11.3 C
London
Saturday, June 06, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ridicarea restrictiillor pentru Romania

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by deceneu, Sep 19, 2012.

1. je_sergiu

je_sergiu New Member

Trophy Points:
    0
    Egalitate absoluta intre oameni nu a existat si nici nu va exista. E o utopie si logic vorbind ar fi discriminatorie.
    Dar, la restrictiile ce ne sunt impuse de UK, se poate renunta destul de usor. Singura problema ar fi impactul produs de aceasta masura pe piata muncii.

2. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Dacă aș fi fost prof sau alt angajat cu studii superioare și salariu de mizerie, aș fi făcut tot ce pot să nu mai am un salariu de mizerie. Și nu pentru HSMP, ci pentru că sunt adeptul principiului: "decît bolnav și sărac, mai bine sănătos și bogat"

Îmi place că vorbim de șanse egale cînd noi suntem jos, dar cam uităm cînd suntem deasupra. În fine, problema nu e de șanse, ci de beneficii. De ce trebuie să-i suporte cei care muncesc și plătesc taxe pe cei care vor s-o ardă pe beneficii?

3. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Si mai sunt atatea alte profesii, pe langa profesori, care ne-ar putea reprezenta in mod onorabil in UK daca li s-ar da sansa. Cand am aplicat pentru blue card aveam 25 de ani si in jur de 2000 de euro pe luna in tara pentru ca, spre norocul meu, programatorii sunt platiti bine. Chiar si ca programator tot nu as fi putut sa-mi dovedesc venitul daca n-as fi fost pfa ca altfel as fi avut in acte doar o mica parte din venit. Faptul ca am avut oportunitatea, nu inseamna ca am meritat mai mult sau ca sunt mai demn sa lucrez aici decat un profesor.

Da vor veni si unii care sunt inculti si n-au o nici o pregatire dar selectia naturala va prevala. Nu-si vor gasi de lucru si se vor intoarce in Romania sau, daca vor putea, vor solicita beneficii, cum fac atatia alti britanici cu o pregatire similara care, pentru unii din voi, par mai merituosi doar pentru ca vorbesc engleza. Si daca statul va continua sa acorde beneficii oricui le cere, so be it. Vor fi nevoiti sa regandeasca sistemul de beneficii, ceea ce oricum ar trebui sa se intample. Atat ca se va intampla mai repede.

4. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Pentru ca sistemul le permite sa 'o arda'. Dar cati ar apela la beneficii dintre noi daca ar avea drept de munca? Cati bani crezi tu ca se castiga din beneficii? Stii ca sunt ingradiri - cum ar fi sa fii prezent la semnat si la raportat ce ai facut sa-ti cauti job, sa nu parasesti tara fara a avea motiv serios: boala, deces, casatorie si sa aduci dovezi? Chiar crezi ca majoritatea romanilor (vorbim de noi aici) apeleaza la beneficii de placere sau pentru ca mor ei si familiile lor de foame? Nu vorbim, iarasi, de fraude aici. Se vine aici pentru o viata mai buna, dar cand esti alungat de ici si de colo, cand ti se pun conditii ca esti roman sau bulgar sau si mai rau, NOn-EU, atunci oare chiar putem vorbi de 'a o arde pe beneficii'?
    Fa o incercare sa ramai fara job, cu o familie de intretinut sa vezi daca-ti convine sa stai pe beneficii, doar asa, ca ai tu chef!
    'E usor a scrie versuri...'

5. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Serios? Cat de jos crezi tu ca as fi eu? Asa m-am nascut si asa o sa mor, o luptatoare, indiferent cat de deasupra voi ajunge sau am ajuns deja.

6. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Vad situatia de fata doar prin prisma legala.

Nu cred ca e foarte important ca vrea ‘nea Gheorghe din Calarasi sa vina aici sa lucreze… important e sa ne uitam la premizele legale. Restrictiile de munca ptr RO/BG pot fi mentinute doar pe un maximum de sapte ani, asadar de la 1 ian 2014 acestea vor fi ridicate, ca vor sau nu vor englezii...

