14.5 C
London
Monday, April 19, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Romanii marginalizati?

Discussion in 'SEZATOARE' started by simo19, Jul 2, 2007.

1. simo19

simo19 New Member

Trophy Points:
    0
    va salut pe toti !
    este prima data cind scriu dar nu pentru prima data cind va vizitez . sint cam nedumerita daca e bine unde scriu. va rog sa ma corectati daca ar trebui altfel.am citit despre problemele fiecaruia si ale noastre a romanilor de fapt. sint in londra de 4 luni si am impresia ( ? ) ca noi sintem cei mai marginalizati. as vrea sa fie doar o parere gresita .
    am intilnit persoane de alte nationalitati si mi-au lasat impresia ca se ajuta mai mult decit noi , sint mai uniti. asa mi s-a parut mie.poate depinde de felul fiecaruia de a fi.am sa revin si cu alte ocazii daca am inteles corect unde trebuia sa scriu .
    va multumesc .
    va doresc numai bine la toti .

2. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Cu parere de rau, trebuie sa-ti dau dreptate.

Eu sunt aici de mult mai mult timp, si fiecare zi aproape, imi intareste convingerea ca, departe de a fi inimosi si generosi, romanii de peste hotare (mai exact majoritatea lor) devin tot mai reci, mai sceptici si mai egoisiti. Cate o data pe buna dreptate, datorita experientelor personale. Alte ori, din cauza nevoii de inavutire, care ii indeamna sa-si apere cu strasnicie proprietatile (materiale si intelectuale) de restul comunitatii.

Din ce in ce mai putine cazuri de romani pe care te poti baza si-n care poti gasi un sprijin real. Speram ca echipa Romani Online sa se inscrie in acele putine cazuri si sa constituie o experienta fericita pt tine.

3. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    Din pacate aceasta problema apare la toate comunitatile romanesti din strainatate nu doar aici in UK.

4. vic

vic New Member

Trophy Points:
    0
    eu ajung abea peste 2 saptamini in uk,dar,vizionind mai multe forum-uri (franta,italia,spania) impresia este aceeasi:romanii nu sunt uniti afara.oare de ce? probabil e nevoie de un spirit organizatoric puternic si de mai mult altruism . -lurk-

5. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    La prima vedere marturisesc ca nu prea inteleg legatura dintre titlul si continutul mesajului tau, Simona. Trecand mai departe parerea mea sincera este ca aceasta rautate, invidie sau cum vreti sa o numiti, care exista intre romanii de afara, dar nu numai, este pur si simplu un defect nativ. Din experienta acumulata, am ajuns sa cred ca cea mai mare parte a romanilor nu pot trai linistiti daca nu stiu cate capre are vecinul si de aici incepe totul.
    Defectul acesta nu o sa dispara peste noapte si chiar mai mult, eu cred ca vor mai trece zeci de ani pana sa putem observa o ameliorare a acestui fenomen negativ.
    Asta e situatia, si tot ce putem face este sa avem grija cu cine iesim, cu cine stam de vorba, cu cine socializam, pentru ca invidia e mare si sunt unii pe fata carora se poate citi usor sloganul: "Mor de invidie!"
    Asadar, sa aveti bafta si nu uitati: ochii deschisi! :)

6. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Simona postase pe un alt subiect si eu am facut splitul iar titlul l-am pus inspirata de primul paragraf.
    Il putem schimba daca doriti altceva.

7. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    peste tot in lumea asta si cel mai mult in romania, majoritatea romanilor sunt la fel ... infumurati, cu pretentii mari nesustinute de nimic, ranchiunosi, egoisti, mincinosi, hoti, capra vecinului, groapa altuia, nestiutori, superficiali, au pretentia ca "li se cuvine", prosti gramada, lasi, prefacuti s.a.m.d

scriu pana maine daca nu ma opreste nimeni si promit ca n-am sa "gresesc" nici un cuvant

8. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    Cunosti bine romanii din anglia dar nu cunosti englezii...sint de doua ori mai rai...

9. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Razva, mai usor, mai usor. Intre timp, fa un calcul si zi-mi cati romani cunosti, o cifra aproximativa asa.
    Si sa vedem raportat la 20-22 milioane cat e procentul, daca nu e de cel putin 51% te biciuiesc :)

10. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    Asa sunt toate natiile. Cel mai puternic supravietuieste. Am o prietena din polonia... statea in casa cu mai multi polonezi si spunea ca ea desi se zbatea sa isi caute un job si nu avea nici macar £10, ceilalti nu o ajutau cu nimica. mai rau .. se ofereau sa ii dea resturile de mancare din farfurile. Cam asa este peste tot. Romanii sunt uniti dar doar pana la un punct. Asa ca e bine sa se vedem de treaba si sa ne ajutam cat putem noi de mult.

11. int2471

int2471 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu nu pot intelege la ce ajutor va referiti atunci cand spuneti ca romanii nu se ajuta intre ei.
    Da, sunt ranchinosi, invidiosi, rautaciosi...cum mai vreti voi sa ziceti, dar sunt si destul de multi romani de calitate cum de altfel gasim in orice natie.

Cat despre ajutor...cu ce vreti sa fiti ajutati? Eu nu am avut probleme in privinta asta si am intalnit destui "rautaciosi", dar nici nu vad cu ce m-ar fi putut ei ajuta! Iar, mai ales aici in Anglia, resursele in orice domeniu sunt infinite, deci de ce ai avea nevoie de ajutorul cuiva?!

In ultimele zile chiar am experimentat astfel de fenomene...am avut cateva intrebari la care stiam ca sunt pesroane care imi pot raspunde, persoane carora le-am facut ceva servicii inainte, si am avut neplacerea sa ma lovesc de prostia lor...dar raspunsurile pe care le cautam le-am gasit singurica.

12. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    int, ti-ai raspuns singura la intrebare. Exista o mare diferenta intre romanii de omenie si cei care tin cu dintii de ceea ce e al lor, si nu vor sa imparta nimic cu nimeni, nici macar un sfat, nici macar o idee, de frica sa nu cumva sa profiti si tu de sansa de care au profitat ei

ajutorul pe care romanii il asteapta de la semenii lor, este acelasi cu ajutorul pe care echipa Romani Online il acorda celor care au nevoie. oamenii astia (ma refer la moderatori in principal dar si multi membri) petrec ore in sir raspunzand la intrebari, dand explicatii, arantandu-le calea celor pierduti pe meleaguri straine

asta e ajutorul pe care il asteptam si de la ceilalti romani, pt ca eu sunt de parere (si cred ca vorbesc in numele tuturor moderatorilor) ca daca toti am discuta invataturile pe care le-am tras din propriile experiente, altii nu vor mai trebui sa experimenteze aceleasi probleme si vor avea numai de castigat ...

Share This Page