11.9 C
London
Wednesday, August 21, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Romani in Bournemouth

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by victoritza, May 9, 2007.

1. victoritza

victoritza New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare!

Locuieste vreun roman prin Bournemouth sau prin zona? Din toamna voi fi studenta acolo si ma intereseaza cum e viata: joburi, accommodation, etc. Ar fi nemaipomenit sa intalnesc acolo si alti romani! -wave-

2. victoritza

victoritza New Member

Trophy Points:
    0
    chiar nimeni? E o plaja superba acolo... -sunny-

-ww-

3. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Bine ai venit Victorita!
    Eu sunt in Londra dar am vizitat Bournemouth intr-un w/e anul trecut. Am fost in iarna dar tot super mi s-a parut. E curat, aerisit, plaja e faina si vara cred ca e plina de turisti. Nu stiu insa cum sunt chiriile dar de curiozitate m-am uitat in geamurile agentiilor de recrutare si am vazut ca oferta era mare.
    Succes si te asteptam pe tine sa ne spui cum se traieste in Bournemouth!

4. victoritza

victoritza New Member

Trophy Points:
    0
    mersi de urari, motanik. Abia astept si eu sa va povestesc despre experientele mele in Bournemouth, sigur vor fi multe de spus. Pana una alta sunt asa de multe de rezolvat aici in Romania, pe ultima suta de metri....Abia astept sa stau pe plaja la soare! -umbrela-

-ww-

5. tun

tun Member

Trophy Points:
    16
    si eu as fi curios cum e viata in Bournemouth...nu de alta dar poate m ar interesa orasul sa vin acolo pt studii...a auzit cineva de 'The School of Design, Engineering & Computing'??

6. victoritza

victoritza New Member

Trophy Points:
    0
    Tun, intra pe www.tqi.ac.uk. De acolo poti afla tot felul de info despre Bournemouth Uni, pe facultati, domenii. Date statistice oficiale despre dotari, calitatea predarii, rezultatele studentilor etc. Plus poti compara mai multe institutiii care te intereseaza.

Tu ce vrei sa studiezi - design, engineering sau computing? [:)]

7. christian

christian New Member

Trophy Points:
    0
    buna. eu locuiesc de vreo 3 luni in bournemouth, lucrez prin agentie si incerc sa traiesc aici, dar e greu pt ca avem restrictiile pe care le stim cu totii si e greu. daca vei fii studenta va fii mai usor pt ca te inregistrezi ca studenta si poti lucra 20 de ore pe sapt ceea ce e bine si e mai usor. aici da e frumos,plaja ,soare, e doar oras de vacanta,plin de distractii,locuri de vizitat, viata de noapte, e frumos si cred ca o sa iti placa. romani aici nu prea am intilnit dar acum incepe sezonul de vara si sper sa vina si romani aici sa munceasca si sa traiasca aici.

8. onutza

onutza New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Victoritza,

Ma bate si pe mine gandul sa vin in Bournemouth ca student.Ma gandeam pentru inceput sa aplic la o scoala gen School of English full time-one year si apoi sa fac un master in law.Am cautat scoli de engleza in Bournemouth, dar tot ce am gasit ofera cursuri la preturi de 6-8 mii /an.Cu engleza stau binisor,dar ma gandeam sa ma perfectionez.Tu cat platesti pe an si unde te-ai inscris?Unde ar fi mai ieftin?Sa incerc sa caut altceva?Nu stiu deloc ce sa fac.Cum o fi cu gasirea unui job?Ai aflat ceva?

Multumesc anticipat.

