4.2 C
London
Sunday, March 29, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ridicarea restrictiillor pentru Romania

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by deceneu, Sep 19, 2012.

1. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    1. Arhitectii globalizarii s-au oprit ca sa se mai gandeasca. Momentan lucrurile au scapat de sub control si nu se indreapta in directia dorita de ei.

2. City este, din contra, un motiv de a iesi din UE. Europa vrea de mult sa-l vada "demolat".

2. dr_ioana7

dr_ioana7 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    STUDENTA
    Certificatele de nastere/casatorie NU mai trebuie traduse..

Ce parere aveti despre aceasta noua lege *Legea nr 65/2012 pentru aderarea Romaniei la Conventia nr 16" intrata in vigoare la 23 august ? -dans-

3. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Ce e cu legea aia?

Semnătură!

4. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    Re: Certificatele de nastere/casatorie NU mai trebuie tradus

pai certificatele de nastere si casatorie romanesti sunt si in engleza si in franceza, asa ca nu stiu de ce ar mai tb traduse.
    cele emise de UK sunt numai in engleza, deci trebuie traduse in romana daca vrei ceva in tara.

5. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    toti vor controlul (si respectiv taxele) de pe urma City-ului...

6. dr_ioana7

dr_ioana7 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    STUDENTA
    Certificatele de nastere/casatorie NU mai trebuie traduse..

Odata cu intrarea in vigoare a acestei legi, se doreste ca procedura suplimentara de traducere si legalizare a certificatului de nastere/casatorie sa NU MAI FIE NECESARA romanilor care doresc sa le foloseasca in strainatate.
    Acum sa vedem daca se tin de cuvant..pentru ca se stie: ROMANIA, tara "tuturor posibilitatilor" ! -ras4-

7. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    @dr_ionana7

si ce legatura are legea asta cu subiectul nostru?

8. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Lasa vrajeala cu restrictiile astea si spune daca ai rezolvat ceva cu dentistul. :)

9. ailed27

ailed27 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu cred ca putem face prea multe decat sa asteptam si sa vedem incotro vor merge lucrurile. Ar fi ideal sa se ridice restrictiile pentru romani...dar orice se poate intampla pe parcurs.

10. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Departe de a fi adevărat. -ras4-

11. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    De ce vor romanii din UK care lucreaza legal sa se ridice restrictiile? Sa isi aduca rudele sau sa isi faca prieteni sau cum?

12. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    mufa, mi-ar placea foarte mult sa-mi detaliezi putin pe ce te bazezi. Daca te bazezi doar pe ignorantza si flet scuteste-ne de comentarii!

13. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Nu-ți înțeleg întrebarea. La ce te referi?

14. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @mufa

Evident ca nu pot vorbi decat in numele meu insa eu, ca roman cu drept de munca, imi doresc sa se ridice restrictiile pentru romani pentru ca din cauza lor suntem priviti ca niste cetateni de rangul 2. Mi s-au spus chestii de genul "oh, but you are not fully European" si chestii din astea la interviuri, plus ca probabil ca multe din CV-urile trimise de romani sunt pur si simplu ignorate din cauza cetateniei omului respectiv, mergandu-se pe ideea ca nu suntem "fully European." Parerea mea e ca restrictiile ne lovesc indirect si pe noi astia cu drept de munca, doar din cauza prejudecatilor pe care le creeaza. In fine, nu suntem doar noi in situatia de a fi pusi mai la coada teancului cu CV-uri, vazusem un studiu nu demult care arata ca persoanele cu nume engleze au cam cu 70% mai multe sanse sa fie chemate la interviuri de firmele din Londra fata de persoanele cu nume asiatice sau africane, chiar daca e vorba de oameni care sunt probabil nascuti aici si care au facut scoala aici. In conditiile in care discriminarea subtila e in floare, orice masura care da o sansa cat de mica sa se diminueze prejudecatile impotriva romanilor este binevenita! Plus ca daca se ridica restrictiile pot veni mai multi romani care vor sa munceasca aici, sa vada angajatorii britanici ca romanii de fapt sunt oameni ca lumea.

15. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Personal (poate gresesc, e pur si simplu viziunea mea) ma gandesc ca ridicarea restrictiilor ar duce la cresterea proportiei celor cu joburi skilled aici si automat si la imbunatatirea imaginii romanilor in UK.

Sunt multi din Europa de Vest si Australia care fac munca de birou la Londra pe meserii pe care multi romani nu pot veni din cauza restrictiilor (cauza principala fiind neindeplinirea conditiilor de venit), si anume: IT, marketing, banking, engineering, management etc. Daca am gasi in firmele de aici romani macar un sfert din numarul de germani sau francezi, facand joburi skilled, eu cred ca alta ar fi imaginea noastra in UK.

Prefer romanii care au un skill, multi sunt cu studii superioare, sa vina sa lucreze in domeniul in care s-au calificat decat sa vina sa fie au pair, cleaner sau alte asemenea meserii, in asteptarea blue cardului.

In momentul de fata, balanta inclina net catre cei ce fac munca necalificata. Ridicarea restrictiilor ar putea schimba asta.

16. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Re: Ridicarea restrictiillor pentru romaniaRidicarea restric

De acord cu ce spui, mai putin discriminarea din partea angajatorilor, citata mai sus. In primul rand nu m-am simtit niciodata discriminat din cauza nationalitatii. In al doilea rand, la precedentele joburi am intervievat candidati alaturi de colegi englezi si intotdeauna, am observat, atentia lor a fost la skilluri, niciodata la nume sau nationalitate. Nu spun ca nu exista discriminare dar o vad mai mult ca pe ceva care se intampla destul de rar, suficient de rar incat sa nu fie un fenomen. Poate tu ai alte experiente.

17. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @bogdan84

Da, am alte experiente dar n-are sens sa le detailez aici. Colegii tai nu vor rosti niciodata nici o vorbulita discriminatoare pentru ca risca sa fie dati in judecata daca se aude ca au zis chiar si cel mai mic lucru cu astfel de conotatii insa discriminarea este mult, mult mai subtila. Si eu am intervievat candidati alaturi de colegi englezi si stiu ce vorbesc.

Uite un link catre un articol din Guardian din 2009 privind studiul respectiv care arata ca angajatorii discrimineaza clar, inca din faza de selectie a CV-urilor. http://www.guardian.co.uk/money/2009/oc ... undercover

Uite si ceva despre autoritatile locale din Londra care discrimineaza, din 2010
    http://www.standard.co.uk/news/town-hal ... 22973.html

Uite un articol in Evening Standard care reia tema, zicand asa:

A damning report by the Department for Work and Pensions sheds some light on the subject. It shows that people with white names are 74 per cent more likely to get called for an interview following a job application than candidates with an ethnic minority name, despite the two candidates having exactly the same qualifications. Their report, “A test for racial discrimination in recruitment practice in British cities”, involved submitting job applications from fictional white and ethnic minority applicants with equivalent qualifications for advertised vacancies across Britain in order to determine the extent of racial discrimination in the labour market.

http://www.standard.co.uk/news/work/if- ... rnalSearch

Eu cred ca este un fenomen si ca un strain sau o persoana apartinand minoritatilor etnice trebuie sa fie mult mai tenace decat un englez alb ca sa reuseasca sa obtina un job mult dorit, o promovare, etc. Nu zic ca este imposibil, zic doar ca sansele nu sunt nici pe departe egale.

18. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Mda, recunosc că e o discriminare uriașă. Atît de mare că mi-am găsit job în vreo săptămînă jumate. Fără să mint sau să evit ceva în CV. Dar na, voi continuați să credeți că e discrimnare, că hîr că mîr. Vechea meteahnă de a căuta vinovați oriunde, doar unde trebuie nu.

Revenind la ridicarea restricțiilor, v-ați gîndit o secundă ce-o să se întîmple cu piața imobiliară dacă brusc crește cererea cu cîteva sute de mii, poate chiar vreun milion? Nu, evident că nu v-ați gîndit. Ziceți de românii cu skilluri? Care, unde sunt? Am aici pus de vreo 6 luni un anunț de sysadmin. Nu au fost mai mult de 5 persoane care să fie interesate. Plus că condițiile pentru obținerea BC-ul ca HSMP sunt destul de laxe. O facultate și un venit brut de 1000 de lire în România pentru cineva care spune că e "highly skilled" nu mi se pare un capat de țară.

Termeni precum imaginea românilor în UK îmi sunt perfect perpendiculare. Îmi pasă la fel de mult cum îmi pasă de imaginea indienilor, a nemților blonzi și a franțuzoaicelor. Adică fix zero. Îmi plac indivizii, nu grupurile.

19. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Suna cam masculin ca sa nu zic homo .... :)

20. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @ mufa

Nu asa se judeca daca e discriminare sau nu... asa as putea si eu sa zic, din moment ce am trimis CV-ul din Romania si m-au angajat si mi-au si facut permis de munca, ca nu exista discriminare. Insa pentru cele cateva zeci sau sute de cazuri in care romanii (sau alti straini sau minoritari) isi gasesc un job corespunzator pregatirii intr-un timp relativ scurt si fara prea multe batai de cap, sunt mii, poate zeci de mii de alte cazuri in care nici macar nu sunt chemati la interviu. Personal eu nu caut nici un fel de vinovati, ca n-am de ce, comentez doar o stare de lucruri. Am pus un link catre un studiu care arata clar ca se face discriminare, chiar de la selectarea celor care sunt chemati la interviu in functie de cat de "albe" le sunt numele. Daca tu sau eu sau altul avem o combinatie mai "rara" de skills care sunt necesare pentru un anumit post si aplicam pe postul ala si suntem angajati, nu inseamna ca toti strainii au aceeasi sansa.

Cu piata imobiliara, tocmai, credeam ca e de bine daca va creste cererea, ca e cam in criza, nu?

Romanii cu skills nu lucreaza doar in IT (si nu vin doar in Anglia, sunt multi prin Germania, Austria, tari mai aproape de Romania), e vorba de cei care ar putea lucra in marketing sau banci sau publicitate, chestii din astea. Plus ca nu cred ca e vorba de indeplinirea conditiilor pentru highly skilled pentru multi dintre ei cat de faptul ca dureaza un an de zile sa iti vina amaratul ala de cartonas care sa ateste ca ai voie sa lucri.

Nici mie nu imi pasa neaparat de imaginea romanilor desi nu ma deranjeaza grupurile -ras4- Dar imi pasa atunci cand ma loveste pe mine la buzunar si, cine stie, daca imaginea romanilor in general s-ar imbunatati, poate si situatia mea s-ar imbunatati ca romanii ar fi cautati pe piata muncii, nu evitati sau, ma rog, ignorati si daca vreau sa ma mut la mai bine, reusesc mai usor. -da-da-

Share This Page