19.5 C
London
Monday, July 06, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

ROMANi ONLiNE intreaba, Ambasadorul va raspunde

Discussion in 'Ambasada' started by rebecca_uk, Sep 18, 2009.

1. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Dragi forumisti,

Asa cum spune si titlul, Ambasada Romana la Londra- prin dl. Dr. Ion Jinga- va fi in contact direct cu romanii de pe ROMANi-ONLiNE, reprezentati de administratorul forumului.

Intrevederea va avea loc peste cateva zile.
    Intre timp va rugam sa ne comunicati fara retineri, dar in limita bunului-simt, problemele, doleantele, plangerile cu privire la situatia actuala sau aspecte specifice de ordin social si profesional care va deranjeaza sau limiteaza in vreun fel.

Asteptam si sugestii si chiar posibile solutionari, asa cum vedeti domniile voastre ca am putea contribui impreuna la imbunatatirea relatiilor cu autoritatile britanice,adica, un efort comun, care in final speram sa duca la ridicarea restrictiilor impuse romanilor si tratarea noastra ca si cetateni UE cu drepturi egale celor din blocul tarilor A8.

Va multumim. -multumesc-

2. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Re:ROMANI-ONLINE IN CONTACT DIRECT CU DL. AMBASADOR

-bravo- , felicitari sincere -felicitari- acest demers chiar era necesar.
    Eu vreau sa le transmit multumiri -asa-asa- , pentru ca sunt convinsa ca dk nu suna d-nul Bogdan C-V la Home Office, noua ni se rspingea dosarul a 3-a oara -hi5-

3. dst

dst Member

Trophy Points:
    16
    Re: ROMANI-ONLINE IN CONTACT DIRECT CU DL. AMBASAD

Id be interested in what he has to say, but I will also add that there is no way the restrictions will be removed this year. There will be a general election within the next 9 months, and no Government will want to present itself as soft on immigration.

4. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0

Este un lucru foarte bun sa fim in sfarsit(noi ca forum/ca si comunitate romaneasca) 'auziti'/intelesi intr-o oarecare masura si de reprezentantii diplomatici ai tarii noastre...

Totusi, nu pot sa ascund faptul ca mi se sfasie inima cand vad ca situatia din Romania e din ce in ce mai proasta, iar Becali, Elena Basescu etc..sunt promovati in posturi de europarlamentari..oameni ce nu au nimic in comun cu imaginea noastra..din contra sunt la polul opus...

Posturile de inalti prelati, atasati diplomatici..au legatura cu guvernul..Nu risca nimeni sa trimeata intr-o tara foarte importanta pe cineva ce nu are legatura cu cei ce carmuiesc tara.Trageti voi concluziile..Tare as vrea sa vad ca se face ceva, si NU sunt doar vorbe din partea lor..

Da Doamne sa primim din partea Dlui Ambasador raspunsuri la obiect...si nu pe ocolite 'din cauza cutumelor diplomatice'...

Cu drag,
    Andreiuta12345
    -plans-

5. margo

margo New Member

Trophy Points:
    0
    Re:ROMANI-ONLINE IN CONTACT DIRECT CU DL. AMBASADO

Buna seara,

As dori si eu cateva clarificari din partea D-lui Ambasador in legatura cu situatia mea.
    Am venit in 2007 in Anglia si am lucrat pe cont propriu ca self -employed, neinregistrandu-ma la Home Office deoarece nu era o conditie obligatorie. In octombrie 2008 am nascut un baietel , locuim totii cu taticul (cetatean britanic) si acum si copilul are pasaport britanic. Intre timp m-am inscris si la colegiul local la un curs avansat de contabilitate. Am trimis documentele pt inregistrare la Home Office ca si studenta pt a obtine un yellow card, mentionand pe aplicatie ca fiul meu (cetatean britanic) e dependent de mine. Inainte de a primi un raspuns , m-a sunat persoana care imi procesa aplicatia si mi-a spus ca voi primi provizoriu yellow card si daca trimit pasaport britanic pt copil (care avea doar 4 luni la data respectiva) voi primi imediat blue card fara restrictii. Am primit yellow cardul, si un document (probabil tipizat ! ) care mentiona ca 'make arrangements for X (ie your son) to leave the United Kingdom' . Bineinteles ca am ignorat aceasta cerere absurda si am trimis documentele pt obtinerea pasaportului britanic pt fiul meu.
    Dupa ce acest document a fost trimis, am trimis din nou aplicatia la Home Office asa cum mi s-a spus atasand pasaportul lui direct in atentia d-nei de la care am primit informatia. Dupa exact o zi ! am primit un telefon de la un coleg de-al dinsei care ma informa ca au facut o greseala si ca nu voi primi blue card pt ca circumstantele mele nu sint cele necesare pt a obtine blue cardul, si ca dupa ce voi lucra 12 luni cu norma redusa in timp ce sunt studenta voi putea aplica din nou pt blue card. L-am intrebat daca imi garanteaza ca legile nu se vor schimba si bineinteles ca mi-a raspus ca totul va fi ok, legislatia ramane valabila in continuare.

