12.7 C
London
Wednesday, October 23, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Romani in Birmingham

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by Fabian, Jun 27, 2011.

1. oanna895

oanna895 New Member

Trophy Points:
    0
    buna..as vrea si eu va rog sa stiu daca vin in birmingham imi pot gasi ceva de munk sau nu??nu vreau la birou sau chestii de genu ...vreau ceva pt care sa pot pleca din tara,va rog dati-mi un raspuns cat mai repede posilbil...va multumsc -nu-stiu-

2. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Bun venit.
    Intra pe google.co.uk si dai search acolo. Sunt convins ca o sa gasesti ceva sa poti sa-ti faci o idee.

3. Luanix

Luanix New Member

Trophy Points:
    0
    Oanna,

De munca poti sa iti gasesti si in cel mai indepartat catun din desert. Totul depinde de determinarea ta. Ca sa pleci din tara ai nevoie de o motivatie mai mare decat gasirea unui job. Gandeste-te bine ce doresti sa faci, ce stii sa faci, si mai ales cat esti dispusa sa sacrifici pentru a face ceea ce iti doresti. Doar asa poti sa iei o decizie matura.
    Birmingham e un oras mare asa ca oportunitati sunt in multe domenii. Poti incerca sa vezi ofertele afisate pe Directgov.
    http://jobseekers.direct.gov.uk/homepag ... 493a&pid=4
    sau cauta pe site-uri de recrutare precum Monster, sau cele mai generale cum ar fi Gumtree.

Succes,

L

4. oanna895

oanna895 New Member

Trophy Points:
    0
    va multmesc mult pentru raspunsuri...eu cam in 2 saptamani vin in in uk si as vrea daca se poate sa imi spuneti care sunt cartierele de evitat in birmingham ca din ce am vazut scris pe acest forum nu e un oras atat de linistit...si daca chiriile sunt scumpe sau acceptabile?

5. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stiu ce inseamna la tine scumpe. Sunt mai mici decat in Londra, daca faci comparatie cu acest oras. Din ce am citit pe forum...fiecare vede altfel cartierul x sau y. Si iti dau un exemplu, eu sunt din Bucuresti, am stat toata viatza in Militari si auzisem de ferentari si rahova ca e jale....acum de 3 ani stau in rahova si am ramsa surprins ca ce auzisem sunt doar povesti. Fiecare vede altfel o anumita situatie.

6. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Alt curs ESOL:

Dear Sir/ Madam,
    Thank you for your ESOL enquiry. I am writing to invite you for an ESOL assessment at:
    Alliance House, Fishing Line Road, Redditch B97 6EE
    Assessments usually take about 30 minutes. Please attend between the following times:
    Tuesday 6th September 10.00-17.00,
    Wednesday 7thSeptember 10.00-16.00
    Thursday 8th September 10.00-17.00
    Friday 9th September 9.00-15.00
    On arrival please ask for a member of the ESOL team. If you cannot attend at any of these times, please contact us on 01527 405459.
    Classes will start week beginning Monday 19th September 2011.
    At the moment we expect the fee to be £180 for the course. Please bring your passport with you and if you are on Job Seekers Allowance, please bring proof of your claim.
    Please see enclosed map for directions on how to find us.
    Yours sincerely
    The ESOL Team
    ...................................................................................................................................................
    Name: ________________________________________________________________
    Address:______________________________________________________________
    Telephone:___________________________________________________________

I will attend ESOL assessment on:
    Please tick
    Tuesday 6th

Wednesday 7th

Thursday 8th

Friday 9th

Please return to:
    ESOL Team, NEW College, Alliance House, Fishing Line Road, Redditch, Worcs B97 6EE

7. oanna895

oanna895 New Member

Trophy Points:
    0
    Dar se poate gasi de munk ca self employed??si as putea sa imi fac card doar cu buletinul ca din cate stiu la ei nu prea are valoare ca nu are semnatura.. -nu-stiu-

8. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Eu nu am trimis niciodata pasaportul. Asa ca, da, are valoare. Si, da, gasesti de lucru ca self.

