19.5 C
London
Saturday, July 11, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

RGN/Staff Nurse/Skills - Romaneste

Discussion in 'SANATATE' started by cata246, Nov 24, 2008.

1. lluana

lluana New Member

Trophy Points:
    0
    olelei! da' ce-ați sărit bre! nu , vorbitorul nu e din părțile Africii, cred ca de la vinu' rosu mi se trage -ras4- ...mai greseste omu' bre! Dar... dar... , cand vad cat de "corect" scriu unii englezi... sau ...cat de " inteligenti " sunt alții ... Off! Da'ce facem cand vrem sa ne simptem destepti dom'le ? ... -da-da-

2. Adda.N01

Adda.N01 New Member

Trophy Points:
    0
    ...uff acum te-ai suparat! sorry, greseala este de fapt a mea, pt ca eu ma refeream la pronuntia lor, de aia am scris "vorbitor"... Pace? -ras4-

3. Razvan1977

Razvan1977 New Member

Trophy Points:
    0
    waker - e ala care vine cu ice bucket sa trezeasca rezidentii dimineata
    waker suport - e ala care filmeaza cu telefonul
    -da-da-

4. Razvan1977

Razvan1977 New Member

Trophy Points:
    0
    In FSHC cel putin sunt 2 tipuri de caiete pt controlled drugs: caietul pentru administrare si caietul pentru inventar. Noi cel putin, nu scriem in caietul de administrare decat MST-urile, Oxynorm (Oxycodone) sau Butrans patch-urile. Dar de inventariat la schimbul de tura se inventariaza si diazepamele/temazepamele, zopicloanele sau tramadoalele. Ideea e ca daca gasesti LIPSA sau EXTRA controll drugs (desi asta ar trebui sa observi la predearea-primirea CD... dar stiu si eu ce proceduri ciudate aveti voi p-acolo)... neaparat cheama martor si scrie in caiet "Received XXX tabs administrated YYY , balance remaining ZZZ" pune si martorul sa semneze si anunta nurse in charge/managerul/on call managerul pentru ca lipsa unui CD e treaba serioasa. 1 CD lipsa la inventar inseamna RQIA, ancheta, chiar si POLITIE.
    Chestia cu pastila sarita din blister si "gasita" de colaga ta sub ea pe scaun ... e cusuta cu ata alba, e SF curat!... ai mare grija ca nu miroase a bine. NIciodata nu lasa cheile de la dulapiorul pt CD la altcineva daca TU esti responsabil pt. ele. NICIODATA. Daca tu ai semnat de primire doar tu trebuie sa ai acces la ele pana in momentul cand faci predare-primire in caiet altcuiva.

PS: care home mic cu 90 de rezidenti lol :)

5. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Ca sa-i raspund lui Razvan,

si spre ajutorul/informarea unora posibil interesati am sa mai scriu odata cum e cu agentiile/NHS.
    Am fost amuzat sa cites recent careva care spunea ca vede doat nurse de NH pe aici si nu din NHS, cam cele mai multe nurse care le cunosc eu personal sunt in NHS, dupa ce desigur au inceput prin NH.

Razvan facea referire la o mica discutie a ma cu un alt user:

cine face ture ca nurse prin agentie ? stie cineva un TOP al agentiilor ? si care este plata minima pe ora ?
    Faci la oha pe aici?
    Acte de prezenta?

raspunsul meu spre sarcastic se datora faptului ca omul nu citise deloc pe forum unde se specificase de mai multe ori despre munca prin agentie.

La Intrebarea daca e adevarat ca o nursa prin agentie (AN) poate lua si 500£/shift este da, in conditii speciale, si,din cate stiu eu, doar ca LTD la Thornbury si doar in BH unde plata orara este de cca 57£/ora.
    Eu sunt full time AN de prin 2010, cand am dat demisia din NHS, cam tremurand atunci de grija,acum zambesc cand mai gasesc cate un fluturas de NHS si vad ca luam pe luna cam cat iau ca AN in doua saptamani,fara stress!
    Dar, este usor?
    Ce presupune?
    Sunt ture?