Din cauza acestor informatii eronate am pierdut 3 luni de posibila angajare full time deoarece nu am dorit sa lucrez cu jumatate de norma (posturile de acest tip sunt mult mai putine si dificil de obtinut ca si imigrant deoarece toata lumea stie ca englezii considera remarca 'with restriction' de pe yellow card ca o chestie dubioasa , si nu se complica din cauza dificultatilor legislatiei referitoare la vize de munca ) .
    Pe de alta parte, desi toate oficialitatile inregistreaza convorbirile telefonice 'for training purposes' , cand te suna EI nu sunt foarte dornici ca tu sa inregistrezi conversatia , deci pot spune ca eu am mintit referitor la informatiile date de prima persoana care s-a ocupat de documentele mele, si care a avut grija ca in scrisoare sa nu mentioneze ceea ce mi-a spus la telefon. La fel si a doua oara, am primit doar o simpla scrisoare in care nu mi s-au dat detalii , doar ca aplicatia mea a fost retrasa (nu respinsa).

Intrebarea mea este : de unde pot afla cu siguranta statutul meu , drepturile mele si de ce nu se mentioneaza in scris ceea ce ti se comunica telefonic.
    Cazul meu poate e particular daca se compara cu legea si regulamentele (care sint pt cazuri generale). De asemenea as dori clarificari referitor la : schimbarea postului de munca in timpul angajarii prin yellow card si toate 'cazurile speciale' nu generale care sint pe siteul Home Office-ului.

Aceasta mai ales pt ca am aflat ca desi multe persoane au urmat toate reglementarile specificate in legatura cu statutul de angajat prin yellow card , totusi aplicatia pt blue card le-a fost refuzata fara nici o explicatie sau cu explicatii evazive.

E adevarat ca Home Office-ul are targeturi referitoare la cate aplicatii refuza? si daca da, de ce nu refuza pe baza unor interviuri face to face prin care sa stabileasca cine anume se integreaza in comunitate cu adevarat , si nu pe baza unor statistici impuse pe care trebuie sa le atinga.

A nu se intelege gresit ca acuz Home Office-ul, dar in aceasta tara autoritatile dau de obicei raspunsuri clare mentionand si cum anume s-a ajuns la o solutie.

Eu inteleg perfect si sint cu totul de acord ca numarul imigrantilor din UK a depasit demult numarul confortabil pentru asimilarea normala a acestora, de aici conflictele (foarte 'locale' - Salford , unde stau , e renumit pt aceasta viziune a imigrantilor).

Va multumesc anticipat pt orice informatie,

Cu stima
    Margareta Curticapean

PS am uitat sa mentionez ca nu sint casatorita cu tatal fiului meu, doar traim impreuna

6. Daniele

Daniele New Member

Trophy Points:
    0

Eu mi-as dori foarte mult sa primim un raspuns de la Domnul Ambansador referitor la atitudinea pe care o are Ambasada Romana la Londra, cu referire la numeroasele articole defaimatore din ziar la adresa noastra - in principiu cu referire la promovarea negativa a tarii noastre care dateaza cu precadere din 2007, de cand a intrat in Romania in Uniunea Europeana.