Scuzele de rigoare ptr cei dezamagiti de situatia creata, si anume ca restrictiile de munca impotriva RO/BG nu pot dura pe veci sau cel putin 2000 de ani cum ar dori guvernul actual.

Marin, asadar, de ce crezi ca UK ar trebui sa mentina restrictiile mai mult decat prevede legislatia UE ptr conationalii tai??? Doar ptr faptul ca nu placi pe unii ca sunt penali, altii sunt retardati, multi sunt tigani si iar foarte multi propovaduiesc manelismul?

7. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    Eu personal nu vad sa am vreun avantaj din faptul ca se ridica restrictiile. Recent am avut la interviu pe un polonez. Abia reusea sa lege doua cuvinte in engleza. Zicea ceva de genu "Poland bad now, move to UK to live better." Isi cauta primul job in UK. A facut un imprumut de £3000, s-a mutat in UK, locuia in Hounslow cu inca 9 (noua) persoane, platea chirie £100/luna. M-am gandit imediat ca poate fi un sablon pentru ce vor face romanii in viitor.

Imediat dupa ridicarea restrictiilor ar fi posibil ca sa vedem cateva sute de mii de romani cu planuri de mutat in UK. Nu stiu daca isi vor putea gasi de lucru, chirii sau daca se vor descurca decent. Nu cred ca e cineva care ia metroul dimineata, strivit intre oameni, sa se gandeasca cu placere la o alta invazie de imigranti.

Plus ca mie imi place imaginea neutra pe care inca o au romanii, majoritatea englezilor nu stiu mare lucru despre noi (in general am fost abordat cu Dracula, Cheeky Girls, Dan Petrescu, etc). Nu vreau sa devenim atat de cunoscuti ca polonezii.

8. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Tough luck! Se va intampla. Fiecare dintre noi merita o sansa.
    Doar pentru ca tu, mufa, altii care ati venit aici norocosi pe meseria lor sau dependenti de sotie/sot fara sa simtiti greul restrictiilor inainte si dupa intrarea Romaniei in UE, ati reusit fara prea multe piedici, fara sa vi se ceara sa va demonstrati abilitatile in cleaning, constructii, homecare, baby-sitting, hotelarie si chiar sa ajungeti sa fiti respinsi la cleaning pentru ca nu sunteti polonezi sau nu zambiti clientilor, cand sunteti dezamagiti de situatie....
    Da, am trecut prin asta. Am venit singura aici, de 2 ori, ca multe alte fete si multi baieti, care traiesc de pe o zi pe alta, fiind la baza avocati, contabili, chiar doctori...in trecut. Uitasem profesorii...cum as putea? Se urla peste tot ca e criza de profesori si acreditarea lor dureaza...hm, cam 3-4 luni. Dar, stai ca intre timp nu avem drept de munca. Poate suntem 2 profi...facem cu randul...ca, vezi Doamne, unul tre' sa fie dependent de celalalt...pe romaneste, dependentul cam e cel de care depinzi tu, caci, nu te astepta sa prestezi prea mult ca self-employed fara experienta in Uk. Nici la rupt salele nu esti bun...ca, de, esti 'disguised employee'. Intre timp murim de foame, nu? Sau dormim pe sub poduri...
    Va plangeti de infractionalitate? Furtul din supermarket prevaleaza. Romani arestati ca fura alimente, care au copii aici sau in Romania. Altii fura sa vanda marfa sa-si cumpere bilet de intoarcere acasa, pentru ca au venit la sfatul prietenilor. Unii sunt buni meseriasi, mecanici, ingineri, strungari, instalatori etc. dar nu se uita nici naiba la ei ca ROMANII AU RESTRICTII!
    Dar poate vrei sa fii 'studinte'. Pai pana primesti tu raspuns de la UKBA se termina cursul. Programare online? Un vis...Da' intre timp ia tu si plateste asigurarea medicala privata, ca statul nu-si poate permite sa te sustina pana a se folosi de tine, de abilitatile tale, de creierul tau...
    Am fost deportata in 2005, pentru ca am avut curajul sa zic ca pot lucra pe meseria mea si vreau sa platesc taxe...
    Imi pare rau pentru cei care au venit direct in puf (NU!). Restrictiile sunt nedrepte si vor fi ridicate! Multumesc Dio, inca o data.
    Si, ca de obicei, noi ne gandim numai la noi, la persoana noastra, sa ne fie burta plina, zi lumina!

