12.5 C
London
Wednesday, September 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Romani in Dundee?

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by cristinas, Oct 14, 2007.

1. cristinas

cristinas New Member

Trophy Points:
    0
    Salut! Sintem inca in Rominica dar avem o oferta pt doua posturi de med. dentisti in Dundee. E vreun rominas -dance- ance- -dance- ance- pe acolo sau pe aproape? -dance- ance-

2. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    yeyeyyeyyeyyeye

Eu sunt in Aberdeen ... f aproape de Dundee... veniti aici ca va astept cu bratele deschise :) :)

3. cristinas

cristinas New Member

Trophy Points:
    0
    Salut! Imi pare bine sa te cunosc! Sotul meu nu este foarte hotarit sa plecam, tot asteapta sa se intimple Dumnezeu stie ce pe aici!....Cum e viata pe acolo, cum sint oamenii? te accepta sau or sa se uite la noi ca la niste per sempre strangers? noi avem si doi baieti de 6 si 7 ani si mai mult pt ei ne facem griji ca noi putem sa ne inchidem in casa cu o bere dar cu ei e alta poveste. DE CIT TIMP ESTI ACOLO?

4. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

Sarut mana! Placerea este de partea mea sa va cunosc.
    Eu sunt de 1 an de zile in UK, dar aici in Aberdeen, doar de 2 luni. Am fost si in vizita in Dundee si este destul de frumos. Oamenii mi se par OK aici si nu sunt ca in Anglia, unde eu am avut cateva mici probleme cand ziceam ca sunt din Romania... nu cu toti oamenii, dar au fost. Aici parca este mai ... altfel ca sa zic asa. Ce`s drept...si in Scotia am auzit ca sunt zone mai problematice asa.. cica ar fi Glasgow...dar asta este .. fiecare padure are uscaturile ei.
    Zii sotului tau chestia asta.. acuma este oportunitate sa plece..nu mai tarziu .. ca o sa vina romani in UK, si o sa se transforme si aici ca in Italia sau Spania, si apoi chiar daca o sa mai vrea sa vina, nu o sa mai faca nimic. In Romania, poate o sa se schimbe, dar nu pentru noi...cei de acum, ci pentru copiii copiiilor nostri. Nu sunt rau, ci doar realist.
    Cu meseria voastra aici se castiga super bine. Este un deficit major si la particulari si ma NHS de medici stomatologi, asa ca eu va vad un viitor destul de stralucit aici, asta daca o sa va grabiti putin plecarea din Romania ...

Daca mai aveti intrebari, sau alte nelamuriri, va rog sa imi ziceti, si cand va hotarati sa veniti aici, sa imi dati de stire si am sa va trimit numarul meu de telefon pe privat si o sa ne vedem .

Multult succes,
    -police-

5. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Anglia nu se va transforma niciodata in Spania sau Italia, din punct de vedere al numarului de romani. Sunt multe motive care pot fi enumerate in sprijinul afirmatiei de mai sus. Cred ca
    iti faci griji degeaba, Police.

6. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    Asta doar pentru ca sunt deja toti romanii in italia si spania :))
    Dar cum sunt sate intregi de polonezi de ce nu ar fi si romani asa ?

7. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Alina...desi nu imi face placere...trebuie sa te contrazic...multi multi din Italia si Spania s-au reprofilat si vin aici .. eu stiu cateva cazuri .. alti amici mi-au mai zis la fel ... si aici pe foruim erau cativa din italia spania care vor sa vina..deci in maxim 3-4 ani...

8. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    Era o gluma :))

9. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
  10. rsromania

rsromania New Member

Trophy Points:
    0
    Salut! Suntem un cuplu de au-pair la 12 mile de Dundee si in cazul in care va hotarati sa veniti, un calduros BUN VENIT! Dundee e un oras superb si pe toate gusturile.O sa va placa.Oricum, pentru orice informatii suntem la dispozitia voastra. Noi suntem mai noi aici :-dd dar cu informatiile mai oficiale se ocupa totusi PoliceOfficer, ca el e mai vechi in meserie :). BAFTA! -ww-

11. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Frumos Dundee .. am fost odata si cred ca am sa mai revin ... fac 1 ora cu trenul :D daca o sa fiti liberi intr-un week end ceva .. poate ne vedem la un suc .. numai ca nu vreau sa fiu a 5a roata de la caruta muwahahahahhaa -happy-

