10.4 C
London
Thursday, October 17, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Romani in Newcastle upon Tyne

Discussion in 'IN ZONA TA' started by Alinaaa, Jun 18, 2012.

1. Alinaaa

Alinaaa New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor !
    Eu sunt Alina,am 26 ani si in curand ma voi stabili in Newcastle.As vrea sa stiu daca mai sunt pe forum romani din Newcastle -nu-stiu-
    Multumesc -asa-asa-

2. tony montana

tony montana New Member

Trophy Points:
    0
    ESTE BINE LA NEWCASTLE ? UNDE SUNT FETELE ? -obosit-

3. bozzow

bozzow New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Alina.
    Sunt Silviu, am 29 de ani si stau impreuna cu prietena mea in North Shields, la 30 de minute distanta de Newcastle.

4. surdunicu

surdunicu New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

in curand adica in maxim 1 luna sper sa ajung in new castle, eu sotia si baietelul de aproape 4 ani, si sunt plin de "necunoscute"

tot ce am facut a fost sa ma asigur ca am un buget acoperitor pentru viata de acolo, calculat de mine la 1500 de lire, sper sa ma incadrez

o sa vin cu masina de acasa din romania

in rest am f multe necunoscute:
    - inchiriere casa sau apartament (o sa muncesc in hebburn), as dori ceva aproape sau ceva pe o linie de transport in comun....hebburn sau new castle....o fi mai bine spre mare sau spre oras
    - grainita sau scoala baiatului e o mare problema din cauza asta trebuie sa reglez casa functie de scoala gradinita
    - alte aspecte ce tin de viata de zi cu zi:
    - piata, masa, haine,
    - distractiii mai ales pt cei mici ~4 ani dar nu numai...romani in zona pentru socializare, etc
    - vreme, oameni,
    - cartiere/zone de locuit
    - job pentru sotie, part time sau normal,...etc
    - cum ajung din londra in NC cu trenul sau altfel sau din romania in NC cu avionul?

- rog cat mai multe informatii

5. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    in toata ecuatia cu multe necunoscute de mai sus nu prea vad un element esential... job.

in genereal iti cauti un job mai intai; in functie de el iti cauti o locuinta cat de cat aproape / fara efort mare de naveta samd.

cu inchiriatul s-a tot discutat pe forum... in gen e dificil de inchiriat "din prima" - e nevoie de referinte, garantii samd. cel mai folosit mod este o camera si apoi pe parcurs casa/apart.

in general cu trenul se ajunge din loc in loc; cauti pe http://www.nationalrail.co.uk/ si vezi exact ore, statii, preturi.

poti zbura cu wizz la Doncaster Sheffield sau Blueair la Liverpool.

6. surdunicu

surdunicu New Member

Trophy Points:
    0
    jobul este in curs de negociere, :), ma duc ca inginer pe o suma de max 2500 net pe luna, 40k pe an

dpdv costuri ma duc la 2000 pe luna....fara gradinita copil, ma gandesc sa mi aduc masina acasa si chiar s ami pun GPL pe masina pt ca am vazut ca sunt si acolo statii

de aici trebuie sa mai sap si sa semnez contractul...englezii astia sunt al naibii de zgarciti!

7. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    excelent, e mult mai usor si sa discuti de o casa cand ai contract.

fiind peste 3 ani copilul, puteti spera la un loc la o gradinita de stat (ceva gen 9-12) sau in fct de data nasterii (01.9.2009 – 31.8.2010) sa inceapa scoala (reception). daca nu se poate si au la angajator asa zisele childcare vouchers, poti plati pana la £243 din salariul brut (fara a fi impozitati) la o gradinita privata.

cum vezi intr-adevar totul se leaga de copil (gradi/scoala/ locuri de joaca/parcuri), de aceea am sugerat sa studiezi bine inainte de a te muta undeva cu casa (care inseamna deobicei contract de 1 an).

chestia cu gazul nu stiu ce sa zic - sincer nu cred ca merita investitia, mai bine iei alta masina cu banii dati pe instalatie care consuma putin.

8. io3

io3 New Member

Trophy Points:
    0
    buna ziua tuturor din newcastel mai e cineva prin zona asta???au venit sarbatorile????nu vad pe nimeni afara :)))cine ma poate ajuta si pe mn cu un loc de munca sunt nou venit aici si -nervos- poate reusesc s mai schimb si eu o vb cu cineva multumesc

Share This Page