9. cienry

cienry New Member

Trophy Points:
    0
    Noroc ca cine a creat UE nu s-a temut asa de tare de romani cum se tem romanii. Altfel nu ar mai scrie nimeni pe aici si multi ar mai fi la cooperativa agricola din Cucuietii din deal. E normal si s-ar intra pe fagasul firesc al lucrurilor ca si romanii sa aiba drepturi egale si sa le fie ridicate restrictiile.

10. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Sa incep un alt post, ca m-am saturat de editat.
    In 2009 am fost implicata in strangerea de semnaturi pentru ridicarea restrictiilor. Locuiam pe atunci in Burnt Oak, langa Edgware, in Mica Romanie, pentru cine cunoaste.Eram si studenta la Middlesex University si-n practica la o scoala. Cele mai multe semnaturi le-am obtinut de la colegii britanici (alti profi angajati sau alti colegi de curs) si profesorii mei de curs. Din zona de romani daca au fost 20...Rusine!
    O a doua incercare 'Drop-in sessions cu privire la dreptul de munca', primul seminar avand loc in aprilie 2010, fiind prezenti d-l Adrian Cherciu, fondatorul acestui portal si dl Atasat pe Munca si Probleme Sociale, Bogdan Carpaveche. Sala cu o capacitate de 80-90 locuri, romani, altii decat organizatorii, 20, maxim 30, deci nici macar jumatate. M-am umplut de mandrie! (NU)
    Actiunea a fost mediatizata pana si de biserici. S-a nascut totusi un tutorial 'Drept de Munca in Uk', tot prin amabilitatea d-lui Atasat, care a venit saracu' incarcat de pliante, cu OHP (proiector- ca nu-mi vine termenul in romana) si inarmat cu multa rabdare, pentru romanii cu totul pe dinafara, dar care au avut totusi vointa sa vina sa AFLE, CUNOASCA! Cinste lor, rusine altor zeci, chiar sute de mii!
    Ca sa vedeti ca nu mint:
    http://www.romani-online.co.uk/forum/in ... ions#p2955

A...si va rog, editati titlul ca-i rusine. Romania e nume de tara, nu un sac de cartofi!
    Multumesc.

11. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    @rebecca

Ai fi de acord ca toate nationalitatile sa aiba drept de munca in UK (indieni, pakistanezi, chinezi, rusi, mexicani, etc)?
    Restrictiile sunt nedrepte si fiecare merita o sansa.

12. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0
    @mufa, Marin, etc:

Romanii care au vrut sa vina pana acum aici - calificati sau nu - au facut tot posibilul si au venit deja, deci ridicarea restrictiilor nu o sa schimbe mare lucru ref la imaginea Ro care aparent v-ar deranja pe voi - ca altfel nu-mi explic de ce ati fi impotriva ridicarii lor. Una e sa fii pesimist in ceea ce priveste ridicarea restrictiilor, si alta e sa nu ti-o doresti (sau chiar sa fii impotriva). Am mai vazut chestia asta si in Canada, romani care erau impotriva ridicarii vizelor turistice pentru Romania de frica sa nu cumva sa fie invadati de romani sau tigani din Romania... trist. Tot aceiasi romani se plangeau ca 'noi romanii nu suntem o comunitate inchegata', nu exista solidaritate intre romani, s.a.m.d.

