6.3 C
London
Sunday, October 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

ROMANi ONLiNE intreaba, Ambasadorul va raspunde

Discussion in 'Ambasada' started by rebecca_uk, Sep 18, 2009.

1. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Reactia D-lui Ambasador - in direct pe SKY NEWS, incercand sa-si "apere saracia, si nevoile, si neamul!..." mai avea un pic si musca din reporterul ala -asa-asa- -ras2- -da-da-

http://www.youtube.com/watch?v=i228z26yhXs

MULTUMIM DOMNULE AMBASADOR vreau sa stiti ca in orice actiune intreprindeti in apararea noastra, a dreprurilor si intereselor noastre, a comunitatii romane din UK, forumistii de pe Romani Online, sunt alaturi de dvs!!! -da-da- -asa-asa- -ma-iubesc-

2. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Mi s-a sugerat sa postez si aici ce am postat la topicul cu articole din ziare, in caz ca cineva din ambasada arunca un ochi, poate foloseste la ceva, deci scuze pentru postari multiple dar incerc sa maximizez sansele noastre de a reactiona. Multumesc @ellaws pentru sugestie.

Referitor la articolul din The Sun care sperie lumea ca aducem noi tuberculoza pe aici

http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/fe ... 861619.ece

Vad ca deja au mai schimbat ceva la el pe ici pe colo, inclusiv titlul, ca sa il faca mai putin tendentios, dar ideea ramane. Chestia e ca ambasada ar putea sa depuna complaint la Press Complaints Commission si ar avea sanse mari de succes pentru ca este o incalcare destul de grava a deontologiei profesionale. Sper ca cineva de la ambasada deja a facut demersuri in acest sens, eu n-am vazut nimic insa poate sunt in urma. In fine, my two cents mai jos:

http://www.pcc.org.uk/complaints/makingacomplaint.html

Citat din editors' code of practice:

Accuracy
    i) The Press must take care not to publish inaccurate, misleading or distorted information, including pictures.

Articolul din The Sun sugereaza, omitand sa mentioneze ca romanii pot CIRCULA prin Europa inclusiv UK nerestrictionati inca din 2007 si ca restrictiile se aplica doar la dreptul de lucru, ca pana in 2014 numarul romanilor care pot CALATORI in Marea Britanie este limitat si ca doar asa se poate tine sub control riscul de transmitere a TB-ului la britanici. Sugereaza acest lucru inclusiv prin publicarea pozei cu coada la vize la ambasada UK din Romania, fara sa mentioneze ca poza este facuta inainte de 2007.
    De asemenea am vazut pe hotnews.ro ca expertul ala in TB, Stillo, sustine ca nu a facut unele afirmatii care i se atribuie. Insa faptul ca The Sun nu a publicat inca o corectie la citatele lui ma face sa cred ca de fapt a zis ce scrie acolo si ca ziaristul are inregistrarea conversatiei. Faptul ca a scos afirmatiile din context nu prea se ia in considerare decat daca au fost distorsionari foarte grave, iar asta este intre Stillo si The Sun.

ii) A significant inaccuracy, misleading statement or distortion once recognised must be corrected, promptly and with due prominence , and - where appropriate - an apology published. In cases involving the Commission, prominence should be agreed with the PCC in advance.

Ambasada ar putea sa ceara publicarea corectiei in pagina unde a fost publicat articolul si intr-o editie cu impact similar (deci nu in weekend in pagina 24 sub un articol despre cum sa cosi frumos un nasture.)

iii) The Press, whilst free to be partisan, must distinguish clearly between comment, conjecture and fact .

Aici de exemplu nu se face clar distinctia dintre ce spune Dr. Popa si pasajul imediat urmator, pe care l-am pus in bold, si care este dupa parerea mea comment sau conjecture dar nu reiese din text chestia asta. Cu alte cuvinte, The Sun pare sa ii atribuie Dr. Popa afirmatia ca unii romani ar putea veni in UK sperand sa obtina tratamentul pentru TB; eu ca cititor sunt inclinat sa cred ca Dr. Popa a spus chestia asta, insa nu este clar daca asa este sau daca ziarul a inserat propriul comentariu intre cele doua atributii. Asta trebuie clarificat intai cu Dr. Popa, ambasada poate cere lamuriri in vederea corectiei.