9. oanna895

oanna895 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult rebecca...sunt foarte stresata ca nu stiu unde am sa nimeresc si ce am sa fac acolo...imi este frica sa nu imi gasesc nimic si sa vin acasa doar cu datoriile pe care le fac inainte de plecare.... -nu-stiu-

10. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Iti recomand sa nu pleci nepregatita. Documenteaza-te inainte. Vezi ca la semnatura mea este un link, da clic pe el si citeste tot ce te intereseaza. Forumul are si un buton "Search", foloseste-l pentru toate intrebarile care el ai.
    Pentru fiecare persoana care este in UK, povestea e alta, deci nimeni nu te poate ajuta 100%.
    Multa bafta!

11. oanna895

oanna895 New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc mult Fabian...eu am in uk pe cumnata mea, munceste la o ferma,am fost si eu cu un an in urma tot in agricultura...acum insa ne-am hotarat sa incercam si altceva decat agricultura pentru ca cu asta nu mai merge adik nu poti sa faci un ban pe care sa il strangi pt ca este ceva sezonier...ea este foarte aproape de birmingham de asta ma intereseaza foarte mult orasul asta...in principiu pe mn asta ma interesa daca imi pot gasi loc de munk...nu caut neaparat ceva iesit din comun...vreau ceva pt inceput cat sa ma pot descurca..apoi mai pot cauta..

12. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Stii ca pentru a luca legal iti trebuie permis de munk?! Daca da, cum ai de gand sa ti-l iei? Daca vrei sa lucrezi la negru...citeste asta: http://www.romani-online.co.uk/forum/em ... a-la-negru a fost primul meu post pe acest forum. Daca nu-ti place ce o sa citesti si vrei sa fie totul legal, te sfatuiesc sa citesti mai multe despre SE sau student.

13. oanna895

oanna895 New Member

Trophy Points:
    0
    totusi daca eu am utr number ma poate ajuta cu ceva? multumesc pt. link fabian , u ai mai ajuns in uk?

14. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    urmeaza pe 20 Aug sa ajungem in Birmingham. Suntem pe ultima 100m, cautam cazare, citim ce ami putem....chestii dastea.

15. oanna895

oanna895 New Member

Trophy Points:
    0
    multa bafta atunci!!!

16. oanna895

oanna895 New Member

Trophy Points:
    0
    Stie vreo cineva daca se pot face procuri in Birmingham pentru a putea imputernici pe cineva din tara sa iti aduca copilul in UK? Sau trebuie sa mergi in Londra la consulat pentru asta?

17. find_aly

find_aly New Member

Trophy Points:
    0
  18. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Revin cu o rugaminte viitorilor vecini. Pde 20 urmeaza sa ajung in Birmingham. Am rezolvat cu aproape tot inclusiv cazare provizorie la hostel. Mai avem inscrierea la cursuri care se face pe loc, deci nu este o problema, si cel mai dureros CAZAREA. Aici va rog sa ma ajutati cu sfaturi. Am vorbit cu agentii si am incercat sa dam si de ceva privati (fara prea mult succes aici). La agentii, toate bune si frumoase pana acum, cand mi-au dat un mail in care zic asa:

" If you have no reference history heres, you will need a guarantor that works full time in the UK. Or you could pay 6 months rent in advance plus deposit. "

6 luni??? nu-mi permit asa ceva.
    Daca ajung acolo gasesc ziare ceva sa pot vorbi direct cu proprietarii? Am incercat si un search pe google, dar nu stiu ce ziare sunt acolo ca sa ma pot orienta cu cautatul.
    HELP!!!

19. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    depinde ce cauti daca vrei camera in casa la comun dute aici uk.easyroommate.com aici gasesti camere de inchiriat ieftine si fara referinte

20. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,Fabian

Din pacate asa stau lucrurile pe aici si ma refer la West Midlands(nu stiu cum e in alte zone). Noi am luat mai multe orase la rand(inclusiv Birmingham) si la toate agentiile ne cereau plata pe 6 luni in avans + deposit + contract + check in + credit history check(asta la vrajeala ca sa vada propietarul,deoarece noi eram noi veniti in Uk) + comision. -nervos-

Sper sa se gaseasca vreun utilizator al forumului care locuieste in B'ham si iti poate da detaliile cu privire la ziarele locale.

Pana atunci arunca o privire pe ziarul online al acestei zone si poate gasesti ceva interesant:
    www.homeofproperty.co.uk/expressandstar/

Bafta ! -ras4-

Share This Page