Noi romanii (si bulgarii) suntem cetateni de mana a 2a a Europei. Intratul in Schengen si ridicarea restrictiilor pe piata muncii in EU nu inseamna decat intrarea noastra in normalitate. Ma scuzati, dar tre' sa fii din cale-afara de obtuz si meschin sa nu realizezi ca vei beneficia de chestiile astea pe termen lung, chiar daca indirect si nu vizibil sau imediat. Poate ca nu va mai pasa de Romania, ca v-ati vazut cu sacii in caruta, dar pana una alta sunteti romani si, oricat timp ati locui in UK sau aiurea, tot romani veti ramane. Ar fi frumos si civic sa va pese totusi de romanii de aici (cu care tindeti sa socializati un pic mai mult pentru ca, nu-i asa, sunt de-ai vostri, chiar si aia care nu au BC) sau chiar sa fiti solidari cu cei ramasi acasa.

ps. mufa, e ironic sa afirmi ca 'voi nu vedeti problema in ansamblu', cand tu vrei ca toata padurea sa arda din cauza uscaturilor, si asta doar fiin'ca tu ti-ai mutat radacinile in alta parte :)

13. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Da, sunt de acord sa concurez cu toata lumea. TOTI si ORIUNDE, nu doar in UK. Intra cine vrea, ramane cine poate.
    Asta denota o mare doza de xenofobism si nu ma astept si nu accept ideea asta de la oameni educati cat de cat.

14. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    PS Vezi ca jignesti prin semnatura. Si chiar daca asta e intentia ta, fapt care e sanctionat prin regulament, nu multi vor intelege, nestiind contextul si vor crede ca tu esti autorul initial al mesajului in chestiune. TOUGH LUCK!... din nou.
    Voi raporta semnatura la admin.

15. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    Mie nu imi e frica ca vom fi invadati de tigani, asta s-a intamplat deja. Am spus ce motive am: Londra e deja supra populata, nu mai are nevoie de inca un val de emigranti, si nu vreau ca romanii sa devina la fel de cunoscuti ca si polonezii (de ex. cand zici cleaner sa te gandesti la romani).
    Cu cea mai mare placere as vrea sa se umple UK-ul de romani calificati, dar stim ca raportul va fi mult in favoarea celor care "fac de toate".

Evident, suntem cetateni de mana a 2a, tot ce ne trebuie ca sa fim vazuti bine este sa avem drept de munca si sa fim in Schengen; atunci englezii se vor inchina in fata noastra cu mult respect. Si prin ce firme am trecut nici nu stiau ca romanii nu au drept de munca, nu am aratat niciodata Blue Cardul la angajator.

16. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    Am ignorat jignirile de xenofob si needucat, desi puteam sa explic destul de clar de ce nu ma caracterizeaza postul tau.

17. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Poti oricand sa dai raport. Eu vorbesc de conceptii nesanatoase aici, gen Sarkozy.

Am un video care explica mai bine situatia.

http://coerll.utexas.edu/chansons/index.php?ch=2
    Ascultati versurile! (cu dictionar, daca e cazul)

18. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    Asa cum zicea si Dio, nu exista o baza legala pentru prelungirea restrictiilor.Punct.Ca o mana de oameni isi doresc asta, e irelevant.

Motivatia din spatele dorintei asteia e un mister si pentru mine;dar probabil ca Rebecca_uk are dreptate: odata ce ne-am vazut cu "sacii in caruruta", restul nu mai are importanta pentru noi si caracteristica asta e mai pregnanata la romani decat la alte natii, din pacate as zice.

Oricum, Londoniana zicea ceva de beneficii pe termen lung. Trebuie sa fii orb sau extrem de individualist sa nu le sesizezi.Si asta din 2002 de cand romanii circula relativ liber prin Europa.

19. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    Nu am gasit nici o jignire in posturile ei.Dar ideile tale, ca-ti place sau nu asta denota:xenofobism.Mai gandeste-te!
    Chiar nu cred ca a vrut nimeni nici9 sa te jigneasca, nici sa te atace personal.Ti s-au combatut ideile...

20. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    Eu vad cardurile alea ca un test pe care trebuie sa il treci. Nu e imposibil sa emigrezi in momentul de fata. Daca esti bun intr-un domeniu nu o sa ai probleme sa vii aici sa te sponsorizeze cineva.
    De faptul ca de atat timp fentam sistemul cu dependentii si Yellow Card nu zice nimeni nimic?

Nu am de unde sa stiu cum va fi, vorbim dupa 2014 si imi voi cere scuze in cazul in care am sa beneficiez de pe urma ridicarii restrictiilor.

Share This Page