Dr Popa explains how the people most in danger of getting drug-resistant TB and failing to get it diagnosed or treated are also the most likely to head to the UK. - chiar asta a explicat Dr. Popa? Trebuie verificat. Poate ea vorbea de muncitori in general, nu de cei care se duc in UK si atunci a fost citata gresit.

Others might knowingly head here in the hope of getting the costly drugs needed to beat it. - asta spune Dr Popa sau The Sun? Nu e clar, si ar trebui sa fie.

She says: “Usually the men who want to work are not so aware about their medical condition. They will continue to work because they cannot afford time off.

3. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
  4. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    @glissando - referitor la articolul din The Sun, sincer eu nu vad nimic tendentios, tinand cont de situatie care este foarte nasoala cu TBCul in ro.
    intamplator am tot vazut pe la protv stiri despre subiect http://stirileprotv.ro/stiri-despre/tbc si lucrurile nu stau pe roze.

teama lor este ca vin si raman (la munca, etc) purtatori de TBC. problema este intr-adevar complexa si nu e chair atat de simplu de dezbatut pe forum, dar totul pleaca de la faptul ca ei au cam scapat de asa ceva si o revenire aduce dupa sine probleme la care cu greu pot face fata.

5. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @ sapanta
    Nu stiu daca ai citit articolul in varianta lui initiala cu un titlu de genul Romanii Aduc TBC-ul in UK. Toti romanii, adica. Si doar romanii. Cand stim foarte bine ca drug-resistant TBC este adus si de alte natii sau il pot lua si englezii care se duc in vacanta pe ici pe colo, si comparativ cu cati romani vin aici, sunt mult mai multi englezi care se intorc din vacante in strainatate in fiecare an...
    Pe de alta parte problemele ridicate de mine sunt ca articolul distorsioneaza realitatea si nu face distinctia intre comentariu si fapt, ceea ce chiar nu e ok si nu e in spiritul deontologiei profesionale.
    Este adevarat ca este o problema cu tratarea TBC-ului rezistent la medicamente in Romania, insa sa transformi o problema de sanatate in (inca) un alt motiv de teama si ura fata de un popor intreg iar nu mi se pare ok. Uita-te doar la introducerea asta:

Si traducerea ei in romana:

Chiar nu ti se pare tendentios, nici un pic? Chiar va invada (for lack of a better translation) microbul Marea Britanie? Chiar are Marea Britanie portile inchise pentru romani si le deschide doar la anul? Chiar asta au spus expertii aia citati acolo in articol?

6. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Glissando, scrie-i direct ambasadorului un email, eventual de pe adresa ta de serviciu, sa nu ajungi in spam. Gasesti adresa de email daca te uiti pe siteul ambasadei (adresele au acelasi format). Raspunde la emailuri pe tema asta - iti zic din experienta ;)

7. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    @glissando
    Asta si vor sa bage FRICA in britanici , sa creeze instabilitate si sa destrame...si bineinteles alte lucruri.
    Nu au prea avut succes cu episodul carnea de cal - pt ca imeidat a existat o replica...Cu 'fenomene' ce vizeaza prezentul - nu prea merge si atunci folosesc 'previziuni' gen vine valul de tuberculoza, vine valul de emigranti ..pt ca nu pt fi probate ACUM..dar scopul este sa creeze panica...Tot manipulare e!
    Ma intreb ce episod mai urmeaza din 'Asedierea Cetatii' cu sau fara 'Calul Troian' ;)

8. morarvioctor

morarvioctor New Member

Trophy Points:
    0
    Am o nedumerire totala va rog sa ma ajutati cu un sfat.
    Sunt Romin si sotia la fel , dar printro conjunctura am aflat ca sotia poate sa ia cetatenie Magheara , care sunt demersurile sa pot sa ma angajez in UK. Mai precizez ca am si doi copii unul de 2 ani iar celalalt de 7 ani . As dori o informare mai detaliata cu privire la plecarea din Ro in UK procedura de stabilire actele necesare si dreptul de a munci in UK .Demersul pas cu pas.
    Va rog sa ma ajutati.Multumesc.