9. victoritza

victoritza New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Onutza!
    Cursuri full time de engleza sunt oferite de aceste scoli de engleza, care sunt private, nu obtin fonduri de la guvern si de aceea taxele ft mari. Plus ca se adreseaza studentilor internationali....Incearca pe la colegii, dar nu cred ca gasesti ceva full time. In rest alte cursuri...depinde de ce vrei sa studiezi. La colegii sunt tot felul de cursuri pt tot felul de nivele, si la preturi accesibile pt studentii EU/UK. Daca vrei sa mergi pe drept si ai diploma in tara aplica direct pt master (e cam tarziu pt anul asta insa...pt 2008). Pana atunci iti poti perfectiona engleza in tara pe mai putini bani.

Eu m-am inscris la un curs de un an la colegiul din Bournemouth, studiez Psihologia si Sociologia. Iar la anu vreau sa aplic la Uni sa ma specializez in Human Resources Management. Am aplicat acum cateva luni pt acest curs, de aici din Rom, am avut un interviu acum cateva sapt si am fost admisa. Acum astept hartia oficiala de la colegiu si fac pregatirile de rigoare pt mutare. Am ales Bournemouth pt ca prietenul meu va studia si el fotografia la Institutul de Arta de acolo. Apoi la anu cred ca ne vom orienta catre Londra, pt degree.

De joburi chiar nu stiu. E un oras turistic si in sezon cred ca se gasesc ft usor, mai ales pt studenti. Daca esti legal si serios, competent, sigur gasesti de lucru.

Bafta multa si keep in touch! -wave-

10. victoritza

victoritza New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Christian! Ma bucur sa aud ca mai sunt romani in Bournemouth.
    Eu si prietenul meu venim exact peste 2 luni, in prezent cautam cazare. Stii cumva pe cineva care are o camera dubla decenta, la pret rezonabil? Gasim si pe internet, dar e prea devreme sa contactam, fiind inca in Romania. Tu ai cazarea asigurata de employer? Sau ti-ai gasit pe cont propriu?

Numai bine, si sper sa ne mai auzim. cya

11. maurizio

maurizio New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Sunt cativa romani in Bournemouth, in Boscombe acum 2 ai lucra o tipa la magazinul Primark + romani care munceau in Poole (15 min cu trenu) la Kerry Foods si stateau in Bournemouth.
    Orasul e misto, plaja e misto, discoteci, viata e oarecum relaxata...

12. christian

christian New Member

Trophy Points:
    0
    va salut pe toti. la primarkul din boscombe sunt numai polonezi. tot orasul e plin de polonezi,cehi,rusi si alte natii, si romani mai putini, ca m-am saturat sa aud in jurul meu numai poloenza. e o comunitate f mare de polonezi aici. cum noi mergem in italia si spania, ee aici in bournemouth vin polonezii. la agentiile de recrutare la receptie e cate o poloneza care te intreaba de unde esti si daca ai drept de munca si ti-o taie din start. in schimb daca vine un polonez care e afon cu engleza i da job. asta e. cazare se gaseste, nu e o problema,dar preturile sunt aproape ca in londra pt ca e oras de vacanta,turistic si e scump. o camera double intr-o share house variaza intre 80-100 lire pe sapt cu bucataria si baia la comun. cam asa e,la 10-15 min de universitate sau colegiu,hypermarket aproape si ieftin,plaja la fel,magazinele,etc. e frumos aici,zilele astea a fost cald si s-a vazut ca toata lumea e pe plaja ,prin parc,e frumos.ok. tinem legatura si mai vb. see u later bye

13. nikklai

nikklai New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Victoritza,sunt de vreo 4 luni in bournemouth si pot sa spun ca e un oras frumos dar scump in cea ce priveste chiriile,cam ca in londra,de gasit se gaseste de inchiriat nu e o problema eu stau cu 7 romani intr-o casa si dam undeva la 1000 lire pe luna casa e k.Numai eu cunosc cel putin 20 romani care locuiesc in bournemouth asa ca daca vrei sa iti faci prieteni aici ai toate sansele :)

14. victoritza

victoritza New Member

Trophy Points:
    0
    Christian si Nikklai, mersi frumos pentru informatii. Eu si prietenul vom sosi in Bournemouth pe 30 iulie. Normal ca ne-ar placea sa ne intalnim si cu romani pe acolo, asa ca poate ne vedem la un pahar de...ceva. -beer-

In cazul in care auziti de vreo camera disponibila, va rog mult sa imi spuneti si mie. Macar temporar, cateva zile, ca sa nu trebuiasca sa stam pe la vreun B&B. Dc se poate si pe termen lung, cu atat mai bine....

