9.7 C
London
Monday, October 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Romani in Belfast

Discussion in 'IN ZONA TA' started by rolaur, Oct 5, 2014.

1. rolaur

rolaur New Member

Trophy Points:
    0
    Azi am avut parte de doua surprize: una placuta si una mai putin... Am participat la liturghia ortodoxa romaneasca in Belfast. Surpriza placuta a venit din partea preotului care a oficiat slujba. Azi am gasit, dupa multi ani, un om dedicat cu tot sufletul pastoririi sufletelor romanilor din diaspora. Nu sunt un ins religios, chiar m-as categorisi agnostic si crestin prin traditie, dar in acest om am simtit azi mai mult decat cuvinte. Si unui suflet peregrin prin lume de ceva ani, mesajul a venit ca o cana de apa in desert. Cat despre surpriza neplacuta, mi-a fost data de prima imagine a salii aproape goale, de nr. mic de participanti. Din cate stiu in Belfast este un nr de romani, nu fff mare, dar suficient pentru a umple la refuz o sala cat un pub mic. Tinand cont ca intr-o tara in care si intalnirile la iarba verde sunt rare din cauza ploii, cei care mai dorim sa ne pastram identitatea nationala si care nu ne dorim copiii nostri sa creasca apatrizi in suflet, biserica traditionala ne poate ajuta sa ne regasim. Fac un apel catre cei ce se mai simt romani sa ne intalnim cat ne permite viata asta amarata in primele doua duminici din luna la slujba in limba romana. Inca o data, sunt abia sosit aici, n-am nici o legatura cu institutia bisericii ortodoxe dar cred ca ar fi un bun punct de plecare in a crea o comunitate romaneasca in Belfast. Pentru alte detalii trimiteti pm

2. kallina01

kallina01 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu sint din Belfast,dar as vrea sa stiu,in Doncaster nu este nici un loc unde se intilnesc romanii? Ca stiu ca sint multi in acest oras. Si mi-ar place sa ii intilnesc.

Share This Page