12.6 C
London
Thursday, July 02, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Romani in Birmingham

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by Fabian, Jun 27, 2011.

1. lostkauze

lostkauze New Member

Trophy Points:
    0
    Acum am aflat ca Birmingham City University e destul de slaba la Computer Science (locul 102) comparata cu University of Birmingham (locul 5). In caz de mai e cineva in situatia asta (de a urma facultatea in Birmingham) agentiile free (edmundo/integral/etc) au contract cu BCU, deci aveti grija sa nu le incurcati ca mine.
    Merci de raspuns pop1982, o sa ma interesez de caminul de la University of Birmingham.

2. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Revin cu news. Inca 2 romani cu drepturi de munk. -ras4-
    Ieri am luat si noi cardurile. Yellow sotia (student ESOL 3 h/w cursul pana in iulie 2012 la Birmingham Metropolitan College, Cursul a fost 200 + 66 taxe) si eu blue ca dependent. Asigurare de la Pruhealth 42.76 lire. Stres la maxim, dar avem cardurile.
    Acum NINo si job hunting. Multa gafta celor care urmeaza sa mearga la UKBA Home Office.

3. Luanix

Luanix New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari Fabian,

Mult a fost si uite ca a trecut bine si pentru voi. Eu incerc sa imping un pic limitele si am interviul pentru NIN inaintea lui yellow. Le-am zis ca e musai sa aplic pt NIN ca sta angajatorul dupa mine. Mi-au spus ok, sa le aduc dovada ca am programre la Yellow si restul documentelor. Sper sa fie totul bine. Pe 30 septembrie revin cu detalii.

Numai bine si succes in continuare

4. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Am auzit ca au mai incercat si altii si au reusit. Deci este posibil. Multa bafta.

5. Luanix

Luanix New Member

Trophy Points:
    0
    Azi am fost programata la Job center plus pentru obtinerea NINo. Am ajuns la 10.20 cu programare pentru 11.05 mi s-a spus sa astept afara pana pe la fara un sfert, ceea ce am facut. M-am reintors la fara 10 si m-au trimis la etajul 1 unde am asteptat sa imi vina randul la functionari. Tot procesul nu a durat mai mult de 25 de minute.

Ce am avut la mine
    - pasaport
    - contractul de inchiriere
    - legitimatie student
    - dovada ca am programare la UKBA pentru Yellow - pagina printata de la ei de pe site

M-au mai intrebat daca am certificatul de nastere, dar, nu l-am avut asa ca a bifat la data nasterii ca nu a fost verificata (mi s-a spus ca e o formalitate si ca nu conteaza asa de mult dar, bag seama, ca e bine sa ai si certificatul de nastere la tine).

Am asteptat cam 5 minute sa mi se returneze documentele in roginial si la plecare mi s-a spus ca in mazim doua saptamani o sa am vesti.

Va doresc succes tuturor, si mie ca inca nu am numarul acasa :)

6. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Scuzati, dar am uitat sa mai postez. Sunt preocupat cu gasirea unui JOB. Si eu am fost la NINo luni. Mi-am facut programarea luni dimineatza si pt mine si pt sotie, eu am avut luni la 16:00 si ea joi la 10:15. Mi-au spus ca am nevoie de act de identitate, dovada adresei (inca nu am asa ceva, adik factura pe numele meu, am luat o foaie trimisa de virginmedia) si perimisul de munk. Am ajuns la jobcenter cu vre-o ora inainte de programare...si m-au trimis la plimbare. La 15:50 m-am intors si m-au trimis la etajul 1. Acolo m-a intrebat numele si m-a rugat sa iau loc sa astept. A venit o doamna, mi-a spus sa merg cu ea, m-am asezat la birou si a inceput sa intrebe: numele, data nasterii, certificat de nastere (nu am avut la mine dar nu a fost problema), si a intrebat dc imi trebuie NINo. I-am raspuns pt job, si ea imi spune ca trebuie sa ma inregistrez la o agentie de joburi, ca nu este obligatoriu sa primesc NINo daca am permis de munk. A terminat de completat aplicatia, sau ce avea ea acolo, a facut copii dupa acte si am plecat. Astazi dimineatza, o data cu posta a venit si plicul de la ei. In el era NINo.

Pt sotie este exact cum a scris Luanix. Cu ID card, legitimatie de student, yellow card si dovada adresei.

7. Iacob_Sorin87

Iacob_Sorin87 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare , am ajuns si eu de 2 sap in Birmingham si am reusit sa ma instalez pe undeva prin Selly Park, o zona destul de linistita la prima vedere, sper sa si ramana asa.

Orasul la prima vedere e destul de ok, desi sunt si pe aici zone destul de jegoase , care sincer nu ma asteptam sa le gasesc, dar per total e mult mai bine decat in romanica.

