10.7 C
London
Saturday, May 30, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ridicarea restrictiillor pentru Romania

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by deceneu, Sep 19, 2012.

1. valentino111

valentino111 New Member

Trophy Points:
    0
    apreciez ajutorul asa am sa fac va multumes

2. valentino111

valentino111 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor sunt nou pe forum si am nevoie de ajutorul dvs.

Acum 2 luni am facut o aplicatie pe internet la o firma TUNSTEAD INTERNATIONAL CAMP NORFOLK a venit acum in mai o brosura cu un formlar la ultima pagina in care imi cere datele si 4 copii de buletin buletinul tras la xerox plus un depozit la ei de 50 de lire oare sunt de incredere a mai fost cineva la ferma aceia am 35 de ani nu sunt student sau asa ceva care sunt pasii de a plati si dupa aceia oare imi trimit contractul.Ma-m bucurat ca nu e vreo firma romaneasca de intermediere a venit plicul direct din UK NORFOLK oare ce sa fac daca as sti persoane care au fost la ferma aceia as fi bucuros sau un sfat va multumesc mult din suflet care aveti cunostinte va rog sa ma ajutati adresame ade mail este berkivalentin@yahoo.com. va multumesc multi

3. andreivaly

andreivaly Member

Trophy Points:
    18
    salut,

la o simpla cautare pe Google s-ar parea ca nu e o inselatorie banala.Mai aprofundeaza netul despre pareri ale celor care au lucrat acolo.Dar nu pare teapa.

4. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Survivor.......of countless world ends.
    Nu stiu daca ai mai lucrat in vreo ferma in strainatate. Daca da, atnci merita sa mergi. Daca nu ai mai lucrat niciodata in vreo ferma pe afara, iti spun ca daca nu esti de la tara, foarte greu sa rezisti mai mult de o luna. Cum zice si pe site...minimul pe ora este 6.25 bla bla....dar esti platit la cat culegi, se cheama ''la acord''..stai sa vezi cum lucrezi ca robotul, 12-15 ore pe zi. Daca vrei sa stii cam cat erau ''castigurile'' acu vreo 4 ani de exemplu in Austria, la acord, unde am fost eu, zi-mi si le scriu aici.

5. Gellu

Gellu New Member

Trophy Points:
    0
    Ceea ce spune ivan_b cred ca poate fi extrapolat si catre alte zone de munca.
    Legenda privind lenea care domneste pe-aicea si proverbiala harnicie a romanului care vine sa sparga gura targului cat de hard-working e...hmmm,trebuie lasate in avion,la un loc cu toate celelalte prejudecati.
    Valabil si in industrie.
    Tragi din greu,pe minimum wage...pana-ti platesti primaele chirii.
    Si mai gasesti si pe altii la concurenta care alearga cu limba pe umar...nu esti primul..

6. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Românii lucrează bine doar la început , până învaţă cui trebuie acordată atenţia cuvenită ca să aibă o viaţa mai uşoară ...

7. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    ivan__v ..This means war!!! -aaaa- Nah...just joking....or am i ? -ahaaa-
    Check your door. -vampir-

8. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Mai omule,
    eu te-am subestimat pana acum,
    tu chiar ai contact cu cotidianul romanesc!,in UK.

Intr-un context mai nedelicat desigur, puteai sa spui ca "pana gasesc primele buci de pupat"

9. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    nu îmi permit să folosesc asemenea cuvinte , mă faci să roşesc

10. Gellu

Gellu New Member

Trophy Points:
    0
    @ ivan_v sorry pt.b -nuuu- la mine usa e deschisa,ca tot aia e de o incui ori nu
    Cat despre Theman..a pus punctul pe i si virgula sub ț...

11. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Si cum bine stie toata lumea, e ilegal sa-ti doresti o viata mai usoara. Si nu cred ca a inventat romanul diplomatia sau pupincurismul, nici nu-i singurul care le foloseste.

12. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Bănuiesc că nici Jiji nu trebuia închis , doar a făcut atâtea pomeni şi slujbe , un adevărat om cu frică de Dumnezeu ...

13. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    A. Deci era vorba si de ilegalitati care sa faca viata mai usoara ? In cazul asta desigur ca nu-i bine, e rau. A facut manevre cu teren, acum plateste....cat despre casele si ajutorul dat unora de-a lungul timpului...era mai bine daca nu facea ? Stim cu totii sursa de provienienta a banilor, dar sa nu-mi spui ca fiindu-ti casa luata de ape ai fi refuzat ajutorul lui din principii. E naspa sa dormi sub cer, in foame, etc...deci a facut si rau(afaceri ilegale), a facut si ceva bine...spre deosebire de altii care au furat cel putin la fel de mult sau chiar mai mult si nu au dat nimic nimanui.

14. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Când faci pe eroul naţional şi donezi banii de taxe care oricum îi dai la stat ... wait wait , se poate face aşa ceva ... nu cred că un adevărat slujitor al credinţei ca şi Jiji ar putea gândi aşa pervers .

Bună dimineaţa , este ora 8 .

15. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Treaba lui ce s-a autoproclamat. Fiscul daca era pe bune trebuia sa-i ia banii. Si lui si celorlalti. N-am nici un chef sa-l apar sau sa-l atac. Doar ziceam ca daca e vorba de diplomatie si altele asemenea, atunci e joc liber...fiecare poate sa incerce sa-si faca viata mai usoara. Ce castiga cineva daca il uraste pe altul fiindca e oarecum mai descurcaret si ajunge sa se fofileze ? Cat timp e legal, treaba lui.

16. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Ţara care are încă , la loc de cinste în presă horoscopul , a mai eliberat în spaţiul planetar o cutumă .

De bătut în piatră , să fim siguri că rămâne .

17. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Deci eu vorbesc de cazuri legale...adica...ii zici unuia ceva frumos, un compliment, a doua oara te tine minte si poate iti face un discount la whatever....intelegi ? Nu eu am sarit la terenuri si Gigi si etc...

Ps: nu ramane nimic nici in piatra nici nicaieri...peste 6mld ani cartierul nostru solar o sa fie cam pustiu.

18. valentino111

valentino111 New Member

Trophy Points:
    0
    dragi mei am reusit datorita voua si sfaturilor ce le-am primit de la voi ,la un moment dat eram pregatit sa plec asa singur de capul meu dar in cele din urma am facut aplicatia la Tunstead International Farm Camp si am primit raspuns de la ei ca trebuie sa ajung in Norfolk pe data de 17.08 2013 la munca la ei.
    PROBLEMA... cu ce sa plec cu avionul sau cu autocarul nu am fost niciodata in UK m-am tot documentat si cel mai aproape ar fi sa ajung la Norwich cu avionul daca este aeroport acolo sau cu autocar cum ma indrumati ,va rog ajutatima cu un raspuns.
    CU autocarul sau cu avionul ajung la aeroportul din LUTON si de acolo ce sa fac ,care e distanta de la LUTON pana in Norfolk este un bus pana acolo sau cum sa procedez va rog un mic ajutor cu informatia asta ,va multumesc.

19. Hazel

Hazel Member

Trophy Points:
    6
    Din Luton iei National Rail catre Norwich, e statia de autobuz la iesirea din aeroport.

20. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16

Corect! Numai ca sunt prea multi care DOAR asta fac. Stau in dosul sefului si incearca sa nu faca nimic altceva... Intr-adevar, nu e ilegal, dar pute cam mult...

Share This Page