Usor nu este.Daca esti o persoana careia nu-i place schimbarea (ce poate fi zilnica) ,daca ti-e teama de nou, daca stii engleza nivel mediu, nu te baga.Trebuie neaparat sa conduci si sa ai propia masina.Doar in Londra banui ca o poti face fara transport personal, dar in rest, greu de imaginat.
    Din 2008 de cand am facut prima tura prin agentie, s-au inmultit ca ciupercile dupa ploaie,
    unele derivand din ele insesi, cu consultanti care trag ceva staff dupa dansii, si tot asa.
    Deci, din 2008 am fost inregistrat cam cu 10 agentii, fac ture acum constant cu 4 dar as mai putea lua la inca 2.
    Ideea e ca ESTE DE MUNCA!
    Ratele orare normale sunt de la 16-22-33 £/ora ca PAYE
    De ex Pulse platesc 16£/ora in spital dar, tot cu dansii voi face Duminica o tura in NH cu 33.50£/ora.
    Ratele trebuie sa le aflati dinaintea turei de la consultantul vostru.
    Constant fac ture de District Nurse, cu 22£/hr ca PAYE sau 26 ca LTD ,cu un venit net de cca 650£/saptamana.
    Daca as face spita, s-ar putea ridica la 800/850 eventual, dar,, prefer 9-17 program si seara acasa, lejer, fara bataie de cap... -asa-asa- -asa-asa-

Daca in 2008 se intra mai lejer, acum sunt cerinte mai aspre, principala fiind experienta de spital in UK.
    pUTINE AGENTII SUNT CARE AU TURE IN nh, IN PRINCIPAL DIN CAUZA CA nh SUNT PRIVATE SI ACOPERA CU ORICINE POT PANA SA APELEZE LA AGENTIE. (scz)

Eu am avut noroc ca am inceput in community hospitals, spitale ceva mai mici, cu o anbumita lejeritate in abordarea turelor in sine, dar in timp, prin procedeul arhicunoscut de "ochii si urechile mari" -ras4- am facut ture mai prin tot ce este spital in jurul meu.
    Desigur, asa capeti experienta necesara.
    De greu (desi la inceput mi-a fost desigur) nu mai mi-e greu, din contra, accept cu placere cate un job intr-un loc unde nu am mai fost niciodata.
    Deci, ce presupune munca prin agentie?
    Sa oferi consultantului zilele cand esti disponibil pentru munca si...astepti sa sune telefonul.
    Daca nu suna, suni tu si tot intrebi.
    Recte, poti sa stai acasa si sa nu ai habar daca maine vei munci sau nu, si, la 7 seara sa sune si sa-ti fie oferita o tura.
    Asta la inceput.
    Daca faci ture si vad ca se pot baza pe tine, telefonul va suna din ce in ce mai des.
    Spre a se putea baza pe tine trebuie sa incerci sa nu anulezi niciodata o tura si, odata ajuns acolo, sa te misti OK, asa fel ca cei de acolo sa te mai ceara pe tine preferential .

Munca in sine este aceeasi ca peste tot , ti se dau un anumit numar de pacienti de care ai grija pe durata turei tale.
    Participi de dimineata la raport unde nu-ti poti permite sa intrerupi la fiecare doua minute de ex sa intrebi ce inseamana toate prescurtarile de pe hartie sau, mai grav, sa nu intelegi ce vorbesc aia, si aia vorbesc repede...va asigur de asta! -nu-ma-uit-

Trebuie sa te astepti ca, indiferent de ce varsta ai sau ce grade vei fi avut prin Romania, sa ai uneori cate o junioara jumate la ani cat tine care sa-ti spuna ce faci tu azi,sa-ti zica cand pleci in pauza,daca ai probleme din astea de mandrie prost aplicata, again, not for you!

