5.9 C
London
Wednesday, February 26, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ridicarea restrictiillor pentru Romania

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by deceneu, Sep 19, 2012.

1. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Al dreaq, deceneu copile, tu esti bre?
    Tot singur?
    Tot "gioco del mano?"

Stati-ar mancarea'n gat, oricinea-ai fi, sa-l iei la tura pe un amarat cu doi copii, disperat sa plece din tara , sa-si poata hrani copiii.
    Plina lumea de neterminati!

2. iQi

iQi New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, si eu sunt din RO mai precis din Bucuresti iti admir curajul si eu la fel am facut acum 6 ani la fel, tu macar ai ceva in buzunar adica £100, pardon 100 euro eu nu am avut nici acei bani, parerea mea este daca poti pleca, pleaca si iar pleaca, eu am lasat totul acolo si credema am avut, am pierdut totul in Romania aia dulce ... si eu tot doi copii am si tot la 35 - 36 ani am plecat, acum am 42 si am luat-o de la lingura si furculita din nou.
    Dar nu pot spune ca sunt mindru ca sunt roman. Cu sfaturi sunt multi pe aici care te pot ajuta chiar si cu bani la o adica.

Toate cele bune sa se adune.....

Cheers,

3. alexcelgroaznic

alexcelgroaznic New Member

Trophy Points:
    0
    Ma dezamagesti baiete! Mai esti si din Bucuresti. Sa-ti fie rusine ca nu esti mandru ca esti roman. Eu sunt .. chiar daca nu traiesc in Romania.
    Ne faci de ras cu modul tau de a gandi(pe noi , bucurestenii)

4. iQi

iQi New Member

Trophy Points:
    0
    sa fi tu cu sufletul impacat daca era bine in RO nu mai plecam acum 6 ani,
    iar eu spun opinia mea si o sustin, iar cu rusinea sa iti fie ti-e rusine ca vorbesti asa romane.
    Parerea mea este ca mai bine taceai decit sa te bagi inseama si tu. Ajuta daca poti numai face misto de altul.
    Ajuta cu ce poti tu dar lasa-i inpace ca sunt amarati romani nostri si sufletisti sunt si ei disperati ca viata li-se scurge si nu pot face nimic pt. copii lor. Ce sti tu ce este aia viata tarane....... Sper sa iti retragi cuvintele astea dure de pe acest forum. Sau cel putin numai posta asa ceva.

Seara buna,
    iQi

5. valentino111

valentino111 New Member

Trophy Points:
    0
    va multumesc de incurajare tuturor acesta e lucrul ce il voi face in mai ,as vrea sa ma mai ajutati cu un sfat de la luton as vrea sa plec in londra sau in northampton am auzit ca sunt multi romani acolo imi ajung bani pana in oras cu autobuzul de la luton oare daca ma gaseste politia pe strada ma trimite inapoi sau ce o sa se intample daca nu ai unde sta eu as vrea sa stau o vreme prin vreo gara ceva sub un pod sau parc pana imi gasesc undeva de lucru sau poate am norocul de vreun azil unde se duc oameni strazii daca stiti vreun loc gen azil pentru oamenii strazii si daca ma primesc as vrea sa stiu ca nu stiu unde voi sta ,va puteti da seama ce disperat sunt nu aveti idee.
    va multumesc pentru incurajare pentru vorbele bune si vorbele mai putin bune .
    Sa va dea dumnezeu tot ce va doriti cei care ati avut curaj sa luati viata in piept de unu singur . Sper sa mai pot posta sa vorbesc cu voi imi sunteti de ajutor.sa nu uitati sa ma sfatuiti daca ma trimit inapoi daca nu am un loc de dormit....apropo sunt din BISTRITA NASAUD va salut pe toti nu conteaza de unde sunteti ,toti suntem ROMANI sa nu va fie rusine cu voi nu aveti de ce asa e sistemul numai bine sa ne auzim cu bine....

6. Ale

Ale New Member

Trophy Points:
    0
    Gasesc ca e de foarte prost gust, ca sa nu zic altfel, sa i spui cuiva sa si puna stavila la facut copii... dar exista un Dumnezeu pe lumea asta....si nimic nu ramane neplatit...

7. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Pentru unii e de prost gust, pentru altii e LEGE (vezi China)
    Sunt convins ca nici tu nu faci copii aiurea ori de cate ori ai ocazia. Si cred ca despre asta e vorba pana la urma, chiar daca Deceneu s-a exprimat aiurea (ca de obicei). De putina responsabilitate.

8. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16

Deceneu, nu ai cum sa te mai ascunzii ... -ras2- -ras2-

Vei fi gasit peste tot. Chiar ma gandeam ce e cu tine

PS. scuze pt off

9. alexcelgroaznic

alexcelgroaznic New Member

Trophy Points:
    0
    @ale

este foarte usor sa faci copii si foarte greu(uneori) sa ai si grija de ei Mi se pare absolut normal sa faci un planning familial....sa-ti dai seama ce-ti poti permite si ce nu.. nu este "jucat de-a dzeu" ..pur si simplu trebuie sa-ti folosesti si capul din partea superioara ca corpului. Mi se pare o tampenie sa o duci greu si sa mai faci si copii. Nu ma refer la acest domn care a cerut in sfat ci in general... eu cred ca tine de educatie... cum iti explici ca majoritatea cuplurilor educate au 1-2 copii iar prin gradina lui ION gasesti 4-5-6 ???

10. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Scuze ca intervin putin on topic. Mai o stire la TV, mai una la radio, mai un ziar ... Parca n-as mai baga mana-n foc ... Astia ne coc ceva.

Io zic, care nu sunteti cu bursa la Oxford, sa-i dati bataie pentru un YC, ceva, sa nu va treziti ca plecati acasa de sarbatori si la intoarcere va trebuie viza. Auzi ... Contribuim la scaderea nivelului de trai ca muncim pe bani mai putini ca ei.

11. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Asta cam asa e, cred ca sunt multi care vin si nu ridica mari pretentii atunci cand isi cauta de lucru. Parca era cineva pe alt topic de curand care luase blue card prin hsmp si spunea cum va cere un salariu mic cand va ajunge aici. Parintii mei imi spuneau ca mi-e foarte bine unde sunt de fiecare data cand aveam de gand sa imi schimb jobul, ca ma plateau destul. Mentalitatea asta cred ca o au mare parte din noii veniti si daca munca pe care o vor face va fi la aceleasi standarde cu cele de aici dar pe bani mai putini va avea un impact asupra pietei. Depinde bineinteles si cat de multi vin.

De curiozitate, cat la suta din cei de pe acest forum crezi ca sunt platiti peste media salariilor din domeniul in care lucreaza?

12. lovelysmile

lovelysmile New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    mai nou am citit prin presa ca guvernul britanic cere cetatenilor englezi sa vina cu idei care sa ajute la impiedicarea romanilor sa vina in uk, totodata ma intreb, daca ei fac aceasta campanie publicitara impotriva romanilor nu se gandesc ca mai sunt si alte tari care vor fi dezgustate de aceasta campanie, totodata isi fac si ei o imagine proasta in lume -nervos-

parca UK-ul era tara in care nu se face discriminare si toti au dreptul la asisitenta medicala fie sau nu cetatean -nu-zic-

iar faza cu salariile, hai sa fim seriosi ...le scadem noi nivelul de trai,
    din nr total al populatiei uk-lui cat la suta sunt romani si cat la suta sunt alte nationalitati... -sssst-
    dar bineinteles conform anumitor partide, romanii ,odata cu ridicarea restrictiilor vor aduce apocalipsa in uk
    mai bine ma pregatesc si imi sap un buncar prin wales ca sa nu ajunga si la mine -da-da-

13. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    @Lovelysmile Din cate am vazut prin comentariile din ziare alti vest-europeni sunt solidari cu cauza britanicilor. Sigur ca la nivel politic campania va fi criticata, dar la nivel de individ, exista un spirit de solidaritate printre cei care "au trecut deja prin asta".

Impactul asupra pietei si a salariilor depinde, cum spuneam, de cat de multi vor veni, numar care se pare e greu de preconizat. Depinde de asemenea si de diversitatea specializarilor celor care vor veni si de cat de simetrica va fi distributia specializarilor raportat la piata britanica. Un impact este probabil in unele domenii dar la fel de bine e posibil sa nu se simta nimic.

Numarul actual de romani e adevarat ca e relativ mic dar semnul intrebarii sta asupra numarului celor care vor veni de la anul. Am cativa cunoscuti din Romania care ar vrea sa vina aici si cred ca sunt multi pe forum in aceeasi situatie. Si mai esti si atitudinea la care ma refeream mai sus. Ma indoiesc ca numerosii germani, australieni etc au venit aici pe "cat o fi", cred ca ingrijorarea britanicilor ca noi, est-europenii, influentam piata in mod negativ este intemeiata. Cum spuneam, fa un sondaj sa vezi cat castiga romanii de pe forum si vei vedea.

14. Ale

Ale New Member

Trophy Points:
    0
    Doi copii chiar nu mi se par prea multi!
    De acord ca trebuie sa existe responsabilitate, dar nu mi as permite niciodata sa i spun cuiva asa ceva, sub nicio forma, daca nu are posibilitati financiare acum ce sa faca, sa fie si mai putin om...ca deh... n are cu ce....

