9.7 C
London
Monday, October 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ruta Anglia-Romania,va rog sa-mi dati un sfat.

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by blackman_do, Dec 5, 2011.

1. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16
    Daca vrei sa faci cumparaturi mai ieftine, cu deviere de maxim 150 km, poti trece prin Luxemburg. Poti cumpara electronice si parfumuri mult mai ieftine.
    Daca alegi varianta asta ar fi bine sa ai rezervorul gol,sa pui si combustibil. In rest sfatul meu e sa nu alimentezi de pe autostrazi (mai ales in Austria), sa iesi 3-5 km, e mult mai ieftin.Eu preferam benzinariile JET. Nu am mai facut de ceva timp traseul,dar diferentele de pret sunt aceleasi.De parfumuri nu stiu care ar mai fi preturile acum, atunci am zis ca erau mai ieftine cu 30-50 euro, depinde de suma care o ai disponibila pt cumparaturi.Depinde si ce vrei sa cumperi. Ma voi interesa sa vad ceva preturi de actualitate. Vezi ca in Germania acum sunt multe autostrazi care au limita de viteza din cauza diverselor lucrari. Sper sa pot reveni cu ceva actualizari de la cineva care treb sa vina din Olanda. Masina e cu nr de Ro?

2. nicole2005

nicole2005 New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc de inf0

ma interesau parfumurile, nu ca nu am, am dar am auzit de preturi mici si nici 0 femeie nu rezista la preturi mici..... -thumbsup-

drumul il stiu, facem pentru a 3 a 0ara UK-R0

3. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @ nicole2005 nu, prin tunel nu vezi nimic, nici macar o broasca raioasa -ras4-
    daca ti-ai facut rezervare online, ajungi acolo, te apropii de intrare si iti "citeste" numarul de la masina, iti apare numele, apesi un buton cu ora la care vrei sa pleci si iti da o hartie cu o litera, pe care o agati de retrovizoare cu litera la vedere. Sunt monitoare care anunta cand pleaca urmatorul tren - pe litere, de exemplu A B C. Daca tu esti B, cand zice Now boarding B pleci frumusel pe partea pe care scrie France si te duci spre tren. Urci in tren (cu masina, vezi k e destul de ingust), unde e loc doar de masini unele dupa altele si pe margine un pic sa te plimbi sau sa te duci la buda (totusi nu te-as sfatui, mai abtine-te nitel, buda nu e punctul forte al trenului astuia) si dupa aia in 30 de minute esti pe partea cealalta. Sa iti scoti chestiile de care ai nevoie din portbagaj inainte sa plece trenul pt ca atunci cand e in miscare nu ai voie sa stai printre masini.
    Daca te uiti pe geam se vede ca la metrou, vezi niste cabluri pe margine si mult intuneric -ras2-
    Cu parfumurile nu stiu cum e dar la intoarcere, la Calais, este un magazin ok.

4. blackshaddow

blackshaddow Member

Trophy Points:
    6
    Readuc postarea la actualitate
    Prieteni daca cineva a mai calatorit recent si are ceva de adaugat la cele deja existente va rog sa imi spune-ti
    Actele masinii verificate la granita Romaniei va rog sa imi spuneti care vor fi,deoarece cu toti stim ca asigurarea aici in UK se face cand se face dar avem doar un document PDF cu asigurarea practic o coala A4 scrisa.
    Iar aici in UK asigurarea auto este verificata de aparatura instalata pr masina politiei sau camerele de pe autostrazi.

Ne este ceruta asigurarea ca si hartie la granita sau putem invoca cele mai sus spuse?

Masina e perfect legala a mea asigurata cu inspectie la zi tot ce trebuie.

Politia Romana poate retine un act al masinii precum certificat de inmatriculare V5C-ul sau permisul de conducere englezesc?
    Vreau o referire la lege daca stie careva va rog
    Si mentionez ca intreb acestea doar in eventuala intalnire cu echipajul iesit la mica ciupeala.

Multumesc si astept un raspuns

5. Jojo23

Jojo23 New Member

Trophy Points:
    0
    Hei! Ajutati-ma si pe mine cu un raspuns va rog. Prietenul meu a plecat din Anglia spre Romania cu o masina de Anglia , totul e in regula si pe numele lui: actele masinii, MOT, road tax, asigurare etc). Dar la granita in Romania am inteles ca nu e valabila asigurarea de pe Anglia.
    In caz de un control al politiei ce i s-ar putea cere? Am inteles ca au fost cazuri in care li s-au confiscat masina si luat permisul etc. Ce trebuie sa aiba in Romania sa poata conduce masina in regula pana in orasul lui?'

Va rog care detine orice informatie , astept un raspuns!

6. blackshaddow

blackshaddow Member

Trophy Points:
    6
    Aceasi intrebare am pus si eu mai sus dar se pare ca din cei care au fost in tara nimeni nu raspunde am intrebat pe cineva care recent a fost cu masina im tara in concediu si spune ca nu a fost oprit
    Din ce am citit pe siteul celor de la feribot ca si sfaturi pentru franta,belgia si germania sfatuiesc sa ai o asigurare terta parte
    Ma intreb din cati tranziteaza o tara sa spun pentru o ora condus pe teritoriul acelei tari cati isi fac asigurare terta parte???
    Pai va imaginati cat costa acea asigurare
    Parerea mea e ca tine de bafta foecaruia si de foamea politistului care si daca te opreste.

7. blackshaddow

blackshaddow Member

Trophy Points:
    6
    Sa ne scrii ce a intampinat prietenul tau cand a ajuns la granita

8. blackshaddow

blackshaddow Member

Trophy Points:
    6
    A ajuns prietenul in Romania?

9. Viorel.C

Viorel.C Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Moneymaker.
    Prietenul tau a "aterizat" in Europa cu asigurarea aia printata din UK. Acel document este valabil doar pe teritorul Marii Britanii. Pentru a calatori in Europa, trebuie solicitat asiguratorului Cartea verde (Green card).
    Mai multe detalii gasesti aici: http://www.romani-online.co.uk/forum/se ... 01#p181101

10. blackshaddow

blackshaddow Member

Trophy Points:
    6
    Am sunat asiguratorul sa imi cer cartea verde NU se mai elibereaza carte verde
    Esti simplu intrebat perioada calatoriei si ti se elibereaza un certificat care atesta ca esti asigurat pe continent eu am primit pe email 4 coli pe care mi s-a spus sa le printez si sa le am tot timpul asupra mea

11. Daniela2306

Daniela2306 New Member

Trophy Points:
    1
    Buna ziua asi vrea si eu sa stiu din Anglia in Romania despre tren a calatorit cineva , pentru ca este cam lung cu masina si nu avem experienta necesara dar totusi am vrea o solutie si sa am masina in tara inafară de platforma

12. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Tare asta cu trenul. Imi pare rau sa te dezamagesc, dar sa stii ca este la fel de lung si cu trenul. Si costa si mai mult. in plus schimbi de cel putin 2 ori, la Paris si la Viena, sa nu mai zic si Londra. Valize, sacose, copiii tipa, alergatura intre peroane, bilete, nervi, nu ai voie sa fumezi pe nicaieri, etc.

De celalta parte, berea la vagonul bar este super rece, iar la Viena, chiar in gara, fac niste snitele de porc EXCELENTE. Au si de pui, dar alea de porc sunt marfa.

13. Keegan

Keegan New Member

Trophy Points:
    1
    Buna ziua, as vrea sa stiu un cost-ruta pentru Liverpool - Iasi daca a facut cineva ruta asta.

Share This Page