16.1 C
London
Tuesday, August 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Romani in Bournemouth

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by victoritza, May 9, 2007.

1. elly76

elly76 New Member

Trophy Points:
    0
    -dance- ance- Buna la toti.
    Eu sunt de vreo 4 ani in Bournemouth si ma bucur sa stiu ca sunt si alti romani in zona. Am gasit site-ul asta numai saptamana trecuta si sunt inca in faza de descoperire de informatii si topicuri total noi pentru mine.
    Mi-ar place sa intalnesc romanii de prin zona asta.

Pt. cei responsabili de site: Faceti o treaba buna! Multumesc.

-angel-

2. mariolyme

mariolyme New Member

Trophy Points:
    0
    Fratilor....noi lucram si locuim in LYME REGIS....e cam la o ora cu autobuzul de voi...cred ca suntem singurii romani pe aici...daca auziti de romani prin Lyme sau Seaton,Axminster...anuntati-ne si pe noi ca ne-am plictisit sa vorbim numai cu astia.colegii nostri cehi,francezi s-au intalnit cu de-ai lor...da noi nu mai avem speranta...nu prea avem libere ca sa tragem o fuga in Bournemouth..poate veniti voi pe aici..dati un semn ceva...Salutari si numai bine!

3. victoritza

victoritza New Member

Trophy Points:
    0
    Salutari la toti romanii din Bournemouth! -ww- Cand am inceput acest topic nici nu ma asteptam sa primesc asa de multe reply-uri. Ma bucur mult ca sunteti asa de multi si sper sa ajungem sa ne si cunoastem. 3s

Am si eu un apel catre voi, pt cine e interesat sau pt cine poate ajuta. Dupa luni si luni de pregatiri, iata ca ziua cea mare se apropie cu pasi repezi -time- ...peste 2 sapt eu si prietenul meu vom fi in Bournemouth. Pe 30 iulie mai precis. Cautam sa inchiriem o camera dubla timp de cateva zile, cam o saptamana, timp in care sa ne putem cauta cazare permanenta. Daca vreunul dintre voi are o camera libera pe care o poate inchiria, sau stie vreo cunostinta care sa faca acest lucru, ar fi de mare ajutor. Deja am inceput sa cautam pe site-urile de inchirieri si am postat ceva anunturi dar mai greu se gaseste cazare pt cateva zile. Puteti sa imi scrieri un PM cu detalii legate de cazare, daca aveti asa ceva. Va multumesc mult.

4. chircuandreea

chircuandreea New Member

Trophy Points:
    0
    am o prietena care este de acolo...sigur ar vrea sa va cunoasteti

-----------------------
    Horoscop - Ziare - Subtitrari

5. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

Pentru cateva zile puteti sta la un guesthouse ( bed & breakfast ) daca nu va deranjeaza. Iata si un link cu bed and breakfast in bournemouth :

http://www.bedandbreakfasts-uk.co.uk/so ... emouth.htm

6. laura19

laura19 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!
    In 26 august ma duc si eu in Bournemouth si o sa stau o luna.Am fost si anul trecut dar m-am cam plictisit necunoscand pe nimeni.Astept sa-mi scrieti pe blondina0015@yahoo.com sa iesim la o -ice- ~o| -walk -beer- .

7. tirlosu

tirlosu New Member

Trophy Points:
    0
    sal.eu sunt cam de 2 luni in poole si stau la niste prieteni.lucrez la kerry foods unde am cunoscut cred ca peste 50 de romani care stau majuritatea in Bournemouth.nu stiu exact numarul lor dar sunt multi.

8. razorcd

razorcd New Member

Trophy Points:
    0
    Si dupa 3 ani cine mai e in Bournemouth/Poole... ?

Eu si prietena venim in septembrie pt ca ea incepe facultatea acolo.
    Momentam cautam o camera dubla sa inchiriem. Daca recomandati pe cineva sa imi scrieti va rog, vrem sa stam cu oameni decenti ca si noi.

9. laurale

laurale New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!
    Cum e viata in Bournemouth/Poole?
    Se gasesc locuri de munca? Eu si sotul meu vrem sa venim in aprilie. Mi-ar prinde bine niste prieteni care stiu cate ceva despre oras, job-uri, locuinta. Daca sunteti dispusi si aveti timp pentru o mana de ajutor....astept mesajele voastre.

10. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    La fel, sunt si eu interesat de a incepe noua viata in aceasta zona Bournemouth-Poole sau Brighton.
    Cum sunt oamenii? Se gasesc joburi diverse si indestulatoare? Chiriile, cam cat?

Bournemouth sau Brighton???
    Cine ce ar alege si de ce? Sau ati ales deja.

11. muerte

muerte New Member

Trophy Points:
    0
    Bournemouth plaja de nisip

12. Nadia

Nadia New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor!

Bournemouth este un oras frumos, linistit, un loc in care majoritatea locuitorilor zambesc mereu (asta a fost impresia mea cand am fost acolo, in Octombrie 2010 intr-o scurta excursie)...veti putea gasi, dupa dorinta fiecaruia, multe magazine pentru a face cumparaturi de tot felul, locuri romantice sau pentru destindere. Recomand calduros celor interesati sa viziteze locul, merita!
    RUGAMINTE:
    As dori sa va rog in cazul in care unii dintre voi ar avea mai multe detalii legate de viata in Bournemouth sau alte informatii utile celor care vor sa se mute acolo (si eu ma numar printre ei...), scrieti.../ cu cat stim mai multe lucruri, cu atat mai bine.
    Voi incerca sa revin daca voi avea noutati.

