dar daca mi-ai prezenta 100 de persoane si doar unul ar avea o viata complicata, cu siguranta l-as alege fara sa imi dau seama. M-ar atrage ceva. O sa incep prin a cauta pe cineva care nu are copii. La varsta mea nu sunt prea multe persoane in situatia asta, dar ma rog s-or ascunde pe undeva. Hm situri de dating. Nu sunt grozave, dar nu ma vad ducandu-ma prin carciumi si sa vorbesc cu unii in stare de ebrietate. La serviciu, nici nu se pune problema. Prin prieteni, am incercat. Individul de acum 2 ani a fost prezentat de prieteni. Sa nu caut pe nimeni? Am facut si asta. Tot singura sunt. Vreau sa petrec timp cu cineva, sa vorbim, sa mancam impreuna, sa exploram locurile astea, vreau o viata normala. De munca sunt satula si nu imi ajunge.Timpul zboara si totul trece pe langa mine. Nu simt ca traiesc.

10. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    @maria30: ești urîtă?

11. Viorel.C

Viorel.C Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Moneymaker.
    Decat casatorita si inselata de sot, mai bine singura. Este?

12. maria30

maria30 Member

Trophy Points:
    16
    Tu ce crezi mufa?
    Ieri l-am somat sa ii spuna sotiei si el s-a supus. Nu l-am crezut ca o va face.Nu e sinceritate, s-a panicat asa ca i-a servit sotiei varianta mai usor de digerat. Ei bine, asta seara am primit un telefon de la sotie. Mi-a vorbit frumos si incerca sa afle ce l-a facut pe sotul ei sa o insele pt ca nu se cearta, sexul e uimitor, au o viata frumoasa etc.Mi-a multumit de n ori si mi-a zis ca nu sunt asa cum se astepta. Am fost o lasa si nu l-am balacarit, mi-a fost mila de prostia lui. Am invatat cateva lectii utile. Data viitoare cand apar pe forum, sa fie o poveste cu final fericit :) Multumesc pentru sfaturile voastre.

13. KellyRa

KellyRa New Member

Trophy Points:
    0
    Home Page:
    Bine ca s-a incheiat. E clar ca ai trecut prin multe incercari. Iar singuratatea e boala grea. Dar nu e niciun concurs; toate se intampla la timpul lor. Profita de timpul asta, ingrijeste-te de sanatatea ta si pune-te pe tine pe primul loc. Usor de zis, mai greu de facut. Dar daca e sa se intample ceva, se va intampla. Poate un curs de dans/gatit/etc (ceva ce ti-ar placea sa inveti) te-ar ajuta sa cunosti oameni noi cu care ai ceva in comun. Poate sa afli ce proiecte se deruleaza in zona unde locuiesti si sa te implici? Sau un voluntariat undeva ca AgeUK? Un abonament la sala? Poate ca ti-ar prinde bine sa iesi putin din rutina, sa te relaxezi si sa te bucuri de viata.

Mult noroc! Si multa sanatate!

Raluca

14. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Ai o inima buna Raluca.
    Eu ,mai capos, nu pot totusi concepe ca cineva care s-a whatsupp-uit 3 saptamani cu cineva si s-au giugiulit vo doua seri, sa scrie apoi
    "l-am somat sa-i spuna sotiei".
    Pe baza a ce?

15. maria30

maria30 Member

Trophy Points:
    16
    Pe baza bunului simt de care nu a dat dovada. De cand a fi femeie e o cantitate neglijabila?

16. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    whatsapp or avea? -ras4-

ce face si whatsappul asta.... sa vezi acum dezinstalari de whatsapp -nu-ma-uit-

17. maria30

maria30 Member

Trophy Points:
    16
    Ei bine el mi-a trimis mesaj ca ea vrea sa divorteze. A reusit sa ma faca sa ma simt vinovata. Nu am reusit sa dorm azi noapte. Azi de dimi pe whatsapp ea mi-a scris. Am intrebat-o daca a cerut divortul si a negat. Se pare ca l-a prins in trecut discutand cu alte femei. Eu ma retrag. L-am blocat.

18. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    daca il ascultai pe mufa nu se ajungea in situatia asta...
    ceea ce trebuia sa te gandesti e cine ar avea de suferit intr-adevar daca justitiarul din tine va fi satisfacut, prin recunoasterea in fata sotiei a unei conversatii pe whatsapp si a unei tentative de relatie extraconjugala... pt ca in cazul unui divort cei mai nevinovati sunt cei care sufera - copiii.
    el o sa-si gaseasca pe cineva, ea poate da / poate nu, dar pt copii din pacate nu e cel mai bun lucru sa creasca fara parinti.

19. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    The story of my life. Pe de altă parte e și vina tipului: chestiile de genul se fac cu femei deștepte. :)

20. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Nu am afirmat si nu a reiesit macar din nimic din ce am spus eu asa ceva.
    Ma gandeam doar ca, in aceste timpuri, e macar naiv ca, de la o varsta ,sa te intalnesti cu barbati de aceeasi varsta si sa crezi ca ei numai cavaleri vor sa fie.Aia e in filme. In viata reala, casatoriti,necasatoriti, vor cam un singur lucru.
    Imi pare rau de experientele tale neplacute din trecut dar, sa te dai acum lovita in aripa ca bla bla bla...e cam jenant.
    Numai vanitatea cu care scrii "l-am somat" ,"vrea sa divorteze" si mie mi se face rau.Mai ales cand zici ca are doi copii.
    Si ala o fi un bou, dar si tie ti-a placut sa te lasi pacalita cred.

Share This Page