11.3 C
London
Saturday, June 06, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ridicarea restrictiillor pentru Romania

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by deceneu, Sep 19, 2012.

1. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Nimeni , dar suna bine

2. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Nu trebuie sa fie ceva alegeri toamna asta?...in RO?....nu mai retin...dar parca era vorba de Parlamentare?....sau chiar nu mai imi pasa?....ca sigur mi-e mai linistita viata de cand nu-i aud.
    Da, da....si va fi care va promite ca va face demersuri sa se ridice restrictiile pt romani in Uk, iar cand se vor ridica practic datorita legii UE, vor sari....."vedeti, am respectat promisiunea" ......si populatia, partea nestiutoare si manipulabila, va zice ....oaaa, uite ma unu care si face ce zice.....oaaa.

D.P. 074

3. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    hmmm, parca am citit undeva despre..... -nu-ma-uit-

"NU VREM RIDICAREA RESTRICȚIILOR", OPINII ȘOCANTE ALE ROMÂNILOR DIN ANGLIA

Un român angajat la o mare firmă de IT din UK se aşteaptă la un val de 1 milion de români. "Mă gândesc la ce ar însemna un val de imigranţi români - creşterea chiriilor, pentru că nimeni nu o să construiască peste noapte un milion de case, va fi mai greu pentru cei care se află deja aici să se angajeze şi ştim toţi că sunt destui care îşi caută un loc de muncă."

Un alt român care a avut succes în UK este şi mai dur: "Dacă ar fi după mine, aş face şi mai dure restricţiile pentru români. Mi se pare îngrozitor să pleci din ţara ta, să ajungi într-o ţară unde speri că va fi mai bine şi să pui anunţuri că faci orice. Estimez că atunci când se vor ridica restricţiile, populaţia Angliei va creşte cu cel puţin un milion de români." Bogatul nu-l crede pe sărac şi nici sătulul pe flămând. Veniţi peste noi? Staţi acasă, că suntem destui aici. Atitudinea aceasta "insulară" a românilor stabiliţi în UK este fără sens.

http://www.ziarulromanesc.net/comentari ... meleq.html

4. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Jesus , as vrea sa-i intalnesc personal pe cei care au scris asa ceva ...

5. adelyca86

adelyca86 Member

Trophy Points:
    16
    "Mi se pare îngrozitor să pleci din ţara ta, să ajungi într-o ţară unde speri că va fi mai bine", ma intreb el oare de unde a plecat? asa sunt oamenii care au uitat de unde au plecat si care s-au ajuns si ei, rusine sa le fie celor ca el. Au ajuns unii romani din Uk sa isi doresca sa se puna si mai mari restrictii pentru neamul nostru, de ce? pentru ca asa sunt unii rai si egoisti si nu le mai ajunge nimik.

6. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    Care e marea firma de IT care angajeaza xenofobi?

7. Super trooper

Super trooper New Member

Trophy Points:
    0
    nu e vb de xenofobie aici intrucat pesoanele respective sunt tot Romani. Oricum, fenomenul subliniat mai sus e foarte des intalnit doar ca nu toata lumea are parte de mediatizare.

8. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    Pai si eu am comentat ca nu ma omor dupa ridicarea restrictiilor; am fost facut xenofob.
    Bine, nu as zice ca sunt pentru restrictii. Mai mult am considerat ca acest thread are titlul: "Mai vreti sa vina imigranti in UK?"

9. Super trooper

Super trooper New Member

Trophy Points:
    0
    in situatia data termenul nu este xenofob. nu stiu care e termenul sau daca exista, poate ne ajuta un absolvent de litere ca eu terminasi fizica :)))

XENOFÓB, -Ă, xenofobi, -e, adj., s. m. și f. (Persoană) care manifestă ură față de persoane de altă naționalitate sau față de alte popoare. – Din fr. xénophobe.

Referitor la restrictii, eu cred ca guvernul va cauta cu disperare o metoda de a le prelungi, doar ca in situatia data nu prea au cum.

10. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Poate.. individualism?

11. Super trooper

Super trooper New Member

Trophy Points:
    0
    roman -ras2-

12. Super trooper

Super trooper New Member

Trophy Points:
    0
    sa aduc in dicutie un alt cuvant, ipocrizia. Intr-o anumita masura, cred ca toata lumea se gandeste cu o anumita ingrijorare la momentul in care se vor ridica restrictiile. Si nu pt ca or sa vina x concetateni care or sa le ia locul de munca ci ingrihorare ca cei care vor veni vor intari ceea ce unii cred despre noi. Am o colega de serviciu din Spania care dupa ce m-a cunoscut mi-a zis ca ea a crezut ca toti romanii sunt de etnie rroma (ca daca le zici tigani ti se spune xenofob, cuvand corect folosit in acest caz) si ca este socata ca nu e asa.

13. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Nu văd unde apare ura în respectivul articol

