12.1 C
London
Friday, October 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Romani in Northampton

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by Rapiduletul, Jan 30, 2010.

1. axo

axo New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor,

La sfarsitul lui iunie ajung si eu cu familia in Northampton. Am mai fost anul trecut in vizita in UK, dar doar in zona Londrei.
    Incerc sa-mi fac o idee despre Northampton, mai ales ca copilul trebuie sa mearga la scoala(9 ani) iar momentan avem destul de multe necunoscute. Speram sa gasim o zona linistita sa locuim in oras...iar restul..... sa speram ca va fi bine. M-am simtit ff bine in UK la ultima vizita..si sper sa fie bine si de data asta...mai ales ca va fi pt mult timp.
    Va doresc la toti toate cele bune!

PS spunea cineva in acest topic "Atentie la St James si la White Elephant".... este ceva ce ar fi bine sa stiu?

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Sunt cativa romani pe acolo da's cam betivi si nu te poti baza pe ei. Se tin numai de chefuri si or sa vrea sa va corupa si pe voi. Nu va recomand. E unu cu ochelari care-i capu' rautatilor, altfel baiat bun. Sa-i spuneti ca-l astept pe la mine cam intr-o luna, poate se mai potoleste si el pana atunci.

Cat despre zona linistita, tot orasul era o zona linistita, chiar si prin imprejurimi, da' acum au ajuns romanii pe acolo si nush ce sa zic ...

3. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor romanilor din UK :) urmeaza sa vin cu sotia mea (proaspat casatoritzi de 1 luna) in UK, in Londra (e mare si am mai multe sanse).
    Neavand drept de munk, o sa lucram ca SE. Numai ca am un prieten de familie de mult timp plecat acolo si ma cam sperie ce zice legat de a gasi de munk, sau joburi de facut ca SE.
    Eu as vrea sa merge pe ce am invatzat, adik IT, service hardware si software. Numai ca nu stiu cum este piatza. S-ar gasi clientzi? sau ar fi bine sa ma indrept catre altceva?
    Intelesesem ca tori isi cumpara acea extensie de garantie, si de obicei apeleaza la firme mari sau de unde au cumparat, sa le faca serviceul....
    Voi ce stitzi?
    Multumesc anticipat!

4. Laura Oros

Laura Oros New Member

Trophy Points:
    0
    Hi, everybody!

Imi pare bine ca am dat peste grupul vostru de romani :) Momentan sunt implicata intr-un studiu de piata si as avea nevoie sa fac aproximativ 14 interviuri/chestionare cu romani in zona Northamptonshire. Fiecare interviu n-ar dura mai mult de o ora. Ce ziceti, ma puteti ajuta? Ideal ar fi sa ma pot intalni cu voi toti pe durata a aproximativ 2 zile, pentru ca o sa vin special din Leeds pentru aceste chestionare.

Daca sunteti disponibili sau cunoasteti pe cineva care m-ar putea ajuta, andreea.laura.oros@gmail.com e mail-ul meu, I'll get back to you ASAP :)

Mersi anticipat !

5. ionescumircea

ionescumircea New Member

Trophy Points:
    0
    despre ec este vba?

6. Laura Oros

Laura Oros New Member

Trophy Points:
    0
    Hei!

Este vorba despre un chestionar pe tema transferului de bani (in principal din Anglia catre Romania). Poate fi orice suma, catre oricine, prin orice metoda, etc., nu exista nici un criteriu esential. In principiu, despre cum procedeaza oamenii cand trimit/primesc bani.

Dureaza mai putin de o ora, insa chestionarele trebuie realizate fata in fata. Ideal ar fi sa ma pot vedea cu cat mai multe persoane (romani) intr-o zi, doua, la o bere, intr-un pub, sau oriunde altundeva.

Cam atat. Am luat deja legatura cu cateva persoane, dar trebuie sa adun in total 14, deci orice ajutor e binevenit :)

7. Deea DeDe

Deea DeDe New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare la toti !
    Observ ca nu s-a mai scris de ceva vreme in acest topic :). Eu la sfarsitul acestei luni ma voi indrepta spre Northampton / Brixworth . E cineva prin zona asta ? Sau care urmeaza sa vina ? Sincer nu ma intereseaza pentru moment prieteniile :) ci doar pentru inceput sa am cu cine palavragi si sa iesim la o cafea in week , apoi daca ne vom intelege si persoana v-a fi Ok cine stie ...poate legam o prietenie .Am auzit atatea lucruri negative despre romani incat sincer m-i se face pielea gaina.Totusi sper sa gasesc niste persoane joviale , cu care sa pot vorbi , glumi e.t.c . Poate , cine stie vom reusi sa devenim o mica "gasca" ;)
    All the best !-cu-bine-

8. mihaid

mihaid New Member

Trophy Points:
    1
    Salut celor din Northants,

Noi sintem o familie si sintem de ceva vreme in aceasta zona, mai exact Kettering.
    Dorim sa legam ceva cunostinte cu care sa ne socializam.

Toate cele bune

9. Jeandan

Jeandan New Member

Trophy Points:
    0
    Careva prin Northampton, sunt nou pe aici si foarte incantat ca am gasit forumul acesta !! O zi deosebita la toata lumea

10. blanalaura

blanalaura New Member

Trophy Points:
    0
    buna ziua,prietenul meu este in northampton de cateva zile este la varul lui acolo si vineri are interviu pentru acte ideea este ca isi cauta de munca ca pizar sau in bucatarie ajutor de bucatar ceva de genul asta si nu isi gaseste...din cate am inteles ar vrea sa plece de acolo in alt oras poate ar avea mai multe posibilitati de munca ... ar vrea sa ia legatura cu romani stabiliti in uk pentru mai multe informatii sau un eventual ajutor daca cumva stie cineva vreun loc de munca intr un restaurant si pentru el .un nr de tel ne-ar ajuta enorm
    va multumesc

Share This Page