Va imbratisez, Nadia

13. eugeni

eugeni New Member

Trophy Points:
    0
    este orasul Angliei pentru pensionari si batrani in general; asta mi-au spus multi englezi si am observat si eu cat am stat o luna acolo

14. Alvin

Alvin New Member

Trophy Points:
    0
    Hello, si eu sunt in Poole de 1 saptamana si este foarte frumos pe aici, singura parte mai putin frumoasa este ca sunt singur aici si nici nu cunosc vreun roman prin zona. Daca este cineva interesat astept un reply. Bafta!

15. razorcd

razorcd New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Alvin,
    Sunt cativa romani in Bournemouth - Poole dar nu asa multi ca in alte orase din UK. Eu m-am intors in tara pt o vreme dar sper ca peste o luna ma intorc in Bournemouth. Ne intalnim daca vrei atunci.

Ce faci acolo, cu ce te ocupi? de unde esti?

Cheers

16. Alvin

Alvin New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Din Timisoara sunt, iar in Poole am venit k si aupair, cat e de frumos pe aici insa e ciudat de unul singur ... un pm cu un id de mess daca se poate ?

17. razorcd

razorcd New Member

Trophy Points:
    0
    Informatii despre Bournemouth

Sunt de fapt 3 orase lipite: Poole, Bournemouth si Christchurch. in total cam 500 000 locuitori.
    Bournemouth este catalogat ca locul cu cei mai fericiti oameni din UK si cele mai multe zile insorite din UK (asa am citit intr-un articol). Este orasul turistic al Angliei, e plin de hoteluri si vara e plina de turisti.

Este un loc foarte pasnic, oamenii sunt prietenosi (cel putin pt standardul angliei) traficul este destul de lejer pt masini, nu este metrou doar autobuze. Orasul este situat pe o coasta, cam 30m fata de nivelul marii.

Plaja este cu nisip si este foarte lunga. Este o alee pe care te poti plimba cu bicileta de-a lungul celor 3 orase. Am vazut lume facand surfing, cred ca sunt si zone pentru pescuit. Sper ca la vara sa fie si party/concerte pe plaja.

Nu are blocuri (doar ici colo), sunt doar cartiere de vile. Zone foarte periculoase nu sunt dar prin zona Boscombe sa nu circulati noaptea si mai bine sa nici nu stati.

E cam la doua ore de mers cu autobuzul de la Londra si foarte ieftin cu National Express sau Megabus.

Este placut sa faci plimbari cu bicicleta prin apropiere, sunt multe rezervatii naturale, cea mai mare fiind New Forest. Apropape de centrul orasului este Meyrick Park un parc foarte mare inconjurat de copaci de uiti ca esti in oras. In parc sunt multe terenuri de golf, fotbal, rugby, tenis, etc.

Intrati pe grupul CouchSurfing din Bournemouth: http://www.couchsurfing.org/group.html?gid=2434
    Se fac des iesiri, plimbari cu biciclete si tot felul. Poate va mai imprieteniti cu lumea.

Pentru cei care vin prima data aici puteti sa va cazati la hoteluri care accepta doar pe termen lung (minim o luna) (daca scrieti Hotel si selectati bournemouth in Gumtree.com le veti gasi dar mai sunt si altele, cautati pe google ca nu le stiu) (si aveti grija sa nu luati teapa cu rezervarile si ce mai platiti)

Chiriile in oras sunt cam 300..500/camera variaza mult in functie de dotari si zona. Negaciati bine.

In Poole este o biserica ortodoxa unde este un preot roman:
    http://www.romani-online.co.uk/nou-veni ... -romanesti

Pentru stundeti este Bournemouth University care este o facultate foarte buna in domenii precum: 3D animation (prima din europa in acest domeniu), IT si inginerie, Business, ... Este dotata la ultimele standarde si are legaturi cu firme de renume din intreaga lume.
    http://home.bournemouth.ac.uk/

Scoli pentru invatarea limbii engleze sunt o gramada. Nu stiu detalii.

Sper sa facem o intrunire a romanilor din zona odata.
    Adevarul este ca e frumos!-asa-asa-

18. andreivaly

andreivaly Member

Trophy Points:
    18
    Buna,-plans2-

Va rog pe cei care locuiti in aceasta zona,daca stiti o camera de inchiriat pana in 350 lire incepand de pe 19 sau 20 mai, sa-mi dati un mesaj.
    Urmeaza sa vin acolo si promisiunea de cazare pe care o aveam s-a cam spulberat.
    V-as fi recunoscator de ajutor.Multumesc

19. dan b

dan b New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Am venit de putin timp in oras. As vrea sa stiu daca exista pentru copiii scoli pe perioada vacantei unde sa poata invata engleza (gratuite sau cel putin cu costuri mai mici). Deocamdata nu am dat de nici un roman pe aici. Peste o luna as vrea sa-mi aduc copiii. Mai sunt romani cu copiii. Are cineva o sugestie.
    Multumesc

20. andreivaly

andreivaly Member

Trophy Points:
    18
    Buna,
    Am rezolvat cu chiria.Multumesc de sfaturi.Gumtree.com chiar este cel mai bun loc de cautat chirie.
    Am acum o alta intrebare:este cineva care a facut vre-un curs de lb engleza si a obtinut yc in Bournemouth,iar daca da,ce scoala a ales?

Share This Page