20 C
London
Tuesday, July 14, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Romani in Birmingham

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by Fabian, Jun 27, 2011.

1. csandra832000

csandra832000 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor. Se pare ca pe la sfarsitul lunii septembrie ne alaturam romanilor din Birmingham -ingeras-
    Nu stiu daca mai este cineva in situatia noastra: Venim direct cu 2 copii(1 an respectiv 4). As vrea daca este cineva dispus, sa ne ajute si pe noi cu cazare(informatii)si eventual cu o scoala/gradinita pt cel mare. De ceva vreme tot am cautat pe site uri de inchiriat....si ne gandeam ca poate ar fi mai ieftin in Coventry(la un maxim 390 GBP), ce parere aveti? Venim si cu soaacra mea pentru a avea grija de cei mici. Deci ne ar trebui doua camere una dubla si una single si cel mai important sa ne accepte si cu copii. N avem nimic impotriva unui share house, doar sa nu fie de mai mult de 4 camere.

Multumesc anticipat si de abia astept sa ne si vedem...dar mai vorbim pana atunci -hipno-

2. mameca

mameca New Member

Trophy Points:
    0
    La share este putin mai complicat daca vreti sa locuiti cu copii...Nu este imposibil totusi.Succes. -bravo-

3. Blue_angel

Blue_angel New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor .In primul rand vreau sa va felicit pentru toate informatiile utile pe care pe dati tuturor,si pentru timpul dedicat forumului. Am gasit foarte multe informatii utile si de care chiar aveam nevoie -hipno- .

Suntem romani,cu cetatenie portugheza si ne-am hotarat sa ne mutam in Anglia. Unul din motive ar fi si pentru ca sotu deja lucreaza in ANglia,ca sofer de tir,iar aici in Portugalia situatia nu este chiar roz.
    Momentan strangem informatii,despre pasii pe care ii avem de facut cand ajungem acolo......si dupa multe cautari ,ne-am hotarat sa alegem Birmingham-ul(chiriile sunt mult mai ieftine decat in multe alte zone). Venind ca cetateni portughezi, stiu ca nu va mai trebui sa aplicam pentru BC, ci doar pentru NIN si Aplication for a Registration Certificate(formularul EEA1) .
    1. Intrebarea mea este,daca aveti cunostinte,prieteni care au alta cetatenie in afara de romana, daca au trebuit sa aplice si pentru altceva in afara de NIN si Registration Certificate.

2. Alta nelamurie pe coare o am este in legatura cu casele. Cel mai mult am cautat pe Rightmove, si in general pretul vine per calendar month. Dar vorbin cu un prieten care deja sta in Anglia,mi-a spus sa am mare grija ,pentru ca in general pretul de fapt ar fi per week ,si nu per month. (Exemplu concret: noi cautam o casa cu 2 camere,pentru ca avem si um baietel de 8 ani , iar pretul caselo rpe care le vad in Birmingham sunt intre 600-700 pcm(............dar respectivul prieten spune ca este imposibil sa fie pcm,si sigur pretul este per week ,.....si sa avem mare grija ca astea ar fi tzepe care le-am gasit,pentru ca totul functioneaza per week acolo -nuuu- ) . Am intrat putin in panica ,dar totodata nu prea imi vine sa cred ce spune,pentru ca mi se pare foarte mult 600 pw.....si nici share nu prea am vrea,din cauza copilului.

Aaaaaa,si inca o intrebare as mai avea.........dupa ce gasesti casa,si semnezi contractul cu landlordul,sau agentia(sper sa gasim un landlord ,pentru ca sa platim 6 luni avans este cam mult) ,casa deja are lumina si apa trase,sau trebuie tot noi sa umblam sa facem contractele pt apa si curent,si intre timp stam pe intuneric -wow- ?

Va multumesc ....si scuzati lunga scrisoare -nu-ma-uit-

4. adi_p81gl

adi_p81gl New Member

Trophy Points:
    0
    Hello!Referitor la prima intrebare nu va pot raspunde dar in ceea ce priveste casele cu 2 dormitoare ,cu siguranta pretul de 600-700 e pe luna.Din experienta proprie,va spun ca va fi foarte greu sa gasiti chirie direct la landlord fara sa va ceara ceva in avans(nu aveti istoric in UK,referinte de la alti proprietari).V-ar fi de ajutor daca sotul deja lucreaza in UK sa obtineti de la angajatorul lui o scrisoare cum ca e angajat,eventual ultimile 3 payslipuri si contract de munca.Oricum puteti scapa cel mai ieftin cu plata in avans a chiriei pe o luna plus depozitul(care in general daca e locuinta mobilata consta in chiria pe o luna+100 de lire).In ceea ce priveste utilitatile,daca inchiriati prin agentie,anunta ei toti furnizorii si nu trebuie sa faceti voi nimic.Daca inchiriati direct de la proprietar,e posibil sa trebuiasca sa sunati voi la fiecare furnizor de utilitati in parte.Casele au evident lumina si apa trase deja doar ca la unele case functioneaza in sistem prepay(reincarcare ca la telefonul mobil)
    Pentru inchirieri mai aruncati un ochi si pe http://www.zoopla.co.uk/ si eventual pe http://www.gumtree.com/birmingham(aici posteaza in general direct proprietarii.
    Multa bafta!