Mai exact, eu as vrea sa ne dea un raspuns care sa contina:
    - care e parerea Ambasadei Romane cu privire la Imaginea Romaniei aici in UK.
    - demersurile care sau luat in a contracara imaginea negativa a Romaniei aici in UK.
    - daca au existat demersuri in directia asta, ce resultate au avut aceste activitati pe durata medie.
    - e de datoria Ambasadei Romane sa ia atitudine cu referire la promovarea negativa sau a Ministerului de Externe - exemplu: in Turcia s-a luat atitudine imediat la incercarea de a promova negativ tara: http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/ ... olice.html. Aceasta persoana a avut un reprtaj pe BBC cu copii din Romania si nu cred ca a existat vreo autoritate romana care sa reactioneze asa cum a facut Turcia - si parerea mea e ca a facut foarte bine - e un exemplu si pt alti reporteri care au de gand sa denigreze Turcia.
    - daca are nevoie de ajutor de la comunitatea Romani Online UK, eu as fi fericita sa particip la proiecte care sa ajute la o promovare positiva a tarii noastre.
    Multumesc mult si m-as bucura sa gasesc niste raspunsiri oficiale la intrebarile astea.

7. administrator

administrator Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38

Hi DST,

I hope you're well!

I agree 150%!

Admin,
    -vampir-

dst a scris:

8. administrator

Trophy Points:
    38
    Daniele,

O buna parte din raspusurile tale, referitoare la ce intreprinde Ambasada Romaniei la Londra le gasesti aici:

http://www.romani-online.co.uk/stiri/informari-oficiale

Admin,
    -vampir-

Daniele a scris:

9. Daniele

Daniele New Member

Trophy Points:
    0

Salut. Sunt deja la curent cu linkul respectiv. Pe mine ma intereseaza mai mult reactia ambasadei romane cu referire la imaginea negativa cu care este prezentata Romania de catre presa in UK. Si nu am gasit pe linkul acela decat despre niste premii acordate unor copii nevinovati care nu prea cunosc o gramada despre imaginea negativa a tarii noastre si despre jocurile murdare ale adultilor in general. Aici, din pacate, 99% din populatie chiar crede ce se da pe BBC - acasa sau ce scrie in The Sun...la serviciu.
    Intreaba-l te rog ce planuri a facut in directia asta. Si te rog mult sa nu acepti raspunsuri evazive care ocolesc subiectul.
    Multumesc mult.

10. administrator

Trophy Points:
    38
    @Daniele,

Multumesc, am notat intrebarile tale.

@ ceilalti membri si vizitatori

Astept in continuare intrebari de la cei care se plang de obicei ca ambasada nu face nimic pentru ei, ca nu sunt reprezentati bine, ca functionarii ambasadei sunt aroganti, etc etc

Varsati-va oful aici, e timpul sa primiti raspunsuri coerente si directe, dar daca nu puneti intrebarile si doar va plangeti pe la colturi, nimic nu se va intampla!

Curaj, sunt aici ca sa duc mai departe intrebarile si problemele voastre!

Admin,
    -vampir-

11. rewind

rewind New Member

Trophy Points:
    0
    am crezut ca ambasadorul va avea o sesiune online de raspunsuri la intrebari.acuma inteleg ca de fapt admin preia intrebarile ( probabil doar cele ce convin) si le va transmite ambasadorului

iata intrebarea mea, intrebare ce probabil este pusa de sute poate mii de romani in uk:

Avand in vedere ca pana la numirea dumneavoastra Domnule Jinga , ambasadorii romani in UK precum si personalul ambasadei nu a facut mai nimica in sprijinul Romaniei , a romanilor si mai ales a romanilor in uk si a imaginii romanilor in UK si in presa, cu ce se poate lauda 'domnia' dumneavostra la ambasada Romaniei precum si personalul ca afacut concret atunci cand au fost scandaluri in presa reala sau inventate la adresa romanilor?
    De ce nu ati luat pozitie de nenumarate ori cand in media a fost ponegrita propria dumneavoastra tara?
    De ce ambasada Romaniei din punct de vedere a emigrantului roman este aproape inexistenta?

Ati remaniat personalul ambasadei? Ati ramas aproape cu acelasi personal de dinainte de '90
    In ce masura se poate ca acel consulat in Londra care a preluat majoritatea problemelor cetatenilor romani in UK , sa aiba macar in anumite zile un program mai lung cu publicul si mai ales sa raspunda cineva la telefon pentru 6-8 ore pe zi.Sunt atat de numeroase plangerile celor ce-s nemultumiti de faptul ca le raspunde doar un robot care efectiv nu-si are rostul

In ceea ce priveste reprezentarea Romaniei la nivel cultural , stam destul de bine si cred ca mare parte din merite sunt ale ICR si a personalului tanar si capabil de acolo

Multumesc pentru raspunsuri daca acestea vor exista si nu o plimbare in jurul cozii

12. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Mai intai o sugestie/posibila solutie la probleme precum cele relatate de Margo mai sus: infiintarea unui birou pt informarea gratuita a celor interesati, ba cu privire la acte, ba ba la statutul pe care-l au in UK... Stiu ca ministrul se plange ca nu sunt bani, dar banuiesc ca pt alte activitati care nu-si arata utilitatea sunt. Stiu ca exista un atasat pe probleme de munca si sociale, dar cred ca foarte multi romani nu au nevoie de ceva foarte formal(sa vorbeasca cu domnul consul, sau domnul atasat, sau...), ci mai degraba de niste functionari prietenosi (gasim asa ceva?)care sa-i inteleaga si sa le explice pe intelesul lor ce trebuie sa faca pt a fi in legalitate. Tineti minte cum autoritatile franceze din Calais ii sfatuiau pe imigrantii ilegali din "Jungla" cum sa ceara beneficii in UK? Iar in momentul in care o situatie e mai "speciala" sa intervina si respectiva persoana oficiala.

Referitor la reprezentarea la nivel cultural... ma faceti sa rad asa de dimineata, poate imi merge bine toata ziua. Pai cum poti spune ca reprezinti bine Romania la nivel cultural cand toate actiunile respective au ca tinta anumite persoane care oricum stiu cam cu ce se mananca Romania. Vrem sa facem cunoscuta cultura si traditiile romanesti unor "n" indivizi care stiu deja ce si cum, sau oamenilor printre care traim in UK? Am senzatia ca pe undeva e buna reprezentarea culturala dar nu de catre ICR ci de catre unul sau altul dintre romanii care locuiesc in UK si ii povesteste vreunui amic britanic ba de un Brancusi, ba de un Eliade, ba ca efectul Coanda vine de la numele unui inventator roman...

Chiar sunt si eu curios, nu se schimba si ambasadorul in urma alegerilor? Caci atunci actiunea asta vine un pic cam tarziu. Insa cred ca e mai important sa punem presiune incercand sa rezolvam niste lucruri. Si cum spunea DST, nu se vor ridica restrictiile anul asta(evident vor mai fi mici schimbari), dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne resemnam, chiar si cand nu vor mai fi restrictii vor mai fi cu siguranta probleme de care ne vom lovi.

Asteptam raspunsurile ambasadorului. Cam putini totusi cu reclamatii si sugestii. Aveam senzatia ca sunt mult mai multi nemultumiti.

13. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Buna ziua, d-le Ambasador,

As incepe prin a spune ca si eu sunt unul din multii romani care se "plang pe dupa colturi", desi incerc paradoxal la randul meu sa-i fac pe ceilalti sa spuna ce anume nu place "cu voce tare". Raspunsuri primite pana acum atat prin promovarea pe messenger, cat si prin diverse forumuri/ site-uri pe care intru destul de des sunt de genul: "Ce te-agiti? Sunt aceiasi oameni cu aceeasi gandire ca inainte de '89" sau "E chestiune de politica, doar "scaunul" lor conteaza" si astea, desi rusinoase, sunt unele dintre cele mai blande.

Pai sa vedem daca am de ce "ma agit"

ROMANi ONliNE, prin intermediul a "celor 3 muschetari" (Taranu, Silverfern si subsemnata), a deschis un topic si initiat un proiect in care se demonstra cu lux de amanunte ca obligativitatea BLUE CARD ca dependent la angajare este incalcare a drepturilor cetatenilor europeni, drepturi stipulate in tratatul privind aderarea la UE.
    Am dat acestui subiect/proiect caracter international, traducand mereu si in engleza si contactand si bulgarii, care pare-se nu se implica, daca nu este ceva oficial-Ambasada?
    In ajutor ne-au venit utilizatorii DST(cetatean britanic) si Dio (cineva important, discret si foarte bine intentionat si informat, asa cum ar trebui autoritatile romane, in special)

In acest context am obtinut datele de contact ale d-nei Dariana Kotseva, omologul domnului Atasat Bogdan Carpa-Veche. As vrea sa va intreb pe dumneavoastra in ce relatii sunt oficialitatile romane cu cele bulgare si ce pasi au fost intreprinsi pentru ca sa rezolvam pozitiv probleme care privesc ambele comunitati in UK?