9. morarvioctor

morarvioctor New Member

Trophy Points:
    0
    Am o nedumerire totala va rog sa ma ajutati cu un sfat.
    Sunt Romin si sotia la fel , dar printro conjunctura am aflat ca sotia poate sa ia cetatenie Magheara , care sunt demersurile sa pot sa ma angajez in UK. Mai precizez ca am si doi copii unul de 2 ani iar celalalt de 7 ani . As dori o informare mai detaliata cu privire la plecarea din Ro in UK procedura de stabilire actele necesare si dreptul de a munci in UK .Demersul pas cu pas.
    Va rog sa ma ajutati.Multumesc.

10. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    daca citesti date stiintifice, reale o sa intelegi ca lucrurile au o doza mare de adevar.
    http://www.euro.who.int/__data/assets/p ... e-2013.pdf

ti-as recomanda sa citesti tot articolul (sunt 228 de pagini) poti sa ne prezinti mai in detaliu acest subiect.
    daca nu ai rabdare, te duci direct la pagina 25 si vezi o harta... romania e colorata cu rosu. si din 2014 se ridica restrictiile la munca, deci oricine poate veni sa-si incerce norocul iar englezii nu au cum sa controleze acest lucru, riscul fiind ca printre cei sositi sa fii purtatori deja.
    o sa fii surprins de faptul ca englezii au vazut deja romani care au intrat in contact cu TBCul (care aveau anticorpi), chiar daca sunt oameni sanatosi samd

11. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @saptanta multumesc ca ai postat link-ul asta, intr-adevar este interesant si arata ca problema este majora in Romania.
    Imi mentin insa parerea ca articolul din The Sun este tendentios si incita la ura rasiala impotriva romanilor, creind impresia ca numai noi putem aduce tuberculoza in UK.

Testul meu pentru chestia asta este inlocuirea cuvantului "roman" cu persoane din alte tari care sunt rezidente aici in numar mare. De exemplu, in Pakistan incidenta tuberculozei este mult mai mare decat in Romania (aproape dublu daca ne luam dupa cifrele WTO, the 150 cazuri la 100.000 de romani si de 231 cazuri la 100.000 de pakistanezi raportate de Banca Mondiala):

http://www.tradingeconomics.com/pakista ... -data.html

Comunitatea pakistaneza din UK este mult mai mare decat cea romana si continua sa creasca prin: aducerea rudelor pentru reintregirea familiei; casatoria britanicilor de origine pakistaneza cu pakistanezi de acasa; venirea studentilor pakistanezi care mai apoi lucreaza in comunitatile de aici.

Insa daca The Sun ar pune un titlu de genul: "Pakistanezii aduc un MICROB MORTAL in Marea Britanie" ar sari toti in sus, si pe buna dreptate. Ar fi interventii in parlament, ar urla ziarele ca asta e rasism, The Sun ar fi obligat sa retraga articolul si ar trebui sa publice scuze, si asa mai departe.

Iata cu India cum stau lucrurile:

Headline TB statistics for India

India is the highest TB burden country with World Health Organisation (WHO) statistics for 2011 giving an estimated incidence figure of 2.2 million cases of TB for India out of a global incidence of 8.7 million cases. The estimated TB prevalence figure for 2011 is given as 3.1 million.1

It is estimated that about 40% of the Indian population is infected with TB bacteria , the vast majority of whom have latent rather than active TB.

http://www.tbfacts.org/tb-statistics-india.html

Recent, Cameron a fost in vizita in India, unde a zis:

“The fact is today, as we stand, and this is going to be the case going forward, there is no limit on the number of students who can come from India to study at British universities, no limit at all . All you need is a basic English qualification and a place at a British university. And what’s more, after you’ve left a British university, if you can get a graduate-level job there is no limit to the amount of people who can stay and work, or the time that they can stay at work.”

http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/ ... itain.html

Cum crezi ca ar fi privita o fraza de genul: "Un numar 'nelimitat' de indieni vor aduce un MICROB MORTAL in Marea Britanie" intr-un ziar din UK?