15. valentino111

valentino111 New Member

Trophy Points:
    0
    oricum mersi de incurajari am tot asteptat sa ma lamureasca cineva cu intrebarea ce am puso dar vad ca pe multi i intereseaza copii mei cati cum ,in fine as vrea sa va rog sa ma lamuriti daca este un centru sau asa ceva daca te primesc peste noapte gen adapost sau asa ceva si daca nu ai de lucru te poate trimite acasa deci eu nu am unde dormi dar vreau saimi caut de lucru am sanse asa va multumesc pentru amabilitatea de ami raspunde inapoi .
    sa auzim numai de bine

16. valentino111

valentino111 New Member

Trophy Points:
    0
    luna ce vine am hotarat sa plec ce spuneti sa incerc asa cum am scris singur fara sa fiu ajutat de nimeni cum nu am pe nimeni in uk am hotarat sa risc poate gasesc un adapost pana ce imi gasesc de lucru ceva ,nu stiu de ce nu a mai scris nimeni raspun la intrebarea mea ,daca am sanse sa gasesc un adapost de noapte si sa imi gasesc ceva de lucru ziua macar o luna ,si daca are treaba cu tine politia daca nu ai unde dormi,

va rog raspundetimi daca sunteti buni nu stiu daca aveti voie pe forum sa raspundeti la aceste chesti mai delicate ca vad ca nimeni nu se risca
    datimi un raspun va rog am sanse de reusita sa pot dormi undeva si sa imi gasesc de lucru,si sa imi fac si eu acte dupa cum am citit nu prea ai sanse fara acte.

17. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @valentino111 nu veni in UK contand pe adaposturi pana iti gasesti de lucru, si fara acte legale, risti sa ajungi sa dormi pe strada unde este frig si periculos. Am vorbit cu niste homeless (englezi) pe care i-am mai ajutat din cand in cand cu ce am putut si eu si mi-au zis ca nu au loc in adaposturi si inclin sa ii cred pentru ca dormeau pe strada la temperaturi la care mie imi inghetau degetele cand scoteam manusile.
    Din cate stiu firmele serioase nu risca sa angajeze oameni fara acte asa ca risti sa pierzi si banii de drum si sa nu ai nici macar bani sa te intorci in tara, sau sa cazi prada la tot felul de smecheri si exploatatori. Nu stiu cum stai cu engleza insa ce vrei tu sa faci mi se pare foarte riscant si eu daca as fi in locul tau nu as face pasul asta. Dar tu stii cel mai bine ce ai de facut, eu nu fac decat sa iti spun cum cred eu ca stau lucrurile. De ce nu cauti ceva in agricultura sa vii cu seasonal worker permit? Macar asa stai intr-o rulota ceva... bafta multa oricum.

18. valentino111

valentino111 New Member

Trophy Points:
    0
    mersi oricum am sa ma mai gandesc ca bine zici,dar faza cu seasonal worker permit de unde din tara sau in uk ca firmele din tara is teapa mai rau le trebuie bani inainte si te cheama la anu si la multi ani

19. Anonymous

Anonymous Guest

Valentin, daca nu ai bani acum nu te risca( parerea mea)! Mai rezista in tara pana in Ianuarie sau cauta o tara fara restrictii de munca. Ai sanse sa intri intr-un blocaj de nu-ti mai revii vreodata.
    Pe prea mult ajutor material de pe la alti romani eu nu as conta. Sfaturi bune gasesti pe forumul asta, in mare proportie indreptate spre viata si munca cinstita in UK. Mai sunt insa scapari pe aici si deasemeni alte forumuri cu sfaturi mai neortodoxe despre Anglia si traitul in regat.

20. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @valentino111 in linkul acesta

http://www.workpermit.com/uk/saws.htm

este un tabel cu firmele din UK care intermediaza angajarea de lucratori sezonieri in agricultura in UK, daca stii engleza poti sa aplici direct la ei, am lipit mai jos si tabelul asa cum este. Daca bagi pe Google numele fiecarei firme vei gasi probabil pagina de web a fiecareia si pe pagina aceea, datele de contact. Scrie-le si cere-le indrumari despre cum poti aplica. Bafta multa.

SAWS Operator 2007 40% Allocation for Bulgaria and Romania 2007 60% Allocation for Non-EEA nationals
    Concordia (YSV) Ltd. 2503 3754
    Friday Bridge (International farmcamp) 130 195
    Barway Services 326 487
    Haygrove Ltd. 130 195
    HOPS Labour Solutions 2373 3559
    R&JM Place (International Farm Camp) 163 244
    S&A Produce 764 1146
    SASTAK Ltd. 59 88
    Wilkins & Sons Ltd (International Farm Camp) 54 80

Share This Page