12. rsromania

rsromania New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare Police, ar fi foarte dragut sa ne intalnim cand o sa ai drum in Dundee, noi mergem aproape in fiecare week-end cu un alt cuplu din zona fie sa vizitam(inca) ce mai este de vizitat, fie la cumparaturi. Poate o sa ajungem si noi prin Aberdeen pana la sfarsitul anului -tongue-. -wave-

13. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Va salut cu respect,

Pai ... daca voi va mai intalniti cu inca un cuplu pe acolo, eu am sa va astept in Aberdeen frumusel, si am sa fac pe-a ghidul ca sa nu ma simt in plus pe langa cupluri :D
    Si asa o sa fie impacata si capra si varza :)
    Oricum Aberdeen este oras foarte frumos si ai ce vedea. Este un oras cu preturi cam piperate pentru ca este un oras cu multe multe afaceri de ordinul oil and gas si majoritatea de pe aici lucreaza in domeniul asta cu salarii astronomice. Dar per ansamblu este superb. Asa ca ... va astept :) poate veniti chiar week end`ul viitor de Fox day si ardem un foc de artificii impreuna .. eu le-am si cumparat deja ... i look very forward the 5th of Novermber :)) :)) :)) :)) :)) :))

Multa bafta,
    -police-

14. rsromania

rsromania New Member

Trophy Points:
    0
    Multumim de invitatie, speram sa o onoram cat de curand. Oricum mai discutam pe forum si data viitoare facem schimb de nr de telefon(asta pentru ca nu l-am invatat inca par coeur).Pe curand! -beer-

15. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

Bineinteles.

Eu va astept oricand.

Bafta,
    -police-

16. cristinas

cristinas New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,ne-am hotarit sa venim dar din pacate nu in Dundee ci mai jos, in Louth, un orasel mic de pe linga Nottingham. Dundee era prea departe de singurii romini pe care ii stim .Imi pare rau ca nu-l vom cunoaste pe viu pe Polliceoficer dar nu se stie,odata ajunsi acolo vom incepe sa calatorim. Venim pe 7 ianuarie si sper sa auzim doar de bine.

17. runa

runa New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!

Sunt Miruna si am ajuns prin Dundee, Scotia de vreo 2 saptamani pentru un masterat in IT. Am inteles ca exista comunitati de conationali prin Scotia si sunt curioasa daca mai exista romani in Dundee sau in imprejurimile imediate -ras2- So?
    //pana acum nu am dat de niciun vorbitor de limba romana in orasul asta -plans2-

18. stefania82

stefania82 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, Miruna!!!

Eu si sotul meu ne am mutat in Dundee pe 2 oct, anul acesta, deci suntem la fel de noi pe meleagurile scotiene..Eu fac PhD la SCRI, in Invergowrie si sotul meu va incepe lucrul la o companie in Dundee Technology Park..Tinem legatura, daca ai timp sa ne intalnim ar fi super!

19. rbk

rbk New Member

Trophy Points:
    0
    Si noi stam nu departe de Dundee.Deobicei venim in Dundee in fiecare week-end-daca e vremea frumoasa-

20. nicky4fun

nicky4fun New Member

Trophy Points:
    0
    salut...am si eu nevoie de un mic...mare ajutor... e foarte greu pentru mine sa ma injosesc si sa cer asta dar trebuie sa o fac.
    Eu m lucrat ca su housekeeper pe undeva la 17 mile de dundee. In fine acolo lucram pentru un batran , faceam curatenie si mancare , asa toate bune si frumoase, m-a dat concediu sa vin acas de sarbatori, am ajuns pe 12 decembrie, si dupa doua zile cand imi verific mailul sa imi pice fata cand citesc mailul de la el fostul sef care ma anunta ca nu mai are nevoie de servicile mele pe anul 2010 ca va calatorii. Asa deci am ramas fara job faza nasoala este ca eu vreu sa ma intorc sa lucrez pe acolo pe undeva prin apropiere de Dundee deoarece e un oras foarte frumos si imi place ca sunt multi tineri. Zborul meu este rezervat pe data de 5 ianuarie pe aeroportul aberdeen si nu are nimeni sa vina sa ma ia si habar nu am cum sa ajung la o gara asa caasa avea nevoie de cineva sa vina dupa mine sa ma duca pana la tren.Nu mi-am gasit un job inca dar sper ca pana plec gasesc ceva pe-acolo daca nu o sa iau o camera in chirie pentru o luna si in timpul ala poate gasesc.
    asa ca te rog zi-mi daca este vre-un autobuz de acolo din aeroport pana la gara sau daca ai avea vreo posibilitate sa ma ajuti personal.

multumesc anticipat.:p -plans2-

Share This Page