17 C
London
Tuesday, June 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Rosia Montana

Discussion in 'Politica' started by dromaderu, Sep 9, 2013.

1. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
  2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Why not?

3. Anonymous

Anonymous Guest

La cum se desfasoara santierele in Romania as spune ca nu e OK. Grija muncitorului-sefului de proiect fata de mediu este egala sau mai mica decat grija mea fata de cati bani face cutare taximetrist la Poplaca. Asa ca accidentele pot apare . Daca se pune problema locurilor de munca, consider ca printr-o gestionare mai buna a banilor europeni si mai multi cu cravata bagati langa Becali, ar fi destule joburi in Romania.

4. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Delicata problema, pentru ca orice pozitie ai adopta esti asociat cu niste dubiosi. Si se ajunge tot la politica (asa cum bine e incadrat topicul). Interesant e ca si daca te abtii, tot esti asociat. Pentru ca aia de la Antena3 se pare ca ignora fenomenul (din auzite spun, nu's sigur) si aia clar au un motiv politic, altfel erau prezenti cu toate echipele pe strada.

Initial ma gandeam cum ma afecteaza personal exploatarea sau ne-exploatarea, dar n-am reusit sa aflu. Daca e adevarat ca va fi un dezastru ecologic, orice om sanatos ar trebui sa fie impotriva exploatarii. Si asta ar trebui sa fie doar inceputul unei lupte, pentru ca dezastre ecologice sunt la tot pasul. (parerea mea)

5. bujalarab

bujalarab Member

Trophy Points:
    16
    Bun topic. Cum zice si John si Dan probabilitatea unui dezastru cred ca este destul de mare.
    In opinia mea cred ca guvernele Romaniei ar trebui sa investeasca intr-o industrie care sa aiba efecte benefice asupra zonei pe termen mult mai lung, gen turism. Si ar putea face asta prin investitii serioase in infrastructura si in educatie, recalificand oamenii din zona catre turism.
    Ar fi pacat sa distrugi o zona doar pt 5-10 ani de activitate cand ai putea creea ceva care sa dureze 50-100 de ani chiar si mai bine si care ar putea sa aduca contributii serioase in bugetul local si national. Nuamai ca pentru asta trebuie sa ai viziune pe termen lung ceea ce e cam dificil.
    Ce ma bucura la toata discutia in jurul Rosiei Montane este ca, incet incet, oamenii iau atitudine fata de subiect si altfel decat doar vorbind.

6. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    http://www.rtv.net/ponta-solutia-pentru ... 97125.html

Un fel de caterinca adica. Ba se face, ba nu se face.
    La cat de nemancati sunt, parca vezi ca incepe exploatarea fara sa stie nimeni. Au talentul asta. "gata domne, nu mai exploatam nimic"... si peste o luna ii vezi cu utilajele scormonind pe acolo.

7. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Dpdv politic, e greu sa inteleg cum cineva care s-a declarat contra proiectului cand era o alta afacere "basista" , revine acum cu 180 grade intoarcere si este favorabil proiectului, desigur vorbesc de domnul Ponta,
    aumandu-si ca premier victoria de a fi "smuls" inca 2% din acele redevente care le-ar primi statul roman.
    Cei care ati urmarit cat de cat subiectul, veti fi citit eventual deja toate link-urile si discutiile posibile dar, ma intreb si eu ca un novice ce sunt,
    pe inginerii aia care explica clar ca nu e voarba doar de aur, ci si de celelalte minerale din zona, de ce nu-i inreaba nimeni mai in detaliu.

Circula pe net un filmulet cu femeia aia care aparea intr-un spot publicitar favorabil proiectului (bine, doar spoturile favorabile au fost date, ala cu Maia Morgenstein neam) , si in care se vede ce injuraturi ca la usa cortului trage stimabila doamna (daca se poate numi asa).

Nu sunt dreaq adeptul teoriilor conspiratiei si tot asa dar, parca prea devenim groapa de gunoi a Europei.

BTW, se pare ca 2013 este anul cand ar trebui recalculat contractul cu OMV, de asta stie cineva ceva?

8. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Aici sunt doua chestiuni distincte:

1. Economica (prin urmare, politica), pe care nu am datele necesare spre a-mi face o idee despre cat de (ne)convenabil pentru tara.

2. Impactul asupra mediului, unde am auzit pareri (neargumentate, inca) ca ar putea fi un dezastru ecologic, catastrofa, etc.

Noi pe care linie discutam aici?

9. Anonymous

Anonymous Guest

Pai ce treaba are economia cu politicul in Romania de azi, Cataline?

10. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Vrei sa spui ca nu se fura cu economie?
    Cum ce legatura are. Ce inseamna puterea, sa ai posibilitatea sa trimiti secretara dupa cafea? Sau sa ai bani sa iti iei 3 secretare pe care sa le iei cu tine in caraibe?

11. Anonymous

Anonymous Guest

Mai, politicul romanesc are treaba cu furatul si risipa, nu cu economia!

12. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Pai nu-s legate una de alta?

13. Anonymous

Anonymous Guest

Nu. Economia, ca proces politic se desfasoara de la Tisa spre vest si de la Nistru spre est.
    Dunarea e si ea limita sudica.

14. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Ok, dar respectînd normale ecologice care-s în vigoare în țările cu apă caldă.

Tu dacă ai sta pe un munte de aur, n-ai vrea să-l exploatezi?

15. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Ba da, cum sa nu si,
    daca eu nu am lopeti, te rog pe tine sa-mi aduci lopetile, si te platesc, dar,
    nu se face sa-ti dau tie mai multi bani pentru lopeti decat castig eu, ca stapan al muntelui.

16. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
  17. Anonymous

Anonymous Guest

Ceva timp in urma, pentru o treime din grupul asta, cadea guvernul, incepea Epoca De Aur:))

18. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Asa o fi, nimic de zis, din pacate,
    genul acesta de argumentatie, a adus Romania acolo unde este.
    Presa/media a lucrat le decredibilizarea fiecarui politician, functie desigur de cine/pe cine plateste,
    noi, cei ce cascam gura la ce se intampla, ne alegem si noi favoritii functie de ce ne vinde presa/media.

19. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Un calcul exagerat (sa plantezi afine 400 de ani), dar care da de gandit:
    http://delaepicentru.com/2013/09/10/%E2 ... a-montana/

20. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Un calcul complet cretin dacă e să mă întrebe cineva.

Share This Page