13.8 C
London
Monday, October 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

ROMANi ONLiNE intreaba, Ambasadorul va raspunde

Discussion in 'Ambasada' started by rebecca_uk, Sep 18, 2009.

1. Anonymous

Anonymous Guest

Te-a sunat sau ti-a dat bip din cauza taierilor bugetare?

2. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @ sapanta mi-e greu sa cred ca Home Office monitorizeaza toate testele TBC facute in tari straine de cei care cer vize ca sa se asigure de acuratetea lor. Nu cred ca are guv. britanic atatea resurse.

@ londoniana ba da, pot fi foarte bine acuzati de rasism. Uite de la CAB:

http://www.adviceguide.org.uk/wales/dis ... rimination

3. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Stiam de definitiile alea, dar amicul meu nu se referea la aspecte legale. You can't get away with overt racist remarks in media, but xenophobic ones are tolerated.

4. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    daca esti intr-adevar atat de interesat poti sa intrebi sa vezi ce si cum fac, poate o sa-ti si raspunda.
    mare "monitorizare" nu prea e necesara, asa cum se facea demult cu dosarele de viza in care trebuia sa depui fel si fel de acte (pasaport, formular, poze, bilet, hotel, asig med, taxa X, taxa Y), la fel si in cazul celor din tarile in care se cere asa ceva trebuie sa depuna la dosar un aviz pozitiv negativ; cel de la consulat verifica si da sau nu ok-ul; asta daca il mai bate gandul pe cel care e gasit pozitiv sa mai plece...

5. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @ sapanta Dupa parerea mea era treaba ziaristului de la The Sun sa se intereseze de toate astea daca voia sa scrie un articol care sa nu poata fi atacat.
    Din cate tin eu minte cum era treaba cu permisele de munca in anii '90, te duceai la ambasada UK cu toate actele insa ei nu verificau daca chiar ai facut analizele medicale. Si ma indoiesc ca in India sau Pakistan nu se pot obtine analize medicale false, deci toata treaba oricum e facuta de ochii lumii. In fine, noi sa fim sanatosi, vorba aia.

@ londoniana Da, asa e, ai dreptate. Insa in cazul specific al acestui articol din The Sun, ambasada ar putea invoca rasismul cu succes si i-ar putea forta sa publice o corectie.

6. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Nu stiu daca e chiar asa. M-as astepta sa existe clinici speciale pentru analize medicale in vederea migratiei catre UK. Cel putin asa e in cazul emigrarii in Australia sau Canada, fiecare tara are 1-2 centre speciale in care se pot face aceste analize, si fiind alese de guvernele tarilor respective, cred ca sunt de incredere.

7. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Da, de mare incredere e si guvernul roman, in frunte cu Ponta :)

Si in Romania se practica treaba asta cu omisul unor chestii de pe analizele alea medicale pentru emigrarea in Canada. Nu la scara larga, dar cu o mita substantiala se putea face acum cativa ani.

8. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Ma refeream ca sunt alese de guvernele canadiene/australiene, nu de cel din tara din care se emigreaza. :) M-as astepta sa existe un anumit grad de control.

9. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    Se falsifica analizele medicale inIndia, Pakistan etc...cum se procedeaza si in Romania...e la mintea cocosului...;( :(
    Atata timp cat vin la ambasada cu dosarul gata facut ...cine si ce sa mai fie intrebati...
    Se falsificau la noi de la scutiri pana la ..cazuri penale ..si la ei e si mai si ...
    De cand am avut o vizita a unui cuplu de 'asiatici' hindu ...si care sunt doctori acum in Birmingham (valeu mama...nu mai zic nimic de competente...) mi-am dat seama ca sunt in stare de orice...Copiii lor parca erau animale, au ars cuptorul cu microunde incercand sa prajeasca paine in el...o mizerie in baie , par ...si erau Doctori ..si de fapt sunt doctori aici..
    Stiu doctori din acele tari care lucreaza pt ambasada/e si iti dau scutire imediat...daca te cunosc..Chiar unul dintre el ...cand vine la proprietarul casei unde stau - stranuta intr-un mod foarte ciudat ..de parca ar avea ..cancer pulmonar...si nu glumesc...
    Nu am nimic personal cu nimeni , si noi ca romani avem destule magarii pe cap dar in loc sa vada barna corespunzatorea ...ei vad pietricica din ochiul nostru...:(
    A da, si la Heathrow se face un test ..din cate imi amintesc ..o singura data am vazut..dar asa din an in Praznic...deci probabilitatea de a avea un procent relevant este mica...
    Ce s-o face in Canada , Australia ..e alta poveste...:(

10. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    A da, un pic off topic : referitor la Ponta si onestitatea lui...
    In UK la facultate sau la master/doctorat daca folosesti mai mult de cinci cuvinte consecutive dintr-o carte /dintr-un text al unui autor se considera PLAGIAT!!!Cum se considera oare ..copierea zecilor de pagini ???? Poate raspundeti voi ...sau cine stie Dl Ambasador!
    In Germania pt acest lucru nu stiu ce ministru si-a demisia...la noi se sterg urmele...ba mai mult se mentine si se promoveaza 'imaginea onestitatii'....:(...
    In fine ,asta e alta mancare de peste...poate e de asemenea interesant sa stim si noi - in ce categorie se integreaza 'aceasta (infr)actiune' ...
    Ca Romania a devenit masina de scos diplome europene pe banda ..., ca toti romanii care erau prin cluburi si nu invatau au toti diplome de pe la ''Spiru'' iar Romania colcaie de someri.. spune multe si ma face sa las capul plecat dar nu intr-atata incat sa nu imi dau seama si de siretenia altor meleaguri.

