4.5 C
London
Saturday, November 16, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Romani in Birmingham

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by Fabian, Jun 27, 2011.

1. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    La orice birou de avocatura si costa 5£ ,maine iti dau eu adresa al unuia din New street ca oricum ma duc la el, dar nu am adresa exacta dar o iau maine -nu-ma-uit-

2. Luanix

Luanix New Member

Trophy Points:
    0
    Prompt, ca intotdeauna pop1982. :) Foarte multumesc...tre sa fac cinste cu o bere intr-o zi!

Mersi,

L

3. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Are ceva beri de luat -ras2-

4. BMS

BMS New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor,
    As vrea sa incep cu felicitari si multumiri tuturor de pe forum pentru informatiile si parerile oferite. De ceva vreme ma tot informez pentru sosirea mea in UK si mare parte din informatiile necesare le-am gasit aici.
    Peste 10 zile urmeaza sa ajung in UK si dupa lungi cautari am hotarat sa aleg Birmingham-ul. La inceput am vrut sa aleg sudul (Brighton sau Southampton) dar din ce am vazut, chiriile, cel putin in Brighton, sunt destul de mari si posibilitatile de a gasi un job sunt ceva mai scazute. Dupa, am cercetat Milton Keynes, oras mai modern dar tot cu posibilitati mai scazute, din ce am vazut, comparativ cu Birmingham. Asa ca m-am decis si sunt pe ultima suta de metri cu plecarea. Sper sa fie alegerea cea mai buna.
    Desi mi-am cam facut planul de actiune (cautare cazare, cautare job, cont bancar, acte SE, etc) nu mi-ar prinde rau daca aveti vre-un sfat util sau daca stiti o camera de inchiriat (max. 300-350/luna, decenta si intr-o zona ok). Multumesc si sper sa ne vedem prin zona.

5. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0

Bine ai venit pe forum!
    Chirie la 300-350£ e pt camera dubla daca vrei doar pt tine undeva la 250-300£ maxim, depinde de casa si de zona, cand esti in zona pot sa te pun in legatura cu cativa proprietari, nu sunt agent imobiliar -nuuu- .
    Multa bafta.

6. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16
    Salutare tuturor,
    In februarie-martie ajung si eu in UK. Din cate am citit aici am ajuns la concluzia ca cel mai bun loc e Birmingham,dar as avea ceva intrebari...
    1. Gasesc de inchiriat ceva pt 3 adulti,si cam ce preturi sunt?
    2. Eu sunt sofer,am toate gradele si atestatele (B,B+E,C,C+E,D,D+E vechime si experienta 18 ani),as putea gasi de munca ceva in domeniul auto,sofer sau mecanic?
    3. Sunt colegii pt a ma inscrie la cursuri in vederea obtinerii YC?
    Deoacamdata cam astea ar fi principalele intrebari,restul in functie de raspunsurile voastre.
    cu speranta primirii unor raspunsuri cat mai clare va multumesc pt rabdare...

7. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Bine ati venit printre noi.
    Am sa incerc sa-ti raspund la intrebarile tale:
    1) Chirie gasesti, depind ece vreti la comun o camera sau 2 se gaseste usor preturi 250-350 pe camera cu totul inclus, cat despre o casa numai pt voi sincer destul de greu daca nu ai un job si esti venit nou in UK, sa fiti pregatiti de 6 luni chiria in avans plus depozit, dar si asa unii nu va vor accepta.
    2) De munca este vointa si acte sa fie, mai cauta si tu pe google sau pe directgov.co.uk iti poti face o idee de joburi si salarii
    3) Birmingham este unul dintre cele mai mari centre universitare din Uk deci no problem despre cursuri cate vrei si in ce zona vrei.

8. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16
    Multumesc mult Pop1982, mi-ai dat sperante cu munca,dar ... cu chiria e rau daca treb pe 6 luni avans. Aste ar fi cea mai mare problema,ca deh, la inceput e problema cu banii.
    Multumesc inca o data.

