23.5 C
London
Tuesday, May 26, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Romanii din nou in centrul atentiei!!!

Discussion in 'Imagine negativa' started by Mutu, Oct 25, 2010.

1. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Cred ca ati citi aticolul sau ati vazut la stiri.

www.romani-online.co.uk/stiri/134569-sev...rom-730am-until-dusk

Oare cat o sa mai dureze nebuneala asta?

Sau asta e doar inceputul?

Faza este ca cei in cauza nici macar nu realizeaza ca au incalcat niste drepturi elementare in UK.

Se pare ca inca este normal in Romania sa punem copiii la treaba, sa-i scoatem afara in camp flamanzi, inghetati, chiar si batuti, doar ca sa mai punem o tzigla la casa.

Fala si mandrie, dulce Romanie!

La mine in oras au aparut gaborii(tziganiii aia cu palarii negre si pirande cu fuste colorate), ce vand aur pe strada acostand oamenii, intrand prin magazine, tragand trecatorii de maneca in speranta ca cineva o sa le cumpere falsurile. Cand sunt acostati de politie flutura pasaportele romanesti - ca nah! e dreptul lor!

Sunt singurul deranjat de toate astea?

2. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    Cu siguranta toti suntem deranjati de povestile care nu se mai termina, oriunde s-ar consuma ele. Ne-au defaimat atat ca natie cat si ca individ. Desi speranta moare ultima, scepticismul meu primeaza. Acesti oameni au ceva otravit in sange, otrava transmitand-o din generatie in generatie. Nu m-ar mira daca se va descoperi ca printre copii, sunt disparuti cautati cu disperare de parinti.
    Eu as dori ca autoritatile sa fie si mai drastice, sa inteleaga acesti infractori ca e timpul sa duca o viata corecta.

3. wintersolstice86

wintersolstice86 New Member

Trophy Points:
    0
    Vad altfel lucurile, probabil ca uitam ce se intampla cu adevarat in Romania, sau cel putin eu nu, pentru ca am venit aici pentru o viata mai buna, dar asta e realitatea de pe strazi, suntem o tara fara istorie( sau o mica curva prin Europa), si ne meritam soarta din plin. Daca traiesti in Romania cu 6 milioane de lei o luna si esti alcoolic iti vinzi si nevasta ptr un litru ( sau kg cum zice x si y) de spirt, iar pe voi va mira atata? In Rromania inca se violeaza femei ( babe) la 80+ de ani, iti este frica sa iesi pe strada dupa 22:00 ca ori iti da in cap (te violeaza) vreun colorat sau te musca caini.
    Mie inca mi-e greu sa nu aud un mor... ma... pe strada.. sau lumea care se uita la tine ca la..
    Pune un leu intr-o colivie sau adu-mi un rroman in UK, e vreo diferenta?
    Nu stiu ce filosof evreu zicea Daca nu ai idee despre ceva mai bine nu zici nimic.
    mai mult ma deranjeaza indianul de la colt care pute si ma streseaza decat povestea asta..
    take care..

4. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    Avea dreptate acel evreu, daca nu ai idee despre ceva, mai bine nu zici nimic.
    Mai studiaza istoria Romaniei si istoria in general, apoi sa iti blamezi tara, daca mai ai curaj, cum ai indraznit mai sus.
    Situatiile ce le-ai prezentat, nu ne sunt nici noua straine si ne dor si pe noi, dar nu ne exteriorizam ca tine. O sa pun aceasta iesire pe seama impulsului de moment, tineretii, lipsei de experienta de viata. Ai grija de tine.

5. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Romania este una dintre cele mai frumoase tari din lume si in primul rind este ACASA pentru noi toti. Daca o sa continuam sa ne simtitm niste timpiti doar pentru ca sintem romani,pai vom ajunge de risul lumii. Uite, tiganii astia macar se mindresc ca-s tigani, astia n-au spaime si idei terorizante, ca noi. Aici in tara lumea ii uraste mai mult decit Sarkozy, sa fiti convinsi de asta! E adevarat ca ne fac de ris, dar noi nu cred ca e cazul sa avem complexe din cauza lor. Am vazut si la alte natii, mult mai rau...Nemtii si austriecii l-au avut pe Hitler, Itlaia pe Musolini, etc, etc. Mai nou, ati auzit cum a fost ucisa o romanca de catre un italian, da? (a dat-o cu capul de trotuar saraca). Asa ca nu exista padure fara uscaturi iar un popor nu merita sa fie damnat pentru totdeauna, din cauza unor specimene de la periferie.

6. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    ValiB wrote:
    Ohhh ... nu, nu ... Nu m-am nascut in locul potrivit ...

Tara, Romania ... este frumoasa ... pacat ca este locuita ... fara sa generalizez sunt intru totul de acord cu aceasta sintagma. Din pacate majoritatea isi face inaintasii de rusine cu din ce in ce mai mult succes. Noi astia care am mai ramas cu ceva urme de demnitate nu putem decat jeli vremurile apuse ale gloriei lor.

A asa a zis si D-zeu despre Terra si ... n-a mai venit pe aici de vreo doua mii de ani...
    Eu mai inca vreo 1996 si jumate.

7. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    ValiB wrote:
    Ohhh ... nu, nu ... Nu m-am nascut in locul potrivit ...

Tara, Romania ... este frumoasa ... pacat ca este locuita ... fara sa generalizez sunt intru totul de acord cu aceasta sintagma. Din pacate majoritatea isi face inaintasii de rusine cu din ce in ce mai mult succes. Noi astia care am mai ramas cu ceva urme de demnitate nu putem decat jeli vremurile apuse ale gloriei lor.

Asta e atitudinea paguboasa a noastra, a celor sictiriti de ceea ce s-a intimplat in ultimii 20 de ani si sincer, asta a fost si primul meu impuls, sa dau fraza cu "locul potrivit" si "cu pacat ca-i locuita". Dar m-a oprit ce a scris fata aia mai sus (care banuiesc ca e foarte tinara), ca "suntem o tara fara istorie( sau o mica c***a prin Europa)". de-aici am tras eu concluzia ca din cauza atitudinii noastre, astia mici au ajuns sa creada ca nici istorie nu mai are tara asta, ca sintem fix pix, ceea ce este EXTREM de grav..

8. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    In concluzie: daca noi nu ne respectam pe noi insine, nu ne repectam tara, cum sa avem respectul celorlalti? Trebuie sa ne pese ce se intampla in tara, ce se intampla cu romanii de pretutindeni, indiferent ca sunt exemple negative sau pozitive, daca nu avem atitudine, nu avem respect.
    Ar mai fi un aspect, tratamentul rasist la care sunt supusi multi romani in tarile unde muncesc, nu ne place, asa ca draga wintersolstice86, revizuieste-ti atitudinea, oricare ar fi ei, indieni sau alte natii, tot oameni sunt.

9. Adrian_

Adrian_ New Member

Trophy Points:
    0
  10. alext

alext New Member

Trophy Points:
    0
    e usor sa stai in spatele unei tastaturi si sa zici "bai ce tara de ..."sau "hai sa o urechesc pe fata aia". subsemnatul se incadreaza si el in ce a zis mai sus. din pacate continuam sa facem asta in loc sa facem ceva in tara. timpul trece dar inca mai e timp ca tara aia c... frumoasa cum o fi sa se redreseze. din pacate voi astia care trageti de urechi acum, ati dormit 20 de ani de la revolutie incoace si ati tacut gandidu-va ca va curge lapte si miere in timp ce altii furau cu nerusinare. asta e.

11. Adrian_

Adrian_ New Member

Trophy Points:
    0
    Clar ca vina este a noastra, daca vorbim de vina cuiva.

Iar clasa conducatoare e doar o reflexie a majoritatii. Nu cred ca suntem asa de ghinionisti si ne-am pricopsit cu cei mai rai dintre noi.

Mai cred ca avem nevoie de o adevarata clasa de mijloc si NU una raportata la venit... ma gandesc la atatea lucruri care trebuie schimbate, incat imi pare imposibil. Noroc ca timpul trece si generatiile se schimba.

PS. Am revazut 'Titanic Vals' si am observat asemanarea dintre promisiunile facute de politicieni la acea vreme si cele din prezent. Vorbeau de risipa banului public si siguranta zilei de maine. :)

12. Adrian_

Adrian_ New Member

Trophy Points:
    0
    @alext, cred ca ai si tu dreptate pana la un punct. Ce nu aprob e eticheta pe care o pui, raportandu-te doar la niste randuri. Eu cred ca n-am dormit 20 de ani daca e sa cantaresc ce-am facut pana acum, dar fiind constient ca realizarile mele nu te intereseaza catusi de putin. La revolutie aveam 7 ani si acum poate prea putini ca sa pui schimbarea in spinarea mea sau a noastra...cine o fi noi. Eu nu sustin ca stiu adevarul si incit lumea sa faca ceva in interesul meu. Vreau doar sa-mi spun parerea si sa aflu pareri.

