11.4 C
London
Monday, June 17, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Romania lui BASE

Discussion in 'Politica' started by cata246, Feb 24, 2008.

1. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Alegeri la tineretul PD-ist,fata lui Basescu a obtinut functia "suprema",dupa ce contracandidatul ei a fost desfiintat de presa PD-ista.Realitate,sau doar apa-n ochi,sa zica cum ca a avut totusi un contracandidat?

2. tzigaradenord

tzigaradenord New Member

Trophy Points:
    0
    Pe mine nu ma mai mira nimic cand vine vorba de politica din romania,facuta de basesti,iliesti,geoana,etc,etc..poate singura chestie surprinzatoare ar fi fost sa candideze de una singura si sa iasa pe locul 2Crezi ca va face ceva bun pentru romania?NiciodataPersonal,pe fata lui basescu o vad ca o mixtura intre haosul/scandalurile produse de basescu si spagile luate/date de elena udrea

3. expertparchet

expertparchet New Member

Trophy Points:
    0
    comedie.... ce mai politiciana Baseasca mica -weehee- eehee-

4. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Am vazut-o aseara dand un interviu,un fel de Gica Hagi in fata microfonului(pt cei ce cunosc),se fastacea,facea greseli de exprimare,reporterul a bagat-o repede ca cica "emotiile",pai ce emotii cand au fost cca 300 voturi pentru,si 6! contra,si aia 6 probabil ca sa para cinstite alegerile.
    Parerea mea-saraca fata habar nu are ce face,da asta e,daca tata vrea sa continue dinASTIA,notati undeva,in 10-15 ani o vom avea candidata la presedentie.

5. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Basescu este ca o bomba cu ceas. Toti stim relatia "de dragoste" pe care Mr. Basescu o are cu Dnul Hrebenciuc, pe care acum 2 ani l-a facut citez "sobolan ROZALIU" .... iar aseia mici a lui Base i s-au cam aprins calcaiele dupa "sobolanul junior", fiul lui Hrebenciuc. Base tace tace tace .... dar o sa explodeze odata. -lol- deabea astept.
    Cat despre politica ... e prea tare ce se intampla in tara ... dovada este faptul ca noi suntem aici acum ... cred ca asta spune multe. Pana acum 1 an si ceva ne-au ingradit cu vizele, dar cand le-au scos ....

Deci, sa traiasca Sticlaroiu, ala de conduce guvernul, sa traiasca Iliescu, (cu perfuzii), Nenea Geanex, Bombonel, si toti acei oameni "mici" cu burtile mari care tin fraiele tarii. O plecaciune si imi ridic palaria in fata lor. (scuze pt vant... e de la fasole).

-ahaa- haa-

6. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

Prea tare Cataline. EU nu am vazut din pacate, dar daca zici ca era un fel de Gica Hagi al microfonului, in capusorul meu deja se formeaza o idee -lol- ol- Cat despre predictia ta cu presedentia, bate-te peste gura te rog frumos. Atata ne mai trebuie. -shamed2- hamed2-

7. kmill

kmill New Member

Trophy Points:
    0
    Intotdeauna..un animal de prada..duce o adevarata lupta in reciprocitatea prazii..pentru supravietuire..insa natura pentru ca e singura perfecta.. a creat posibilitati de supravietuire pentru toate regnurile.As aminti hiena.
    HIÉN?, hiene, s.f. Mamifer carnivor asem?n?tor cu câinele, cu blana cenu?ie t?rcat?, cu gâtul gros, cu urechile gola?e ?i cu picioarele anterioare mai lungi decât cele posterioare, care tr?ie?te în Africa ?i în Asia ?i care se hr?ne?te mai ales cu cadavre (Hyaena hyaena). As adauga deasemenea scatofagii..
    Oamenii..si ei se diferentieaza evident..nu sunt,nu au fost si nu vor fi egali..cei mai multi stau pe margine si arata cu degetul..comentand ritos despre natura lucrurilor..inconstient de natura imperfecta a sinelui.
    Comentariu la tema

8. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    "Maretia s-a nascut la sat."
    Taranul roman a fost cel mai mare ganditor,si cel mai mare intelept al secolului trecut.
    Comunismul,a venit si l-a facut orasean,l-a facut navetist.
    Navetist,substantiv masc.,persoana ce calatoreste spre si dinspre locul de munca.
    Pe perioada calatoriei procesul gandirii stagneaza,se estompeaza.
    Si atunci,unii din ei,creeaza.
    George Orwell,ne arata in "Ferma animalelor",cum porcii i-au crescut pe dobermani,pt a le deveni paznici.
    Hienele,daca ar fi fost acolo,ar fi avut probabil soarta celorlalte animale.
    Poate chiar mai rau,datorita lasitatii innascute.Sau poate mai bine,din acelasi motiv.Si poate unele ar fi devenit chiar dobermani.
    Iar cand porcii fi-vor-ar dati jos,deveni-vor la loc hiene.
    Asa si oamenii.
    Pupincuristi,transformati in lideri de necontestat.
    Oportunisti,ce ajung in functii cheie.
    Ticalosi,ce transforma ticalosia-ntr-o arta,de arata chiar bine.
    Momarlani,cu ifose de intelepti.
    Pana la urma,toti suntem porci,sau dobermani,sau hiene (alte animale).
    Vulturii,in timpurile noastre,ceva mai rar.
    Parerea mea.

9. kmill

kmill New Member

Trophy Points:
    0
    Conditia de om este unica..atata timp cat ti-o recunosti.."..cine se gandeste la nenorocire este un nenorocit.."..cine vrea sa se compare cu un porc..e treaba..lui..Insa contrdictia dinte stoparea procesului gandirii si creatie..(in timpul navetei) este de-a dreptul evidenta..si hmm..nu din vina unui comunism..Maretia nu s-a nascut la sat..Taranul a ramas la fel de "sacru" si la fel de "profan " in intelepciunea sa.
    Comnetariu nr.2 la comentariu nr 1

10. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Kmill, te rog sa iti exprimi parerea la subiectul topicului initiat de cata246 legat de fata presedintelui Basescu si sa nu te pierzi in metafore si simboluri, exista o sectiune dedicata Artei unde poti contribui daca doresti.

Pentru clarificari te rog sa citesti Regulamentul:
    http://www.romani-online.co.uk/componen ... ic,1624.0/

Ai o atentionare. Daca doresti sa imi raspunzi offtopic, te astept pe privat.

Multumesc

Negrutxa
    Moderator

11. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    "Maretia s-a nascut la sat" era un fel de minicapcana,pt a vedea daca "lumea" cunoaste.
    De fapt Sadoveanu a spus,"Vesnicia s-a nascut la sat"
    Si asa este.Pe voi cei mai tineri de pe aici,nu va condamn ca nu stiati.E veche...
    Am revazut astaseara ceva din interviurile,cred eu,"aranjate",ale Elenei Basescu.
    Ii doresc personal mult succes in viata politica,succes care va exista desigur,atat timp cat PD-ul guverneaza.
    Dar totul e tras tare de par.

12. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18

Adevarat...

Share This Page