O zi buna tuturor. -wave-

15. adimax

adimax New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Victoritza! Daca sint romani in Bournemouth si Poole ? normal ca sint ,chiar eu cunosc cel putin 10 cupluri si cred ca sint mai multi. Majoritatea lucreaza in Poole la Kerry Foods. Zona e super, cam greu de gasit un job, dar toata lumea se descurca.

16. victoritza

victoritza New Member

Trophy Points:
    0
    salut Adimax! De ce spui ca e greu de gasit un job? Acum ca ma speriasi cu chestia asta :)| imi esti macar dator cu o explicatie...:)Lasand gluma la o parte, pe cat de bold si de curajoasa sunt eu, nu e greu sa te sperii putin cand auzi asfel de chestii, intr-un moment in care tu esti pe punctul de plecare si gata sa iti schimbi viata si sa o iei de la capat. Eu si prietenul meu suntem si legati de Bournemouth, urmand sa studiem acolo, nu e ca si cum putem sa plecam in alta parte. Ma asteptam sa fie mai usor sa gasesti de lucru fiind un loc turistic. Oricum, ma bucur ca mesajul tau se termina intr-o nota optimista, pt ca spui ca toata lumea se descurca pana la urma.

Mersi. Un weeknd placut. cya

17. adimax

adimax New Member

Trophy Points:
    0
    Stai linistita , pt. studenti e mai usor, si nu te speria ca nu o sa gasesti, o sa gasesti ceva part-time de inceput. Am spus ca e mai greu aici pt. ca sint foarte multi straini(arabi,coreeni,rusi,polonezi....) si astia au drepturi mai multe ca noi, da mai ramine si ceva pt. romani. -ww-

18. nikklai

nikklai New Member

Trophy Points:
    0
    Mi-ar face placere sa stam la un pahar de...ceva,camere sunt deci nu cred ca e asta o problema,sau pentru cateva zile pana va gasiti ceva pot sa va tin in casa la noi,adica io ma mut in 2 sapt intr-un apartament cu 3 camere si suntem 3 baieti si nu ar fi o problema daca o sa dorm cu unul din ei si sa va las o cam ptr tine si prietenul tau asta ti-am spus cateva zile pana va gasiti voi ceva.Mai tinem legatura pana atunci ca pana pe 30 iulie mai e mult si cine stie poate castig la loto si...promit ca o sa va cumpar o casa in bournemouth si scapati de tot stresul :)

19. victoritza

victoritza New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi de oferta cu casa, Nikklai, sa stii ca ne multumim si cu o camera gratis in casa pe care o cumperi tu cu banii castigati la loto...ca sa nu ne intindem prea mult. -umbrela-

Pana pe 30 iulie mai e, ai dreptate, noi inceram sa ne gasim si ceva temporary accommodation (am primit ceva promisiuni de la Uni). Dc cumva nu rezolvam nimic, o sa iti trimit un personal message. Dc sunteti dispusi sa ne inchiriati o camera pt o saptamana, ar fi nemaipomenit, asa ca mai vorbim. Mersi frumos. -wave-

20. christina

christina New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!
    De curand am venit si eu din Scotia in Bournemouth si caut si eu niste romanii prin apropiere,ca sa mai am si eu cu cine mai schimba o vorba romaneasca :):),eu stau in zona Kinson ,daca e cineva prin apropiere asta e adresa mea de email "anonda2002@yahoo.com",poate intr-o zi cu soare iesim la o mica poveste -beer-

Share This Page