Scuze daca am parut infatuat, dar era doar o ironie si nu am de gand sa o urechesc pe domnisoara in cauza. Sper doar sa aibe timp pt. putina istorie.

13. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Spuneti-va parerile! Descarcati-va oful. Despre asta e vorba in topicul asta.

14. Adrian_

Adrian_ New Member

Trophy Points:
    0
    Depasind momentul, alext a ridicat o alta problema. Cum faci si ce faci ca sa schimbi ceva?

15. Adrian_

Adrian_ New Member

Trophy Points:
    0
    Vali, nu vorbim de lasitate si nici nu judecam. Nu traim asa de mult pe cat am putea crede si e bine sa na facem o sedere placuta. Plus ca sunt atatea lucruri de vazut pe Pamantul asta, incat e pacat sa nu profitam de libertatea asta de miscare.

16. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Intervin si eu cu o parere... eu cred ca n-are sens sa ne facem complexe ca suntem romani cand suntem in alte tari. Fiecare om e judecat pe meritul propriu si nu cred ca vecinii sau colegii de serviciu se vor uita chioras la noi cand apar stiri despre ce nazdravanii au mai facut conationali de-ai nostri. Desigur, daca apar lucruri total inexacte, merita sa scriem la ziarul respectiv sa le atragem atentia ca publica prostii - cum a fost cazul publicatiei din Oxford care confunda straiele rome cu cele traditionale romanesti, caz in care reuseau sa jigneasca doua grupuri etnice, atat romii cat si romanii, ca fiecare grup are identitatea proprie cu care se mandreste - dar nu merita sa ne simtit noi rusinati pentru ce fac altii.
    De exemplu eu nu ii vad pe englezi prea complexati din cauza rolului lui Churchill in acapararea Europei de Est de catre Stalin. Si doar scrie negru pe alb in memoriile lui ca el i-a propus lui Stalin impartirea sferelor de influenta (in cazul Romaniei, 90% Rusia 10% altii) in octombrie 1944 cand s-au intalnit la Moscova. Asa ca nu vad de ce am fi complexati noi ca am trait in comunism, ce, am avut de ales sau sustinere din partea cuiva?
    De partea cealalta, cea a plecarii din Romania sau ramanerii in tara, relax, ca sa zic asa. Sunt atatia straini in Londra, unii veniti pentru toata viata, altii pentru doar cativa ani, altii pentru cateva luni etc. Este dreptul fiecarui om sa se vanzoleasca pe unde vrea pe planeta asta si asta nu inseamna ca si-a "tradat" in vreun fel tara, identitatea sau poporul. Eu zic sa nu dramatizam plecarea, pentru unii este definitiva pentru altii nu, insa un lucru e sigur, toti invatam cate ceva din experienta respectiva. Si Anglia e o tara in care inveti o gramada de lucruri folositoare, plus ca sunt o multime de muzee si e istorie peste tot, asa ca chiar merita sa traiesti aici. Chiar si pentru simtul umorului britanic, pe care nu il poti intelege pe deplin nici dupa ani de zile petrecuti aici, zic eu :)

17. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
  18. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    spin wrote:
    Inca una calda www.bbc.co.uk/news/uk-england-london-11347134

Daca nu am avea si exemple de acest gen am ramane in "umbra" ca natie...
    Normal ca nu suntem "happy" cand vedem stiri de acest gen, dar:
    "Viata merge inainte!"

Este de datoria noastra sa atragem atentia mass-mediei care e diferenta intre romani si rromani.
    Ziarele isi fac vanzari, iar televiziunile audienta. Stirile trebuie sa contina elemente de senzational, altfel lumea nu ar cumpara ziarele si nu s-ar uita la stiri.
    Vorba aia: "Apa curge, pietrele raman."

19. Gabriel_uk

Gabriel_uk New Member

Trophy Points:
    0
    Parerea mea este ca in Romania nu se doreste schimbarea , cel putin asta reiese din realegerea stimabilului Basescu , n-are rost sa ne uitam la micile exemple negative , sunt nesemnificative indiferent de ar fii romani , tigani ( fiecare sa plateasca pt faptele lui )... ce ma doare pe mine ca roman , este ca niste agramati cu IQ-ul cat marimea la pantof decid soarta unei tari intregi , daca nu mergem la vot cand avem ocazia nu se va schimba nimic

20. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

Share This Page