9.4 C
London
Thursday, December 05, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Romani in Birmingham

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by Fabian, Jun 27, 2011.

1. lilianab

lilianab New Member

Trophy Points:
    0
    O idee foarte buna, nici noi nu suntem aici de mult timp si am vrea sa mai cunoastem romani...

2. Teodora.L

Teodora.L New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare! Sunt si eu noua pe aici.as Vrea sa stiu daca e cineva de prin Coventry pe aici.este posibil sa ma mut in curand si as vrea sa mai cunosc romani din Conventry sau Birmingham

3. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    De acord cu intalnirea. Cred ca cel mai probabil, in centrul B'ham este cel mai convenablil. Legat de biserica....hai sa nu. As prefera sa beau o bere decat sa ascult o slujba. Ce ziceti de...23 Feb? Ora 13:00 ???? Locatia.... ???

4. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Fabian , fata intreba unde se vede cu lumea, eu i-am dat pontul ca se intalneste lumea la biserica, dar merge cine vrea , sti ce vreau sa zic, si intalnire asa fara rezervare daca ne strangem 50 unde mergem ? Si daca ploua? ( glumeam )
    E ok cum zici tu, apucate de lista :)

5. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    De ploaie te plangi? Credeam ca te-ai obisnuit cu ea. Am zis sa dau eu startul la Marea Adunare. Hotaram o locatie si vedem cati sunt disponibil sa vina, si cand au aia liber si putem sa rezervam.
    Ideea e ca eu sunt PRO. As fi mers si la cele din Londra, dar sunt prea comod. :D

Locatia....undeva in centru ziceam.

Deci.....Cine vrea sa vina la adunare?

1. Fabian - 2 persoane

6. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    As fi venit cu placere, pe 23 insa, voi fi in Scotia, sa vad meciul de a doua zi, Duminica, Scotia-Irlanda (tot cu un forumist though -asa-asa- ),
    din turneul celor 6,
    sper insa sa facem ceva mai des ,
    Birmingham e chiar ideal, se poate ajunge din multe puncte (inclusiv Londra)

7. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am zis 23, dar nu inseamna ca ramane batut in cuie...pana acum nu s-a mai inscrtis nimeni, deci se poate modifica :D

8. paul.stroie

paul.stroie New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua

Am 23 de ani , cunostinte avansate de limba engleza, de profesie programator (Java). Caut de lucru in orice domeniu, detin carnet de sofer(categ B) si am mai lucrat ca si labourer in UK. Ma puteti contacta la numarul :07425356948 sau la adresa de e-mail : paul.stroie@hotmail.com.

Va Multumesc!

9. ruxi.f

ruxi.f New Member

Trophy Points:
    0
    Heiiii! Sunt noua pe forum, si am vazut topicul acesta si mi s-a parut ca m-ar ajuta sa imi fac noi cunostinte si poate pe viitor amici pentru ca e greu cand te muti in alta tara singura si nu cunosti pe nimeni. Eu in septembrie anul acesta incep facultatea la Coventry University, dar stiind ca e f aproape de Birmingham as prefera sa locuiesc acolo si sa lucrez acolo. Stie cineva unde ma pot uita pentru cazari sau cineva care are nevoie din septembrie de colega de apartament/ casa? -ras4- In plus, cu cine ma pot imprieteni pana atunci ca sa imi faca un tur al orasului, sa iesim la o bere ceva, la plimbari, la distractii etc:) Poate chiar si cineva care este student al universitatii Coventry, sa ma ajute sa cunosc treburile pe acolo. Mersi tuturor! -hipno- -multumesc- -ura-

10. mayauka

mayauka New Member

Trophy Points:
    0
    Buna! Vreau sa aplic la bursa Erasmus pentru orasul Birmingham. Gasesc ceva romani care locuiesc acolo si mi-ar putea raspunde la cateva intrebari? Va rog :) Multumesc popamariaelena@gmail.com

11. m.v.

m.v. New Member

Trophy Points:
    0
    Buna! acest National Express, la ce interval de timp circula? poti sa-mi spui, te rog, care este pretul unui bilet (londra-Birmingham)?
    Voi cand ati venit in Birmingham, ati aterizat mai intai la Londra si de acolo ati luat National Express?
    In luna iulie o sa vin si eu impreuna cu prietenul meu, asa ca ne-ar face placere sa luam legatura si cu alti romani.
    O zi buna tuturor!

12. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  13. m.v.

m.v. New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc!

14. benassy

benassy New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor ! Suntem 2 cupluri care dorim sa ne stabilim in UK ,preferabil in Birmingham. As dori sa stiu daca se poate inchiria un apartament cu 2 camere mobilat, baie,bucatarie ,cu plata in avans pe o luna maxim doua +depozit eventual , asta in cazul in care nu avem nici un act de UK. Nu am dori sa impartim aceeasi locuinta cu alte persoane ,de aceea suntem foarte interesati sa stim daca e posibila obtinerea unei chirii la un apartament.Multumesc

15. Luanix

Luanix New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Benassy,

Cu agentiile mai degraba nu o sa se poata fara acte pentru ca iti cer scrisori de la angajator, scrisoare de la fostul proprietar samd ca sa aibe o garantie a faptului ca vei putea sa iti platesti chiria.

Poate reusiti sa gasiti intelegere la un proprietar privat care are o casa intreaga de inchiriat. Cauta aici : http://www.spareroom.co.uk si daca doriti sa va mutati in Birmingham recomand zone ca si Selly Oak, Selly Park ((B29), Stirchley, Bournville (B30), Edgbaston (B16) zona adiacenta cu Bristol Road (B5) zona adiacennta cu Pershore Road (B12), Moseley (B13) Kings Heath (B14), Bearwood (B66). Veti putea gasi case la un pret acceptabil iar in zonele cu student desi poate e un pic mai dezordonat si mai zgomots uneori e destul de ieftina chiria pe luna ceea ce pentru inceput va economiseste niste banuti.

Mult succes si numai bine,

L

16. roxyka2013

roxyka2013 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Este cineva din LEEDS,UK? Are cineva informatii despre URB din Leeds? Multumesc.

17. TimiC

TimiC New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, locuiesc de aproape un an in Birmingham cu sotia si baiatul de 3 ani. Daca nu ai nici un document care sa ateste ca muncesti si referinte 90% din cazuri te vor refuza de la agentii. Eu am avut acesta problema cand am ajuns. in cel mai bun caz iti vor cere chiria pe 6 luni in avans fara depozit fara nimic, timp in care tu iti vei face actele si vei avea o dovada de adresa cat si recomandare de la proprietar. DAR eu am gasit intr-un final cu doar 3 luni avans. am scris un e-mail la cateva agentii din Birmingham cu conditiile mele (faptul ca nu am acte doveditoare de munca si ca sunt student (asta cu studentul te va ajuta destul de mult daca aduci o hartie prin care atesti ca esti inscris la un colegiu, ceea ce este foarte simplu, South and City Birmingham Collage este gratuit la cursurile de engleza), apoi le-am spus ca pot plati doar 3 luni in avans pentru ca cu diferenta vreau sa pot supravetui pana imi gasesc de munca. Si vei gasi dar asta ia-ti in calcul circa maxim 3 saptamani. Aici totul se desfasoara cu viteza intai incet si foarte incet.
    Daca mai aveti si alte intrebari va pot sta la dispozitie in limita informatiilor acumulate de mine pana acum.

18. alexutsu

alexutsu New Member

Trophy Points:
    0
    Salut! Sunt nou pe acest site. As vrea sa plec din romania in anglia mai exact in birmingham la munca, unde as putea sa gasesc o locuinta cu chirie, cu plata in avans pe o luna maxim. Daca e sa ajung in anglia pe unde as putea cauta si eu de munca, orice inafara de constructii pt k dak iau anunturi dupa net mie sa nu iau teapa.

19. alinaadi

alinaadi New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Teodora,sunt Alina..si eu stau in Coventry...Altcineva mai este?

20. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    In atentia userului “ m.v. “
    In urma mesajului tau privat, am scos “de la naftalina” topical asta

Daca citesti cu RABDARE si ATENTIE vei gasi aici raspunsul la intrebarile tale… plus mai multi useri care locuiesc in zona, cu care ai putea lua legatura…

Daca mai ai si alte intrebari, nu ezita sa le postezi aici, in caz ca eu nu-s pe faza… iti vor sari altii in ajutor -da-da- -asa-asa-

Multa bafta in tot ce faci!! -hipno-

Share This Page