De acu incep sa vanez Yellow Card-uuu, si sper sa-l impusc destul de repede(1 luna)

Bafta

8. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Oameni buni,

Vad ca va adunati pe zi ce trece, mereu mai multi si nu mai conteniti cu intrebarile. Si bine faceti ca de aia v-a dat "statul" gura si de aia s-a inventat tastatura si forumul asta. Pentru cei care n-ati auzit inca (glumesc... -ras4- ) s-a inventat si Faceook, unde eu "am descoperit" zilele trecute O MINUNE DE ROMAN, mutat recent in zona noastra WALSALL - BIRMINGHAM. Nu stiu daca o avea cont si aici pe Romani-Online si ce nickname o avea... (am omis sa-l intreb), da' pe Facebook isi zice ZIMBRULDOTCODOTUK unde face cam acelasi lucru care-l facem si noi aici pe forum... ZI si NOAPTE informeaza populatia cu tot ce-i pica la mana / indemana, cum ar fi : "Totul despre NINO", "Totul despre YELLOW CARD, BLUE CARD etc", despre "Cum e viata in Anglia", "Cum e viata la Londra" etc etc etc
    Ieri am pescuit de la el de pe wall, o alta informatie:

http://zimbrul.co.uk/biserica-ortodoxa- ... irmingham/

si am considerat ca s-ar lovi de minune, aici pe "topicul nostru"... ca si MULTE ATE INFORMATII ce le ofera cu generozitate UN ROMAN INOMOS!! Halal de el si de mama lui... -wow- -bravo- cunoscandu-l chiar si asa virtual, te face sa te simti un pic mai mandru ca esti si tu roman -da-da-

Care dintre voi veti avea curiozitatea sa-l intalniti personal... aveti aceasta ocazie... mergand Duminica la biserica... Cuvintele lui au fost urmatoarele :

"Personal, invit pe toti romanii din zona Walsall-Birmingham sa vina la aceasta biserica"Nu stiu exact cum il cheama... dar i-as zice si io... "ZIMBRULE... JOS PALARIA!!!" -hipno-

9. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumim de informatie am sa ajung si eu acolo intr-o duminica.

10. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0

N-ar fi o idee rea, si tu esti baiat de baiat si-ati face o echipa buna !! -da-da-

Ma duc la ora :( mai am una si-am scapat pe azi... -sssst-

11. Iacob_Sorin87

Iacob_Sorin87 New Member

Trophy Points:
    0
    Foarte utila informatia, apropo de biserica , mai e vreo biserica ortodoxa prin birmingham?, gasisem printr-un topic ceva odata , dar nu mai stiu exact unde , dar parca e intr-un campus ceva

Bafta

12. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Pe site la sectiuni-afaceri romanesti in uk- bisrici romanesti, gasesti acolo adresa si informatiile necesare este in Edgbaston nu departe de tine.

13. Iacob_Sorin87

Iacob_Sorin87 New Member

Trophy Points:
    0
    Ms fain

14. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Cu placere planific si eu sa ajung duminica desi sunt aici de ani nu am ajuns niciodata la cea di Birmingham, in acest wekend sunt aici asa ca planific sa ma duc.

15. Iacob_Sorin87

Iacob_Sorin87 New Member

Trophy Points:
    0
    Atunci ramane sa ne intalnim duminica la biseria.

O idee ceva despre ora la care incepe slujba?

16. Iacob_Sorin87

Iacob_Sorin87 New Member

Trophy Points:
    0
    Va rog sa ma scuzati daca sunteti deranjati de intrebarea mea, cred ca nu e nici topicul potrivit, dar aveti vreun pont pt un job ceva?

17. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0

Sorin,

Este foarte putin probabil, sa vina cineva cu un job pe tava... daca arunci CU RABDARE si ATENTIE o privire pe link-urile de mai jos... s-ar putea sa intelegi MULT MAI BINE cum se obtine mai usor un job in Anglia...

www.romani-online.co.uk/cum-sa-scrii-un-cv-in-engleza

www.romani-online.co.uk/forum/jobs/caut ... unca#78115

MULTA BAFTA!

18. Iacob_Sorin87

Iacob_Sorin87 New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc de mesaj, sunt si eu constient de asta, si nu astep sa vina jobu la mine, ca ar insemna sa astept mult si bine, dar uneori se pot ivi si oportunitati, de asta am postat acel mesaj

19. Luanix

Luanix New Member

Trophy Points:
    0
    Inca un roman (din Birmingham) fericit.

Ieri am luat cartonasul galben de la Croydon. Dar, bineinteles ca intotdeauna trebuie sa fie una calda si una rece.

Tot ieri am primit prin posta refuzul la NIN pentru ca nu am adus destule dovezi ale dreptului de lucru. Am sa-mi fac un banner cu yellow cardul si li-l duc cadou :).

Prin urmare, sfatuiesc auditoriul sa nu-si piarda timpul la Jobcenterplus inainte de a avea cartonasul galben. Nu primesti NIN fara yellow...asta e.

Numai bine

20. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari, Cat despre NINO la cat ai citit tu forumul stiai deja ca nu iti vor pana nu ai drept de munca dar ai incercat.

Share This Page