Ce sa mai zic? e greu de intrat, se cer gramada de acte, health checks si alea/alea, Hep B , si toate imunizarile la zi, referinte (Thornbury cere referinte de la doua B6/7 din NHS),doar sa te inregistrezi poate dura 3/6 luni.

Beneficii?: financiar desigur.Nu am sef. Concediu cand vrea muschii mei.
    Bucuria mica si rautacioasa ( -ras2- -ras2- -ras2- ) de a o face pe tolomacu' in popusoi cand dau de cate o cucoana din asta care crede ca a inventat roata!

Nashpa?: nu poti fi sick nici dupa cea mai nashpa beuta!:))))) -ras2- -ras2-
    Incertitudinea (la inceput asta caci acum as fi ipocrit sa spun ca am ceva griji) zilei de maine.
    Scrasnitul din dinti cand workload-ul meu vede si unul din avion ca e mai mare decat al nurselor full time dar...ne descurcam noi si cu siguranta le pomenim asta la finalul turei.

Ca part time AN (cum am fost initial) este greu sa prinzi ceea ce se numeste block bucking, ca full time insa, de cca 3 ani fac doar asa ceva, deci 3/4 luni intr-un loc, apoi am avut cam 14 luni in altul, 6 luni dincolo, si tot asa.
    Mai peste tot pe unde am fost mi-au oferit full time job, prin NHS desigur dar....trebuie sa tot gasesc motive de a eschiva.

Iara m-am lungit , mai atasez cateva link-uri cu agentii, oricine mai vrea info, feel free, astia unde sunt acum imi dau 250£ pt fiecare nursa adusa, eu as vrea sa vina oricine de aici si sa ajunga sa munceasca prin agentie si-i dau aia 250£ .
    Pentru multi suna ca un big challange dar va garantez 100% ca nu e!

http://www.pulsejobs.com/uk/

http://www.medacs.com/l/nurses/nursing.php

http://www.maydayhealthcareplc.co.uk/

http://www.nursing-personnel.com/

http://www.thornbury-nursing.com/pay-rates-and-benefits

6. AdCrys20

AdCrys20 New Member

Trophy Points:
    0
    Acum serios, daca ai vrut sa scrii worker, m-am prins (este adevarat ca mi-a luat ceva) insa ce ai vrut sa spui cu : "2 waker si 1 waker support??"

7. Brooke

Brooke New Member

Trophy Points:
    0
    Poate cineva sa imi dea va rog frumos niste detalii . Ca nurse pe A&E sau pe Intensive Care Unit cam ce duties ai si de ce skill-uri ai nevoie ?

8. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Wye Valley NHS trust needs you !

Registered Nurse (RGN) | NHS Hospital - Excellent Pay - Flexible Shifts
    RMR Recruitment Limited - United Kingdom
    We are interested to talk to Registered Nurses (RGNs) to work ad hoc shifts and longer term work placements across various sites which cover the whole of Harrow. Full time and part time roles are available, with flexible working hours and a salary of up to £76,076 per annum.
    The ideal candidate will be an enthusiastic, experienced and committed Registered General Nurse, who is able to work in a range of settings to provide high quality care to service users. We are looking for Registered Nurses (adult branch) with a minimum of 6 months NHS experience gained within the last 2 years.
    Requirements
    6 months NHS experience gained within the last 2 years
    Current NMC Pin Number
    Understanding and knowledge of the issues faced by service users
    Commitment to the care and well-being of service users
    Dedication to continued professional and personal development
    Benefits
    PAYE or Umbrella/ LTD company payments
    Refer-a-friend scheme - £200 per friend* Free Occupational Health screening* Free yearly DBS* Free mandatory and service-specific training* Free uniform* Excellent out-of-hours support Dedicated consultant support Varied career opportunities Flexible working opportunities Weekly payroll Pension Scheme contributions*

9. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
  10. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
  11. simi_radu

simi_radu New Member

Trophy Points:
    0