20.1 C
London
Monday, June 17, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Rusia in UE!!!!!

Discussion in 'Politica' started by angel93, Dec 15, 2010.

1. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Multi spun ca ar fi de interes major pentru tarile europene ca Rusia sa intre in UE. De ce? Pai, poate ca daca aceasta "tarisoara" ar accepta sa se alature comunitatii europene, nicio alta economie mondiala, organizatie ,tara din lume cum ar fi SUA, Japonia, China , India nu ar putea concura cu UE. Se incearca atragerea pentru prima data in istorie de aceeasi parte pe SUA si Rusia prin intermediul summit-ului NATO de acum cateva saptamani. E posibil ca pentru prima data in istorie toate popoarele sa incerce sa coopereze pentru un viitor mai bun sau e doar o incercare de a atrage pe rusi doar pentru a-i distruge rapid, sigur si din interior? Ce parere ati avea despre un Guvern Mondial? Poate ca stiati sau nu ,dar prima incercare de Guvern Mondial si unic a fost ONU.

2. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Nici aici nu are nimeni nicio parere? Chiar nu a auzit nimeni? Din cei vreo 20 care au vizualizat acest topic nici macar unul nu a auzit nimic despre problema pusa in tema? Macar despre summit-ul NATO tot trebuie sa fi auzit cineva ceva... Haideti dom'le chiar nimanui nu-i place politica? Pai daca tot nu-i prea bagat in seama rog un moderator: sau sa il mute in arhiva sau ceva ...

3. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Permiteti-mi sa va contrazic, din cate stiu eu, insasi capitala Rusiei e in Europa. Americanii probabil ca au aplicat acum ideea cu: tineti prietenii aproape ,dar dusmanii si mai aproape si daca tot nu te poti lupta cu ei, mai bine te aliezi desi nu cred ca rusii sa accepte totusi ,pentru ca parca ei sunt cei care ii aprovizioneaza cu arme si munitie pe teroristi.

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    ValiB wrote:
    Ummm ... Rusia nu prea este in Europa ... cum ar putea intra Rusia in Uniunea Europeana ????

Mmm ... Parca e mai aproape ca Irlanda, iar Rusia europeana e aproape juma'te din Europa, si daca mai punem si petrolul si gazele in ecuatie ... s-ar putea sa fie o idee atractiva. Dar cu siguranta NU in viitorul apropiat. Pana nu se definitiveaza geografia in regiune, Rusia ramane incompatibila cu UE.

5. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
  6. neo6989

neo6989 New Member

Trophy Points:
    0
    Interesanta treaba asta cu rusii astia dar cum spunea si vali nu prea ii vad eu in uniune ptr ca ei au interese mai mari de cat ue

7. Damy

Damy New Member

Trophy Points:
    0
    Foarte multi rusi lucreaza in UE permanent si temporar...

Teritoriul Rusiei pina la lantul muntos URAL este complet european.

Rusia si Turcia sunt unicele 2 tari care se afla in PREZENT pe 2 continente simultan.
    Amandoua au teritorii pe continentul european si respectiv cel aziatic.

Important e de mentionat faptul ca nu exista tara mai bogata din punt de vedere al resurselor naturale in LUME ca RUSIA.

Pina in anul 1867 (Rusia vinde Alaska catre SUA) RUSIA a fost unica tara care se extindea pe 3 continente fara acaparari istorice coloniale.

Rusia coopereaza din mai multe puncte de vedere cu UE. Din punct de vedere Economic Rusia e foarte interesata in colaborare economica cu EU, dar din punct de vedere politic - relatiile sint progresive pe de o parte, si ''misterioase'' pe de alta. E o intrebare foarte complexa.

Am citit in mai multe editii de noutati electronice ca Ucraina se afla intr-o faza foarte inaintata de a obtine statutul de libera cirulatie pentru cetatenii Ucraineni in UE (max 90 de zile). Tot pe aceasta cale este si Rusia - dar nicaieri nu am auzit ca Rusia a format/inaintat cererea de aderare la UE. Deci Rusia e in urma la capitolul acesta.

Am si citit pe wikipedia despre sansele Rusiei de a adera la UE.
    Perspectivele apar sa fie foarte umbroase din probleme de factura geografica, geo-politica, etnica s.a.m.d.

Un aspect: controlul noilor hotare ale U.E. va fi prea costisitor/scump (18 state invecinate Rusiei) de a reglamenta controla...(riscuri mari de migratiei ilegala), teritorii care eventual vor fi greu de administrat/intretinut si si etnii/popoare de proportii enorme care vor pretinde pentru cetatenie Ruseasca.

inca un aspect crucial: coruptie inradacinata pina la "nervii oaselor" in toate structurile statale, judecatoresti, guvernamentale, exectutive si financiare...

8. anca_teodora

anca_teodora New Member

Trophy Points:
    0
    interesant topicul

Rusia este prea "barosana" ca sa te pui cu ea, privind din toate punctele de vedere, si cred ca daca ar fi intrebati rusii printr-un referendum daca vor sa faca parte din uniune, ar spune NU peste 90% din ei

9. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Ar raspunde NU din cauza ignorantei care este si pe la ei, ca si la noi de altfel, maricica as zice...Din punct de vedere al resurselor, au intr-adevar destule dar nu la fel de multe precum chinezii, Rusia insasi lasand la o parte UE e o enigma si o tara cu foarte multe contraste...de la diferenta de fus orar sintr-o extremitate si alta pana la nivelul cultural al majoritatii populatiei, este ea "barosana" dar niciodata (in opinia mea) Rusia nu o sa intreaca SUA si sa speram ca intr-o buna zi nici pe UE.
    Revenind la tema pusa in discutie, cred ca ambele parti ar avea de castigat ,intr-o egala masura, daca Rusia ar adera la UE, oricum mai devreme sau mai tarziu carcaterul national al tuturor popoarelor va disparea impreuna cu granitele dintre acestea si ca dovada migratia din ce in ce mai mare care nu mai poate fi oprita ci ,cel mult, incetinita prin programe si proiecte, fie ca vorbim aici de migratia legala sau ilegala, costurile sunt oricum prea mari pt un singur stat pt a putea face fata problemelor de acest gen sau alte tipuri de probleme sau fenomene. Lumea nu mai este guvernata de mult de asa-zisele "Marile puteri ale lumii" ci doar de grupuri si organizatii mai mici sau mai mari cu diferite sfere de influienta, interes si actiune iar politica la nivel statal este deja un concept invechit ,in conditiile in care oamenii fac eforturi uriase de a cunoaste si alte planete si eventual de a creea conditii propice supravieturii si exploatarii resurselor de pe acestea. In fine, pun punct aici, pt ca deviez si mai mult de la subiect. -ras4-

Share This Page