9. adi_p81gl

adi_p81gl New Member

Trophy Points:
    0
    salut Marian!Sa stii ca nu a exagerat cu nimic Adrian in ceea ce priveste inchirierea unei locuinte fara referinte,fara istoric in UK.Eu,sotia si copilul am "aterizat" de curand,a durat 2 saptamani pana am gasit pe cineva care sa accepte sa ne inchirieze o locuinta,in conditiile in care ofeream 6 luni avans si depozit(ne rugam de ei sa le dam banii :)).Cu ajutorul lui Adrian(pop1982-caruia trebuie sa-i fac o statuie:)) am reusit sa gasim pana la urma locuinta langa Birmingham dar nu e chiar asa simplu-ideal ar fi sa vii singur la inceput pentru ca e mai usor sa stai intr-un share si te costa mai putin.In ceea ce priveste munca,voi incepe de maine cautarile(am deja BC) si iti voi scrie cum stau lucrurile si din punctul asta de vedere.In concluzie,e mai bine sa vii singur pentru inceput(fara familie sau copil),nu repeta greselile altora :)

10. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16
    Scuze,am gresit cand nu am specificat : 3 persoane ,eu si inca doi prieteni,nu cu familia. Nu am zis ca a exagerat,doar ca noi nu ne permitem asa suma,treb sa platim si cursurile,etc. E mult 6 luni,daca era pe 3 luni ne era mult mai usor...
    Scuze pt exprimarea mea daca nu m-am facut inteles de prima data.
    Multumesc pt raspuns
    -interrresti

11. dannnyyyb

dannnyyyb New Member

Trophy Points:
    0
    Salut pe toti romanii din Birmingham.
    De ceva vreme am cautat pe net o Biserica romana evanghelica (Baptista, Penticostala sau Crestini dupa Evanghelie) in Birmingham, dar nu am gasit. Daca sunt romani evanghelici in Birmingham, m-as bucura sa ne cunoastem si de ce nu, sa fondam impreuna o Biserica romana evanghelica in acest oras.

Pentru mai multe detalii puteti sa ma contactati pe email: emausro@gmail.com

Daniel

12. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Vin si eu cu un "anuntz" sa zicem. Cuplul cu care stam acum se va muta la sf lunii decembrie. Deci cu alte cuvinte camera ramane goala. Cine este interesat de un shareing, detaliile le dau pe privat.

13. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Nu mai este valabil.

14. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0

Pai e valabil nu-i valabil -ras2- Ce e aici alba neagra? -ras2-

15. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Nu mai e valabil -ras4- .

16. cosmii

cosmii New Member

Trophy Points:
    0
    La multi ani!!!

Numele meu este Rares am sa ajung in Birmingham pe 5 ianuarie. Am decis sa vin acolo impreuna cu cumnatul meu.Un roman tepar ne-a promis munca in Norwich cu contract dar trebuia sa platin chiria din tara ca altfel nu ne mai ajuta.Daca este cineva care ne poate ajuta am fii incantati.Va rog lasati informatii pe rares.cosmin.ghiran@gmail.com

Va multumim din suflet.

Rares

17. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0
    ia uite ce am gasit pe gumtree:

http://www.gumtree.com/p/for-sale/barga ... n/97341312

BAGAIN HOLIDAY in majorca, magaluf. FOR 2 PEOPLE!! 2 weeks self catering, flights and accomadation included. departing may 3rd. FIRST PERSON SEE WILL BUY. WAS £550 HOLIDAY reason due to new job oppurtunity. ring / text matt 07805437495

18. kitaro76

kitaro76 New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt putin confuz, -asa-asa- nu credeam ca mai exista oameni asa, felicitari voua ... Fabian, pop1982, simina, ellaws. Tocmai am terminat de rasfoit aceste pagini ale forumului si .....multa, multa informatie care ajuta. Eu sunt nevoit inca o data in viata sa emigrez si am ales UK. Marti 27 martie decolez si un sprijin ''informatic'' nu strica niciodata de aceea am apelat la forumuri, pacat ca nu s-a mai postat de ceva vreme, astept totusi un semn de viata -da-da-

19. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Bun venit pe forum Kitaro si in West Midlands area -hipno-

Ce semn vrei mai exact?... De ce esti confuz?... M-ai contactat si pe privat "Sal esti din Barmingham ca asa am inteles de pe forum" si gata... -ras2- Pai la ce sa-ti raspund?... Zi-i si tu acilea...ce ai pe suflet, ca daca eu n-am timp...sar 4-5 sa-ti raspunda... -da-da-

Sper sa ramai alaturi de noi si sa ne impartasesti pataniile...ca vezi tu asa e aici...vine lumea spune ce-a facut...cum a reusit, da pontul mai departe si asa e la noi...exista si oameni de astia... -hipno-

20. daniel_b

daniel_b New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare romani din Birmingham

Daca este cineva interesat, avem o camera dubla de inchiriat incepand cu jumatatea lunii Iunie sau inceputul lui Iulie, in Erdington, Birmingham, B236NN.

Share This Page