4.4 C
London
Tuesday, February 25, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

RGN/Staff Nurse/Skills - Romaneste

Discussion in 'SANATATE' started by cata246, Nov 24, 2008.

1. roxanas

roxanas New Member

Trophy Points:
    0
    Re: RGN/STAFF NURSE/SKILLS-ROMANESTE

Eu abia acum ma urnesc sa incep cu CPD-ul (continuing professional development).
    La prep practice, cerinta minima e de a fi lucrat 450 de ore in ultimii 3 ani, la CPD minimum de 35 de ore de 'learning activity'.
    Practic, la reinnoirea pinului, semnezi o declaratie pe propria raspundere ca ai acele ore.

Eu am un dosar in care imi adun certificatele, dar n-am facut nimic altceva 'oficial', desi de citit citesc.
    Aici gasitit cerintele oficiale:
    www.nmc-uk.org/Documents/Standards/nmcPrepHandbook.pdf

felicitari pentru pin si job, fetele:)

PS: apas, vad, butoane aiurea, am deschis, cred, un nou thread...ooops, sorry!

Anouka, ai nevoie de un mantoux test :)

2. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

doar atat?
    multumirile de rigoare

3. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

nu ti se cer analize de sange? Hepatita B,C?

4. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

M-am plimbat cred k pe la jumatate din NH din Norwich zilele acestea.Peste tot pe unde am fost, la 1 zi dupa interviu am fost sunata sa "tratez" in continuare problema. Am refuzat vreo cateva interviuri intrucat nu mai faceam fata la cati ma sunau-si culmea, toti vroiau sa ma prezint a 2 a zi. Am ales totusi un NH la vreo 20 de minute de casa, cu f bune linkuri -bus,spital, centru etc.Nu e foarte mare, dar personalul mi s-a parut OK. Dupa ce vine managera din concediu am sa ma prezint ca shadow pt o perioada-sa vad si eu cu ce se mananca apoi...decizia finala.
    Nu credeam ca tot Norwichul are nevoie de RGN.Caci am fost onesta si am spus ca nu am experienta in domeniu in UK.
    Hmmm

5. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0

Pentru NH oricand au nevoie de RGN,nu iti fa probleme, fara experienta in UK,,,eu cand am avut interviul ptr spital NHS nu mi s-a parut ca ar avea probleme ca nu am experienta in UK , au fost f interesati de experienta mea in RO in spital...au realizat ca in NH in UK nu poti face ce faci intr-un spital...chiar si in RO.

6. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

Si eu am cautat un post intr-un spital. Am aplicat si inca astept raspuns, caci nu s-a ajuns la data limita a colectarii aplicatiilor. Insa o cunostinta mi-a spus ca nu accepta decat cu minim 6 luni de experienta. Eu nici macar in Romania nu am lucrat in spital. O sa ma multumesc pentru inceput cu NH.

7. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Re: RGN/Staff Nnurse/Skills - Romaneste

Cum am doar abia o luna vechime in NHS, inca nu stiu cum este cu enhanced hours atunci cand iti completezi time shift...
    Cand am avut induction, mi s-a spus ca avand card NHS ai discount la de ex Nados, Paulton Park, etc...voi ce stiti...Multumesc

8. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0

julianne wrote:
    Cum am doar abia o luna vechime in NHS, inca nu stiu cum este cu enhanced hours atunci cand iti completezi time shift...
    Cand am avut induction, mi s-a spus ca avand card NHS ai discount la de ex Nados, Paulton Park, etc...voi ce stiti...Multumesc

julianne cum ai reusit sa intri in NHS? Esti bank sau full time? Nu stiu sa-ti raspund la intrebari...
    Nu am reusit sa intru in NHS.

9. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

Mutu wrote:
    julianne wrote:

julianne cum ai reusit sa intri in NHS? Esti bank sau full time? Nu stiu sa-ti raspund la intrebari...
    Nu am reusit sa intru in NHS.

@ anouka ai fost la interviu?

am fost la interviu acum vreo 2 luni. M-au respins pe motiv ca nu am experienta de lucru in spital. postul la care aplicasem era pe surgery ward si era mentionat ca trebuie sa ai experienta minim 12 luni in acest domeniu, dar eu mi-am incercat sansele.
    Deocamdata lucrez in NH, 3 zile pe saptamana-140 de ore/luna. Nu e stresant, sunt multumita. E doar frustrant sa vad nesimtirea unor GP.

10. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0

Frustreaza-i si tu. Ca exemplu nu ii astepta cu totul pregatit. Lasa-i sa astepte. Cauta prin dosare, fa-te ocupata. Plus daca ai colege ca lumea, schimba GP-ul. E dreptul bolnavului. Pune familia sa faca complaint.
    Sunt multe trucuri sa pui GP-ul cu botu' pe labe.

11. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Pai Mutu, am fost la interviu...Lucrez de un an de zile intr-un NH si intr-o luna cand deputy managera m-a calcat pe coada taindu-mi orele fara sa ma anunte in criza de nervi am vazut anunt in ziar la spitalul din oras care e doar community hospital, pe ward doar 15 paturi, asa ca am fost la interviu si am luat jobul ca bank...Trebuie sa lucrez minimum 4 ture pe luna, dar pot lucra si mai mult daca vreau...Deocamdata sunt shadow, tre sa fac o groaza de traininguri si am destul de invatat, unele doar de reamintit...de asta intrebam de enhanced hours ca nu inteleg sistemul....

12. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

Mutu wrote:
    Frustreaza-i si tu. Ca exemplu nu ii astepta cu totul pregatit. Lasa-i sa astepte. Cauta prin dosare, fa-te ocupata. Plus daca ai colege ca lumea, schimba GP-ul. E dreptul bolnavului. Pune familia sa faca complaint.
    Sunt multe trucuri sa pui GP-ul cu botu' pe labe.

Edit: Legalitati.

de pomana schimb GP-ul, lunea este doctor round. La asta se prezinta evident un singur GP si de fiecare data aceeasi. Eu singura, fara ea, as putea face mai multe, sincer. Mi-a facut unul cica un rash zice ea e legata de arthritis si e dermatita. Stie foarte bine ca pacientul este pe Warfarin, cu analize repetate la fiecare 3 zile. Arata ca mici vase de sange sparte si se plimba de pe picior pe mana, se evidentiaza foarte repede, la fel dispar foarte repede. O atentionez ca e pe Warfarin- just in case-si zice nu are nimic de-a face cu asta. Ii scoate Warfarinul dupa 1 saptamana,timp in care rashul nu a disparut. Il pune pe Apirin 75 de mg/zi si dupa prima pastila apare ca o explozie pe brate si picioare.
    Ghici ciuperca ce e?
    Acelasi pacient imi face chest infection, nu este prima data -e cu high risk of aspiration, poor swallow reflex, peg feed in bolus- dupa fiecare feed pacientul regurgiteaza o parte. E clar ca e aspiration pneumonia, imi face temperatura 39( dupa ce cu 1 ora jumatate inainte fusese apirexic), iar ea refuza sa il vada. Motivul: la ora 10.30 trebuia sa o sun sa o chem sa il vada, e imposibil sa fi facut temperatura intr-o ora. Cica suna la on call DR. sa vina ei sa il vada. Anunt familia, ei suna la surgery, logic unhappy, ii fac complaint si in 20 de minute vine si il vede. De unde nu avea timp-era fully booked.
    Asta e neglect. Eu as raporta-o mai sus.

13. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    julianne wrote:
    Pai Mutu, am fost la interviu...Lucrez de un an de zile intr-un NH si intr-o luna cand deputy managera m-a calcat pe coada taindu-mi orele fara sa ma anunte in criza de nervi am vazut anunt in ziar la spitalul din oras care e doar community hospital, pe ward doar 15 paturi, asa ca am fost la interviu si am luat jobul ca bank...Trebuie sa lucrez minimum 4 ture pe luna, dar pot lucra si mai mult daca vreau...Deocamdata sunt shadow, tre sa fac o groaza de traininguri si am destul de invatat, unele doar de reamintit...de asta intrebam de enhanced hours ca nu inteleg sistemul....

Bravo!

De fapt asta e calea de urmat pentru asistentii romani care vor sa intre full time in NHS. Intai bank staff, iar dupa un timp - cam minimum sase luni - cand apare un full time job, sansele cresc exponential. Teoretic stiu cum merge treaba; eu inca nu am aplicat pentru bank... dupa cateva interviuri ratate m-am lasat pagubas.
    Am aflat zilele astea ca NHS-ul are o grila de punctaj care se aplica pentru cei nascuti in afara UK-ului inaintea unui interviu. Punctajul urca in functie de experienta in UK, statul din UK precum si training-urile facute. Mi s-a mai zis ca un asistent medical roman care este cetatean britanic are aceleasi sanse de a ocupa un post in NHS ca si unul nascut pe insula. Acest sistem este valabil pentru toti cei nascuti in afara graniteler UK. A nu se crea panica! Nu este doar pentru romani. N-o sa va spuna nimic despre acest sistem datorita faptului ca face parte din regulamentul interior al NHS-ului. Este vorba de politica de a atrage bastinasii in sistem.
    Mai exista si exceptii cand asistenti romani au primit posturi in NHS din prima sau a doua incercare. Bravo lor!

14. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
  15. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    anouka wrote:
    eu stiu ca tu ai dreptate cu acel caietel, dar cand oare sa am timp si pt asa ceva? Si asa scriu in foile pacientului romane politiste

Toti suntem la fel. Din cauza asta eu muncesc doar de noapte.
    Dar poti s-o faci acasa, seara cand ai 5 minute libere.

16. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Mutu wrote:
    anouka wrote:
    eu stiu ca tu ai dreptate cu acel caietel, dar cand oare sa am timp si pt asa ceva? Si asa scriu in foile pacientului romane politiste

Toti suntem la fel. Din cauza asta eu muncesc doar de noapte.
    Dar poti s-o faci acasa, seara cand ai 5 minute libere.

Minute libere chiar daca am le folosesc altfel...cu un copil de 15 luni care face tumbe in capul meu. .De muncit de noapte as fi preferat si eu, doar ca in loc de 3 long days as fi facut 4 nights pt aceleasi ore. Dar nu pot sa dorm in timpul zilei si daca nu ma odihnesc incep migrenele alea periculoase

17. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
  18. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
  19. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    dromaderu wrote:
    mutu-
    eu am aplicat din NH pt un job in NHS si, mi-a fost acordat, fara a avea experienta ca si bank.

Experienta insa aveam din alta parte, munca prin agentie!

Tuturor celor ce activati in acest domeniu, va spun, sunt bani frumosi in acest domeniu.

Platile sunt intre 16£-32£/ora!

Am recitit cu imensa placere/emotie acest thread, si, m-am amuzat (acum) de naivitatea mea de acum 2 ani, aproape!!

Vreau sa o felicit pe anouka care, din invatacel, a ajuns, invatat! felicitari deci si well done anouka!

Observ cum, dn pacate, multi considera ca, nursa in NH si, gata, "ne-am realizat".

Fratilor, va asgur ca, se poate mult mai mult!!!

Exemple, doar financiar vorbind:

ture de noapte de 10-12 ore, cu un cash net de 180-280/noapte!

Din pacate, sper ca veti intelege/aprecia ce spun, in NH exista o plafonare certa a cunostintelor/skill-urilor.

Multi veniti din Ro cu cunostinte ce va pot ajuta enorm aici!
    Mai vb!

Desigur, sunt "fostul" cata246,

bafta tuturor!

Hai noroc dromaderu!

Si eu bag agentie de vreo 2 ani jumate. Dar eu nu as sfatui asistentii nou-veniti sa inceapa direct cu agentia. Poate cam dupa un minim de 6 luni experienta si ceva traininguri la activ, mai - mai ca le-as recomnda. E atat de simplu s-o dai bara cand nu cunosti sistemul... Stii bine cate poti si cate nu poti sa faci...
    Eu stiu ca sunt tentanti cei 19£/ora in tura de noapte sau 23£/ora in weekend. Dar sunt bani munciti. Cum e cand mergi pentru prima data intr-o locatie noua? Cand nu cunosti nici un pacient, cand nici macar buda nu stii unde e? Cum se uita staff-ul permanent la noi cei de la agentie? Nu-ti vine sa le arati doua degete? Si mie... dar ma abtin, imi musc limba si-mi vad de treaba mea. Atitudinea o las pe presul de la intrare... o iau inapoi la iesire si ma rafuiesc cu cei de pe forum(?).

O sa mai vorbim mai incolo... Sunt de noapte si nu mai vad bine monitorul...

20. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Salut,

Exista deja un tutorial, nu stiu daca urcat la Uk de la A la Z. El se numeste parca 'Lungul drum pana la PIN. ValiB, nici eu nu sunt in domeniu, dupa cum stii, insa citind de toate si de peste tot si mai ales tutorialul respectiv am invatat 'cu ce se mananca'

PS Cata246, te iert si pe tine si sper sa nu mai intram in conflicte , asta daca nu vei mai oferi 'dedicatii' prost directionate la un pahar in plus si mesaje private la fel de 'savuroase'.

Dupa cum vezi, domneste armonia, nu 'harmony' pe ACEST forum.

Sanatate!

Share This Page