Vreau sa va aduc la cunostinta ca presupusa lege din 2 octombrie 2009 prin care DOAR dependentii de purtatori AWC nu mai au nevoie de mult-ravnitul "cartonas albastru" este apa de ploaie. Toti dependentii de cetatenii romani care-si exercita "treaty rights" in UK, fiind inregistrati in sistem si platitori de taxe, ar trebui sa beneficieze de acest drept. Iata cum s-a demonstrat aici acest lucru:

http://www.romani-online.co.uk/forum/23 ... ti-sau-nu-

Va rog insistent sa revizuiti aceasta problema.
    Urmatoarele puncte le descriu in mesaj separat pentru a fi usor de parcurs.

Intre timp, va rog pe dvs., dragi forumisti, sa transmiteti cat mai multe sugestii, reclamatii, sau, Doamne-ajuta, daca sunt, de ce nu, multumiri.

14. Daniele

Daniele New Member

Trophy Points:
    0
    Si pe mine ma uimeste faptul ca, dintr-o mare masa de romani care si-au prezentat pe forumul asta nemultumiri in legatura cu seviciile ambasadei noastre, nu se poate vedea aici decat ca fiind doar 3 persoane care doresc sa puna intrebari. E incredibil si daca imi imaginez o situatie asemanatoare cu persoane de origine engleza( pe ei i-am cunoscut mai mult ca caracter) cred ca as fi vazut vreo 40 pagini de intrebari, nemultumiri sau lucruri bune impartasite si o adevarata dezbatere - asta e si un motiv pt care guvernul si reprezentantii lor sunt mult mai atenti la modul cum se prezinta in fata opiniei publice.
    Prezentati conationalilor parerile daca vreti sa se mai schimbe ceva in viata voastra - nimic nu se schimba de la sine. Ca sa aveti ceva mai mult trebuie sa si contribuiti - in cazul acesta prin a avea puterea de a va prezenta opinia despre lucrurile pozitive si negative cu parere la reprezentarea oficiala a Romaniei aici in UK.

15. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Offtopic

Daniele, imi cer MII DE scuze, am editat mesajul tau, din GRESEALA.
    Reintru sa repar.

16. Daniele

Daniele New Member

Trophy Points:
    0
    Nu e nici o problema Rebeca.

17. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    Datorita faptului ca am auzit despre fapte bune nu pot decat sa-mi exprim multumirea pentru dl. Bogdan Carpa-Veche si il felicit.

Totusi in continuare raman profund reticent fata de autoritatile romane, cel putin atat timp cat aud raspunsuri de genul ca nu se pot lua niciun fel de masuri impotriva unor escroci ordinari care aduc romaani in UK pe post de sclavi. Astea nu sunt autoritati ci niste carpe de sters pe jos daca au autoritate doar asupra celor care-si vad de treaba in mod onest si pe care aceste "autoritati" ii exploateaza cu maxima nesimtire si nerusinare.

Iar despre imbecilii care administreaza Romania si Institutiile ... nu gasesc cuvinte pe care sa le pot scrie pe forum si sa descrie ce cred despre ei.

18. ursul

ursul New Member

Trophy Points:
    0
    SALUTARE.AM SI EU NISTE NELAMURIRI DACA MA POATE AJUTA CINEVA ..AM SOSIT IN UK DE PE 11 SEPTEMBRIE 2009 M-AM INSCRIS LA UN COLEGIU AICI.SI L-AM INCEPUT PE 14 SEPT, AM PLATIT TAXE TOT SUNT DECI STUDENT AICI.VREAU SA STIU SI EU CUM STAU LUCRURILE MAI DEPARTE CU YELOW CARD CU RESTUL TREBURILOR CARE TREBUIESC FACUTE..ADIK VREAU BINEANTELES SA-MI GASESC UN JOB SA MA POT INTRETINE IN CONTINUARE AICI.

19. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    ursul a scris:
    Stimate Domnule Ambasador,
    Vreau sa stiu si eu cum stau lucrurile p'aci cu restul treburilor care trebuiesc facute ca io's student ca doar am platit taxe adik vreau sa-mi gasesc un job.
    Mersi
    Salutare
    Ursul

20. ursul

ursul New Member

Trophy Points:
    0
    Stimate Domnule Ambasador,
    Vreau sa stiu si eu cum stau lucrurile p'aci cu restul treburilor care trebuiesc facute ca io's student ca doar am platit taxe adik vreau sa-mi gasesc un job.
    Mersi
    Salutare
    Ursul

Share This Page