5. Blue_angel

Blue_angel New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc de raspuns. Deci cu pretul casei m-am linistit....mi se parea mie ca nu are cum sa fie asa.
    Acum incerc sa gasesc o casuta buna pentru noi, si sper sa ne fie de mare ajutor contractul de munca si payslip-urile sotului pentru a nu fi nevoiti sa platim 6 luni in avans.

Alta bataie de cap ar fi scoala,si mai ales cum o sa se acomodeze copilul la scoala,dar sper sa fie ok . M-am uitat si pe Ofsed,dar si am incercat sa imi fac o parere de scoli,dar cum inca nu stim exact in ce zona vom locui ,deocamdata nu pot alege o scoala anume.

Imi puteti spune ceva de asigurarile de masina?poate sa imi recomandati o companie mai ieftina?AM facut niste simulari pe Confused.co.uk......dar tot ce imi dadaeau era foarteee scump(mai bine de 10000lire pe an)

6. Blue_angel

Blue_angel New Member

Trophy Points:
    0
    Si pentru ca niciodata nu strica mai multa informatie,las aici un site care mie mi se pare foarte util ,si despre care nu "am auzit" aici pe forum(sau poate nu am fost suficient de atenta si mi-a scapat)

http://www.myukinfo.com/ro

Va doresc toate cele bune

7. Eugreen

Eugreen New Member

Trophy Points:
    0
    Dupa parerea mea asta-i cel mai pozitiv TOPIC, unde nimeni nu ezita sa intinda o mana de ajutor sau o informatie. Felicitari si respect voua.
    PS: Scuzati-ma, dar nu m-am putut abtine :)

8. enache daniel

enache daniel New Member

Trophy Points:
    0
    salut cine ma poate ajuta si pe mine cu un loc de munca in birmingham.multumesc mult -asa-asa-

9. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
  10. andrew.osan

andrew.osan New Member

Trophy Points:
    0
    inca un roman in birmingham saptamana asta :)))

11. oana88

oana88 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna. Sper ca am nimerit in topicul potrivit...sunt noua pe forum si nu am apucat sa il ''rasfoiesc'':D..dar am vazut ca este dedicat romanilor din Birmingham si m-am gandit ca aici am sanse sa gasesc studenti la UCB -nu-stiu- Locuiesc in Birmingham de 1 an jumate si am inceput sa ma gandesc la posibilitatea de a face o facultate aici. Este cineva student la UCB? Va rog daca ma puteti ajuta cu cateva informatii despre pasii de inscriere, daca v-ati inscris personal la facultate sau prin intermediul UCAS....si daca stiti unde pot da examenul IELTS.
    Multumesc frumos pentru orice informatii.

12. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Buna Oana,
    bine ai venit pe forum,
    vezi ca, sus in dreapta, este fctia search, unde, daca pui cuvinte ca "student"/"UCAS" gasesti topice unde se discuta despre astfel de chestii.
    Din cate stiu eu, nu te mai inscrii personal la facultate ci doar prin UCAS,
    DE LAUDAT INITIATIVA TA, scz, fctie de ce vrei sa studiezi, posibil sa nu ai nevoie de IETLS,

sunt multe variabile deci,
    multa bafta, mai revino cu intrebari,avem ceva experti pe aici in studii universitare... -bravo-

13. oana88

oana88 New Member

Trophy Points:
    0
    Ms frumos pt raspuns. As vrea sa ma inscriu la UCB-Business Management, si am inteles ca e nevoie de examenul de engleza, o sa mai caut informatii sa vad unde il pot da, nu stiu daca UCB se ocupa cu asta pentru ca nu am gasit nimic pe site-ul lor.

14. caius95

caius95 New Member

Trophy Points:
    0
    Stie cineva cum se ajunge din Luton in Birmingham?

15. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Cu coach-ul de la National Express. Pleaca din fatza aeroportului si te lasa exact in centrul Birminghamului.

16. caius95

caius95 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc (si eu tot fabian sunt :)) )

17. sylvyaflorea

sylvyaflorea New Member

Trophy Points:
    0
    Hello guys!
    Daca tot suntem asa de multi nu ati vrea sa ne cunoastem asa mai face to face ? eu sunt impreuna cu prietenul meu in Bimingham de aproape 9 luni cautam o zi si un loc care sa fie comod pentru majoritatea daca nu chiar pentru toti ce spuneti?

18. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Suntem multi in zona dar lumea se mai intalneste la biserica duminica nimic organizat pana in prezent, poate ar trebui facuta o intalnire zonala ca cele din Londra

19. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Not a bad idea! -bravo-

20. sylvyaflorea

sylvyaflorea New Member

Trophy Points:
    0
    de acord cu tine

Share This Page