6.6 C
London
Wednesday, January 22, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

ROG SFAT NINO

Discussion in 'NINO' started by Marius90, Feb 27, 2017.

1. Marius90

Marius90 New Member

Trophy Points:
    1
    Buna ziua,

In Octombrie 2016 am plecat in UK si m-am angajat la Amazon, am lucrat aproximativ o luna fara a avea NINO (asteptam sa merg la interviu pentru acesta).
    Intre timp mi-am dat demisia de la Amazon fara a le mai duce NINO, pe care il luasem intre timp.

In Noiembrie 2016 am plecat definitiv din UK. Ce obligatii am pentru a nu exista penalizari. Nu stiu ce trebuie facut exact pentru ca am citit diferite pareri. Trebuie sa il inchid? Sa anunt undeva? Daca nu l-am folosit pana acum la angajator are vreo importanta?

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.

Multumesc!

2. IncaUnRoman

IncaUnRoman Member

Trophy Points:
    18
    Pace tie, nu ai treaba.

3. Marius90

Marius90 New Member

Trophy Points:
    1
    Imi cer scuze, dar nu stiu ce ar trebui sa inteleg.

4. IncaUnRoman

IncaUnRoman Member

Trophy Points:
    18
    Adica nu iti mai face griji degeaba, ca nu ai facut un credit si nu l-ai mai platit.
    Ai lucrat legal o luna de zile, ai inceput munca la amazon cu un numar provizoriu pana sa iti vina al tau. Intre timp ti-ai dat demisia si ai plecat si din tara, daca mai vii te folosesti de cnp/ni-no. Nu e ca si cum ai lucrat o perioada mare si nu ai fost taxat conform cu legislatia si esti dator. Somn usor

Nu stiu ce pareri si de unde le-ai gasit. National insurance number nu se inchide, ramai in sistem inregistrat cu acel numar, folosit la taxe.

5. Marius90

Marius90 New Member

Trophy Points:
    1
    Multumesc frumos pentru raspuns.
    Citisem undeva ca acest NINO costa undeva la 70 de lire pe an, bani pe care eu ii voi datora an de an pana se va strange o suma mare si voi primi o citatie in Romania. Asta e ceea ce am citit si asta e ceea ce m-a pus pe ganduri. Sa inteleg ca in cazul meu nu exista posibilitatea asta?

6. laurra

laurra New Member

Trophy Points:
    1
    nino asta e un fel de cnp la noi. in baza lui te inregistreaza si-ti opresc anumite taxe, fara nino platesti un pic mai mult.
    nu este ca si un credit sau un abonament care trebuie platit chiar daca nu il folosesti.
    atata timp cat lucrezi ti se opresc taxe, nu lucrezi, nu cotizezi la stat. atata tot!
    stii cum au italienii codice fiscale? englezii au nino - national insurance number,noi cnp.
    unde te duci sa te angajezi, iti cer nino, dar poti munci perfect legal si fara.
    in functie de grila de impozitare in care esti incadrata iti opresc taxe. sotului meu i se opreau vreo 30 pe saptamana, acum 20.
    deci stai linistita, ca nu trebuie sa platesti nimic, dar sa tii bine de el, ca nu stii cand iti trebuie.
    si daca il declari pierdut cica dureaza mai mult pana iti elibereaza altul. am auzit ca este greoi procedeul

7. IncaUnRoman

IncaUnRoman Member

Trophy Points:
    18
    Ma scarpin in/pe cap cand citesc:
    "Citisem undeva ca acest NINO costa undeva la 70 de lire pe an, bani pe care eu ii voi datora an de an pana se va strange o suma mare si voi primi o citatie in Romania."
    Sau
    "si daca il declari pierdut cica dureaza mai mult pana iti elibereaza altul. am auzit ca este greoi procedeul"

Zi te rog Marius unde ai citit.

Laura, unde ai auzit? Nu il dai pierdut ca nu e vreun act care sa il pierzi, e doar un numar care il primesti sub forma unei scrisori, din acel moment ai nu stiu cate posibilitati sa ti-l notezi/salvezi undeva in telefon, pe email. Sau il ai trecut in payslip-uri.
    Iar daca chiar ai reusit sa nu il mai gasesti atunci da, e nasol si greoi sa cauti unde trebuie sa suni, sa suni, sa le spui ce vrei, cine esti si ei iti trimit o alta scrisoare acasa cu numarul. Greoi procedeul , un telefon.

8. laurra

laurra New Member

Trophy Points:
    1
    m-am exprimat gresit. atunci cand suni sa-ti faci programare pentru nino, ai printre altele optiune 'l-ai pierdut si tre sa-ti trimitem altul' (ma rog, ceva de genul).la asta ma refeream cand am zis ca-l declari pierdut.
    cand am fost cu fratele meu sa-si faca nino i-a zis un englezoi de la birou sa aiba grija de el, ca e mai greu sa-i trimita alta foaie. nu l-am intrebat de ce, nici nu ne-a dat explicatii, asta a fost tot ce ne-a zis.
    m-am gandit ca o fi din cauza birocratiei...

Share This Page