3.9 C
London
Monday, November 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Romani in Birmingham

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by Fabian, Jun 27, 2011.

1. bogdang

bogdang New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru cursuri de engleza ESOL incercati la http://www.bmetc.ac.uk/

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Du-te la biblioteca ta si intreaba acolo de ESOL classes.
    Sunt gratis sau f. ieftine.
    Sanatate! :)

3. bogdang

bogdang New Member

Trophy Points:
    0
    Acest colegiu ofera cursuri gratuite de Engleza - ESOL

4. gypssy

gypssy New Member

Trophy Points:
    1
    Occupation:
    Electrician
    multumesc frumos celor care mi-au raspuns.Ieri am fost la interviu NINO in Birmingham jopcenter plus summer row 65-67, B3 1LB.Ce sa va spun..O formalitate.Mi-a cerut pasaportul.O doamna amabila, brunetica,cam 35 ani.m-a intrebat cand am intrat in uk,adresa uk, daca sunt cu familia,dac sunt casatorit si data casatoriei,data nasterii, pentru ce doresc nino, ce am lucrat in RO si cam asta a fost tot.I-am spus ca vreau nino sa-mi caut de lucru.A completat tot ce ma intrebat in 4-5 formulare tip pe care mi le-a dat sa le verific si sa le semnez.Mi-a luat pasaportul i-a facut fotocopie si la dat la verificat la un agent parca mi s-a parut a fi politai.Am asteptat vreo 7 min pana a iesit de la verificat si mi-a adus pasaportul impreuna cu foia pe care era munarul nino provizional spunandu-mi ca in maxim 3 saptamani o sa primesc la adresa pe cel definitiv.Eu am intrat in uk in 20 ianuarie 2014.Mai era acolo un romanas 25-26 ani care era de vreo 7-8 ani pe-aici, incercand de trei ani la rand sa-l obtina.Lucra ca self in constructii si zicea ca l-au inebunit cu niste acte. Nu stiu ce-o fi facut.oricum ii doresc bafta.Asa ca pt cei care merg la nino incepand cu 2014 si nu se incurca cu self employed totul decurge foarte simplu.Bafta la toti. -ma-iubesc-

5. bogdan_s

bogdan_s New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua tuturor,

Acesta este primul meu post pe acest forum si doresc sa multumesc administratorilor si tuturor membrilor care posteaza aici. De 1 luna de zile il vizitez zilnic si incerc sa citesc cat mai multe informatii despre romanii din UK.
    Dupa ceva research am decis sa aleg Birmingham ca locatie pentru un job si nou inceput in UK.
    Sunt sigur ca poate va-ti saturat sa tot aveti noi veniti pe acest forum care cer ajutor dar am vazut ca exista o comunitate, restransa, care nu se dau inapoi in a ajuta cu un sfat util.

Acestea fiind spuse as dori sa stiu, daca dintre cei care locuiesc in Birmingham, au un double room sau single room de inchiriat in timpul cel mai apropiat, sau daca cunoasteti un landlord care inchiriaza unei persoane care nu are history in UK.

Va multumesc anticipat!

Cu respect,
    Bogdan

6. claudiu21geogra

claudiu21geogra New Member

Trophy Points:
    0

7. claudiu21geogra

claudiu21geogra New Member

Trophy Points:
    0
    http://www.romani-online.co.uk/forum/po ... &p=164127#

daca te rog sa i-mi dai cateva sfaturi, pls, sunt de cateva zile prin birmingham, ce tre sa faci sa suni pt programare , ce te intreaba la telefon si cum se desfasoara toata chestia asta pls ???

8. orion_g

orion_g New Member

Trophy Points:
    0
    un salut calduros pentru baieti si fete din birminghaqm si nu numai.Stau in londra de 7 ani si as dori sa ma mut in birmingam , stiti voi viata mai eftina , chiri mai mici stres mai dulce asta in comparatie cu londra , sunt familist (sotie si 3 copi) si lucrez ca taximetrist ce ziceti un sfat ceva... ar fi buna mutarea . Daca stiti pe cineva care lucreaza ca minicab driver sa schimbam vreo doua vb dati nr meu de tel . 07417568277 numai pt mesaje (tel de masina care nu e mobil) va multumesc anticipat . ORION_G

