12.6 C
London
Thursday, July 02, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Romani in Birmingham

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by Fabian, Jun 27, 2011.

1. Luanix

Luanix New Member

Trophy Points:
    0
    [/quote]Felicitari, Cat despre NINO la cat ai citit tu forumul stiai deja ca nu iti vor pana nu ai drept de munca dar ai incercat.[/quote]

Eh, Incercarea moarte n-are...macar acum stiu adresa si cum se desfasoara toata treaba...:)

2. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    felicitari pentru card!
    Tu pe ce baza vroiai sa obtii NINO? Asta nu poate intelege romanul, pentru ca sunt fff multi in aceeasi situatie. (sa zicem ca vii doar ca turism. Pai daca ar merge asa, inseamna ca orice turist poate sa aiba NINO, nu?)
    deci nu e vina lor, asa e legea....
    Tre' sa-l uzi sa tina, iar acum cu siguranta o sa obtii YC si-ti vor si multumi ca ai aplicat sa-l obtii !

3. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0

Felicitari, Cat despre NINo....ce te asteptai? Tu pt ei nu aveai drept de munk, dc sa ti-l dea. Mai aplici o data si de data asta o sa ti-l dea. Multa bafta.

4. Luanix

Luanix New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Fabian,

Sincer, cred ca le-as putea face o sugestie sa scrie clar in info de la ei ca daca nu ai inca yellow card nu ai ce cauta pe la ei inainte, ca sa le mai ia din entuziasm celor ca mine care cred ca pot sa mute muntii inainte de a urca pe ei :).

Multumesc Georgiv,

Ma dusesem la ei cu copia de la programarea la UKBA. Doream sa obtin dreptul de a munci ca student. Cu cat mai dureaza sa hotarasca si ei daca imi dau sau nu NINo mai stau pe tusa inca vreo 2-3 saptamani. Sunt un pic repezita pentru ca banii se duc si timpul trece, iar universtitatea o sa isi ceara drepturile in curand. Asa ca trebuie sa produc (sic) cat mai repede.

Amu, luni progrmare noua si bine-o fi.

Numai bine

5. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Nu poti face asta pt ca sunt si cazuri care...prin noroc si pt ca aveau o calificare (diploma) au reusit sa-si ia NINo. Adik mai sunt si scapari, ideal, pt a avea 100% sanse sa-l iei, le aduci dovada ca ai dreptul de munk.
    Mai sus am scris ca m-a frecat putin o baba de acolo, desi avea BC, ea a zis ca trebuie sa-i aduc si dovada ca sunt inscris la o agentie de recrutare...o prostie dar..cred ca era doar ora de plecare si...na, numai de mine nu avea chef. Oricum mi-a luat dosarul. Sunt convins ca fara permis, ma scotea in suturi, la cum reactiona.

6. Luanix

Luanix New Member

Trophy Points:
    0
    Pai tocmai aste e, m-am bazat pe factorul noroc. Adica daca s-a intamplat la altii, m-as fi bucurat si eu sa imi scurtez timpul de asteptare.

Asta e, am incercat. Bine ca am luat yellow ca asta era cel mai important. De acolo incolo restul sunt detalii.

Mersi

7. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    Eu am luat NI number fara yellow sau orice altceva. Deci nu-i obligatoriu sa ai cel putin yellow.

8. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Bogdane aici e vb de student tu ai luat ca si self employed alta mancare de peste.

9. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Pe site am gasit ca e 10.30, eu ma duc pentru 10.30 ne vedem acolo daca ajungi.

10. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Ca si SE nu este obligatoriu sa ai peris de munk, dar daca vrei sa-ti platesti darile catre ei iti trebuie NINo, asa ca trebuie sa ti-l dea. In schimb ca student...nu este o obligativitate pt ca nu ai drept de munk deci nu ai ce taxe sa platesti.

11. Iacob_Sorin87

Iacob_Sorin87 New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari

12. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
  13. Andrus

Andrus New Member

Trophy Points:
    0
    Buna. as avea nevoie de un sfat: am primit o oferta de munca in Kidderminster si nu stiu daca sa o accept . imi poate da cineva informatii despre oras???

Eu am citit k e plin de "chavtowns" si asta ma sperie !!!

14. Andrus

Andrus New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Simina.

Imi dai si mie un sfat te rog?? Cum e orasul Kidderminster??? e adevarat ca e plin de "Chavtowns"???

Am primit o oferta de munca acolo si nu stiu daca sa o accept sau nu.

Imi sugerezi mai bine sa locuiesc in Brierly Hill sau Oldbury si sa calatoresc la servici de acolo???

Nu vreau de asemenea sa locuiesc intr-un oras mic de tot si sa fiu izolata....mai ales ca mi-ar place sa intalnesc si romani

Mersi mult

15. Andrus

Andrus New Member

Trophy Points:
    0

16. gaviota

gaviota New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,locuiesc in birmingham ,si pot sa-ti spun ca diferenta dintre londra si birmingham este imensa,in comparatie cu londra nu o sa gasesti aceea aglomeratie,agitatie sufocanta,lumea nu este asa de grabita incit nu au timp nici sa-si traga sufletul,sincer nu mi-as dori sa locuiesc in londra never.Iar ce este cel mai important lucru ,cred,preturile sunt foarte mici la birmingham,la londra prea se exagereaza cu totul doar ca este capitala, ha ha prefer my birmingham

17. adi_p81gl

adi_p81gl New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor!In viitorul foarte apropiat vreau sa vin impreuna cu familia in UK si dupa ce am studiat piata imobiliara din mai multe orase,am ales Birmingham(Acocks Green).Vreau sa va intreb pe cei care locuiti de mai mult timp acolo:credeti ca la sfarsitul lunii noiembrie sau inceputul lui decembrie pot gasi o locuinta de inchiriat sau e mai bine sa mai astept pana in ianuarie?

multumesc!

18. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Bine ai venit printre noi.
    Si eu locuiesc in Acocks Green si este bine, chirii gasesti in egala masura in noiembrie cat si in ianuarie, lumea nu migreaza in aceste perioade -ras2-
    Depinde de voi cand vreti sa ajungeti.
    Multa bafta, sipoate ne vedem prin zona.

19. monik_g

monik_g New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor,

Am dat din intamplare peste acest topic cautand informatii despre UK si Coventry in special. Eu am trecut un interviu acolo cu Landrover Jaguar si nu stiu ce sa fac, as vrea sa stiu mai multe detalii despre viata de acolo ca sa stiu ce decizie sa iau. Eu sunt actual in Toronto iar venirea in UK ar insemna pierderea rezidentei canadiene.
    As vrea sa stiu parerile vostre si cat mai multe detalii ca sa stiu si eu la ce sa ma astept, mai ales ca nu cunosc pe nimeni acolo si nu am avut contact cu britanicii, nu stiu ce mod de lucru au si daca ma voi putea integra acolo.

Multumesc mult.

20. Luanix

Luanix New Member

Trophy Points:
    0
    Dragi colisteni din Birmingham,

stie oare cineva un Commissioner of Oaths care sa poata semna o scrisorica de student? Daca stiti cumva si ce taxa au ar fi super. Persoana in cauza sta in Selly Park, dar nu=i musai sa fie in zona nenea, numai sa fie ieftin :)

Va multumesc,

L

Share This Page