11. Oltenia Terra Nova

Oltenia Terra Nova New Member

Trophy Points:
    0
    Pe vremuri se pedeapsa c-o bucata de funie,azi se premiaza cu-n loc in parlament.Si cine e de vina? primul pana la ultimul roman din aia care i-au votat.Romanul nu se invata minte, ca e prostit ca la popice.

Oricum iti impartasesc parerea.

12. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18

Dosarul o fi gata facut, dar se pare ca e facut pe bune… asa cum spunea Bogdan84, ambasada foloseste firme pe baza de contract ptr serviciile de screening TBC… nu e dosar medical facut la scara blocului cu spaga de rigoare...

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/polic ... appendixt/

Romania ramane patria infractiunilor si a infractorilor… degeaba incercati sa distrageti atentia aratand ostentativ cu degetul catre altii…

13. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    @Dio

Era pe frigider , pana acum cateva luni ,' o scutire in blanc' pe frigiderul meu de la cadrele medicale ale unei tari ffff bogate - doctrorul fiind si american si indian..:D .Nu pot sa spun pt ce tara lucreaza si la ce ambasada ...una mare...mare de tot.
    Iar cu functionarii de la ambasadele din Bucuresti - eu imi amintesc de ei prin Planeter's prin Angels Clubs..in Bucuresti....Din respect si bun simtit nu zic nimic doar ca eu nu cred 100% in ceea ce zici tu, nici macar 50%.Si nu spun ca sa ma umflu in pene sau sa zic la plesneala, zic pentru ca stiu cum era pe acolo iar aici - am avut norocul dar si ghinionul sa aflu tot felul de 'ciudatenii' fie ca si chirias..intr-o casa pline de personal indian...
    Asa cum se face aici cu indienii, cand pot intra si fara viza cu un telefon la cine trebuie - aici in uk la immigration, asa ....intelegeti ce vreau sa spun si cu testele astea..
    Mai multe eu nu mai zic!
    Deja am lansat anumite intrebari ...astept pana mi se raspunde !!!:(

14. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Andreiuta12345

Eu ma refeream la situatia de fata… nu la ce ai pe frigider, la umflat in pene sau la plezneala…

Ce va mai place sa generalizati… nu va convine ceva, imediat intra in discutie experienta bogata a fistecarui roman de tip universal ‘stiu eu asta, stiu eu aia, sa vezi pe aialalta…’

15. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    O cunostinta (englez omul) a zis despre articolul din The Sun: If things were really as bad as they say, wouldn't the whole population of Romania be sick?

16. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Ouch! Si cum suna stranutatul din cancerul pulmonar? Nu de alta, dar ar fi o metoda f buna de screening, dai niste piper/polen/praf in nas la pacienti si afli daca au cancer pulmonar.

17. mihaelapop

mihaelapop New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua ,am o mare problema si se pare ca cei de la ambasada nu se deranjeaza sa imi spuna ceva concret.Mi-a expirat pasaportul si nu mai detin buletin de indentitate de aproximativ un an de zile , am doar certificatul de nastere .Locuiesc in Uk de 10 luni am facturi,contract de inchiriere ,national insurance number in numele meu ,pot sa si votez ....deci cum pot sa imi reinnoiesc pasaportul avand in vedere ca nu ami am bulentin de 1 an si nici nu am cum sa il mai fac in Romania pt ca nu mai locuiesc acolo.Am trimis zeci de mailuri la ambasada sectia pasapoarte ...si nici un raspuns concret ba chiar ii deranjez!!!Din cate stiu din 1 ianuarie 2014 sau schimbat reguliile si intrebarea mea este daca pot sa aplic pt un pasaport cu domiciliul in UK pt ca nu mai este nevoie de carduri yelow,blue etc ,sau de permis sa locuiesti aici nop?

18. kimimimi

kimimimi New Member

Trophy Points:
    0
    dar raspunde ambasadorul? ca as avea si eu niste intrebari de interes larg, nu numai personal, as pune niste probleme si propune niste solutii, insa ma intreb daca ia cineva in serios problemele noastre.

19. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Desigur, ambasada stă cu ochii geană pe forumuri la aberațiile scrise de X și Y.

20. kimimimi

kimimimi New Member

Trophy Points:
    0
    atunci de ce titlul de aici? sau tu esti Gica contra? :D

Share This Page