9. gypssy

gypssy New Member

Trophy Points:
    1
    Occupation:
    Electrician
    Pentru ''claudiu21geogra''. Pentru interviu nino trebuie sa suni la jocenterplus telf: 0845 600 0643.cel mai bine intre 9 si 12 dimineata.ii spui I need an appointment to optain national insurance number.Te va intreba numele si prenumele,nationalitatea, numar de telefon, data nasterii, pe ce data ai intrat in uk. pentru ce iti trebuie nino(evident looking for a job) adresa unde locuiesti. daca stii un basic de english poti sa suni chiar tu. este bine sa ai tot ce ti-am spus ce te va intreba, scrise frumos in engleza.daca tu crezi ca nu te vei descurca roaga un prieten sa sune in locul tau. trebuie sa stie foarte bine datele tale.dupa ce iti inregistreaza toate datele trebuie sa fii foarte atent ca iti va spune data si ora la care vei fi programat cat si codul postal al centrului unde te va programa.daca nu ai inteles prea bine o rogi sa iti mai repete o data.la 3-4 zile vei primi prin mail o instiintare in scris de la ei ca ai aplicat pt nino si sa te prezinti la data si ora pentru interviu.in instiintare iti spune si tot ce trebuie sa ai cu tine acte pt interviu.

10. marius9999

marius9999 New Member

Trophy Points:
    0
    caut si eu o camera

caut si eu o camera in birmingham sint linistit si cu bun simt curat si as dori o camera la cineva care are o camera intr-o casa linistita si cu oameni cu bun simt daca stiti ceva va rog lasatii-mi un mesaj pe adresa de mail mariusgoian@yahoo.com va multumesc daca cineva imi va raspunde

11. marius9999

marius9999 New Member

Trophy Points:
    0
    NU INTELEG TOTI SE PLIG PE FORUM CA NU SINT ROMANI CA NU AVETI CU CINE SA STATI DE VORBA DAR CIND CINEVA CERE UN AJUTOR IN A-SI GASI CEVA CHIRIE IN ZONA TOTI SE DAU LA FUND OARE CEI CARE SPUNETI HAI SA NE INTILNIM SA DISCUTAM NU SINT LA FEL CA SI MINE SAU ALTUL? SINTEM O NATIE CARE NE MERITAM SOARTA VA DORESC O ZI BUNA SI INTILNIRI PLACUTE

12. marius9999

marius9999 New Member

Trophy Points:
    0
  13. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Si de ce ar trebui cineva sa vrea sa te intalneasca? Nu mai suntem pe vremea lui ceasca sa gasesti greu un conational sa stai de vorba. Acum iesi panala coltul strazii si deja esti satul de ei. Cati romani crezi ca doresc sa ia in gazda? Si nu e numai asta. Urmeaza in peimele 5 minute de cand v@ati salutat sa incepi cu cersitul unui job. Nu astea sunt motivele pt care cineva a vrea sa intalneasca alt roman. Opreste-te din injurat alti romani si pune-te in locul lor. Ai vrea sa te intalnesti cu conationali?

14. marius9999

marius9999 New Member

Trophy Points:
    0
    daca iei si citesti forumurile vezi citi intreaba daca sint romani nu vreau sa se intilneasca cu mine si atunci spui da avea dreptate am citit peste 50 de anunturi cu daca e cineva prin zona si sa ne vedem ceva de astea dar pina la urma urmei nu mai are sens forumul ca oricum intra numai cei destepti care numai isi dau cu parerea despre altii si in rest stau inchisi in casa sa nu ii vada alti romani -da-da-

15. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Pai anunturile alea sunt tot asa ca al tau. Hai sa ne intalnim ca poate imi gasesc un job sau ceva. Vreau si eu sa vad o intalnire fara interes de a cauta un job sau cazare sau altceva. Doar intalnire pt o cafea si socializare gasesti spre deloc.

16. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Te invit eu la o cafea

17. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Eu m-as intalni cu alti romani bucuros dar nu am chef sa aud cum se plang ca e greu si daca stiu sau cunosc joburi pt ei. M-as intalni sa stau la o bere sau cafea si sa discutam una alta dar nu am chef de figuranti si beggar-i.

18. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Cu tne xman m-as intalni sa vezi dqcq e destul de murdara pielea din jeep ca sa schimb masina.

19. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Deja avem un subiect . :D

Din păcate este adevărat ce spui catad , se practică și în Leyton la greu .

20. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Nu ca nu as ajuta un conational, dar m-i s-a luat sa vad numai interes la mijloc. Toti cum se intalnesc cu tine vor sa stie imediat ca luucrezi si cat castigi. Apoi repede repede te intreaba daca nu stii vreun job ceva. Daca vad ca nu obtin nimic de la tine te uita instant. Si mai scot si vvorbe despre tine si fam ta.

Share This Page