In fine, astea sunt argumentele mele si m-am gandit ca este corect sa explic de ce cred ca articolul este tendentios...
    Nu neg ca TBC este o problema grava in Ro si intr-adevar trebuie facute lucruri pentru reducerea problemei. Insa in UK ma indoiesc ca romanii vor fi principala sursa de contaminare, chiar si dupa ridicarea restrictiilor.

12. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    uiti un singur lucru... ce conditii sunt pt cei din india/pakistan ca sa vina (a se citi VIZA samd) si ce conditii sunt pt romani.
    cam asta e problema.

13. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Si ce leg are viza cu tbcul? Iti face cineva vreo investig medicala pt acordarea unei vize? In afara de cazul unei vize de emigrare intr-o tara normala nu te intreaba nimeni nimic. Si vizele de student se dau f usor pt asiatici.

14. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    E o adevarata mafie si cu vizele...nu la emitere ..ci la baza....sunt atatia indieni &pakistanezi si alte neamuri ...care se casatoresc cu poloneze venite aici si care deabia leaga doua vorbe in engleza...Alta varianta se duc si studiaza in Ukraina, Cipru, Grecia..si mai nou si Romanika ( ca tot se scot diplome pe banda) si apoi 'se transfera ' din intamplare aici ...Familia deja a gasit pe cineva sa 'ii ajute'....daca nu se ajuta ei ..intreaba fara jena...
    Deci ...viza nu are nici o legatura..E prea mare tarasania...
    Plus ca mi se pare ca au inceput iara sa dea business visa la indieni sau sunt pe cale...si stiti ce inseamna aceasta viza...e echivalentul de self employed ...Se poate manevra...cu familia, cu copiii....stim despre ce e vorba...Deci ..no comment...Nu las capul jos !!
    Am fugit la slujba catolica de Paste!
    Andreiuta12345
    x

15. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    daca vii din pakistan pt mai mult de 6 luni iti tb test de tbc... acum inclin sa cred ca o fi citit ceva ziaristul acela inainte de a scrie

If you want to come to the UK for more than 6 months, you must to be tested to show that you are free from TB before we will accept your visa application. If you refuse to take a test, your visa application will be refused.

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/count ... %20English

16. Anonymous

Anonymous Guest

Cred ca ar fi bine sa mutam pe alt topic discutia, ca nu-l intereseaza pe Domnul Ambasador de pakistanezi, desi engleza excelentei parca e invatata la Islamabad

17. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Am un prieten englez cu care discut mereu chestiile astea si el e exact de aceeasi parere. Motivul pentru care nu e oprita toata mizeria varsata asupra romanilor si bulgarilor in presa (sau polonezilor etc) este ca nu pot fi acuzati de rasism, noi nefiind ceea ce se cheama minoritati vizibile. Si din acelasi motiv nu prea se mentioneaza nici etnia in cazul tiganilor, presa prefera sa spuna cetateni romani sau romani. Perfect scapegoats.

18. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  19. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Ma baieti ma, tare v-au mai incitat astia cu TB-ul... sunt peste 20 de tari pe lista de 'screening' de TB, care-i problema???...

Subiectul aici e romanul intreaba, ambasadorul raspunde!!! Btw, a raspuns vreodata ambasadorul???

20. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Da fratica , de 5 minute m-a sunat şi m-a rugat să vă spun că este cu ochii pe noi .
    Bănuiesc că mai dă câte o geana pe aici , ar putea să îşi facă şi el cont şi să mai răspundă la una alta , dar cred că îi este teamă de gramaticieni .

Share This Page