23.9 C
London
Sunday, September 15, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Romani pe meridiane...

Discussion in 'Imagine negativa' started by Anonymous, Oct 15, 2007.

1. Anonymous

Anonymous Guest

UN TOPIC CU SI DESPRE ROMANII DE PE INTREG MAPAMONDUL PE FORUMUL "IMAGINE NEGATIVA"
    LA DESCHIDEREA EDITIEI:
    Un rom?n l-a atacat pe presedintele Germaniei (?!)

Presedintele Germaniei, Horst K?hler, a fost atacat ieri de un rom?n. Barbatul, ?n v?rsta de 44 ani, l-a ?nsfacat pe K?hler de revere, dar a fost ?ndepartat rapid de garzile de corp ale acestuia, a anuntat politia din Frankfurt, citata de Agentia Reuters. K?hler, care nu a fost ranit, parasea o ceremonie de premiere de la T?rgul de Carte din Frankfurt, ?mpreuna cu sotia sa, ?n momentul ?n care un rom?n care locuieste ?n Germania a ?ncercat sa ?l atace, potrivit unui purtator de cuv?nt. Garzile de corp l-au imobilizat imediat pe agresor. Iar ne-am facut de r?sul lumii.

2. blackpool

blackpool New Member

Trophy Points:
    0
    :)|
    Pacat ca nu e prima data... Si nici nu va fi ultima... Si uite asa se duce vestea romanilor.... :):)
    -violent-
    Sa auzim de bine!

3. mariolyme

mariolyme New Member

Trophy Points:
    0
    Parca nu-mi vine a crede!!! Deodata,tot ce se intampla in Europa e din vina romanilor...Deodata romanii au innebunit si fac numai rautati si bietii europeni nu mai pot de frica noastra..!!Hai sa fim seriosi si sa incercam sa nu mai deschidem subiecte de genul...Nu suntem singura natie de pe pamantul asta care are infractori....Nu-i clar ca ne arata cu degetul,mai ales din ianuarie anul acesta,pt ca nu ne suporta?!!Sunt constienti ca avem potential,ca mereu s-au nascut oameni de valoare ca am avut si o sa avem mereu genii in toate domeniile...Sunt constienti ca mereu am fost puternici si mandri si am fost o bariera solida intre ei si Asia.Dar vor sa ne faca sa ne simtim mici si sa ne stirbeasca din personalitate...
    Iar ala care l-a atacat pe nea presedintele german...cine stie ce sas corcit,stabilit de ani in GERMANIA o fi si s-a batut cu pumnul in piept ca e roman,tot pt ca sa improaste cu noroi ROMANIA noastra...
    Succes si sa auzim numai de bine!!

4. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    voi chiar credeti ca toata lumea ii invidiaza pe romani ? ca au ei o problema speciala cu romanii ? nici gand ... habar n-au de romani si de "geniile" romane ... nici newton, nici einstein, nici sobolev, nici rahmaninov, nici mozart, nici leibnitz si nici multi altii nu au fost romani ! hai sa nu ne mai umflam asa cum ca am fi buricul pamantului si ca toata lumea planuieste un complot impotriva romanilor ca pana acum nu am dovedit altceva decat ceea ce se scrie.

5. mariolyme

mariolyme New Member

Trophy Points:
    0
    Asa e Razvane...Dar de ce sa ne identificam mereu numai cu paria societatii romanesti? Eu de asta sunt revoltata si am spus ca nu prea imi vine sa cred ....N-am spus ca Europa nu naste genii dar daca privim putin in jur,avem multi oameni valorosi care din pacate au ales sa traiasca oriunde,numai in Romania nu....Nu vreau sa starnesc polemici,poate sunt eu putin mai visatoare si-mi place sa cred ca Romania ,totusi e mai buna decat o zugravesc altii....

6. octopus

octopus New Member

Trophy Points:
    0
    Posturile Dl-ui Lapusneanu sunt 99% xenofobe , nu's ce vrea, cauta aderenti!
    mai ca as vrea sa-l citez din propria signature: ?Mai bine taci si esti luat de prost, dec?t s? deschizi gura si s? dovedesti c? esti!? A.Lincoln , dar n-o fac...

7. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    De acord! Si din fericire realitatea e "complexa si plina de aspecte"... :)

Bitdefender, este elogiat de presa interna?ional? imediat dup? lansarea noii suite de produse pentru 2008.
    http://www.antena3.ro/Produsele-romanes ... 8_ext.html

Si am fost curios sa vad daca e chiar asa? si ghici ce? Chiar asa e. E cel mai bine cotat pachet de securitate de PC Advisor...
    http://www.pcadvisor.co.uk/reviews/inde ... odcatid=31

Sunt si lucruri bune out there despre Romania (sau "in there" daca ne uitam de afara).
    Trebuie doar sa ne intereseze si sa vrem sa le vedem. -sunny-

-ww-

8. octopus

octopus New Member

Trophy Points:
    0
    nu cred ca mai trebuie sa demonstrez eu , ai facut-o tu postand despre tigani , acum despre unguri (sau poate vrei sa ma convigi ca iubirea te-a indemnat?).M-ai facut curios si ti-am studiat una din surse (you tube) , si am vazut ca nu ai facut decat o selectie care sa-ti justifice ideile.
    m-am apucat sa fac si eu una , dar pe invers,am sters-o pt ca mi s-a facut rusine de ce spuneau unii romanasi de-ai nostri, si mai intram in conflict si cu regulamentul forumului .
    Oricum , nu cred ca asta e solutia , sa ne umplem de ura . Atata timp cat nu o sa fim in stare sa ne privim obiectiv si sa corectam ceea ce avem rau in noi nu o sa putem evolua; de fapt asta m-a atras la forumul asta , nota de "civilizat" cu specificul lui romanesc bineinteles si starea "de bine" pe care mi-o da!
    -wave-

9. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    1. hai sa fim seriosi ... asta-i o picatura intr-un ocean ... si ar mai fi cateva care oricum nu se simt.
    2. Sper ca nu vrei sa-mi sugerezi legea compensatiei ...

10. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Cred ca ai dreptate, Razvan. Nici eu nu cred ca sunt inca suficient de multe lucrurile bune ca sa le compenseze pe cele rele. Dar poate uneori merita mentionate si cele bune.
    Daca acuzam de 100 de ori (pe buna dreptate - nu spun ca ar fi gratuit), atunci daca putem, hai sa si laudam macar o data... :) de dragul moderatiei sau echilibrului daca vrei... :p

11. octopus

octopus New Member

Trophy Points:
    0
    Ovidiu,
    Nationalismul la care te referi eu o numesc xenofobie pentru ca are la baza ura , dispretul spunei cum vrei tu fata de alt popor de care se simte amenintat in vre-un fel ( vezi tiganii in italia , romanii si ungurii, evreii si arabii, etc).Daca tu vezi acum Romania amenintata de nu stiu ce pericol , e problema ta , fii tu romanul vigilent!Cred ca asta e problema statului roman, eu deocamdata am alte treburi : sa-mi iubesc nevasta si copilul, sa le pot asigura o viata buna , sa merg pe munte in weekend , sa-mi beau cafeaua si berea linistit(burghez , ce mai!).Sa incerce cineva sa imi ia astea , sa vezi ce nationalist devin!

12. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Nu e o critica, desigur, ci doar o alta opinie. Pentru mine, nationalismul si patriotismul romanesc, cred ca au mai mult legatura cu Romania si cu romanii si mai putin cu ungurii, rromii, sau alte nationalitati. Daca vrem sa fie Romania o tara minunata, cultura romaneasca cea mai luminata, si limba romaneasca cea mai populara e senzational. Dar nu cred ca principala problema care ne impiedica sa facem lucrurile astea sunt ungurii sau rromii. Daca unii rromi fac prostii, nu e tot vina lor ca romanii nu fac suficiente lucruri care
    (apropos de ce spunea Razvan). Poate ca daca vrem sa promovam Romania, ar trebui intai sa facem noi ceva bun pentru si in numele ei, si nu neaparat sa ne luam de ceilalti. Probabil ca nu e asta "the easy way". Si tot probabil e un way mai eficient si corect. E doar o parere.

Daca vreti sa discutam in continuare acest subiect cred ca ar fi bine sa deschidem un alt topic,
    ca sa putem sa vorbim aici in continuare despre Romani pe alte meridiane
    -beer-

13. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    topicul acesta se va transforma in fostul "de ce iubim romania?",ca daca sunt sanse de asa ceva ,mai bine lipsa...si pacat,ca acela era ceva extraordinar...

14. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    ai si tu partea ta,da parca si ceilalti tot te-au atzatzat,sper ca intelegi ce vreau sa scriu.dar zic ca mai bine ar fi sa-ti folosesti propriile idei,cu ajutor din citate.o las asa,nu vreau ca moderatorii sa inchida si topicul acesta,mie personal mi se pare interesant ce postezi,ti-am zis ce aveam de zis,si urmaresc in continuare...

15. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    http://www.hotnews.ro/articol_88705-Pol ... n-Roma.htm

http://www.antena3.ro/Romanul-retinut-p ... 1_ext.html

http://www.antena3.ro/Aprindeti-lumanar ... 7_ext.html

Din cauza unui criminal acum sufera toata comunitatea de romani din Italia si mai ales din Roma.

16. lumi iv

lumi iv New Member

Trophy Points:
    0
    aveam destule probleme si nedreptati de ce trebuie sa o mai inghitim si pe asta?mie cineva aici unde locuiesc mi-a spus ca a vazut el cum traiesc romanii in filmul lui borat si i-am raspuns ca borat nu reprezinta romania.sunt foarte suparata si ma simt nedreptatita ca multi alti romani din uk.de ce trebuie sa acceptam noi jignirile si mizeriile lor?de foarte multe ori suntem umiliti numai eu stiu cate am inghitit aici in trei ani.nu e drept si nu toti romanii sunt criminali,hoti,violatori si altele.eu muncesc din greu aici,de multe ori peste timpul ptr care sunt platita ptr cativa pounds ca sa pot supravietui pana la anul cand voi avea mai multe drepturi in tara asta plina de rasisti.

17. agnb

agnb New Member

Trophy Points:
    0
    imi pare rau sa aud ca nu te simti bine printre oameni aici, si ca ai avut de-aface cu rasist comments, dar nu toata populatia UK ne uraste si rasistii care au de comementat importiva noastra, eu de comentat importiva oricarei persoana de alta nationalitate. Eu una, nu simt deloc ca v colegii mei sint rasisti ( ar fi oricum ilegal) sau dispretuitori fata de mine, si sint sigura ca multi dintre romanii de aici au avut de-aface putin sau deloc cu comentarii rasiste, dar cred ca depinde si unde lucrezi, si cu cine lucrezi. Cred ca foarte multi oameni sint rasisiti din pura ignoranta. Nothing to do with you. Good luck.

18. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/ ... usine.html

Nu stiu daca putem sa facem, ce spune domnu' Presedinte in special in Italia...Nu imi e rusine cu mine ca persoana ca sunt romanca , dar mi-e rusine ca vin din aceasi tara cu toti hotii, criminalii si ce vor mai fi acesti tiganii... -shamed2- hamed2-
    Pana acum nu mi-a fost rusine aici in UK sa spun ca sunt romanca , si sper ca nu si de acum inainte.Am avut o singura intamplare neplacuta , cand la un party un polonez , a exclamat...A, Romania, tara cu multi tiganii...Cred ca daca venea din partea unui englez nu mi-ar fi parut rau, dar de la un polonez...
    Realizand gafa, dupa replica mea , daca eu arat cumva a rroma, si-a cerut scuze, spunandu-mi ca polonezii asociaza intodeuna Romania cu rromi...
    Din bun simt nu i-am raspuns, ca si eu asociam Polonia cu blondele prostituate poloneze pe care le vedeam la mare cand mergeam in vacante sau concedii...

19. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    Nop ,Polonezu este cunoscut ca bun instalator iar romanul ca...mai rau decit albanezu.Sincer ,nu te ajuta cu nimic spunind ca esti roman ,din contra...si recunosc ca am putina jena fiind nascut in ro. -sorry- orry-

20. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Ok, Dud, dar cand esti intrebat...where are you from?...ce raspunzi...?
    Ca mi s-a intamplat sa mi se spuna ...esti din Poland, nu...? si m-am simtit ofuscata -fingernose- ingernose- , mai ales ca britzii nu au o parere prea buna nici de polonezii...Ramane de vazut de care are parere mai buna ??? -scratch- cratch-

Share This Page