14. pataki_manuela

pataki_manuela New Member

Trophy Points:
    0
    Buna.In fiecare zi citesc cele mai recente postari de pe acest super-grozav -da-da- site.
    Topicul acesta imi lasa un gust amar.Cand citesc cuvintele ''selectie naturala'' m-i se face rau.Ce se intampla cu unii dintre voi?Simt in cuvintele voastre o anumita superioritate,ironie,batjocura,chiar scarba atunci cand vine vorba despre CEI din Romania.Nu sunt deloc genul de persoana''hai sa dam mana cu mana cei cu inima romana''dar ati uitat unii dintre voi(nu generalizez si aceasta e opinia mea)sperantele de dinainte de UK,dorinta arzanda de a veni aici,greutatile intampinate in UK si acum nu vreti parca sa dati si altora posibilitatea unei vieti mai bune,oportunitati pe care vi le-ati castigat si voi.
    Polonezii credeti ca ar comenta la fel?Eu nu!
    Da,intradevar voi ati muncit mult pt a avea drept de munca iar cei de acasa,dupa 2014 nu isi vor face probleme in legatura cu asta dar au dreptul sa vina aici,sa munceasca,sa-si dea copii la scoala in Anglia si nu e corect fata de ei sa vorbim de ''selectie naturala''.
    Hai sa ne vedem de treburile noastre,munca,viata personala si sa intelegem,asta trebuie sa faca si englezii si restul Europei ca pentru romani(de exemplu)toata Europa poate fi casa lor,nu mai exista granite si restrictii severe,ma pot muta,pot locui oriunde imi doresc,sunt cetatean al Uniunii Europene si nimeni nu ma poate tine legat de o tara,de un loc.
    Randurile de mai sus au fost formulate avand in minte romanul civilizat,educat care nu trebuie sa fie tintuit in loc.

15. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Eu nu cred ca este ceva dramatic in sintagma asta. Asa a fost de cand este lumea si pamantul, asa va fi in vecii vecilor. Nu suntem toti facuti pe acelasi calapod. De aceea exista invingatori si looseri. Ce ar fi acum sa fim toti milionari, sau sa castigam toti medalie de aur la olimpiada.

Hai sa ma apuc acum sa protestez ca lui fiu-meu nu i-a fost oferita o bursa la Oxford, ca sunt discriminat. Nu e chiar asa, oameni buni. Egalitatea este o ineptie. Cuvantul cheie este competitia. Bine, sunt si exceptii. Sunt oameni bolnavi sau cu dizabilitati, Doamne fereste! Dar viata, viata in sine, este clar o competitie in care unii castga si altii pierd. Cine nu intelege acest fenomen sa se roage sa castige la loto!

16. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    Eu zic ca trebuie tinut pe loc, intr-o rezervatie naturala, si incurajat sa se imperecheze deoarece e pe cale de disparitie.

17. pataki_manuela

Trophy Points:
    0
    albea
    Ca sa existe competitie trebuie sa existe si jucatori,participanti.Lasa-i sa joace,pe toti si stabilim la sfarsit care e castigatorul si care perdantul(polonezii sunt toti in ring!)
    Personal m-i se pare ca doar romanii din UK ''joaca acest joc'',dur de altfel, la care cei de afara nu sunt acceptati de teama ca imaginea le va fi ''terfelita'' si ''ioi Doamne vin astia sa ma faca de ras''.Denigrant si umilitor pentru mine(roman din Romania) care sunt acasa si citesc postarile.

18. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    manuela , lucrez ca si security prin magazine
    crezi ca imi place sa vad ca romanii sant fruntasi la furat din magazine ?
    lucrez si noaptea ca si private driver , crezi ca imi place sa vad ca majoritatea curvelor sant romance ?
    pe deasupra stau in estul Londrei unde romanii sant cei mai vestiti hoti de buzunare

cam asta vad englezii cand vine vorba despre romani si categoria asta de romani nu as vrea sa vina incoace

stii ce este nasol in toata chestia asta cu ,,selectie naturala,, ?

pestii , curvele , hotii , dealarii supravietuiesc bine mersi aici si stau mult mai mult ca si oameni cinstiti

inca nu am vazut peste , curva , hot sau dealer sa spuna ca nu face fata la viata scumpa din Londra asa cum o spun oamenii muncitori

se numeste selectie naturala manuela , cel puternic supravietuieste indiferent daca iti place sau nu

tu vad ca esti inca in Romania , de ce nu vii sa te lupti pentru mai bine ? selectie naturala cumva ?

19. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @manuela de unde superioritate? Crezi ca e cineva pe forum nascut in UK? A plecat din alta parte decat din Romania?
    Eu nu vad nicaieri ca cineva ar descuraja romanii care doresc sa traiasca mai bine, dimpotriva, TOTI de pe forum ajuta cum pot. Eu zic sa privesti si realitatea, nu numai ce ti se pare ca citesti printre randuri, poate citesti gresit sau pe sarite, cine stie.

Cred ca cei care se opun ridicarii restrictiilor (daca exista) o fac din cu totul alte motive, mai practice.
    Am vazut mai devreme un citat rupt la jumatate, pentru ca asa da bine sa combatem, jumatati de citate, sase inteleaga mai clar ce rai sunt altii si ce buni suntem noi, cei care combatem.

Eu zic sa ne trezim putin la realitate, nimeni nu vrea RAUL altor romani. Daca asa inteleg unii, e fix problema lor. Discutia despre ridicarea restrictiilor e cu totul alta - subiectul (ridicarea restrictiilor) poate face BINE unor anumite grupuri si poate face RAU altor grupuri. E ca la meci, tii cu steaua sau cu dinamo - dar nimeni nu vrea sa moara adversarul.

20. pataki_manuela

Trophy Points:
    0
    theman73
    Eu locuiesc in Harrogate.
    Am simtit nevoia sa-mi exprim puctul de vedere.Citesc fiecare noua postare de pe acest topic si imi rezerv dreptul de a-mi mentine parerea.
    In momentul de fata cred in ceea ce am scris,nu doresc sa se ajunga la polemici asa ca ma opresc aici cu comentariile,nu din resemnare ci prefer sa astept sa vad,sa vad ce decid liderii britanici,ce decid liderii Uniunii Europene,deciziile romanilor de acasa,parerile viitoare ale celor de pe forum etc.
    Sincer,nu sunt de acord,uneori,cu ceea ce citesc si topicul acesta imi lasa un gust amar.Sunt dezamagita.
    O seara buna!

Share This Page